Zapisane na później

Pobieranie listy

Wiceszefowa NATO odrzuca pomysł Jarosława Kaczyńskiego

Zastępczyni sekretarza generalnego NATO Rose Gottemoeller wyraziła na łamach niedzielnego wydania "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAS) pogląd, że rozwój nowej broni atomowej w Europie nie przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa na świecie.

PAP

dodane 12.02.2017 15:15
1

"Na całym świecie przywódcy muszą myśleć o tym, co najlepiej służy stabilizacji, bezpieczeństwu i obronie. Rozwój nowych broni atomowych nie przyczyni się do osiągnięcia tych celów" - powiedziała Gottemoeller, odnosząc się do wcześniejszej wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego.

Jak dodała, nowa broń atomowa "prowadziłaby do destabilizacji i do kolejnych kryzysów".

Redakcja zauważa, że zastępczyni sekretarza generalnego NATO odrzuciła tym samym sugestię przewodniczącego PiS Jarosława Kaczyńskiego, który w wywiadzie dla "FAZ" powiedział we wtorek, że poparłby przekształcenie Europy w mocarstwo atomowe, "gdyby chodziło o poważną propozycję".

Odpowiadając wówczas na pytanie, czy wobec obaw, że Ameryka rządzona przez Trumpa zdejmie atomowy parasol ochronny, Europa powinna stać się mocarstwem atomowym, Kaczyński powiedział: "Własny (europejski) potencjał atomowy musiałaby być na takim samym poziomie co rosyjski. Daleko nam do tego. Gdyby jednak chodziło o coś poważnego, byłbym za tym. Przyjąłbym to z zadowoleniem. Europa stałaby się supermocarstwem. Nie wystarczy jednak jeden czy dwa atomowe okręty podwodne".

"Trzeba byłoby być przygotowanym na ogromne wydatki, a (takiej gotowości) nie dostrzegam. Dlatego uważam, że należy utrzymywać relacje z Amerykanami i reformować UE" - zastrzegł Kaczyńskie w wywiadzie opublikowanym we wtorek w "FAZ".

Autorzy materiału w niedzielnym wydaniu gazety zaznaczają, że Kaczyński jest pierwszym wpływowym politykiem, który wypowiedział się na temat broni atomowej w Europie. Wśród ekspertów dyskusja o własnym europejskim parasolu atomowym toczy się już od jakiegoś czasu.

Jak twierdzi niemiecka gazeta, Sojusz stara się przypomnieć prezydentowi Donaldowi Trumpowi o zobowiązaniach Ameryki. "Jestem pewna, że prezydent uzna zobowiązania sojusznicze" - powiedziała Gottemoeller. Atomowy parasol USA jest jej zdaniem "ostateczną gwarancją bezpieczeństwa" dla całego Sojuszu. Jak dodała, obecność wojsk amerykańskich w Polsce ma stabilizujący wpływ na sytuację.

1 / 1