Nowy numer 48/2023 Archiwum

Inwazja Rosji na Ukrainę

Do siedmiu wzrosła liczba zabitych w środowym rosyjskim ataku rakietowym na Charków, na północnym wschodzie Ukrainy. W czwartek nad ranem doszło do kolejnego ostrzału miasta - poinformowały władze lokalne i służby ratunkowe.

Relacja trwa

18.08.2022 09:02

​Zapraszamy do naszej nowej relacji z wydarzeń na Ukrainie TUTAJ

18.08.2022 08:29

​ Trzech cywilów zginęło, a sześciu zostało rannych w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował w czwartek na Telegramie szef regionalnych władz Pawło Kyryłenko. (PAP)

18.08.2022 07:43

​Do siedmiu wzrosła liczba zabitych w środowym rosyjskim ataku rakietowym na Charków, na północnym wschodzie Ukrainy. W czwartek nad ranem doszło do kolejnego ostrzału miasta - poinformowały władze lokalne i służby ratunkowe. (PAP)

17.08.2022 22:19

 Sześć osób zginęło w Charkowie w ostrzale dzielnicy mieszkaniowej, przeprowadzonym przez wojska rosyjskie w środę wieczorem; 16 osób zostało rannych - poinformował szef administracji obwodowej Ołeh Syniehubow. (PAP)

17.08.2022 21:35

Ukraińscy dyplomaci i specjaliści z dziedziny atomistyki są w kontakcie z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA); misja MAEA może zostać szybko wysłana do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - oświadczył w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zastrzegł przy tym, że z terenu elektrowni muszą wycofać się wojska rosyjskie. (PAP)

17.08.2022 20:06

W pierwszej połowie 2022 r. eksport mołdawskich zbóż i produktów zbożowych zwiększył się o blisko sześć razy, poinformował w środę Narodowy Urząd Statystyczny (BNS) w Kiszyniowie. Odnotował, że drastyczny wzrost sprzedaży tych towarów nastąpił w okresie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. (PAP)

17.08.2022 19:34

Minister finansów Kanady Chrystia Freeland poinformowała w środę w komunikacie, że Ottawa przekazała Ukrainie 450 mln dolarów kanadyjskich (CAD), czyli 348,1 mln dolarów amerykańskich (USD), na paliwa w sezonie grzewczym. Freeland powiedziała, że suma ta, to ostatnia transza z 1,95 mld CAD kredytów, które władze Kanady obiecały Ukrainie po inwazji Rosji. (PAP)

17.08.2022 19:03

Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły rosyjską bazę wojskową w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim na południu kraju - podała w środę BBC, powołując się na służby prasowe ukraińskiej armii. W internecie pojawiło się nagranie przedstawiające następstwa ataku rakietowego. "To jest to, co zostało z naszej chaty, a tam, w oddali, jest wszystko, co zostało po naszych łącznościowcach" – mówi autor filmu, kierując kamerę na wrak budynku. (PAP)

17.08.2022 18:06

Dziewiętnastu byłych amerykańskich dyplomatów i generałów zaapelowało w środę do administracji USA, by zwiększyła pomoc wojskową dla Ukrainy, zanim będzie za późno. Ich zdaniem obecny poziom wsparcia nie wystarczy do wypchnięcia sił rosyjskich z okupowanych terytoriów. (PAP)

17.08.2022 15:45

​Aktów dywersji i różnego rodzaju "ekscesów" będzie coraz więcej, nie tylko na Krymie, ale i w całej Rosji – zapowiedział w środę doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. "Coraz częściej będą następować akty dywersji partyzanckiej, profesjonalnie przygotowane przez siły ukraińskie" – powiedział Podolak w wypowiedzi dla kanału Chodorkowski Live na platformie Youtube. Będą je - twierdzi doradca polityka - organizować nie tylko profesjonalni dywersanci z Sił Zbrojnych Ukrainy, lecz również mieszkańcy Krymu, którzy od ośmiu lat żyją pod okupacją. (PAP)

17.08.2022 13:40

Rosyjska administracja Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy na każdym kroku utrudnia mieszkańcom ewakuację z miasta; w kolejce do tzw. filtracji, czyli obowiązkowej kontroli umożliwiającej uzyskanie przepustki na wyjazd, oczekuje ponad 1300 osób - powiadomił w środę lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

"W celu (skutecznego) przejścia filtracji niezbędne jest podanie paszportu, numeru telefonu i książeczki pracowniczej. (Z kolei) bez potwierdzenia, że przeszło się filtrację, nie można otrzymać przepustki na opuszczenie Mariupola" - poinformował Andriuszczenko na Telegramie. (https://t.me/andriyshTime/2379)

Samorządowiec dołączył do swojego wpisu ogłoszenie, w którym okupanci oznajmili, że tzw. filtracja jest przeprowadzana tylko przez sześć godzin dziennie (z godzinną przerwą po południu) od poniedziałku do piątku.

W pierwszej połowie sierpnia pojawiały się liczne doniesienia o potajemnym werbowaniu mieszkańców Mariupola na wojnę z Ukrainą. Już ponad miesiąc wcześniej, 11 lipca, Andriuszczenko ostrzegł, że z portu nad Morzem Azowskim "należy uciekać, póki czas", ponieważ jesienią okupacyjna administracja planuje tam przeprowadzić powszechną mobilizację.

Według strony ukraińskiej w zniszczonym przez rosyjskie wojska Mariupolu przebywa obecnie około 120-130 tys. cywilów, z czego 70 tys. stanowią osoby w podeszłym wieku. Sytuacja humanitarna wciąż jest bardzo trudna - brakuje wody, żywności, lekarstw i środków higienicznych.

Na początku czerwca proukraiński mer miasta Wadym Bojczenko wyraził przypuszczenie, że szacowana wcześniej na około 22 tys. liczba mieszkańców Mariupola zabitych przez Rosjan może być znacznie zaniżona. (PAP)

17.08.2022 12:51

Siły Zbrojne Ukrainy nie potrzebują na razie zwiększenia liczby żołnierzy, mobilizacji podlegają konkretni fachowcy - powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w wywiadzie dla radia Głos Ameryki.

„Sztab Generalny określa skalę mobilizacji. To tam określane jest zapotrzebowanie na żołnierzy i środki, które są potrzebne armii do prowadzenia działań wojennych w danej chwili, to tam oceniane są straty… To właśnie Sztab Generalny dokładnie wie, na jakim kierunku potrzebne są uzupełnienia kadrowe, albo czy można wycofać brygadę i na jej miejsce wprowadzić rezerwistów” - oznajmił Reznikow.

Według szefa resortu obrony w szeregi armii ukraińskiej zmobilizowano już wystarczającą liczbę ludzi. Obecnie w pierwszej kolejności potrzebni są operatorzy dronów, informatycy, łącznościowcy, artylerzyści.

"Szczególnie potrzebni są ludzie, którzy są w stanie szybko nauczyć się operowania bronią o standardach natowskich, którą Ukraina otrzymuje od państw zachodnich" - dodał Reznikow. (PAP)

17.08.2022 11:42

17.08.2022 11:41

Stany Zjednoczone i inni zachodni partnerzy, którzy dostarczają Ukrainie broń, nie nakładają na Kijów żadnych ograniczeń w związku z atakowaniem rosyjskich celów na tymczasowo okupowanym Krymie - oznajmił ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w rozmowie z radiem Głos Ameryki.

"Porozumieliśmy się z USA, że nie będziemy wykorzystywać uzbrojenia przekazywanego nam przez Waszyngton i innych zachodnich partnerów do atakowania terytorium Federacji Rosyjskiej. Jeśli jednak mówimy o wyzwoleniu tymczasowo okupowanych ziem Ukrainy, obecnie zajętych przez wroga, to nie mamy w tym względzie żadnych przeciwwskazań" - oznajmił Reznikow. (PAP)

17.08.2022 11:09

Rosyjskie wojska po raz kolejny ostrzelały z artylerii rejon (powiat) nikopolski w obwodzie dniepropietrowskim, który znajduje się w pobliżu okupowanego Enerhodaru i Zaporoskiej Elektrowni Atomowej – na przeciwległym brzegu rzeki Dniepr na południu Ukrainy.

„Rejon nikopolski był w ciągu nocy atakowany trzykrotnie. W nocy miasto było osiem razy ostrzelane z artylerii lufowej” – powiadomił szef administracji obwodowej Wałentyn Rezniczenko. Rannych nie było. (https://t.me/dnipropetrovskaODA/1576)

Według ukraińskich władz i ekspertów ostrzały kontrolowanych przez Kijów terenów znajdujących się w pobliżu elektrowni atomowej, na przeciwległym brzegu Dniepru, mają na celu sprowokowanie strony ukraińskiej do ataku na rosyjskie pozycje wojskowe w Enerhodarze i w pobliżu elektrowni.

Ponadto władze ukraińskie alarmują, że Rosjanie sami ostrzeliwują tereny w pobliżu największej w Europie elektrowni atomowej, a następnie oskarżają o to stronę ukraińską, by „stworzyć lokalny casus belli”. Kijów oskarża Moskwę o „szantaż nuklearny”, podkreślając, że umieszczenie sprzętu wojskowego na terytorium elektrowni grozi katastrofą jądrową.

Położona na południu Ukrainy Zaporoska Elektrownia Atomowa została zajęta przez siły rosyjskie na początku marca. Na terenie obiektu stacjonują rosyjscy żołnierze. Ukraiński koncern Enerhoatom informował jednak w maju, że codzienną eksploatacją i obsługą techniczną obiektu zajmował się ukraiński personel.

Władze obwodu dniepropietrowskiego powiadomiły także o ostrzale przez Rosjan miejscowości w rejonie krzyworoskim. (PAP)

17.08.2022 09:57

Kilku marynarzy rosyjskiej floty wojennej, którzy nieprzerwanie od stycznia pełnili służbę na fregacie Admirał Kasatonow, zostało przewiezionych samolotem do Moskwy na leczenie psychiatryczne; podobna sytuacja występuje też na wielu innych rosyjskich okrętach - powiadomił ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk.

"Marynarze z Rosji znajdują się w złym stanie psychicznym z powodu długotrwałego przebywania na morzu. (...) Morale pozostałych członków załogi fregaty, (wciąż pozostających na okręcie), również pozostawia wiele do życzenia" - napisał we wtorek Cymbaluk na Telegramie. (https://tinyurl.com/5n857m78)

17.08.2022 08:21

Co najmniej trzy osoby zostały ranne po rosyjskim ataku rakietowym w obwodzie odeskim na południu Ukrainy – powiadomiły w środę lokalne władze. Rosyjskie rakiety trafiły w ośrodek wypoczynkowy, powodując zniszczenia i pożar.

„Dwie wrogie rakiety spowodowały zniszczenia i pożar w jednym z ośrodków wypoczynkowych i w kilku budynkach w pobliżu. Ranne są trzy osoby. Trwa operacja ratunkowa” – poinformował rzecznik władz obwodu Serhij Bratczuk na Telegramie. https://t.me/Bratchuk_Sergey/17214 (PAP)

17.08.2022 07:49

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ustaliła tożsamość kolejnych ośmiu rosyjskich żołnierzy podejrzanych o zbrodnie wojenne w Buczy pod Kijowem, gdzie po miesięcznej rosyjskiej okupacji znaleziono masowe groby cywilów i zwłoki ze śladami tortur.

Ośmiu żołnierzy, z których większość należy do jednostki 6720 rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii), podejrzewa się również o grabież w domach opuszczonych przez mieszkańców Buczy – przekazał we wtorek późnym wieczorem dziennik „Guardian”, cytując komunikat SBU na Telegramie.

„Ci rosyjscy żołnierze grabili dla siebie +łupy+: komputery, sprzęty domowe, biżuterię, gadżety, ubrania, żywność (…). Udokumentowane zostało, że sprawcy wysyłali kradzione dobra do swoich krewnych w przesyłkach pocztowych z białoruskiego miasta Mozyrz” - napisano w komunikacie. (https://t.me/SBUkr/4844)

Żołnierzy powiadomiono, że są podejrzani – wynika z oświadczenia SBU, do którego dołączono ich zdjęcia. Za przestępstwa, o które są podejrzani, ukraińskie prawo przewiduje karę od ośmiu do 12 lat więzienia.

Rosyjskie wojska okupowały Buczę i inne miejscowości pod Kijowem w początkowej fazie inwazji, ale na przełomie marca i kwietnia wycofały się z tego obszaru. Po ich wyjściu znaleziono tam masowe groby cywilów oraz zwłoki ze śladami tortur. Z relacji świadków wynika, że rosyjscy żołnierze dopuszczali się gwałtów i celowo zabijali cywilów.(PAP)

17.08.2022 07:39

Wojska rosyjskie atakują na kilku kierunkach w Donbasie na wschodzie Ukrainy, pod Charkowem na północnym wschodzie oraz w obwodzie zaporoskim na południu – powiadomił w środę w porannym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Zdalnie minowane są miejscowości w tych regionach.

Sztab powiadomił, że Rosjanie ostrzelali m.in. Łebiaże na wschód od Charkowa, Dowhenke na północny zachód od Słowiańska. Zaminowane zostały także miejscowości w obwodzie zaporoskim. (https://tinyurl.com/5hdzkykp) (PAP)

16.08.2022 17:17

Rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat powiedział we wtorek, że Rosja używa obecnie w wojnie przeciwko Ukrainie około 360 śmigłowców. Na początku inwazji, pod koniec lutego, grupa śmigłowców liczyła około 250 maszyn - dodał Ihnat.

"Na początku wojny na pełną skalę zgrupowania lotnicze Federacji Rosyjskiej naokoło Ukrainy liczyły 700 maszyn: 450 samolotów i 250 śmigłowców. (...) Samolotów dziś jest nieco mniej - wokół granic ukraińskich na różnych lotniskach na Białorusi, na Krymie znajduje się ich 430" - powiedział rzecznik podczas briefingu w Kijowie. W tym samym czasie liczba śmigłowców znacznie wzrosła - dodał - i zgrupowanie to "stanowi teraz ponad 360 maszyn, które przeciwnik ma do swojej dyspozycji w pobliżu Ukrainy".

Zdaniem rzecznika dzieje się tak dlatego, że Rosja do wsparcia wojsk lądowych najczęściej używa lotnictwa szturmowego i śmigłowców bojowych.

Rosja wykorzystuje przy tym w wojnie przeciwko Ukrainie różne rodzaje lotnictwa - dodał rzecznik. "Odnotowujemy (działania) lotnictwa strategicznego, bombowców dalekiego zasięgu, samolotów myśliwsko-bombowych Su-34 i lotnictwa szturmowego" - powiedział przedstawiciel ukraińskich sił powietrznych. (PAP)

16.08.2022 12:49

W pobliżu miasta Krasnogwardiejskoje w centralnej części Krymu widać kłęby czarnego dymu - poinformowała we wtorek agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media. Krasnogwardiejskoje znajduje się około 30 km na południe od miasta Dżankoj, w którego okolicy we wtorek rano wybuchł pożar na stacji transformatorowej oraz nastąpiła seria wybuchów w składzie amunicji. Ukraińskie władze poinformowały, że wydarzenia te są skutkiem działań sił zbrojnych Ukrainy. Władze rosyjskie przekazały natomiast, że eksplozje są efektem działań sabotażowych. Poranne wtorkowe wybuchy uszkodziły również infrastrukturę kolejową na Krymie oraz spowodowały konieczność ewakuacji tysięcy ludzi. (PAP)

16.08.2022 11:26

16.08.2022 11:25

Kolejne przejście graniczne między Polską a Ukrainą zostanie otwarte w 2023 r. przed wakacjami w Niżankowicach-Malhowicach - poinformował we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że zwiększy to możliwości wymiany towarowej i osobowej między Polską a Ukrainą. (PAP)

16.08.2022 09:18

"Wiemy dobrze, że Rosjanie chcą przekierować energię, produkowaną przez Zaporoską Elektrownię Atomową, na Krym i całkowicie odciąć od tej energii te tereny Ukrainy, które znajdują się pod kontrolą rządu w Kijowie" - powiedział we wtorek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w wywiadzie dla ukraińskiej redakcji Głosu Ameryki. (PAP)

16.08.2022 08:59

16.08.2022 08:28

Wojska rosyjskie zaatakowały wsie, położone na północ od Mikołajowa na południu Ukrainy; napastnicy ponieśli duże straty i się wycofali - poinformował we wtorek ukraiński Sztab Generalny. (PAP)

16.08.2022 07:13

​W nocy z poniedziałku na wtorek wojska rosyjskie ostrzelały jednocześnie pięć dzielnic Charkowa - poinformował na Telegramie mer tego miasta Ihor Terechow.

Dwie z zaatakowanych dzielnic znajdują się w samym centrum tego położonego na wschodzie Ukrainy miasta. Jego mer zaznaczył, że tak silnego ostrzału nie obserwowano w mieście od dawna. W tej chwili nie ma informacji o skutkach ataku. W poniedziałek w wyniku rosyjskiego ostrzału dzielnicy mieszkaniowej Charkowa zginęła jedna osoba, a cztery zostały ranne. (PAP)

15.08.2022 19:57

 Siły rosyjskie 73 razy częściej atakowały w Ukrainie obiekty cywilne niż wojskowe - oświadczył w poniedziałek na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. (PAP)

15.08.2022 19:35

Łotwa przekazała Ukrainie cztery śmigłowce, które niebawem zostaną włączone do ukraińskich sił zbrojnych - poinformował w poniedziałek na Twitterze łotewski minister obrony Artis Pabriks. (PAP)

15.08.2022 19:02

W uzdrowisku Darków-Zdrój na Zaolziu rozpoczęli leczenie dwaj ukraińscy żołnierze, którzy zostali ranni na wojnie z Rosją - poinformowała w poniedziałek placówka medyczna. To pierwsi tacy pacjenci w Czechach, w najbliższych dniach ma przyjechać kolejnych pięciu. (PAP)

15.08.2022 17:41

Kobieta poniosła śmierć, a jej syn został ciężko ranny w poniedziałek, gdy ich samochód wjechał na minę we wsi Herojske w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformowała szefowa władz hromady (gminy) czułakiwskiej Ołeksandra Musijenka na Facebooku. (PAP)

15.08.2022 16:45

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przedłużyła w poniedziałek stan wojenny oraz powszechną mobilizację w kraju na kolejnych 90 dni, czyli do 21 listopada - poinformowali deputowani Ołeksij Honczarenko i Jarosław Żelezniak w mediach społecznościowych. (PAP)

15.08.2022 16:05

 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował w poniedziałek Polakom za wsparcie i podkreślił, że oba narody osiągnęły obecnie największe porozumienie w historii. Mówił o tym w nagraniu zamieszczonym w sieciach społecznościowych z okazji święta Wojska Polskiego. (PAP)

15.08.2022 15:03

Jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne w poniedziałek w wyniku rosyjskiego ostrzału dzielnicy mieszkaniowej Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował szef wydziału śledczego policji obwodu charkowskiego Serhij Bołwinow na Facebooku. (PAP)

15.08.2022 12:23

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow i naczelny dowódca sił zbrojnych gen. Wałerij Załużny złożyli w poniedziałek życzenia Polsce z okazji Święta Wojska Polskiego, nawiązując m.in. do wspólnej walki polsko-ukraińskiej przeciwko Rosji bolszewickiej. (PAP)

15.08.2022 10:28

Trzech mieszkańców obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy zginęło a 13  zostało rannych w rosyjskich ostrzałach  w ciągu ostatniej doby - poinformował w poniedziałek szef regionalnej administracji Pawło Kyryłenko. (PAP)

15.08.2022 08:32

Większość dowództwa wojsk rosyjskich opuściła Chersoń - poinformował w niedzielę na Telegramie wiceprzewodniczący rady obwodowej miasta Jurij Sobolewski. "Mogę to potwierdzić. Rzeczywiście, dziś wróg nie ma ani jednej bezpiecznej drogi logistycznej, która zaspokoiłaby jego potrzeby wojskowe, konkretnie dla zaopatrzenia grupy wojskowej, która znajduje się w pobliżu Chersonia" - oświadczył Sobolewski. (PAP)

15.08.2022 08:32

​Armia ukraińska oparła ataki wojsk rosyjskich w Donbasie na kierunku Bachmutu, Awdijiwki i Słowiańska - poinformował Sztab Generalny sił zbrojnych Ukrainy w komunikacie w poniedziałek rano. (PAP)

14.08.2022 21:00

​W piwnicach domu poprawczego w Chersoniu funkcjonariusze rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) przesłuchują uprowadzonych obywateli Ukrainy, stosując tortury - poinformował w niedzielę Główny Zarząd Wywiadu ukraińskiego ministerstwa obrony (HUR). (PAP)

14.08.2022 19:44

Na jednej z plaż w Zatoce Odeskiej, w pobliżu Białgorodu nad Dniestrem (historycznego Akermanu) dwie osoby zginęły, a jedna została ranna wskutek eksplozji ładunku wybuchowego nieznanego pochodzenia – poinformowało ukraińskie Dowództwo Operacyjne „Południe”. (PAP)

14.08.2022 19:30

"Polska dołącza do Finlandii, Estonii, Łotwy i Danii w słusznej sprawie wprowadzenia ogólnoeuropejskiego zakazu wydawania wiz turystycznych" dla Rosjan - napisał w niedzielę na Twitterze Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. (PAP)

14.08.2022 18:46

Bachmut, leżący na północy obwodu donieckiego jest od tygodni celem ofensywy rosyjskiej. Miasto jest ostrzeliwane. Zdaniem analityków następnym kierunkiem wojsk rosyjskich mogą stać się miasta Kramatorsk i Słowiańsk, położone około 50 km na północny zachód od Bachmutu. (PAP)Jednocześnie sztab przyznał, że "na kierunku Bachmutu oddziały przeciwnika odniosły częściowy sukces". "Żołnierze ukraińscy odparli szturm na kierunku Dołyny" - podano w komunikacie, który opisuje sytuację na froncie w Donbasie. "Przeciwnik zaryzykował podjęcie szturmu niedaleko Spirnego i Iwano-Darjiwki, co zakończyło się dla okupantów stratami i wycofaniem się" - głosi oświadczenie sztabu. Niepowodzeniem zakończyła się też próba rozpoznawczego ataku w kierunku miejscowości Wesełe. Wojska rosyjskie z "częściowym powodzeniem" prowadziły w niedzielę szturm na kierunku Bachmutu, ale siły ukraińskie odbiły ataki na kierunku miejscowości Dołyna, Wesełe, Spirne i Iwano-Darjiwka - poinformował ukraiński Sztab Generalny w wieczornym komunikacie. 

14.08.2022 18:29

W okupowanym przez wojska rosyjskie obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, we wsi Hornostajiwka zdemontowane zostały dwa pomniki ukraińskie - poinformował w niedzielę Jarosław Januszewycz, szef administracji obwodowej lojalny wobec władz ukraińskich. "W miejscowości Hornostajiwka okupanci zdemontowali przy pomocy dźwigu pomniki: Na dzień niepodległości Ukrainy i Bohaterom Ukrainy - napisał Januszewycz w oświadczeniu w serwisie Telegram. (PAP)

14.08.2022 17:46

14.08.2022 17:46

14.08.2022 16:06

Tylko debata o ograniczeniach wizowych dla obywateli Rosji może sprawić, że Rosjanie odczują, że toczy się wojna - ocenił w niedzielę Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. "Czemu potrzebne są ograniczenia wizowe dla obywateli Rosji? Pół roku wojny pokazało, że oni nie przejmują się masowymi morderstwami, zburzonymi miastami, szantażem nuklearnym, Buczą i Mariupolem. Tylko dyskusje o utracie wiz mogą sprawić, że odczują wojnę i odpowiedzialność. A to pierwszy krok... do rosyjskiego buntu" - napisał Podolak na Twitterze. (PAP)

14.08.2022 14:21

​Siły ukraińskie strąciły w czasie weekendu dwa rosyjskie śmigłowce Ka-52 - poinformował w niedzielę na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, powołując się na zgrupowanie zjednoczonych sił broniących wschodniej części Ukrainy. (PAP)

14.08.2022 12:00

 Siły Zbrojne Ukrainy przejęły pełną kontrolę ogniową nad rosyjskimi szlakami logistycznymi w obwodzie chersońskim na południu kraju - poinformował w niedzielę w ukraińskiej telewizji wiceszef chersońskiej rady obwodowej Jurij Sobolewski. (PAP)

14.08.2022 09:27

Dwie osoby poniosły śmierć, a kilkanaście zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów kilku obwodów Ukrainy w ciągu ostatniej doby - poinformowali w niedzielę szefowie władz obwodowych na Telegramie. (PAP)

14.08.2022 08:46

Siły rosyjskie nacierały jednocześnie na kilku kierunkach frontu, przy czym w niektórych miejscach walki nadal trwają – poinformował w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku. Działania bojowe koncentrowały się na wschodzie Ukrainy. W obwodzie donieckim siły rosyjskie usiłowały bez powodzenia przerwać linię ukraińskiej obrony w okolicach wsi Dołyna. Rosjanie próbowali też poprawić swoje położenie taktyczne w okolicach osiedla Spirne, ale zostali odparli. Nadal trwają walki w okolicy Iwano-Darjiwki. Siły rosyjskie wycofały się do szturmach w okolicy miejscowości Zajcewe oraz w kierunku Krasnohoriwki i Pisków, choć w obu miejscach nadal trwają walki. Na kierunku charkowskim wojska rosyjskie przeprowadziły kilka ataków lotniczych. Usiłują też zabezpieczyć logistycznie swoje pododdziały i uzupełnić stan osobowy uszczuplony w wyniku strat. (PAP)

14.08.2022 08:04

​Wojska rosyjskie ostrzeliwały  w sobotę  wielokrotnie rejon miasta Sumy położonego w północno wschodniej Ukrainie, przy granicy z Rosją. Ostrzał wyrządził poważne zniszczenia - poinformowały lokalne władze. (PAP)

13.08.2022 12:28

13.08.2022 12:19

13.08.2022 10:50

W nocy z piątku na sobotę do Wielkopolski dotarł kolejowy transport medyczny z rannymi w walkach zbrojnych żołnierzami z Ukrainy – poinformował PAP w sobotę rzecznik wojewody wielkopolskiego Mateusz Daszkiewicz.

Daszkiewicz podał, że kolejowy transport medyczny z rannymi w walkach zbrojnych żołnierzami z Ukrainy dotarł do Wielkopolski ok. godziny pierwszej. Koordynację na terenie województwa zapewnił wojewoda wielkopolski, który przy wsparciu wojska, policji, straży pożarnej, straży ochrony kolei oraz ratownictwa medycznego przeprowadził działania mające na celu transport rannych do kilku szpitali na terenie województwa wielkopolskiego.

"Całe przedsięwzięcie zostało przeprowadzone bardzo sprawnie i z dbałością o szeroko rozumiane bezpieczeństwo ukraińskich wojskowych" – podkreślił Daszkiewicz.

Obecnie służby wojewody nie przekazują więcej informacji, nie podają też ilu ukraińskich żołnierzy dotarło do Wielkopolski.(PAP)

13.08.2022 10:20

W szpitalu w centrum okupowanego Melitopola na południowo-wschodniej Ukrainie, w obwodzie zaporoskim, Rosjanie rozmieścili wojskową bazę - poinformował w sobotę na antenie telewizji Hromadske mer miasta Iwan Fedorow.

"Umieścili kolejną bazę wojskową na terenie szpitala w mieście Melitopol, gdzie chowają się za plecami naszych cywilów. To jest ich standardowa praktyka, że nasi ludzie są wykorzystywani w ten sposób" - oznajmił Fedorow. (PAP)

13.08.2022 09:35

W okupowanych miastach obwodu ługańskiego Ukrainy wojskowi rosyjscy proponują emerytom produkty żywnościowe w zamian za informacje o mężczyznach w wieku poborowym - powiadomił w sobotę szef administracji obwodu Serhij Hajdaj.

"Rosjanie uciekają się do nowych metod przymusowej mobilizacji. Obchodzą bloki mieszkalne, zdobywają zaufanie osób starszych proponując im niewielkie kwoty pieniężne albo produkty żywnościowe w zamian za informacje o mężczyznach w wieku poborowym" - napisał Hajdaj na komunikatorze Telegram.

Prowadzący mobilizację "każą też dyżurować wojskowym przy zamkniętych klatach schodowych. Czekają oni tam, aż ktoś z lokatorów płci męskiej wyjdzie z domu czy też będzie do niego wracał" - dodał. (https://t.me/luhanskaVTSA/4971).

Władze ukraińskie twierdzą, że Rosjanie mają problemy z mobilizacją i uzupełnianiem oddziałów prowadzących walki na Ukrainie.

12.08.2022 20:27

Dwóch cywilów zginęło, a 13 zostało rannych w rosyjskim ostrzale Kramatorska w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowała w piątek kramatorska rada miejska. Jak czytamy w komunikacie, w ostrzale uszkodzonych zostało co najmniej 20 budynków; na jednym z osiedli wybuchł pożar. Władze podkreślają, że nie jest to ostateczny bilans strat. Apelują do mieszkańców o ewakuację. (PAP)

12.08.2022 19:57

Do ukraińskiego portu Piwdennyj wpłynął statek, który dostarczy zboże do Etiopii - poinformował w piątek minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow. To pierwszy statek ze zbożem, który wypłynie z Ukrainy do Afryki od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę - podkreśla agencja Reutera. (PAP)

12.08.2022 16:23

Władze Rosji prowadzą cichą "mobilizację przemysłu" i kontrolują ruchy kadrowe w przedsiębiorstwach obronnych - poinformował w piątek Główny Zarząd Wywiadu ukraińskiego ministerstwa obrony (HUR). (PAP)

12.08.2022 15:42

​Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, opublikował w piątek w mediach społecznościowych nagranie przedstawiające ukraińskie pola uprawne wypalone wskutek rosyjskich ostrzałów. "To właśnie jest oblicze +ruskiego miru+" - napisał. (PAP)

12.08.2022 13:31

Rodziny rosyjskich wojskowych w pośpiechu uciekły z miejscowości na wybrzeżu Morza Azowskiego, położonych pod Mariupolem na południowym wschodzie Ukrainy; najeźdźcy obawiają się powtórki z Krymu, gdzie doszło do eksplozji w rosyjskiej bazie lotniczej - oznajmił w piątek lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

"Wszystkie (te) rodziny opuściły wybrzeże na odcinku od miejscowości Mełekine do Biłosarajskiej Kosy (około 20-30 km na południowy zachód od Mariupola - PAP). Ponadto kolaboracyjny mer miasta Kostiantyn Iwaszczenko zwiększył liczebność osobistej ochrony z czterech do siedmiu osób. Wśród okupantów i ich współpracowników panuje strach. I to jest dobra wiadomość" - napisał Andriuszczenko na Telegramie (https://t.me/andriyshTime/2277).(PAP)

12.08.2022 13:12

Zwolennicy wojny na Ukrainie zyskują coraz większe wpływy w otoczeniu Putina, licząc na sukcesję po prezydencie Rosji - pisze w piątek francuski dziennik "Le Figaro". Dodaje, że zwolennicy negocjacji, kojarzeni głównie z elitami ekonomicznymi tracą na znaczeniu, a dawni liberałowie ekonomiczni wycofują się z polityki.

Wojna powoduje radykalizację systemu, ale pamiętajmy, że już w 2020 r. przekroczono tabu: opozycja została zredukowana do zera, przeredagowano konstytucję – mówi gazecie dyrektor Obserwatorium francusko-rosyjskiego Arnaud Dubien. „W rzeczywistości Putin chce definitywnie zerwać ze spuścizną Borysa Jelcyna dzięki nagromadzonej frustracji i niechęci do Zachodu” – zauważa Dubien.

Inwazja wprawiła Moskwę i jej elity w szok, ponieważ spodziewano się zwycięstwa w ciągu kilku dni. Jednak w obliczu ukraińskiego oporu wzmocnionego dostawami broni z Zachodu, wyczekiwane błyskawiczne zwycięstwo stało się tylko mirażem. Wojna na Ukrainie będzie długa i coraz bardziej kosztowna, to będzie wojna na wyniszczenie. Wśród rosyjskich elit politycznych, ekonomicznych czy bezpieczeństwa, w obrębie klanów panuje przekonanie, że trzeba się do wojny dostosować i zaistnieć dzięki niej – analizuje francuski dziennik.

„Pomimo konsolidacji wokół Putina po inwazji w jego otoczeniu istnieją dwie przeciwstawne tendencje” – uważa dziennikarz i badacz Andriej Percew. „Istnieje +partia pokoju+, składająca się w większości z członków elity ekonomicznej, która jest bardziej przychylna negocjacjom oraz +partia wojny+, która podżega do wojny. Jej członkowie są najgłośniejsi i udaje im się decydować, bo inni milczą” – wyjaśnia Parcew, cytowany przez „Le Figaro”.(PAP)

12.08.2022 12:56

Rosyjscy okupanci przebudowują filharmonię w Mariupolu nad Morzem Azowskim na więzienie, by zorganizować tam „trybunał” nad ukraińskimi żołnierzami – oświadczył w piątek doradca mera miasta Petro Andriuszczenko na Telegramie.

„Oprócz klatek przygotowują specjalny bunkier-garaż dla więźniarek, które będą przewozić naszych bohaterów znajdujących się w niewoli. Tego nie było przed wojną. Jest to budowane wyłącznie w jednym celu. +Trybunał+” – oznajmił Andriuszczenko.

Dodał, że bunkier jest łączony specjalnymi korytarzami z klatkami i celami. https://t.me/andriyshTime/2272 (PAP)

12.08.2022 12:51

12.08.2022 12:27

Do kraju sprowadzono ciała 522 poległych żołnierzy, którzy uznawani byli za zaginionych – poinformował w piątek ukraiński rzecznik ds. osób zaginionych w szczególnych okolicznościach Ołeh Kotenko.

„Udało się sprowadzić 522 ciał z różnych miejsc” – powiedział Kotenko, cytowany przez Interfax-Ukraina. Zapewnił też, że Ukraina zrobi wszystko, co w jej mocy, by sprowadzić ciała wszystkich obrońców ojczyzny.

Stanowisko rzecznika ds. zaginionych w szczególnych okolicznościach podlega ministrowi ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych. Działalność Kotenki koncentruje się na zbieraniu informacji o zabitych, zaginionych bez wieści oraz osobach bezprawnie zatrzymanych przez okupanta.

3 lipca wicepremier Iryna Wereszczuk poinformowała, że na Ukrainę udało się sprowadzić ciała ponad 400 osób. Kilkanaście dni później informowano o jeszcze dwóch wymianach, w ramach których odzyskano szczątki kolejnych 75 żołnierzy.

14 czerwca władze w Kijowie potwierdziły sprowadzenie ciał 64 obrońców zakładów metalurgicznych Azowstal - ostatniego punktu oporu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, obleganego od marca do maja przez rosyjskie wojska. (PAP)

12.08.2022 11:02

Norwegia dołączyła do organizowanego przez władze Wielkiej Brytanii programu szkoleń dla ukraińskich żołnierzy; pomagając Kijowowi, nasi partnerzy przyczyniają się również do zapewnienia bezpieczeństwa w całej Europie - oznajmił w czwartek wieczorem na Twitterze minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. (PAP)

12.08.2022 10:57

​Dowódca rosyjskiej Floty Czarnomorskiej Igor Osipow został zdymisjonowany - poinformował w piątek ukraiński portal Cenzor.net, powołując się na rosyjskie kanały Telegramu.

12.08.2022 10:55

Elektrownia zaporoska.   Elektrownia zaporoska. Ralf1969 / CC 3.0

11.08.2022 22:19

Rosja przebiła dno w światowej historii terroryzmu - oznajmił w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że tego dnia rosyjskie pociski znów uderzyły w terytorium Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, która jest pod kontrolą wojska Rosji.

"To, co dzieje się teraz wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, to jedna z największych zbrodni państwa-terrorysty" - powiedział Zełenski w opublikowanym wieczorem nagraniu (https://t.me/V_Zelenskiy_official/2839).

Zaznaczył, że w czwartek odnotowano kolejne rosyjskie trafienia pocisków na terenie elektrowni.

"Rosja po raz kolejny przebiła dno w światowej historii terroryzmu. Nikt więcej nie wykorzystywał elektrowni atomowej tak jawnie, by grozić całemu światu i stawiać jakieś warunki" - dodał prezydent.

Według niego na sytuację w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej "wszyscy na świecie powinni natychmiast zareagować". "Wygonienie okupantów z terytorium (siłowni) jest w interesie świata, a nie tylko Ukrainy" - podkreślił.

"Tylko pełne wycofanie Rosjan z terytorium Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i przywrócenie pełnej kontroli Ukrainy nad sytuacją wokół siłowni są gwarancją przywrócenia bezpieczeństwa atomowego całej Europie" - oznajmił szef ukraińskiego państwa.(PAP)

11.08.2022 21:22

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew był w czwartek w separatystycznej tzw. Ługańskiej Republice Ludowej (ŁRL) na wschodzie Ukrainy - pisze portal Ukrainska Prawda.

Miedwiediew, który obecnie jest wiceprzewodniczącym Rady Bezpieczeństwa Rosji, napisał na Telegramie, że przybył do tzw. ŁRL, by na polecenie prezydenta Władimira Putina omówić sprawy bezpieczeństwa "w republikach Donbasu", czyli na okupowanym terytorium ukraińskim.

Jak dodał, spotkał się z samozwańczymi władzami tzw. ŁRL i tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. "Szczególną uwagę" poświęcono "zharmonizowaniu" prawa separatystycznych republik z prawem Rosji - przekazał Miedwiediew.(PAP)

11.08.2022 20:34

Na 12 bilionów dolarów szacuje się wartość złóż paliw kopalnych i metali ziem rzadkich na okupowanych przez Rosję terenach Ukrainy. Na gospodarcze motywy rosyjskiego ataku na Ukrainę wskazuje w najnowszym raporcie kanadyjska firma analityczna SecDev.

Wartość wszystkich złóż surowców kopalnych Ukrainy można ocenić na ok. 26 bilionów USD – szacują analitycy SecDev, podkreślając, że „Rosja próbuje obniżyć znaczenie Ukrainy i na stałe ją zdestabilizować oraz podważyć rzetelność tego kraju jak partnera ekonomicznego Europy i innych krajów świata”.

„Im dłużej trwa wojna, tym większe prawdopodobieństwo, że Rosja uniemożliwi Ukrainie (utrzymanie) statusu +supermocarstwa+ w dziedzinach takich jak surowce i rolnictwo”, a to przełoży się na wyższe ceny i „podważy przejście na energie odnawialne” - napisano w raporcie, zwracając uwagę, że rosyjski prezydent Władimir Putin zdecydował się na zaatakowanie Ukrainy nie tylko z powodu osobistych przekonań czy fiksacji - w działaniach Rosji widać też przyczyny ekonomiczne.(PAP)

11.08.2022 19:32

Około 13 tysięcy białoruskich żołnierzy i milicjantów podpisało zgodę na udział w wojnie przeciwko Ukrainie – poinformował w czwartek zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksij Hromow.

„Wzdłuż granicy państwowej z Ukrainą rozlokowanych jest sześć batalionów Sił Zbrojnych Republiki Białoruś. Według naszych danych Rosja nie przestaje próbować wciągnąć Białorusi w czynny udział w wojnie z Ukrainą. Według naszych informacji około 13 tysięcy osób spośród czynnych i byłych żołnierzy białoruskich oraz funkcjonariuszy OMON (milicyjne oddziały specjalnego przeznaczenia - PAP) zgodziło się na udział w wojnie” – powiedział Hromow na konferencji prasowej.

Ukraiński generał dodał, że na białoruskich poligonach są również przedstawiciele innych krajów.

„3 sierpnia na lotnisko w obwodzie mińskim przybyli pierwsi żołnierze z Federacji Rosyjskiej, Wietnamu, Uzbekistanu, Kamerunu, Tadżykistanu, Syrii, Laosu i Mali. 8 sierpnia zauważono oddział z Wyższej Szkoły Wojsk Powietrznodesantowych w Riazaniu. Są to działania mające pokazać tak zwaną międzynarodową współpracę agresora" - zaznaczył Hromow.

Według niego podstawowym motywem wśród żołnierzy wojsk okupacyjnych jest motyw materialno-finansowy, nie ma w tym żadnych pobudek ideologicznych. „Nikt nie wierzy w +denazyfikację+ i w ochronę praw ludności rosyjskojęzycznej. Strach i pieniądze to podstawowe czynniki rosyjskiej obecności wojskowej” – podkreślił generał. (PAP)

11.08.2022 16:29

Około 10 osób zmarło w zeszłym tygodniu, czekając w kolejce na wyjazd z okupowanego przez wojska rosyjskie Mariupola, na południowym wschodzie Ukrainy – oznajmił w czwartek mer miasta Wadym Bojczenko na briefingu w Kijowie.

„Niestety są przypadki, gdy ludzie w tych kolejkach umierają, bo są zmęczeni i nie otrzymują pomoc lekarskiej” – oznajmił.

Bojczenko podkreślił, że ewakuacja z miasta jest możliwa, ale trudna. „Trzeba odstać kolejkę w tzw. centrach filtracyjnych, (…) trzeba też zdawać sobie sprawę, że droga z Mariupola na terytorium kontrolowane przez Ukrainę, czyli do miasta Zaporoże jako najbliższej miejscowości, zajmuje od trzech do pięciu dni” – zaznaczył.

Mer potwierdził również informację, że rosyjscy okupanci żądają od mieszkańców dużych sum pieniędzy za możliwość wyjechania na obszary kontrolowane przez Kijów.

Bojczenko ocenił też, że Rosjanie nie zdołają w tym roku uruchomić w mieście ogrzewania ani zapewnić mieszkańcom odpowiedniej ilości wody pitnej, gdyż wojska rosyjskie zniszczyły wodociąg dostarczający miastu wodę z rzeki Doniec, a nie można go wyremontować z powodu wysokich kosztów i trwających działań bojowych. (PAP)

11.08.2022 13:36

Komisja Europejska zaakceptowała w czwartek zmiany zgłoszone przez Polskę w programie pomocy publicznej dla firm w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Modyfikacja dotyczy m.in. zwiększenia budżetu planu wsparcia o 5,1 mld euro (24,5 mld złotych). (PAP)

11.08.2022 12:09

​Dwie osoby poniosły śmierć, a jedna została ranna w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował w czwartek szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow na Telegramie. (PAP)

11.08.2022 10:31

​Co najmniej osiem uszkodzonych samolotów wojskowych i zniszczone budynki widać na zdjęciach satelitarnych rosyjskiej bazy lotniczej na anektowanym Krymie, gdzie doszło we wtorek do szeregu eksplozji – opisują w czwartek stacja BBC i dziennik „New York Times”. Władze Ukrainy nie wzięły na siebie odpowiedzialności za atak na rosyjskie lotnisko wojskowe Saki w Nowofedoriwce, ale zdjęcia satelitarne wskazują, że mogło to być precyzyjne uderzenie – ocenia BBC. Na zdjęciach wykonanych przez amerykańską firmę Planet Labs widać dwie połacie ziemi spalonej w pożarach. Główne pasy startowe nie są uszkodzone, ale widać co najmniej osiem zniszczonych samolotów i kilka kraterów. Większość zniszczeń znajduje się w tej części bazy, gdzie samoloty stały poza hangarami. (PAP)

10.08.2022 15:55

W wyniku precyzyjnych ukraińskich ostrzałów, do których doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek, most na Dnieprze w okupowanej Nowej Kachowce na południu Ukrainy jest niezdatny do użytku - oświadczyły w środę dowództwo operacyjne Południe ukraińskich sił zbrojnych i władze obwodu chersońskiego. (PAP)

10.08.2022 14:59

​Pochwalam odwagę wszystkich pracowników Amnesty International (AI), którzy zdecydowali się odejść z organizacji po publikacji zwodniczego raportu o Ukrainie - napisał w środę na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. (PAP)

10.08.2022 11:29

10.08.2022 09:12

Rosja "niemal na pewno" utworzyła nową formację sił lądowych, 3. Korpus Armijny, który stacjonuje w miejscowości Mulino, leżącej około 360 kilometrów na wschód od Moskwy - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Rosja prawdopodobnie planuje pozyskać dużą część personelu 3. Korpusu Armijnego z nowo utworzonych batalionów ochotniczych, które obecnie poszukują rekrutów na obszarze całego kraju. Lokalni rosyjscy politycy potwierdzili, że potencjalnym żołnierzom nowej formacji oferowane są "lukratywne premie pieniężne po rozmieszczeniu na Ukrainie" - przekazał brytyjski resort.

"Korpus rosyjskiej armii zazwyczaj składa się z 15-20 tys. żołnierzy, ale Rosji prawdopodobnie trudno będzie doprowadzić 3. Korpus Armijny do takiej liczebności, biorąc pod uwagę bardzo ograniczony poziom powszechnego entuzjazmu dla zgłaszania się na ochotnika do walki na Ukrainie" - skomentował wywiad Wielkiej Brytanii.

Jak dodano, nowa formacja prawdopodobnie nie będzie miała decydującego znaczenia dla rosyjskiej kampanii na Ukrainie.

Zgodnie z informacjami brytyjskiego wywiadu rosyjscy dowódcy dalej muszą skupiać się na próbach wzmocnienia ofensywy w Donbasie na wschodzie Ukrainy, jak i wzmocnienia obrony przed ukraińskimi kontratakami na południu kraju. (PAP)

10.08.2022 08:22

Trzy osoby zginęły w ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodów donieckiego i zaporoskiego Ukrainy – poinformowały w środę władze obwodowe na Telegramie.

Dwie osoby poniosły śmierć, a sześć zostało rannych w mieście Oczeretyne i wsi Szewczenko w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – napisał szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko (https://t.me/pavlokyrylenko_donoda/4492).

Jedna kobieta zginęła natomiast w mieście Kuszuhum w obwodzie zaporoskim na południu kraju, gdzie w wyniku ostrzału zniszczone zostały trzy budynki, a prawie 30 uległy uszkodzeniu – poinformował sekretarz rady miejskiej Zaporoża Anatolij Kurtiew (https://t.me/kurtievofficial/4706).

Prokuratura Generalna Ukrainy powiadomiła zaś na Telegramie, że w środę w wyniku ostrzału Mikołajowa na południu kraju ranna została 13-letnia dziewczynka (https://t.me/pgo_gov_ua/5148). (PAP)

10.08.2022 08:16

11 osób zginęło, a 13 zostało rannych w nocy z wtorku na środę w wyniku ostrzelania przez rosyjskie wojska z wyrzutni rakietowych dwóch miejscowości w rejonie (powiecie) nikopolskim obwodu dniepropietrowskiego na południu Ukrainy - powiadomił szef regionalnych władz Wałentyn Rezniczenko.

"Tragiczna noc. (...) Wróg dwukrotnie zaatakował okolicę z wyrzutni Grad, wystrzeliwując 80 pocisków w kierunku dzielnic mieszkalnych. Uderzenie było celowe i podstępne, bowiem dokonano go, gdy ludzie spali w swoich domach" - napisał gubernator na Telegramie (https://tinyurl.com/52ebr79u).

Jak poinformował, 10 cywilów poniosło śmierć w mieście Marganiec, a jedna osoba zginęła w pobliskiej miejscowości Wyszczetarasiwka. Ponadto 11 mieszkańców Margańca odniosło obrażenia, z czego siedem osób trafiło w ciężkim stanie do szpitala. Dwoje pozostałych rannych ucierpiało podczas ataku na Wyszczetarasiwkę.

"W Margańcu zniszczono ponad 20 wielopiętrowych domów mieszkalnych, budynki urzędu i rady miasta, dom kultury, akademik, dwie szkoły i kilka obiektów administracyjnych. Została zerwana linia energetyczna. Kilka tysięcy mieszkańców Margańca pozostaje bez prądu, pracują awaryjne ekipy elektryków" - relacjonował Rezniczenko.

W nieodległej Wyszczetarasiwce uszkodzono 11 prywatnych domów i gazociąg. Nawet tysiąc osób utraciło dostęp do instalacji gazowej - dodał szef władz regionu.(PAP)

10.08.2022 07:30

09.08.2022 19:38

09.08.2022 19:36

Przyszłością Krymu jest bycie perłą Morza Czarnego, parkiem narodowym z unikalną przyrodą, światowym kurortem, a nie bazą wojskową dla terrorystów - przekazał doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak w reakcji na wtorkowe wybuchy w rosyjskiej bazie wojskowej na Krymie. Do sprawy odniosło się również ukraińskie ministerstwo obrony.

Podolak dodał też, że demilitaryzacja Federacji Rosyjskiej to nieodłączna część zapewnienia globalnego bezpieczeństwa. "I to się właśnie zaczyna" - dodał we wpisie na Twitterze (https://tinyurl.com/3ycyhmh5).

Do sprawy wybuchów odniosło się również ukraińskie ministerstwo obrony, które poinformowało na Facebooku: „Jeżeli chodzi o pożar na terytorium lotniska +Saki+ w pobliżu Nowofedoriwki na tymczasowo okupowanym przez Rosję Krymie. Ukraińskie ministerstwo obrony nie może ustalić przyczyn pożaru, lecz po raz kolejny przypomina o przestrzeganiu przepisów przeciwpożarowych i o tym, że palenie tytoniu może odbywać się jedynie w wyznaczonych miejscach” - https://tinyurl.com/yx4n6fxv.

Ministerstwo podkreśliło też, że pożar na Krymie może zostać wykorzystany przez Rosję w wojnie informacyjnej. „Nie wykluczamy, że okupanci +przypadkowo+ znajdą charakterystyczną +naszywkę+, +wizytówkę+ czy nawet kod DNA. (...) Zachowujcie spokój i ufajcie Siłom Zbrojnym Ukrainy” - napisano w informacji ministerstwa.

We wtorek w rosyjskiej bazie wojskowej doszło do wybuchów, których przyczyna do tej pory nie została ustalona. Według informacji w sieciach społecznościowych eksplozji było ponad dziesięć. Podawano w nich, że płonie magazyn z amunicją i pas startowy.

Amerykański dziennik "New York Times" napisał, powołując się na anonimowe źródło w ukraińskim wojsku, że za wybuchami stoją Siły Zbrojne Ukrainy, które do wykonania tej operacji użyły wyłącznie ukraińskiego sprzętu. Ani Rosjanie, ani Ukraińcy oficjalnie nie potwierdzają tych doniesień.(PAP)

09.08.2022 18:38

Wybuchy, do których doszło we wtorek na rosyjskim lotnisku wojskowym na okupowanym przez Rosjan Krymie, są przypomnieniem o tym, do kogo należy półwysep – oświadczyła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

„Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ludności Rdzennej. W Ukrainie za taką uważa się Tatarów krymskich, Karaimów i Krymczaków. A dzisiejsze wybuchy w Nowofedoriwce to kolejne przypomnienie o tym, czyj jest Krym. Bo to jest Ukraina!” – napisała Wereszczuk na Telegramie (https://t.me/vereshchuk_iryna/1483).

Na rosyjskim lotnisku wojskowym w Nowofedoriwce na zachodnim brzegu Krymu doszło do serii wybuchów. Media ukraińskie przekazały, powołując się na samozwańcze rosyjskie władze Krymu, że jedna osoba zginęła. Wcześniej informowano, że rannych zostało pięć osób, w tym dziecko.

Na lotnisku płonie magazyn z amunicją i pas startowy – podały sieci społecznościowe, a za nimi ukraińskie media. Od pozycji ukraińskich na linii frontu w obwodzie chersońskim Nowofedoriwkę dzieli około 200 km w linii prostej.

Według informacji w sieciach społecznościowych eksplozji było ponad dziesięć.

Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło tymczasem, że na lotnisku w Nowofedoriwce doszło do wybuchu „kliku pocisków lotniczych”.

Amerykański dziennik "New York Times" napisał, powołując się na anonimowe źródło w ukraińskim wojsku, że za wybuchami stoją Siły Zbrojne Ukrainy, które do wykonania tej operacji użyły wyłącznie ukraińskiego sprzętu. Ani Rosjanie, ani Ukraińcy oficjalnie nie potwierdzają tych doniesień.(PAP)

09.08.2022 18:17

09.08.2022 16:55

Ponad trzy tysiące osób – w tym 600 dzieci i 1400 kobiet - zostało ewakuowanych z obwodu donieckiego w ciągu ostatnich sześciu dni – poinformował we wtorek wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko na Telegramie.

Jak dodał, od początku wojny z terytorium obwodu ewakuowano już ponad 1,3 mln osób. https://t.me/kt20220224/1521

W zeszłym tygodniu rząd Ukrainy wydał rozporządzenie o przymusowej ewakuacji mieszkańców obwodu donieckiego w związku z wojną. Dokument przewiduje przesiedlenie ich w bezpieczne miejsca w centralnych i zachodnich obwodach kraju. Wcześniej ukraińska Rada Ministrów wyjaśniała, że ewakuacja jest konieczna ze względu na brak możliwości dostaw gazu na te tereny w sezonie grzewczym.

Wicepremier, minister ds. reintegracji terenów okupowanych Iryna Wereszczuk mówiła pod koniec lipca, że w obwodzie donieckim pozostało 200-220 tys. osób, w tym 52 tys. dzieci, i nie można ich narażać na śmiertelne niebezpieczeństwo związane z brakiem ogrzewania i prądu zimą. (PAP)

09.08.2022 16:24

Okupowany przez siły rosyjskie Siewierodonieck w obwodzie ługańskim Ukrainy cofnął się do średniowiecza, w mieście nie ma bowiem kanalizacji, bieżącej wody ani prądu – oświadczył we wtorek szef miejskiej administracji Ołeksandr Striuk w ukraińskiej telewizji.

„Miasto de facto cofnęło się do średniowiecza. Nie ma kanalizacji, bieżącej wody i elektryczności. Niestety warunki życia są bardzo trudne” – powiedział. Dodał, że zniszczone zostały także dwa przedsiębiorstwa zajmujące się ogrzewaniem i wymagają on całkowitej przebudowy.

Striuk oznajmił, że w Siewierodoniecku i na jego przedmieściach nadal przebywa około 8 tysięcy mieszkańców.

Wcześniej ukraińskie władze informowały, że w Siewierodoniecku zawalają się uszkodzone wielopiętrowe budynki, co zmusza ludność do przenoszenia się do ocalałych mieszkań, a czasem piwnic i klatek schodowych.

Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj 24 czerwca powiadomił, że armia ukraińska wycofała się z Siewierodoniecka. Gwardia Narodowa podała, że miasto jest zniszczone w 90 proc. i jego dalsza obrona nie ma sensu. (PAP)

09.08.2022 15:57

09.08.2022 15:32

09.08.2022 15:28

Władze Ukrainy sprowadziły do kraju ciała kolejnych 17 poległych żołnierzy - powiadomiło we wtorek ministerstwo ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych. Operację zrealizowano dzięki współpracy rzecznika ds. osób zaginionych w szczególnych okolicznościach Ołeha Kotenki z ukraińskimi strukturami siłowymi.

W komunikacie resortu na Telegramie zaznaczono, że proces zwrotu ciał odbywa się zgodnie z normami konwencji genewskiej (https://t.me/minre_ua/1395).

Stanowisko rzecznika ds. zaginionych w szczególnych okolicznościach podlega ministrowi ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych. Działalność Kotenki koncentruje się na zbieraniu informacji o zabitych, osobach, które zaginęły bez wieści, oraz osobach nielegalnie zatrzymanych przez okupanta.

3 lipca wicepremier Iryna Wereszczuk poinformowała, że na Ukrainę udało się sprowadzić ciała ponad 400 osób. Kilkanaście dni później informowano o jeszcze dwóch wymianach, w ramach których odzyskano szczątki kolejnych 75 żołnierzy.

14 czerwca władze w Kijowie potwierdziły sprowadzenie ciał 64 obrońców zakładów metalurgicznych Azowstal - ostatniego punktu oporu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, obleganego od marca do maja przez rosyjskie wojska. (PAP)

09.08.2022 15:26

Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały 50 tureckich transporterów opancerzonych Kirpi, a w przyszłości oczekują na dostawę kolejnych 150 – poinformowało we wtorek na Facebooku operacyjne zgrupowanie ukraińskich wojsk Kachowka.

„Naszych żołnierzy wspierają zagraniczni partnerzy. Cały świat chce, by Ukraina zwyciężyła nad strasznym wrogiem. Siłom zbrojnym przekazano nowe tureckie transportery opancerzone BMS Kirpi” – napisano w komunikacie, załączając nagranie pokazujące otrzymane pojazdy (https://tinyurl.com/54md9zpm).

Wiceszef komitetu Rady Najwyższej (parlamentu) ds. bezpieczeństwa narodowego Jurij Mysiahin dodał na Telegramie, że dwie brygady piechoty morskiej już korzystają z nowych pojazdów (https://t.me/mysiagin/11559).

Kirpi to ciężki transporter opancerzony, chroniący załogę przed minami i ładunkami wybuchowymi. Umożliwia przewożenie do 13 żołnierzy. (PAP)

09.08.2022 14:03

Rosyjski 331. pułk powietrznodesantowy został niemal doszczętnie rozbity podczas walk na Ukrainie; formacja straciła 85 proc. składu osobowego i uzbrojenia, lecz dowództwo wroga nie oszczędziło 70 ocalałych spadochroniarzy i ponownie rzuciło ich do walki - poinformował we wtorek ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk. (PAP)

09.08.2022 12:25

Wzywamy społeczność międzynarodową do ustanowienia reżimu demilitaryzacji w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy; tę decyzję trzeba podjąć w imię bezpieczeństwa całej ludzkości - zaapelował we wtorek szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. (PAP)

09.08.2022 10:31

Jedna osoba zginęła w Charkowie, a pięć zostało rannych na terenie obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy, ostrzelanego w poniedziałek przez rosyjskie wojska; ponadto w nocy z poniedziałku na wtorek wróg zaatakował Charków pociskami rakietowymi - poinformował szef regionalnych władz Ołeh Syniehubow. (PAP)

09.08.2022 09:14

09.08.2022 09:07

Siły rosyjskie najpewniej składują broń w pobliżu reaktorów Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze i używają groźby katastrofy jądrowej, by osłabić wolę Zachodu do przekazywania pomocy wojskowej Ukrainie - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). (PAP)

09.08.2022 08:19

Ukraińcy powinni uzbroić się w cierpliwość i przygotować na wieloletnią wojnę z Rosją, która może potrwać rok lub dwa, ale może też np. 10 lat; relacje z Moskwą zmienią się dopiero wówczas, gdy dojdzie do transformacji w trzech kolejnych pokoleniach Rosjan - ocenił we wtorek ukraiński ekspert wojskowy Petro Czernyk w rozmowie z portalem tsn.ua. (PAP)

09.08.2022 07:52

​ Lotnictwo Rosji skupia się na atakowaniu obiektów wojskowych na kierunku donieckim - podał we wtorek rano sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w komunikacie opublikowanym na Facebooku. (PAP)

08.08.2022 18:05

W gminie buczańskiej w obwodzie kijowskim na Ukrainie znaleziono i zidentyfikowano ciała 458 osób, które zginęły wskutek rosyjskiej agresji – podały w poniedziałek lokalne władze. Dziesięć osób uznano za zaginione.

Spośród 458 znalezionych i zidentyfikowanych ofiar 419 osób zostało zabitych przez rosyjskich wojskowych - poinformowała zastępczyni mera Buczy Mychajłyna Skoryk-Szkariwska, cytowana przez portal Suspilne. Wśród zabitych jest 12 osób poniżej 21. roku życia.

116 zwłok znaleziono w zbiorowym grobie obok cerkwi.

Zastępczyni mera przekazała, że ponad 50 znalezionych ciał nie było pochowanych. Wśród nich są ciała niezidentyfikowane. W pięciu przypadkach niemożliwe jest nawet określenie płci.

Do rosyjskiej niewoli trafiło ponadto 14 mieszkańców gminy. 10 osób uznanych jest za zaginionych. (PAP)

08.08.2022 18:02

Rząd Rumunii zarządził w poniedziałek kontrolę dotyczącą rzekomego przekazania z tego kraju uzbrojenia siłom ukraińskim, walczącym z rosyjską inwazją.

Jak poinformował minister gospodarki Rumunii Marian Spataru, inspekcje zlecono po tym, gdy w jednej z sieci społecznościowych pojawiły się zdjęcia ukraińskich żołnierzy, korzystających z rumuńskich pocisków do haubic o kalibrze 122 mm.

Spataru wyjaśnił, że do poniedziałkowego popołudnia nie udało się potwierdzić, aby zdjęcia, które pojawiły się w sieci, “miały dowodzić, iż rzeczywiście amunicja ta została dostarczona z Rumunii”, a nie z jakiegoś innego kraju.

Na zdjęciach umieszczonych na twitterze na profilu Ukraine Weapons Tracker widać we wnętrzu haubic amunicję artyleryjską rumuńskiej firmy Romarm.(PAP)

08.08.2022 18:00

08.08.2022 13:06

 W niedzielnym ataku rakietowym na obwód winnicki Rosjanie użyli swoich najnowocześniejszych pocisków Ch-47M Kindżał; dotąd ostrzeliwali tymi rakietami tylko najważniejsze dla nich cele - zakomunikowało dowództwo siły powietrznych Ukrainy. (PAP)

08.08.2022 12:50

Na okupowanych terenach obwodu chersońskiego na południu Ukrainy rosyjscy najeźdźcy obiecują mieszkańcom nagrodę w wysokości 10 tys. rubli (około 770 zł) za udział w nielegalnym referendum, które miałoby usankcjonować przyłączenie tych obszarów do Rosji - powiadomiły lojalne wobec Kijowa władze regionu. (PAP)

08.08.2022 12:12

Ukraiński koncern Enerhoatom zaapelował w poniedziałek o zdemilitaryzowanie terenu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy i o to, by znalazły się tam siły pokojowe. Koncern oskarżył wojska rosyjskie o groźbę zniszczenia elektrowni. (PAP)

08.08.2022 09:47

Pięciu mieszkańców obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy zginęło w niedzielę w wyniku ostrzałów rosyjskich, 17 osób zostało rannych - przekazał w komunikacie na serwisie Telegram szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko. O czterech ofiarach śmiertelnych informowała wcześniej Prokuratura Generalna Ukrainy. (PAP)

08.08.2022 09:05

08.08.2022 09:05

08.08.2022 08:59

Kolejne dwa statki, przewożące soję warzywną i kukurydzę, wypłynęły w poniedziałek z Ukrainy - poinformowało tureckie ministerstwo obrony. Z czarnomorskich portów ukraińskich wyruszyło od zeszłego tygodnia łącznie 10 statków przewożących produkty rolne. (PAP)

08.08.2022 08:17

 Rosja najprawdopodobniej rozmieszcza wzdłuż swych linii obronnych w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, miny przeciwpiechotne, w tym pochodzące z sowieckich zapasów  PFM-1 i PFM-1S, które stanowią duże zagrożenie dla ludności cywilnej - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony. (PAP)

08.08.2022 07:26

​Siły ukraińskie wykryły i unieszkodliwiły grupy dywersyjno-zwiadowcze w rejonie atakowanego przez wojska rosyjskie Bachmutu i pobliskich miejscowości w obwodzie donieckim - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie w poniedziałek rano. (PAP)

07.08.2022 15:39

​Na wyzwolonych terenach obwodu chersońskiego, na południu Ukrainy, znajdowane są ładunki wybuchowe pozostawione przez wojska rosyjskie w budynkach mieszkalnych, sklepach i na placach zabaw - poinformowało w niedzielę na Facebooku operacyjne zgrupowanie ukraińskich wojsk Kachowka.

06.08.2022 18:57

​Rosyjska firma najemnicza nazywana grupą Wagnera zwerbowała w zakładach karnych w Rosji ponad 1800 więźniów na wojnę przeciw Ukrainie; niektórzy zostali ranni bądź zginęli na froncie - podał portal Wiorstka, który zebrał dane we współpracy z fundacją Ruś Siedząca.

Ustalenia te publikują w sobotę rosyjskie media niezależne; portal ogłosił je w piątek. Ruś Siedząca to organizacja broniąca praw więźniów.

Werbownicy z grupy Wagnera odwiedzili co najmniej 17 kolonii karnych w 10 regionach Federacji Rosyjskiej. Chodzi o regiony w europejskiej części Rosji - obwody archangielski, jarosławski, leningradzki, nowogrodzki, pskowski, riazański, tulski, republikę Komi i republikę Karelii oraz miasto Petersburg. "Według danych obrońców praw człowieka werbownicy prawdopodobnie odwiedzili analogiczne zakłady karne jeszcze w dziewięciu regionach kraju, ale nie udało się nam tego potwierdzić wśród więźniów" - piszą autorzy materiału.

Najwięcej więźniów zwerbowanych zostało w obwodzie jarosławskim; łącznie około 680 więźniów z trzech kolonii karnych tego regionu zdecydowało się jechać na wojnę. Propozycję przyjęło też około 400 więźniów z dwóch kolonii karnych obwodu riazańskiego. W kolonii karnej w obwodzie tulskim zwerbowano około 270 więźniów; z obwodu archangielskiego pojechało na wojnę około 250 osadzonych. W republice Komi zgłosiło się 130 więźniów, w obwodzie pskowskim co najmniej 72, w Petersburgu co najmniej 40.

Następie sprawdzana jest sprawność fizyczna chętnych, a na późniejszym etapie - poglądy. Przy badaniu na wykrywaczu kłamstw więźniowie pytani są o stosunek do władz rosyjskich i o to, czy na Ukrainie nie zdezerterują. "Sądząc po informacjach więźniów i ich krewnych na bazie jednego z zakładów karnych zorganizowany został punkt szkoleniowy. Ci, którzy zgadzają się jechać na wojnę przechodzą w nim swego rodzaju ćwiczenia 20 godzin dziennie" - podał portal. Chodzi prawdopodobnie o więzienie w Rostowie nad Donem. Pierwsza grupa więźniów wyjechała stamtąd na wojnę 20 lipca.

Wizyty werbowników, które potwierdzają źródła w zakładach karnych najczęściej zdarzały się w koloniach o zaostrzonym rygorze. Jedna z nich przeznaczona jest dla byłych pracowników sądów i funkcjonariuszy organów ochrony prawa. Trzej więźniowie powiedzieli, że w koloniach karnych pojawił się osobiście człowiek przedstawiający się jako Jewgienij Prigożyn - biznesmen wiązany przez media z grupą Wagnera.

Werbowników interesują głównie skazani za zabójstwa i rozboje; najczęściej pomijają więźniów skazanych za przestępstwa narkotykowe. Występując przed więźniami i "apelują, by bronić ojczyzny" - opisuje Wiorstka powołując się na relacje osadzonych.

Według tych doniesień obiecywany jest żołd w wysokości 200 tys. rubli miesięcznie (ok. 3,3 tys. USD), rekompensata dla rannych w wysokości 300 tys. rubli (ok. 5 tys. USD) i odszkodowanie dla rodziny w razie śmierci w wysokości 5 mln rubli (82,6 tys. USD).

"Według danych Rusi Siedzącej w każdej kolonii karnej po takich odwiedzinach zapisuje się (na wojnę) około 20 proc. więźniów" - podaje Wiorstka. Dalszą agitację biorą na siebie więźniowie współpracujący z administracją więzienną i zyskują jeszcze około 10 proc. więźniów, którzy zgadzają się dołączyć do najemników. Z materiału wynika, że obietnice finansowe są znaczną zachętą.

Portal podaje, że za udział w wojnie więźniom obiecuje się amnestię po upływie pół roku, ale "jak mówią obrońcy praw człowieka, wszystkie obietnice są dość wątpliwe". Jest tak m.in. dlatego, że z prawnego punktu widzenia werbunek w więzieniach jest niedozwolony.

Ogółem, według obrońców praw człowieka, na Ukrainie zginęło co najmniej pięciu więźniów, a co najmniej 12 jest w szpitalach w okupowanym Ługańsku na wschodzie Ukrainy.

05.08.2022 22:01

Rosyjski ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Atomowej to akt terroru, który spowodował ryzyko dla całej Europy - oświadczył w piątek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Dzisiaj okupanci stworzyli kolejną nadzwyczaj ryzykowną sytuację dla całej Europy: ostrzelali Zaporoską Elektrownię Atomową" - powiedział szef państwa i zaznaczył, że rosyjskie siły przeprowadziły w piątek ostrzał obiektu dwukrotnie. Prezydent przypomniał, że jest to największa elektrownia atomowa w Europie. "I jakiekolwiek ostrzały tego obiektu to jawne i zuchwałe przestępstwo, akt terroru" - dodał. Według Zełenskiego Rosja "powinna odpowiadać już za sam fakt stworzenia zagrożenia dla elektrowni atomowej". Wskazał, że to kolejny argument za tym, by Rosja została uznana za państwo sponsorujące terroryzm. To też argument przemawiający za objęciem sankcjami całego rosyjskiego sektora energii atomowej. (https://t.me/V_Zelenskiy_official/2769) W piątek rosyjskie wojska dwukrotnie zaatakowały teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Jak powiadomił ukraiński koncern Enerhoatom, doszło do uszkodzenia stacji azotowo-tlenowej, co grozi ryzykiem wycieku wodoru i uwolnienia do atmosfery substancji promieniotwórczych. (PAP)

05.08.2022 21:44

Administracja prezydenta USA Joe Bidena przygotowuje kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1 mld dolarów. W jego skład ma wejść m.in. amunicja do broni dalekiego zasięgu oraz opancerzone wozy medyczne - podała w piątek agencja Reutera. Oczekuje się, że pakiet zostanie ogłoszony w poniedziałek i zwiększy wartość dotychczasowej pomocy - 8,8 mld dol. - przekazanej przez Waszyngton Ukrainie w następstwie rozpoczętej przez Rosję 24 lutego inwazji. Urzędnicy, na których powołuje się Reuters, zaznaczają, że pakiet nie został jeszcze podpisany przez prezydenta Bidena i do momentu jego sygnowania może zmienić swą wartość i zawartość. Jeśli zostanie jednak podpisany w obecnej formie - zaznaczają źródła agencji - będzie zawierać pociski do systemów artylerii rakietowej wysokiej mobilności HIMARS oraz systemów obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu NASAMS, a także 50 opancerzonych wozów medycznych. Nowy pakiet zostanie ufundowany dzięki mechanizmowi Presidential Drawdown Authority (PDA), zezwalającemu prezydentowi na transfer nadwyżki broni bez zgody Kongresu w odpowiedzi na sytuację nadzwyczajną Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie dotąd 16 systemów HIMARS, a 2 lipca zobowiązały się do wysłania dwóch systemów NASAMS. (PAP)

05.08.2022 19:59

Ukraina może we wrześniu zacząć eksportować ze swoich portów zebraną podczas tegorocznych żniw pszenicę - przekazał w piątek wiceminister rolnictwa Taras Wysocki. Dodał, że liczy na to, że każdego miesiąca drogą morską będzie wywożone 3-3,5 mln ton zbóż. Transport pszenicy ma się odbywać w ramach porozumienia o odblokowaniu ukraińskich portów dla eksportu zbóż - powiedział Wysocki, cytowany przez agencję Reutera. (PAP)

05.08.2022 19:26

Po raz kolejny w ciągu ostatnich godzin rosyjskie wojska ostrzelały teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy; w wyniku uszkodzenia stacji azotowo-tlenowej istnieje ryzyko wycieku wodoru i uwolnienia do atmosfery substancji promieniotwórczych - zaalarmował w piątek ukraiński koncern Enerhoatom. (PAP)

05.08.2022 18:33

 Mieszkańcy wyzwolonych przez ukraińskie wojska miejscowości w gminie Koczubejiwka w obwodzie chersońskim na południu kraju zostali wezwani do ponownej ewakuacji w związku z możliwym kontruderzeniem sił rosyjskich - powiadomił w piątek portal tsn.ua za lokalnymi władzami. (PAP)

05.08.2022 17:19

Co najmniej 22 osoby zostały ranne w piątek w rosyjskim ostrzale Mikołajowa na południu Ukrainy - poinformowały lokalne władze. Według gubernatora obwodu mikołajowskiego Witalija Kima w wyniku ataku są też ofiary śmiertelne; nie podano ich liczby. (PAP)

05.08.2022 17:11

​Trzy rosyjskie pociski uderzyły w teren bezpośrednio sąsiadujący z Zaporoską Elektrownią Atomową na południu Ukrainy; w wyniku ataku wroga doszło do uszkodzenia linii wysokiego napięcia w pobliżu obiektu - poinformował w piątek ukraiński koncern Enerhoatom. (PAP)

05.08.2022 14:25

​Dotychczasowy kolaboracyjny szef władz obwodu chersońskiego Wołodymyr Saldo ustąpił ze stanowiska; rolę zarządcy regionu z nadania Kremla przejął już oficjalnie funkcjonariusz rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Siergiej Jelisiejew - poinformował w piątek rządowy ukraiński serwis Centrum Narodowego Sprzeciwu. (PAP)

05.08.2022 11:26

Z portu Czarnomorsk w obwodzie odeskim Ukrainy wypłynęły w piątek rano trzy statki transportujące 57 tys. ton zboża ukraińskiego; jednostki zmierzają do Turcji, Wielkiej Brytanii i Irlandii - poinformował minister Gabinetu Ministrów Ukrainy Ołeh Nemczinow. (PAP)

05.08.2022 09:37

​Z portu Czarnomorsk w obwodzie odeskim Ukrainy wypłynęły w piątek rano trzy statki transportujące 57 tys. ton zboża ukraińskiego; jednostki zmierzają do Turcji, Wielkiej Brytanii i Irlandii - poinformował minister Gabinetu Ministrów Ukrainy Ołeh Nemczinow. (PAP)

05.08.2022 08:51

​Ukraina prawdopodobnie przejmuje inicjatywę strategiczną, kontrofensywami zmusza Rosję do przerzucania wojsk i po raz pierwszy zaczyna aktywnie kształtować przebieg wojny – ocenia w nowym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Coraz więcej sił rosyjskich przekierowywanych jest na południe Ukrainy i wydaje się, że Rosja porzuciła obecnie wysiłki na rzecz zdobycia Słowiańska i Siewierska w obwodzie donieckim. Rosja przerzuca również sprzęt, w tym artyleryjski i lotniczy, z innych części Ukrainy na okupowany Krym – podkreśla ISW. W raporcie podkreślono, że rosyjskie wojska wcześniej wstrzymały ofensywę na Charków, bo ich priorytetem stało się zdobycie obwodu ługańskiego. Wówczas zrobiły to z własnej inicjatywy, odpowiadając na zmianę priorytetów ich dowódców. Obecnie najwyraźniej odpowiadają natomiast na zagrożenie ukraińską kontrofensywą w obwodzie chersońskim i nie działają zgodnie z własnym planem – zaznacza amerykański think tank. (PAP)

05.08.2022 08:44

05.08.2022 08:40

​Poprzednia relacja z aktualnych wydarzeń na Ukrainie. Zobacz TUTAJ

Zapisane na później

Pobieranie listy