Nowy numer 17/2024 Archiwum

Głową w mur

Jesteś o wiele bardziej spokrewniony z Bogiem, niż przypuszczasz.

Przed czterema laty doszedłem do ściany. Na szczęście spotkałem Tego, który przychodzi mimo zamkniętych drzwi. Jemu nie przeszkadzała ściana. Czekał, aż wyrżnę w nią nosem i krzyknę: „Nic Cię nie odchodzi, że ginę?” (Mk 4, 38)

Musiałem przejść przez potężny kryzys, by Bóg mógł zacząć budować na ruinach. Zbyt wiele kłamstw słyszałem na swój temat. W czasie ciemności wołałem: „Teraz Ty wypowiedz nade mną słowo. Uznaję to, że jedynie Twoje słowo (należę do Ciebie, jestem Twoją własnością) może mieć wpływ na moje życie i decyzje, które będę podejmował. Chcę wiedzieć, jakie są Twoje myśli. Co czujesz, gdy na mnie patrzysz?”.

Odpowiedział: „Udał mi się mój syn”. „Jestem świadomy zamiarów, jakie zamyślam co do was: zamiarów pełnych pokoju, a nie zguby, by zapewnić wam przyszłość, jakiej oczekujecie” (Jr 29, 11) – dodał.

Wystarczyło.

Jak dobrze rozumiałem bezradny krzyk Tereski z Liseux: „Sama z siebie nic zdziałać nie mogę”. W jej ustach słowo „nic” nie było pobożną metaforą. „Jedyną moją własnością jest nędza” – notowała. Na dwa miesiące przed śmiercią, spoglądając retrospektywnie na swe życie pisała: „Odkąd pojęłam, że sama z siebie nic zdziałać nie mogę, przestałam uważać, że powierzone mi zadanie jest trudne, poczułam, że muszę tylko jednoczyć się coraz mocniej z Jezusem, a reszta mi będzie przydana. I rzeczywiście, nigdy się nie zawiodłam. Gdybym choć trochę oparła się na sobie, to szybko bym się poddała”.

Przed czterema laty ja – żebrak piszący „denne” książki, odkryłem, że jestem synem Boga. Że wszystko co ma, należy do mnie. „Jesteś inny, niż ci się zdaje – przypominał karmelita Winfrid Stinissen – Jesteś z Boga i dla Boga; nie tylko jak On, ale w Nim. Twoje życie jest Boże. Jesteś o wiele bardziej spokrewniony z Bogiem, niż przypuszczasz”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza