Siły rosyjskie usiłują wznowić natarcie w kierunku Donieck-Pisky na wschodzie Ukrainy. Trwają ostrzały miejscowości na wschodzie i południu kraju. Wojska rosyjskie ostrzeliwały też liczne miejscowości w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie kraju oraz miejscowości na linii frontu na południu.
10.08.2022 15:55
10.08.2022 14:59
10.08.2022 11:29
Зеленська - про ситуацію на ЗАЕС: Дивує дуже слабка реакція світу на ядерну загрозуhttps://t.co/Fm4FCkIOgI pic.twitter.com/4MtJiKjzIn
— Ukrinform (@UKRINFORM) 10 sierpnia 2022
10.08.2022 09:12
Rosja "niemal na pewno" utworzyła nową formację sił lądowych, 3. Korpus Armijny, który stacjonuje w miejscowości Mulino, leżącej około 360 kilometrów na wschód od Moskwy - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
Rosja prawdopodobnie planuje pozyskać dużą część personelu 3. Korpusu Armijnego z nowo utworzonych batalionów ochotniczych, które obecnie poszukują rekrutów na obszarze całego kraju. Lokalni rosyjscy politycy potwierdzili, że potencjalnym żołnierzom nowej formacji oferowane są "lukratywne premie pieniężne po rozmieszczeniu na Ukrainie" - przekazał brytyjski resort.
"Korpus rosyjskiej armii zazwyczaj składa się z 15-20 tys. żołnierzy, ale Rosji prawdopodobnie trudno będzie doprowadzić 3. Korpus Armijny do takiej liczebności, biorąc pod uwagę bardzo ograniczony poziom powszechnego entuzjazmu dla zgłaszania się na ochotnika do walki na Ukrainie" - skomentował wywiad Wielkiej Brytanii.
Jak dodano, nowa formacja prawdopodobnie nie będzie miała decydującego znaczenia dla rosyjskiej kampanii na Ukrainie.
Zgodnie z informacjami brytyjskiego wywiadu rosyjscy dowódcy dalej muszą skupiać się na próbach wzmocnienia ofensywy w Donbasie na wschodzie Ukrainy, jak i wzmocnienia obrony przed ukraińskimi kontratakami na południu kraju. (PAP)
10.08.2022 08:22
Trzy osoby zginęły w ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodów donieckiego i zaporoskiego Ukrainy – poinformowały w środę władze obwodowe na Telegramie.
Dwie osoby poniosły śmierć, a sześć zostało rannych w mieście Oczeretyne i wsi Szewczenko w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – napisał szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko (https://t.me/pavlokyrylenko_donoda/4492).
Jedna kobieta zginęła natomiast w mieście Kuszuhum w obwodzie zaporoskim na południu kraju, gdzie w wyniku ostrzału zniszczone zostały trzy budynki, a prawie 30 uległy uszkodzeniu – poinformował sekretarz rady miejskiej Zaporoża Anatolij Kurtiew (https://t.me/kurtievofficial/4706).
Prokuratura Generalna Ukrainy powiadomiła zaś na Telegramie, że w środę w wyniku ostrzału Mikołajowa na południu kraju ranna została 13-letnia dziewczynka (https://t.me/pgo_gov_ua/5148). (PAP)
10.08.2022 08:16
11 osób zginęło, a 13 zostało rannych w nocy z wtorku na środę w wyniku ostrzelania przez rosyjskie wojska z wyrzutni rakietowych dwóch miejscowości w rejonie (powiecie) nikopolskim obwodu dniepropietrowskiego na południu Ukrainy - powiadomił szef regionalnych władz Wałentyn Rezniczenko.
"Tragiczna noc. (...) Wróg dwukrotnie zaatakował okolicę z wyrzutni Grad, wystrzeliwując 80 pocisków w kierunku dzielnic mieszkalnych. Uderzenie było celowe i podstępne, bowiem dokonano go, gdy ludzie spali w swoich domach" - napisał gubernator na Telegramie (https://tinyurl.com/52ebr79u).
Jak poinformował, 10 cywilów poniosło śmierć w mieście Marganiec, a jedna osoba zginęła w pobliskiej miejscowości Wyszczetarasiwka. Ponadto 11 mieszkańców Margańca odniosło obrażenia, z czego siedem osób trafiło w ciężkim stanie do szpitala. Dwoje pozostałych rannych ucierpiało podczas ataku na Wyszczetarasiwkę.
"W Margańcu zniszczono ponad 20 wielopiętrowych domów mieszkalnych, budynki urzędu i rady miasta, dom kultury, akademik, dwie szkoły i kilka obiektów administracyjnych. Została zerwana linia energetyczna. Kilka tysięcy mieszkańców Margańca pozostaje bez prądu, pracują awaryjne ekipy elektryków" - relacjonował Rezniczenko.
W nieodległej Wyszczetarasiwce uszkodzono 11 prywatnych domów i gazociąg. Nawet tysiąc osób utraciło dostęp do instalacji gazowej - dodał szef władz regionu.(PAP)
10.08.2022 07:30
Президент: Готуємо програми економічного відновлення Криму після звільненняhttps://t.co/LGpkYqhcfx pic.twitter.com/HjzLPQQeof
— Ukrinform (@UKRINFORM) 9 sierpnia 2022
09.08.2022 19:38
🐈⬛Киця-захисниця — новий мурал у Миколаєві
— Ukrinform (@UKRINFORM) 9 sierpnia 2022
Митці Альона та Дмитро створили мурал, щоб підтримати жителів Миколаєва та його захисників. Над стінописом працювали упродовж 7 днів. За словами митців, киця-захисниця допомагає тим, хто лишився, відновити рівновагу.
📸 Світлана Вовк pic.twitter.com/JcxyEOJWGk
09.08.2022 19:36
Przyszłością Krymu jest bycie perłą Morza Czarnego, parkiem narodowym z unikalną przyrodą, światowym kurortem, a nie bazą wojskową dla terrorystów - przekazał doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak w reakcji na wtorkowe wybuchy w rosyjskiej bazie wojskowej na Krymie. Do sprawy odniosło się również ukraińskie ministerstwo obrony.
Podolak dodał też, że demilitaryzacja Federacji Rosyjskiej to nieodłączna część zapewnienia globalnego bezpieczeństwa. "I to się właśnie zaczyna" - dodał we wpisie na Twitterze (https://tinyurl.com/3ycyhmh5).
Do sprawy wybuchów odniosło się również ukraińskie ministerstwo obrony, które poinformowało na Facebooku: „Jeżeli chodzi o pożar na terytorium lotniska +Saki+ w pobliżu Nowofedoriwki na tymczasowo okupowanym przez Rosję Krymie. Ukraińskie ministerstwo obrony nie może ustalić przyczyn pożaru, lecz po raz kolejny przypomina o przestrzeganiu przepisów przeciwpożarowych i o tym, że palenie tytoniu może odbywać się jedynie w wyznaczonych miejscach” - https://tinyurl.com/yx4n6fxv.
Ministerstwo podkreśliło też, że pożar na Krymie może zostać wykorzystany przez Rosję w wojnie informacyjnej. „Nie wykluczamy, że okupanci +przypadkowo+ znajdą charakterystyczną +naszywkę+, +wizytówkę+ czy nawet kod DNA. (...) Zachowujcie spokój i ufajcie Siłom Zbrojnym Ukrainy” - napisano w informacji ministerstwa.
We wtorek w rosyjskiej bazie wojskowej doszło do wybuchów, których przyczyna do tej pory nie została ustalona. Według informacji w sieciach społecznościowych eksplozji było ponad dziesięć. Podawano w nich, że płonie magazyn z amunicją i pas startowy.
Amerykański dziennik "New York Times" napisał, powołując się na anonimowe źródło w ukraińskim wojsku, że za wybuchami stoją Siły Zbrojne Ukrainy, które do wykonania tej operacji użyły wyłącznie ukraińskiego sprzętu. Ani Rosjanie, ani Ukraińcy oficjalnie nie potwierdzają tych doniesień.(PAP)
09.08.2022 18:38
Wybuchy, do których doszło we wtorek na rosyjskim lotnisku wojskowym na okupowanym przez Rosjan Krymie, są przypomnieniem o tym, do kogo należy półwysep – oświadczyła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.
„Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ludności Rdzennej. W Ukrainie za taką uważa się Tatarów krymskich, Karaimów i Krymczaków. A dzisiejsze wybuchy w Nowofedoriwce to kolejne przypomnienie o tym, czyj jest Krym. Bo to jest Ukraina!” – napisała Wereszczuk na Telegramie (https://t.me/vereshchuk_iryna/1483).
Na rosyjskim lotnisku wojskowym w Nowofedoriwce na zachodnim brzegu Krymu doszło do serii wybuchów. Media ukraińskie przekazały, powołując się na samozwańcze rosyjskie władze Krymu, że jedna osoba zginęła. Wcześniej informowano, że rannych zostało pięć osób, w tym dziecko.
Na lotnisku płonie magazyn z amunicją i pas startowy – podały sieci społecznościowe, a za nimi ukraińskie media. Od pozycji ukraińskich na linii frontu w obwodzie chersońskim Nowofedoriwkę dzieli około 200 km w linii prostej.
Według informacji w sieciach społecznościowych eksplozji było ponad dziesięć.
Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło tymczasem, że na lotnisku w Nowofedoriwce doszło do wybuchu „kliku pocisków lotniczych”.
Amerykański dziennik "New York Times" napisał, powołując się na anonimowe źródło w ukraińskim wojsku, że za wybuchami stoją Siły Zbrojne Ukrainy, które do wykonania tej operacji użyły wyłącznie ukraińskiego sprzętu. Ani Rosjanie, ani Ukraińcy oficjalnie nie potwierdzają tych doniesień.(PAP)
09.08.2022 18:17
Окупаційна "влада" Криму підтвердила вибухи в районі Новофедорівки, де знаходиться російська військова авіабаза, туди направлені машини «швидкої допомоги». pic.twitter.com/WEM5cqqxiU
— Ukrinform (@UKRINFORM) 9 sierpnia 2022
09.08.2022 16:55
Ponad trzy tysiące osób – w tym 600 dzieci i 1400 kobiet - zostało ewakuowanych z obwodu donieckiego w ciągu ostatnich sześciu dni – poinformował we wtorek wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko na Telegramie.
Jak dodał, od początku wojny z terytorium obwodu ewakuowano już ponad 1,3 mln osób. https://t.me/kt20220224/1521
W zeszłym tygodniu rząd Ukrainy wydał rozporządzenie o przymusowej ewakuacji mieszkańców obwodu donieckiego w związku z wojną. Dokument przewiduje przesiedlenie ich w bezpieczne miejsca w centralnych i zachodnich obwodach kraju. Wcześniej ukraińska Rada Ministrów wyjaśniała, że ewakuacja jest konieczna ze względu na brak możliwości dostaw gazu na te tereny w sezonie grzewczym.
Wicepremier, minister ds. reintegracji terenów okupowanych Iryna Wereszczuk mówiła pod koniec lipca, że w obwodzie donieckim pozostało 200-220 tys. osób, w tym 52 tys. dzieci, i nie można ich narażać na śmiertelne niebezpieczeństwo związane z brakiem ogrzewania i prądu zimą. (PAP)
09.08.2022 16:24
Okupowany przez siły rosyjskie Siewierodonieck w obwodzie ługańskim Ukrainy cofnął się do średniowiecza, w mieście nie ma bowiem kanalizacji, bieżącej wody ani prądu – oświadczył we wtorek szef miejskiej administracji Ołeksandr Striuk w ukraińskiej telewizji.
„Miasto de facto cofnęło się do średniowiecza. Nie ma kanalizacji, bieżącej wody i elektryczności. Niestety warunki życia są bardzo trudne” – powiedział. Dodał, że zniszczone zostały także dwa przedsiębiorstwa zajmujące się ogrzewaniem i wymagają on całkowitej przebudowy.
Striuk oznajmił, że w Siewierodoniecku i na jego przedmieściach nadal przebywa około 8 tysięcy mieszkańców.
Wcześniej ukraińskie władze informowały, że w Siewierodoniecku zawalają się uszkodzone wielopiętrowe budynki, co zmusza ludność do przenoszenia się do ocalałych mieszkań, a czasem piwnic i klatek schodowych.
Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj 24 czerwca powiadomił, że armia ukraińska wycofała się z Siewierodoniecka. Gwardia Narodowa podała, że miasto jest zniszczone w 90 proc. i jego dalsza obrona nie ma sensu. (PAP)
09.08.2022 15:57
Із Херсона після удару по Антонівському мосту почали вивозити родини військових рф https://t.co/9ZTtJUBAig pic.twitter.com/4i7Jd6xi5l
— Ukrinform (@UKRINFORM) 9 sierpnia 2022
09.08.2022 15:32
- За що ти воюєш?
— Ukrinform (@UKRINFORM) 9 sierpnia 2022
- За майбутнє своїх дітей.
Єгері зачитали вірш свого побратима Павла Вишебаби "Доньці" та поділитися світлинами своїх донечок і синів, які чекають батьків з перемогою.
🎥 68 окрема єгерська бригада pic.twitter.com/ZgRGgEYxXs
09.08.2022 15:28
Władze Ukrainy sprowadziły do kraju ciała kolejnych 17 poległych żołnierzy - powiadomiło we wtorek ministerstwo ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych. Operację zrealizowano dzięki współpracy rzecznika ds. osób zaginionych w szczególnych okolicznościach Ołeha Kotenki z ukraińskimi strukturami siłowymi.
W komunikacie resortu na Telegramie zaznaczono, że proces zwrotu ciał odbywa się zgodnie z normami konwencji genewskiej (https://t.me/minre_ua/1395).
Stanowisko rzecznika ds. zaginionych w szczególnych okolicznościach podlega ministrowi ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych. Działalność Kotenki koncentruje się na zbieraniu informacji o zabitych, osobach, które zaginęły bez wieści, oraz osobach nielegalnie zatrzymanych przez okupanta.
3 lipca wicepremier Iryna Wereszczuk poinformowała, że na Ukrainę udało się sprowadzić ciała ponad 400 osób. Kilkanaście dni później informowano o jeszcze dwóch wymianach, w ramach których odzyskano szczątki kolejnych 75 żołnierzy.
14 czerwca władze w Kijowie potwierdziły sprowadzenie ciał 64 obrońców zakładów metalurgicznych Azowstal - ostatniego punktu oporu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, obleganego od marca do maja przez rosyjskie wojska. (PAP)
09.08.2022 15:26
Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały 50 tureckich transporterów opancerzonych Kirpi, a w przyszłości oczekują na dostawę kolejnych 150 – poinformowało we wtorek na Facebooku operacyjne zgrupowanie ukraińskich wojsk Kachowka.
„Naszych żołnierzy wspierają zagraniczni partnerzy. Cały świat chce, by Ukraina zwyciężyła nad strasznym wrogiem. Siłom zbrojnym przekazano nowe tureckie transportery opancerzone BMS Kirpi” – napisano w komunikacie, załączając nagranie pokazujące otrzymane pojazdy (https://tinyurl.com/54md9zpm).
Wiceszef komitetu Rady Najwyższej (parlamentu) ds. bezpieczeństwa narodowego Jurij Mysiahin dodał na Telegramie, że dwie brygady piechoty morskiej już korzystają z nowych pojazdów (https://t.me/mysiagin/11559).
Kirpi to ciężki transporter opancerzony, chroniący załogę przed minami i ładunkami wybuchowymi. Umożliwia przewożenie do 13 żołnierzy. (PAP)
09.08.2022 14:03
09.08.2022 12:25
09.08.2022 10:31
09.08.2022 09:14
#Pomagamy🇺🇦
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) 9 sierpnia 2022
Od 24.02 #funkcjonariuszeSG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z🇺🇦do🇵🇱 5,369 mln os.
Wczoraj tj.08.08➡️22,7 tys.
Dziś do godz. 07.00➡️6,2 tys.
W dn.08.08 z🇵🇱do🇺🇦odprawiono 26,8 tys. osób. Od 24.02- ponad 3,495 mln os. pic.twitter.com/eMM7SOfs4b
09.08.2022 09:07
09.08.2022 08:19
09.08.2022 07:52
08.08.2022 18:05
W gminie buczańskiej w obwodzie kijowskim na Ukrainie znaleziono i zidentyfikowano ciała 458 osób, które zginęły wskutek rosyjskiej agresji – podały w poniedziałek lokalne władze. Dziesięć osób uznano za zaginione.
Spośród 458 znalezionych i zidentyfikowanych ofiar 419 osób zostało zabitych przez rosyjskich wojskowych - poinformowała zastępczyni mera Buczy Mychajłyna Skoryk-Szkariwska, cytowana przez portal Suspilne. Wśród zabitych jest 12 osób poniżej 21. roku życia.
116 zwłok znaleziono w zbiorowym grobie obok cerkwi.
Zastępczyni mera przekazała, że ponad 50 znalezionych ciał nie było pochowanych. Wśród nich są ciała niezidentyfikowane. W pięciu przypadkach niemożliwe jest nawet określenie płci.
Do rosyjskiej niewoli trafiło ponadto 14 mieszkańców gminy. 10 osób uznanych jest za zaginionych. (PAP)
08.08.2022 18:02
Rząd Rumunii zarządził w poniedziałek kontrolę dotyczącą rzekomego przekazania z tego kraju uzbrojenia siłom ukraińskim, walczącym z rosyjską inwazją.
Jak poinformował minister gospodarki Rumunii Marian Spataru, inspekcje zlecono po tym, gdy w jednej z sieci społecznościowych pojawiły się zdjęcia ukraińskich żołnierzy, korzystających z rumuńskich pocisków do haubic o kalibrze 122 mm.
Spataru wyjaśnił, że do poniedziałkowego popołudnia nie udało się potwierdzić, aby zdjęcia, które pojawiły się w sieci, “miały dowodzić, iż rzeczywiście amunicja ta została dostarczona z Rumunii”, a nie z jakiegoś innego kraju.
Na zdjęciach umieszczonych na twitterze na profilu Ukraine Weapons Tracker widać we wnętrzu haubic amunicję artyleryjską rumuńskiej firmy Romarm.(PAP)
08.08.2022 18:00
СБУ затримала кілерів спецслужб рф, які планували вбити Резнікова та Будановаhttps://t.co/oP9OqRw3r7 pic.twitter.com/Q4Xrl07u2p
— Ukrinform (@UKRINFORM) 8 sierpnia 2022
08.08.2022 13:06
08.08.2022 12:50
08.08.2022 12:12
08.08.2022 09:47
08.08.2022 09:05
#Russian losses according to the General Staff of the Armed Forces of #Ukraine. pic.twitter.com/I2c0sEqWTl
— NEXTA (@nexta_tv) 8 sierpnia 2022
08.08.2022 09:05
#Pomagamy🇺🇦
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) 8 sierpnia 2022
Od 24.02 #funkcjonariuszeSG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z🇺🇦do🇵🇱 5,348 mln os.
Wczoraj tj.07.08➡️24,5 tys.
Dziś do godz. 07.00➡️7,2 tys.
W dn.07.08 z🇵🇱do🇺🇦odprawiono 30,1 tys. osób. Od 24.02- ponad 3,467 mln os. pic.twitter.com/MWSf7v8ivt
08.08.2022 08:59
08.08.2022 08:17
08.08.2022 07:26
07.08.2022 15:39
06.08.2022 18:57
05.08.2022 22:01
Rosyjski ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Atomowej to akt terroru, który spowodował ryzyko dla całej Europy - oświadczył w piątek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Dzisiaj okupanci stworzyli kolejną nadzwyczaj ryzykowną sytuację dla całej Europy: ostrzelali Zaporoską Elektrownię Atomową" - powiedział szef państwa i zaznaczył, że rosyjskie siły przeprowadziły w piątek ostrzał obiektu dwukrotnie. Prezydent przypomniał, że jest to największa elektrownia atomowa w Europie. "I jakiekolwiek ostrzały tego obiektu to jawne i zuchwałe przestępstwo, akt terroru" - dodał. Według Zełenskiego Rosja "powinna odpowiadać już za sam fakt stworzenia zagrożenia dla elektrowni atomowej". Wskazał, że to kolejny argument za tym, by Rosja została uznana za państwo sponsorujące terroryzm. To też argument przemawiający za objęciem sankcjami całego rosyjskiego sektora energii atomowej. (https://t.me/V_Zelenskiy_official/2769) W piątek rosyjskie wojska dwukrotnie zaatakowały teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Jak powiadomił ukraiński koncern Enerhoatom, doszło do uszkodzenia stacji azotowo-tlenowej, co grozi ryzykiem wycieku wodoru i uwolnienia do atmosfery substancji promieniotwórczych. (PAP)
05.08.2022 21:44
05.08.2022 19:59
Ukraina może we wrześniu zacząć eksportować ze swoich portów zebraną podczas tegorocznych żniw pszenicę - przekazał w piątek wiceminister rolnictwa Taras Wysocki. Dodał, że liczy na to, że każdego miesiąca drogą morską będzie wywożone 3-3,5 mln ton zbóż. Transport pszenicy ma się odbywać w ramach porozumienia o odblokowaniu ukraińskich portów dla eksportu zbóż - powiedział Wysocki, cytowany przez agencję Reutera. (PAP)
05.08.2022 19:26
05.08.2022 18:33
05.08.2022 17:19
05.08.2022 17:11
05.08.2022 14:25
05.08.2022 11:26
05.08.2022 09:37
05.08.2022 08:51
05.08.2022 08:44
#Pomagamy🇺🇦
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) 5 sierpnia 2022
Od 24.02 #funkcjonariuszeSG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z🇺🇦do🇵🇱 5,274 mln os.
Wczoraj tj.04.08➡️25 tys.
Dziś do godz. 07.00➡️7,5 tys.
W dn.04.08 z🇵🇱do🇺🇦odprawiono 25 tys. osób. Od 24.02- ponad 3,384 mln os. pic.twitter.com/i0XttifaMU
05.08.2022 08:40