Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Na początku był Syjon

Dlaczego w żydowskiej deklaracji niepodległości zamiast przywołania Boga Izraela znalazła się „kompromisowa” formuła: „Pokładając wiarę w Opoce Izraela”?

Z pewnością każdy śledzący uważnie zachodnioeuropejskie przekazy medialne zauważył, że w dyskusjach i publikacjach dotyczących konfliktu izraelsko-palestyńskiego dominuje wyraźnie narracja jednostronnie propalestyńska. Tym większe znaczenie publikacji, które prezentują izraelski punkt widzenia. Ale dwie książki prof. Anity Shapiry z Tel Awiwu, które właśnie ukazały się na polskim rynku – „Historia Izraela” oraz „Ben Gurion. Twórca współczesnego Izraela” – to coś zdecydowanie więcej niż odbicie piłeczki i jednostronne przedstawienie tym razem żydowskiej perspektywy. Konflikt arabsko-żydowski jest tu zresztą wyłącznie częścią szerszej i złożonej rzeczywistości. Obie prace izraelskiej uczonej to wejście w głąb procesów, które ukształtowały współczesne Państwo Izrael.

Dostępne jest 8% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny