Nowy numer 32/2022 Archiwum

Inwazja Rosji na Ukrainę

Siły rosyjskie usiłują wznowić natarcie w kierunku Donieck-Pisky na wschodzie Ukrainy. Trwają ostrzały miejscowości na wschodzie i południu kraju. Wojska rosyjskie ostrzeliwały też liczne miejscowości w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie kraju oraz miejscowości na linii frontu na południu.

Relacja trwa

10.08.2022 15:55

W wyniku precyzyjnych ukraińskich ostrzałów, do których doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek, most na Dnieprze w okupowanej Nowej Kachowce na południu Ukrainy jest niezdatny do użytku - oświadczyły w środę dowództwo operacyjne Południe ukraińskich sił zbrojnych i władze obwodu chersońskiego. (PAP)

10.08.2022 14:59

​Pochwalam odwagę wszystkich pracowników Amnesty International (AI), którzy zdecydowali się odejść z organizacji po publikacji zwodniczego raportu o Ukrainie - napisał w środę na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. (PAP)

10.08.2022 11:29

10.08.2022 09:12

Rosja "niemal na pewno" utworzyła nową formację sił lądowych, 3. Korpus Armijny, który stacjonuje w miejscowości Mulino, leżącej około 360 kilometrów na wschód od Moskwy - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Rosja prawdopodobnie planuje pozyskać dużą część personelu 3. Korpusu Armijnego z nowo utworzonych batalionów ochotniczych, które obecnie poszukują rekrutów na obszarze całego kraju. Lokalni rosyjscy politycy potwierdzili, że potencjalnym żołnierzom nowej formacji oferowane są "lukratywne premie pieniężne po rozmieszczeniu na Ukrainie" - przekazał brytyjski resort.

"Korpus rosyjskiej armii zazwyczaj składa się z 15-20 tys. żołnierzy, ale Rosji prawdopodobnie trudno będzie doprowadzić 3. Korpus Armijny do takiej liczebności, biorąc pod uwagę bardzo ograniczony poziom powszechnego entuzjazmu dla zgłaszania się na ochotnika do walki na Ukrainie" - skomentował wywiad Wielkiej Brytanii.

Jak dodano, nowa formacja prawdopodobnie nie będzie miała decydującego znaczenia dla rosyjskiej kampanii na Ukrainie.

Zgodnie z informacjami brytyjskiego wywiadu rosyjscy dowódcy dalej muszą skupiać się na próbach wzmocnienia ofensywy w Donbasie na wschodzie Ukrainy, jak i wzmocnienia obrony przed ukraińskimi kontratakami na południu kraju. (PAP)

10.08.2022 08:22

Trzy osoby zginęły w ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodów donieckiego i zaporoskiego Ukrainy – poinformowały w środę władze obwodowe na Telegramie.

Dwie osoby poniosły śmierć, a sześć zostało rannych w mieście Oczeretyne i wsi Szewczenko w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – napisał szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko (https://t.me/pavlokyrylenko_donoda/4492).

Jedna kobieta zginęła natomiast w mieście Kuszuhum w obwodzie zaporoskim na południu kraju, gdzie w wyniku ostrzału zniszczone zostały trzy budynki, a prawie 30 uległy uszkodzeniu – poinformował sekretarz rady miejskiej Zaporoża Anatolij Kurtiew (https://t.me/kurtievofficial/4706).

Prokuratura Generalna Ukrainy powiadomiła zaś na Telegramie, że w środę w wyniku ostrzału Mikołajowa na południu kraju ranna została 13-letnia dziewczynka (https://t.me/pgo_gov_ua/5148). (PAP)

10.08.2022 08:16

11 osób zginęło, a 13 zostało rannych w nocy z wtorku na środę w wyniku ostrzelania przez rosyjskie wojska z wyrzutni rakietowych dwóch miejscowości w rejonie (powiecie) nikopolskim obwodu dniepropietrowskiego na południu Ukrainy - powiadomił szef regionalnych władz Wałentyn Rezniczenko.

"Tragiczna noc. (...) Wróg dwukrotnie zaatakował okolicę z wyrzutni Grad, wystrzeliwując 80 pocisków w kierunku dzielnic mieszkalnych. Uderzenie było celowe i podstępne, bowiem dokonano go, gdy ludzie spali w swoich domach" - napisał gubernator na Telegramie (https://tinyurl.com/52ebr79u).

Jak poinformował, 10 cywilów poniosło śmierć w mieście Marganiec, a jedna osoba zginęła w pobliskiej miejscowości Wyszczetarasiwka. Ponadto 11 mieszkańców Margańca odniosło obrażenia, z czego siedem osób trafiło w ciężkim stanie do szpitala. Dwoje pozostałych rannych ucierpiało podczas ataku na Wyszczetarasiwkę.

"W Margańcu zniszczono ponad 20 wielopiętrowych domów mieszkalnych, budynki urzędu i rady miasta, dom kultury, akademik, dwie szkoły i kilka obiektów administracyjnych. Została zerwana linia energetyczna. Kilka tysięcy mieszkańców Margańca pozostaje bez prądu, pracują awaryjne ekipy elektryków" - relacjonował Rezniczenko.

W nieodległej Wyszczetarasiwce uszkodzono 11 prywatnych domów i gazociąg. Nawet tysiąc osób utraciło dostęp do instalacji gazowej - dodał szef władz regionu.(PAP)

10.08.2022 07:30

09.08.2022 19:38

09.08.2022 19:36

Przyszłością Krymu jest bycie perłą Morza Czarnego, parkiem narodowym z unikalną przyrodą, światowym kurortem, a nie bazą wojskową dla terrorystów - przekazał doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak w reakcji na wtorkowe wybuchy w rosyjskiej bazie wojskowej na Krymie. Do sprawy odniosło się również ukraińskie ministerstwo obrony.

Podolak dodał też, że demilitaryzacja Federacji Rosyjskiej to nieodłączna część zapewnienia globalnego bezpieczeństwa. "I to się właśnie zaczyna" - dodał we wpisie na Twitterze (https://tinyurl.com/3ycyhmh5).

Do sprawy wybuchów odniosło się również ukraińskie ministerstwo obrony, które poinformowało na Facebooku: „Jeżeli chodzi o pożar na terytorium lotniska +Saki+ w pobliżu Nowofedoriwki na tymczasowo okupowanym przez Rosję Krymie. Ukraińskie ministerstwo obrony nie może ustalić przyczyn pożaru, lecz po raz kolejny przypomina o przestrzeganiu przepisów przeciwpożarowych i o tym, że palenie tytoniu może odbywać się jedynie w wyznaczonych miejscach” - https://tinyurl.com/yx4n6fxv.

Ministerstwo podkreśliło też, że pożar na Krymie może zostać wykorzystany przez Rosję w wojnie informacyjnej. „Nie wykluczamy, że okupanci +przypadkowo+ znajdą charakterystyczną +naszywkę+, +wizytówkę+ czy nawet kod DNA. (...) Zachowujcie spokój i ufajcie Siłom Zbrojnym Ukrainy” - napisano w informacji ministerstwa.

We wtorek w rosyjskiej bazie wojskowej doszło do wybuchów, których przyczyna do tej pory nie została ustalona. Według informacji w sieciach społecznościowych eksplozji było ponad dziesięć. Podawano w nich, że płonie magazyn z amunicją i pas startowy.

Amerykański dziennik "New York Times" napisał, powołując się na anonimowe źródło w ukraińskim wojsku, że za wybuchami stoją Siły Zbrojne Ukrainy, które do wykonania tej operacji użyły wyłącznie ukraińskiego sprzętu. Ani Rosjanie, ani Ukraińcy oficjalnie nie potwierdzają tych doniesień.(PAP)

09.08.2022 18:38

Wybuchy, do których doszło we wtorek na rosyjskim lotnisku wojskowym na okupowanym przez Rosjan Krymie, są przypomnieniem o tym, do kogo należy półwysep – oświadczyła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

„Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ludności Rdzennej. W Ukrainie za taką uważa się Tatarów krymskich, Karaimów i Krymczaków. A dzisiejsze wybuchy w Nowofedoriwce to kolejne przypomnienie o tym, czyj jest Krym. Bo to jest Ukraina!” – napisała Wereszczuk na Telegramie (https://t.me/vereshchuk_iryna/1483).

Na rosyjskim lotnisku wojskowym w Nowofedoriwce na zachodnim brzegu Krymu doszło do serii wybuchów. Media ukraińskie przekazały, powołując się na samozwańcze rosyjskie władze Krymu, że jedna osoba zginęła. Wcześniej informowano, że rannych zostało pięć osób, w tym dziecko.

Na lotnisku płonie magazyn z amunicją i pas startowy – podały sieci społecznościowe, a za nimi ukraińskie media. Od pozycji ukraińskich na linii frontu w obwodzie chersońskim Nowofedoriwkę dzieli około 200 km w linii prostej.

Według informacji w sieciach społecznościowych eksplozji było ponad dziesięć.

Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło tymczasem, że na lotnisku w Nowofedoriwce doszło do wybuchu „kliku pocisków lotniczych”.

Amerykański dziennik "New York Times" napisał, powołując się na anonimowe źródło w ukraińskim wojsku, że za wybuchami stoją Siły Zbrojne Ukrainy, które do wykonania tej operacji użyły wyłącznie ukraińskiego sprzętu. Ani Rosjanie, ani Ukraińcy oficjalnie nie potwierdzają tych doniesień.(PAP)

09.08.2022 18:17

09.08.2022 16:55

Ponad trzy tysiące osób – w tym 600 dzieci i 1400 kobiet - zostało ewakuowanych z obwodu donieckiego w ciągu ostatnich sześciu dni – poinformował we wtorek wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko na Telegramie.

Jak dodał, od początku wojny z terytorium obwodu ewakuowano już ponad 1,3 mln osób. https://t.me/kt20220224/1521

W zeszłym tygodniu rząd Ukrainy wydał rozporządzenie o przymusowej ewakuacji mieszkańców obwodu donieckiego w związku z wojną. Dokument przewiduje przesiedlenie ich w bezpieczne miejsca w centralnych i zachodnich obwodach kraju. Wcześniej ukraińska Rada Ministrów wyjaśniała, że ewakuacja jest konieczna ze względu na brak możliwości dostaw gazu na te tereny w sezonie grzewczym.

Wicepremier, minister ds. reintegracji terenów okupowanych Iryna Wereszczuk mówiła pod koniec lipca, że w obwodzie donieckim pozostało 200-220 tys. osób, w tym 52 tys. dzieci, i nie można ich narażać na śmiertelne niebezpieczeństwo związane z brakiem ogrzewania i prądu zimą. (PAP)

09.08.2022 16:24

Okupowany przez siły rosyjskie Siewierodonieck w obwodzie ługańskim Ukrainy cofnął się do średniowiecza, w mieście nie ma bowiem kanalizacji, bieżącej wody ani prądu – oświadczył we wtorek szef miejskiej administracji Ołeksandr Striuk w ukraińskiej telewizji.

„Miasto de facto cofnęło się do średniowiecza. Nie ma kanalizacji, bieżącej wody i elektryczności. Niestety warunki życia są bardzo trudne” – powiedział. Dodał, że zniszczone zostały także dwa przedsiębiorstwa zajmujące się ogrzewaniem i wymagają on całkowitej przebudowy.

Striuk oznajmił, że w Siewierodoniecku i na jego przedmieściach nadal przebywa około 8 tysięcy mieszkańców.

Wcześniej ukraińskie władze informowały, że w Siewierodoniecku zawalają się uszkodzone wielopiętrowe budynki, co zmusza ludność do przenoszenia się do ocalałych mieszkań, a czasem piwnic i klatek schodowych.

Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj 24 czerwca powiadomił, że armia ukraińska wycofała się z Siewierodoniecka. Gwardia Narodowa podała, że miasto jest zniszczone w 90 proc. i jego dalsza obrona nie ma sensu. (PAP)

09.08.2022 15:57

09.08.2022 15:32

09.08.2022 15:28

Władze Ukrainy sprowadziły do kraju ciała kolejnych 17 poległych żołnierzy - powiadomiło we wtorek ministerstwo ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych. Operację zrealizowano dzięki współpracy rzecznika ds. osób zaginionych w szczególnych okolicznościach Ołeha Kotenki z ukraińskimi strukturami siłowymi.

W komunikacie resortu na Telegramie zaznaczono, że proces zwrotu ciał odbywa się zgodnie z normami konwencji genewskiej (https://t.me/minre_ua/1395).

Stanowisko rzecznika ds. zaginionych w szczególnych okolicznościach podlega ministrowi ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych. Działalność Kotenki koncentruje się na zbieraniu informacji o zabitych, osobach, które zaginęły bez wieści, oraz osobach nielegalnie zatrzymanych przez okupanta.

3 lipca wicepremier Iryna Wereszczuk poinformowała, że na Ukrainę udało się sprowadzić ciała ponad 400 osób. Kilkanaście dni później informowano o jeszcze dwóch wymianach, w ramach których odzyskano szczątki kolejnych 75 żołnierzy.

14 czerwca władze w Kijowie potwierdziły sprowadzenie ciał 64 obrońców zakładów metalurgicznych Azowstal - ostatniego punktu oporu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, obleganego od marca do maja przez rosyjskie wojska. (PAP)

09.08.2022 15:26

Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały 50 tureckich transporterów opancerzonych Kirpi, a w przyszłości oczekują na dostawę kolejnych 150 – poinformowało we wtorek na Facebooku operacyjne zgrupowanie ukraińskich wojsk Kachowka.

„Naszych żołnierzy wspierają zagraniczni partnerzy. Cały świat chce, by Ukraina zwyciężyła nad strasznym wrogiem. Siłom zbrojnym przekazano nowe tureckie transportery opancerzone BMS Kirpi” – napisano w komunikacie, załączając nagranie pokazujące otrzymane pojazdy (https://tinyurl.com/54md9zpm).

Wiceszef komitetu Rady Najwyższej (parlamentu) ds. bezpieczeństwa narodowego Jurij Mysiahin dodał na Telegramie, że dwie brygady piechoty morskiej już korzystają z nowych pojazdów (https://t.me/mysiagin/11559).

Kirpi to ciężki transporter opancerzony, chroniący załogę przed minami i ładunkami wybuchowymi. Umożliwia przewożenie do 13 żołnierzy. (PAP)

09.08.2022 14:03

Rosyjski 331. pułk powietrznodesantowy został niemal doszczętnie rozbity podczas walk na Ukrainie; formacja straciła 85 proc. składu osobowego i uzbrojenia, lecz dowództwo wroga nie oszczędziło 70 ocalałych spadochroniarzy i ponownie rzuciło ich do walki - poinformował we wtorek ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk. (PAP)

09.08.2022 12:25

Wzywamy społeczność międzynarodową do ustanowienia reżimu demilitaryzacji w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy; tę decyzję trzeba podjąć w imię bezpieczeństwa całej ludzkości - zaapelował we wtorek szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. (PAP)

09.08.2022 10:31

Jedna osoba zginęła w Charkowie, a pięć zostało rannych na terenie obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy, ostrzelanego w poniedziałek przez rosyjskie wojska; ponadto w nocy z poniedziałku na wtorek wróg zaatakował Charków pociskami rakietowymi - poinformował szef regionalnych władz Ołeh Syniehubow. (PAP)

09.08.2022 09:14

09.08.2022 09:07

Siły rosyjskie najpewniej składują broń w pobliżu reaktorów Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze i używają groźby katastrofy jądrowej, by osłabić wolę Zachodu do przekazywania pomocy wojskowej Ukrainie - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). (PAP)

09.08.2022 08:19

Ukraińcy powinni uzbroić się w cierpliwość i przygotować na wieloletnią wojnę z Rosją, która może potrwać rok lub dwa, ale może też np. 10 lat; relacje z Moskwą zmienią się dopiero wówczas, gdy dojdzie do transformacji w trzech kolejnych pokoleniach Rosjan - ocenił we wtorek ukraiński ekspert wojskowy Petro Czernyk w rozmowie z portalem tsn.ua. (PAP)

09.08.2022 07:52

​ Lotnictwo Rosji skupia się na atakowaniu obiektów wojskowych na kierunku donieckim - podał we wtorek rano sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w komunikacie opublikowanym na Facebooku. (PAP)

08.08.2022 18:05

W gminie buczańskiej w obwodzie kijowskim na Ukrainie znaleziono i zidentyfikowano ciała 458 osób, które zginęły wskutek rosyjskiej agresji – podały w poniedziałek lokalne władze. Dziesięć osób uznano za zaginione.

Spośród 458 znalezionych i zidentyfikowanych ofiar 419 osób zostało zabitych przez rosyjskich wojskowych - poinformowała zastępczyni mera Buczy Mychajłyna Skoryk-Szkariwska, cytowana przez portal Suspilne. Wśród zabitych jest 12 osób poniżej 21. roku życia.

116 zwłok znaleziono w zbiorowym grobie obok cerkwi.

Zastępczyni mera przekazała, że ponad 50 znalezionych ciał nie było pochowanych. Wśród nich są ciała niezidentyfikowane. W pięciu przypadkach niemożliwe jest nawet określenie płci.

Do rosyjskiej niewoli trafiło ponadto 14 mieszkańców gminy. 10 osób uznanych jest za zaginionych. (PAP)

08.08.2022 18:02

Rząd Rumunii zarządził w poniedziałek kontrolę dotyczącą rzekomego przekazania z tego kraju uzbrojenia siłom ukraińskim, walczącym z rosyjską inwazją.

Jak poinformował minister gospodarki Rumunii Marian Spataru, inspekcje zlecono po tym, gdy w jednej z sieci społecznościowych pojawiły się zdjęcia ukraińskich żołnierzy, korzystających z rumuńskich pocisków do haubic o kalibrze 122 mm.

Spataru wyjaśnił, że do poniedziałkowego popołudnia nie udało się potwierdzić, aby zdjęcia, które pojawiły się w sieci, “miały dowodzić, iż rzeczywiście amunicja ta została dostarczona z Rumunii”, a nie z jakiegoś innego kraju.

Na zdjęciach umieszczonych na twitterze na profilu Ukraine Weapons Tracker widać we wnętrzu haubic amunicję artyleryjską rumuńskiej firmy Romarm.(PAP)

08.08.2022 18:00

08.08.2022 13:06

 W niedzielnym ataku rakietowym na obwód winnicki Rosjanie użyli swoich najnowocześniejszych pocisków Ch-47M Kindżał; dotąd ostrzeliwali tymi rakietami tylko najważniejsze dla nich cele - zakomunikowało dowództwo siły powietrznych Ukrainy. (PAP)

08.08.2022 12:50

Na okupowanych terenach obwodu chersońskiego na południu Ukrainy rosyjscy najeźdźcy obiecują mieszkańcom nagrodę w wysokości 10 tys. rubli (około 770 zł) za udział w nielegalnym referendum, które miałoby usankcjonować przyłączenie tych obszarów do Rosji - powiadomiły lojalne wobec Kijowa władze regionu. (PAP)

08.08.2022 12:12

Ukraiński koncern Enerhoatom zaapelował w poniedziałek o zdemilitaryzowanie terenu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy i o to, by znalazły się tam siły pokojowe. Koncern oskarżył wojska rosyjskie o groźbę zniszczenia elektrowni. (PAP)

08.08.2022 09:47

Pięciu mieszkańców obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy zginęło w niedzielę w wyniku ostrzałów rosyjskich, 17 osób zostało rannych - przekazał w komunikacie na serwisie Telegram szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko. O czterech ofiarach śmiertelnych informowała wcześniej Prokuratura Generalna Ukrainy. (PAP)

08.08.2022 09:05

08.08.2022 09:05

08.08.2022 08:59

Kolejne dwa statki, przewożące soję warzywną i kukurydzę, wypłynęły w poniedziałek z Ukrainy - poinformowało tureckie ministerstwo obrony. Z czarnomorskich portów ukraińskich wyruszyło od zeszłego tygodnia łącznie 10 statków przewożących produkty rolne. (PAP)

08.08.2022 08:17

 Rosja najprawdopodobniej rozmieszcza wzdłuż swych linii obronnych w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, miny przeciwpiechotne, w tym pochodzące z sowieckich zapasów  PFM-1 i PFM-1S, które stanowią duże zagrożenie dla ludności cywilnej - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony. (PAP)

08.08.2022 07:26

​Siły ukraińskie wykryły i unieszkodliwiły grupy dywersyjno-zwiadowcze w rejonie atakowanego przez wojska rosyjskie Bachmutu i pobliskich miejscowości w obwodzie donieckim - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie w poniedziałek rano. (PAP)

07.08.2022 15:39

​Na wyzwolonych terenach obwodu chersońskiego, na południu Ukrainy, znajdowane są ładunki wybuchowe pozostawione przez wojska rosyjskie w budynkach mieszkalnych, sklepach i na placach zabaw - poinformowało w niedzielę na Facebooku operacyjne zgrupowanie ukraińskich wojsk Kachowka.

06.08.2022 18:57

​Rosyjska firma najemnicza nazywana grupą Wagnera zwerbowała w zakładach karnych w Rosji ponad 1800 więźniów na wojnę przeciw Ukrainie; niektórzy zostali ranni bądź zginęli na froncie - podał portal Wiorstka, który zebrał dane we współpracy z fundacją Ruś Siedząca.

Ustalenia te publikują w sobotę rosyjskie media niezależne; portal ogłosił je w piątek. Ruś Siedząca to organizacja broniąca praw więźniów.

Werbownicy z grupy Wagnera odwiedzili co najmniej 17 kolonii karnych w 10 regionach Federacji Rosyjskiej. Chodzi o regiony w europejskiej części Rosji - obwody archangielski, jarosławski, leningradzki, nowogrodzki, pskowski, riazański, tulski, republikę Komi i republikę Karelii oraz miasto Petersburg. "Według danych obrońców praw człowieka werbownicy prawdopodobnie odwiedzili analogiczne zakłady karne jeszcze w dziewięciu regionach kraju, ale nie udało się nam tego potwierdzić wśród więźniów" - piszą autorzy materiału.

Najwięcej więźniów zwerbowanych zostało w obwodzie jarosławskim; łącznie około 680 więźniów z trzech kolonii karnych tego regionu zdecydowało się jechać na wojnę. Propozycję przyjęło też około 400 więźniów z dwóch kolonii karnych obwodu riazańskiego. W kolonii karnej w obwodzie tulskim zwerbowano około 270 więźniów; z obwodu archangielskiego pojechało na wojnę około 250 osadzonych. W republice Komi zgłosiło się 130 więźniów, w obwodzie pskowskim co najmniej 72, w Petersburgu co najmniej 40.

Następie sprawdzana jest sprawność fizyczna chętnych, a na późniejszym etapie - poglądy. Przy badaniu na wykrywaczu kłamstw więźniowie pytani są o stosunek do władz rosyjskich i o to, czy na Ukrainie nie zdezerterują. "Sądząc po informacjach więźniów i ich krewnych na bazie jednego z zakładów karnych zorganizowany został punkt szkoleniowy. Ci, którzy zgadzają się jechać na wojnę przechodzą w nim swego rodzaju ćwiczenia 20 godzin dziennie" - podał portal. Chodzi prawdopodobnie o więzienie w Rostowie nad Donem. Pierwsza grupa więźniów wyjechała stamtąd na wojnę 20 lipca.

Wizyty werbowników, które potwierdzają źródła w zakładach karnych najczęściej zdarzały się w koloniach o zaostrzonym rygorze. Jedna z nich przeznaczona jest dla byłych pracowników sądów i funkcjonariuszy organów ochrony prawa. Trzej więźniowie powiedzieli, że w koloniach karnych pojawił się osobiście człowiek przedstawiający się jako Jewgienij Prigożyn - biznesmen wiązany przez media z grupą Wagnera.

Werbowników interesują głównie skazani za zabójstwa i rozboje; najczęściej pomijają więźniów skazanych za przestępstwa narkotykowe. Występując przed więźniami i "apelują, by bronić ojczyzny" - opisuje Wiorstka powołując się na relacje osadzonych.

Według tych doniesień obiecywany jest żołd w wysokości 200 tys. rubli miesięcznie (ok. 3,3 tys. USD), rekompensata dla rannych w wysokości 300 tys. rubli (ok. 5 tys. USD) i odszkodowanie dla rodziny w razie śmierci w wysokości 5 mln rubli (82,6 tys. USD).

"Według danych Rusi Siedzącej w każdej kolonii karnej po takich odwiedzinach zapisuje się (na wojnę) około 20 proc. więźniów" - podaje Wiorstka. Dalszą agitację biorą na siebie więźniowie współpracujący z administracją więzienną i zyskują jeszcze około 10 proc. więźniów, którzy zgadzają się dołączyć do najemników. Z materiału wynika, że obietnice finansowe są znaczną zachętą.

Portal podaje, że za udział w wojnie więźniom obiecuje się amnestię po upływie pół roku, ale "jak mówią obrońcy praw człowieka, wszystkie obietnice są dość wątpliwe". Jest tak m.in. dlatego, że z prawnego punktu widzenia werbunek w więzieniach jest niedozwolony.

Ogółem, według obrońców praw człowieka, na Ukrainie zginęło co najmniej pięciu więźniów, a co najmniej 12 jest w szpitalach w okupowanym Ługańsku na wschodzie Ukrainy.

05.08.2022 22:01

Rosyjski ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Atomowej to akt terroru, który spowodował ryzyko dla całej Europy - oświadczył w piątek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Dzisiaj okupanci stworzyli kolejną nadzwyczaj ryzykowną sytuację dla całej Europy: ostrzelali Zaporoską Elektrownię Atomową" - powiedział szef państwa i zaznaczył, że rosyjskie siły przeprowadziły w piątek ostrzał obiektu dwukrotnie. Prezydent przypomniał, że jest to największa elektrownia atomowa w Europie. "I jakiekolwiek ostrzały tego obiektu to jawne i zuchwałe przestępstwo, akt terroru" - dodał. Według Zełenskiego Rosja "powinna odpowiadać już za sam fakt stworzenia zagrożenia dla elektrowni atomowej". Wskazał, że to kolejny argument za tym, by Rosja została uznana za państwo sponsorujące terroryzm. To też argument przemawiający za objęciem sankcjami całego rosyjskiego sektora energii atomowej. (https://t.me/V_Zelenskiy_official/2769) W piątek rosyjskie wojska dwukrotnie zaatakowały teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Jak powiadomił ukraiński koncern Enerhoatom, doszło do uszkodzenia stacji azotowo-tlenowej, co grozi ryzykiem wycieku wodoru i uwolnienia do atmosfery substancji promieniotwórczych. (PAP)

05.08.2022 21:44

Administracja prezydenta USA Joe Bidena przygotowuje kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1 mld dolarów. W jego skład ma wejść m.in. amunicja do broni dalekiego zasięgu oraz opancerzone wozy medyczne - podała w piątek agencja Reutera. Oczekuje się, że pakiet zostanie ogłoszony w poniedziałek i zwiększy wartość dotychczasowej pomocy - 8,8 mld dol. - przekazanej przez Waszyngton Ukrainie w następstwie rozpoczętej przez Rosję 24 lutego inwazji. Urzędnicy, na których powołuje się Reuters, zaznaczają, że pakiet nie został jeszcze podpisany przez prezydenta Bidena i do momentu jego sygnowania może zmienić swą wartość i zawartość. Jeśli zostanie jednak podpisany w obecnej formie - zaznaczają źródła agencji - będzie zawierać pociski do systemów artylerii rakietowej wysokiej mobilności HIMARS oraz systemów obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu NASAMS, a także 50 opancerzonych wozów medycznych. Nowy pakiet zostanie ufundowany dzięki mechanizmowi Presidential Drawdown Authority (PDA), zezwalającemu prezydentowi na transfer nadwyżki broni bez zgody Kongresu w odpowiedzi na sytuację nadzwyczajną Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie dotąd 16 systemów HIMARS, a 2 lipca zobowiązały się do wysłania dwóch systemów NASAMS. (PAP)

05.08.2022 19:59

Ukraina może we wrześniu zacząć eksportować ze swoich portów zebraną podczas tegorocznych żniw pszenicę - przekazał w piątek wiceminister rolnictwa Taras Wysocki. Dodał, że liczy na to, że każdego miesiąca drogą morską będzie wywożone 3-3,5 mln ton zbóż. Transport pszenicy ma się odbywać w ramach porozumienia o odblokowaniu ukraińskich portów dla eksportu zbóż - powiedział Wysocki, cytowany przez agencję Reutera. (PAP)

05.08.2022 19:26

Po raz kolejny w ciągu ostatnich godzin rosyjskie wojska ostrzelały teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy; w wyniku uszkodzenia stacji azotowo-tlenowej istnieje ryzyko wycieku wodoru i uwolnienia do atmosfery substancji promieniotwórczych - zaalarmował w piątek ukraiński koncern Enerhoatom. (PAP)

05.08.2022 18:33

 Mieszkańcy wyzwolonych przez ukraińskie wojska miejscowości w gminie Koczubejiwka w obwodzie chersońskim na południu kraju zostali wezwani do ponownej ewakuacji w związku z możliwym kontruderzeniem sił rosyjskich - powiadomił w piątek portal tsn.ua za lokalnymi władzami. (PAP)

05.08.2022 17:19

Co najmniej 22 osoby zostały ranne w piątek w rosyjskim ostrzale Mikołajowa na południu Ukrainy - poinformowały lokalne władze. Według gubernatora obwodu mikołajowskiego Witalija Kima w wyniku ataku są też ofiary śmiertelne; nie podano ich liczby. (PAP)

05.08.2022 17:11

​Trzy rosyjskie pociski uderzyły w teren bezpośrednio sąsiadujący z Zaporoską Elektrownią Atomową na południu Ukrainy; w wyniku ataku wroga doszło do uszkodzenia linii wysokiego napięcia w pobliżu obiektu - poinformował w piątek ukraiński koncern Enerhoatom. (PAP)

05.08.2022 14:25

​Dotychczasowy kolaboracyjny szef władz obwodu chersońskiego Wołodymyr Saldo ustąpił ze stanowiska; rolę zarządcy regionu z nadania Kremla przejął już oficjalnie funkcjonariusz rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Siergiej Jelisiejew - poinformował w piątek rządowy ukraiński serwis Centrum Narodowego Sprzeciwu. (PAP)

05.08.2022 11:26

Z portu Czarnomorsk w obwodzie odeskim Ukrainy wypłynęły w piątek rano trzy statki transportujące 57 tys. ton zboża ukraińskiego; jednostki zmierzają do Turcji, Wielkiej Brytanii i Irlandii - poinformował minister Gabinetu Ministrów Ukrainy Ołeh Nemczinow. (PAP)

05.08.2022 09:37

​Z portu Czarnomorsk w obwodzie odeskim Ukrainy wypłynęły w piątek rano trzy statki transportujące 57 tys. ton zboża ukraińskiego; jednostki zmierzają do Turcji, Wielkiej Brytanii i Irlandii - poinformował minister Gabinetu Ministrów Ukrainy Ołeh Nemczinow. (PAP)

05.08.2022 08:51

​Ukraina prawdopodobnie przejmuje inicjatywę strategiczną, kontrofensywami zmusza Rosję do przerzucania wojsk i po raz pierwszy zaczyna aktywnie kształtować przebieg wojny – ocenia w nowym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Coraz więcej sił rosyjskich przekierowywanych jest na południe Ukrainy i wydaje się, że Rosja porzuciła obecnie wysiłki na rzecz zdobycia Słowiańska i Siewierska w obwodzie donieckim. Rosja przerzuca również sprzęt, w tym artyleryjski i lotniczy, z innych części Ukrainy na okupowany Krym – podkreśla ISW. W raporcie podkreślono, że rosyjskie wojska wcześniej wstrzymały ofensywę na Charków, bo ich priorytetem stało się zdobycie obwodu ługańskiego. Wówczas zrobiły to z własnej inicjatywy, odpowiadając na zmianę priorytetów ich dowódców. Obecnie najwyraźniej odpowiadają natomiast na zagrożenie ukraińską kontrofensywą w obwodzie chersońskim i nie działają zgodnie z własnym planem – zaznacza amerykański think tank. (PAP)

05.08.2022 08:44

05.08.2022 08:40

​Poprzednia relacja z aktualnych wydarzeń na Ukrainie. Zobacz TUTAJ

Zobacz także

Zapisane na później

Pobieranie listy