Nowy numer 39/2023 Archiwum

Inwazja Rosji na Ukrainę

Wojska rosyjskie najprawdopodobniej wykorzystują Zaporoską Elektrownię Atomową w Ukrainie do grania na lękach krajów Zachodu przed katastrofą jądrową - ocenił amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

Relacja trwa

05.08.2022 08:42

​Zapraszamy do naszej nowej relacji z wydarzeń na Ukrainie TUTAJ

04.08.2022 20:30

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał politycznych liderów krajów afrykańskich, by nie przyjmowali w swoich krajach wizyt przedstawicieli rosyjskich władz - informuje w czwartek agencja Interfax-Ukraina.

04.08.2022 18:54

​Rosja spala gaz, którego nie wyeksportowała do Europy - poinformował w czwartek ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko, powołując się na fińskie media, według których płomień spalanego surowca widać nawet z Finlandii.

04.08.2022 12:41

Rosja przygotowuje się do sfałszowania dowodów, aby obwinić siły ukraińskie o spowodowanie eksplozji w obozie jenieckim w Ołeniwce przed wizytą na miejscu tragedii dziennikarzy i przedstawicieli organizacji międzynarodowych - przekazała w czwartek agencja Associated Press za źródłami w amerykańskim wywiadzie. (PAP)

04.08.2022 12:22

 Co najmniej osiem osób poniosło śmierć, a cztery zostały ranne w czwartek w wyniku ostrzelania przez siły rosyjskie przystanku komunikacji miejskiej w Torecku w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Facebooku. (PAP)

04.08.2022 11:08

Na ulicach okupowanego Mariupola nad Morzem Azowskim do tej pory na ulicach leżą w workach ciała zabitych cywilów, których okupacyjne władze nie zabierają – poinformował w czwartek lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko. Oznajmił on, że na skrzyżowaniu dwóch ulic leżą dwa ciała cywilów w plastikowych workach. „Worki są rozrywane przez bezpańskie psy, które roznoszą ludzkie szczątki po okolicy” – napisał. (PAP)

04.08.2022 10:59

- Po ataku ukraińskich sił na stację kolejową w Bryliwce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, w którym zginęło wielu żołnierzy wroga, rosyjscy okupanci nasilili w całym regionie represje ludności cywilnej - zaalarmował lojalny wobec Kijowa wiceszef chersońskiej rady obwodowej Serhij Chłań. (PAP)

04.08.2022 09:55

Siły rosyjskie ustawiły reflektory radarowe w pobliżu uszkodzonych mostów w Chersoniu, aby ukryć je przed dalszym namierzaniem przez wojska ukraińskie przy użyciu przekazanego przez Zachód sprzętu - poinformowało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony. (PAP)

04.08.2022 08:19

​Wojska rosyjskie najprawdopodobniej wykorzystują Zaporoską Elektrownię Atomową w Ukrainie do grania na lękach krajów Zachodu przed katastrofą jądrową - ocenił amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie. (PAP)

03.08.2022 22:13

"Gdyby Rosja rzeczywiście chciała zakończenia wojny, to nie koncentrowałaby rezerw na południu Ukrainy i nie tworzyłaby na terytorium Ukrainy masowych grobów niewinnie zabitych ludzi" - oświadczył Zełenski na nagraniu wideo. Ocenił, że Rosja prowadzi "rosnącą aktywność propagandową" i wyraził ubolewanie, że "byli przywódcy ważnych państw" wyznających wartości europejskie "pracują dla Rosji, która walczy z tymi wartościami". Prezydent Ukrainy nie wymienił żadnych nazwisk, niemniej wcześniej w środę jego doradca Mychajło Podolak skrytykował byłego kanclerza RFN Gerharda Schroedera, który powiedział mediom niemieckim, że niedawno spotkał się z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Schroeder mówił w środę, że władze rosyjskie są gotowe do rozmów z Ukrainą. Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow zapewnił zaś, że Putin powiedział Schroederowi, że rozmowy są możliwe tylko na warunkach rosyjskich. Zełenski skomentował także decyzję władz Szwajcarii, które nałożyły w środę nowe sankcje na Rosję, zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej. Wprowadzono m.in. embargo na rosyjskie złoto i przedmioty ze złota oraz biżuterię. Przyłączenie się Szwajcarii do sankcji Zełenski określił jako "bardzo ważny sygnał dla całego świata". (PAP)

03.08.2022 21:04

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) oświadczył w środę, że Rosja nie miała zamiaru wymieniać ukraińskich jeńców, którzy wiosną brali udział w obronie zakładów Azowstal w Mariupolu i z tego względu rozmyślnie dokonała ich zabójstwa w obozie w Ołeniwce w Donbasie. (PAP)

03.08.2022 15:32

Rosja nasiliła ostatnio próby przekonania światowej opinii publicznej, że jest chętna do negocjacji pokojowych z Ukrainą; w tym celu Kreml wykorzystuje w propagandowy sposób wypowiedzi zachodnich polityków - zaalarmowało w środę ukraińskie rządowe Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD). (PAP)

03.08.2022 15:29

- Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder to "herold imperium" rosyjskiego - oświadczył w środę doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Ocenił, że Rosja "zaprasza do kapitulacji", popełniając jednocześnie "barbarzyńskie zbrodnie" na Ukrainie. (PAP)

03.08.2022 13:34

​Mieszkańcy okupowanego przez wojska rosyjskie Chersonia na południu Ukrainy otrzymali siedmiopunktowy poradnik, dotyczący postępowania cywilów podczas ukraińskiej kontrofensywy; miejscowej ludności zaleca się m.in. zgromadzenie zapasów żywności i pozostanie w domach - powiadomił w środę rządowy portal Centrum Narodowego Sprzeciwu. (PAP)

03.08.2022 12:49

Zespół inspektorów zakończył inspekcję statku, który jako pierwszy od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę transportuje ukraińską kukurydzę z portu w Odessie - poinformowało w środę tureckie ministerstwo obrony.

03.08.2022 11:56

W okupowanym Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy rosyjscy najeźdźcy rozgrabili skrytki bankowe, w których mieszkańcy przechowywali cenne przedmioty - powiadomił w środę na Telegramie lojalny wobec Kijowa doradca mera miasta Petro Andriuszczenko. (PAP)

03.08.2022 09:26

​Czterech cywilów zginęło, a siedem osób zostało rannych w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował w środę na Telegramie szef władz regionalnych Pawło Kyryłenko. (PAP).

02.08.2022 21:46

Płynący z Odessy pierwszy od inwazji Rosji na Ukrainę statek z ukraińską kukurydzą dotarł we wtorek wieczorem do Stambułu. W środę rano zostanie poddany inspekcji, a następnie wyruszy do Libanu - podał turecki dziennik "Daily Sabah". (PAP)

02.08.2022 20:23

 Rosja zmieniła cele wojny i skoncentrowała swe działania na południu Ukrainy; wróg ściąga tam rezerwy, żeby odeprzeć ukraińską kontrofensywę, a następnie zdobyć kolejne terytoria i ustanowić lądowy korytarz do separatystycznego Naddniestrza w Mołdawii - ocenił we wtorek były wiceszef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ihor Romanenko. (PAP)

02.08.2022 19:34

Pod Wasylówką w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy zgromadziło się już 2,5 tys. samochodów z cywilami, którzy od kilku dni oczekują na ewakuację z terenów okupowanych przez wojska rosyjskie; wróg nie pozwala im jednak wyjeżdżać, traktując ludzi jak żywe tarcze - zaalarmował we wtorek mer Wasylówki Serhij Kaliman. (PAP)

02.08.2022 18:21

Do trzech wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku na autobus ewakuacyjny w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Pięć osób jest ciężko rannych - powiedziała we wtorek portalowi Suspilne szefowa grupy współpracy ugrupowania wojsk Kachowka, Oksana Kozyrenko. (PAP)

02.08.2022 15:43

 Zmarł dziecięcy lekarz-neurolog Pawło Kowalczuk, który został ciężko ranny w wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego Winnicy, w środkowej Ukrainie, 14 lipca - poinformowała we wtorek klinika Nejromed. Liczba ofiar śmiertelnych tego ataku wzrosła tym samym do 27. (PAP)

02.08.2022 15:43

 Władze Ukrainy na tej pory nie otrzymały oficjalnej listy ukraińskich żołnierzy, którzy zginęli w wyniku eksplozji w rosyjskim tzw. obozie filtracyjnym w Ołeniwce na wschodzie kraju - poinformował we wtorek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow. (PAP)

02.08.2022 14:11

​W wyniku kontrofensywy ukraińskich wojsk wyzwolono już 53 miejscowości w obwodzie chersońskim na południu kraju, lecz ich mieszkańcy powinni wstrzymać się z powrotem do domów ze względu na ciągłe rosyjskie ostrzały - powiadomił we wtorek p.o. szefa władz Chersońszczyzny Dmytro Butrij, cytowany przez agencję UNIAN. (PAP)

02.08.2022 12:29

Rozpoczęła się obowiązkowa ewakuacja ludności cywilnej z obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy - podała we wtorek agencja Ukrinform, cytując wicepremier kraju Irynę Wereszczuk. Rząd nakazał ewakuację, tłumacząc to brakiem dostaw gazu na te tereny. (PAP)

02.08.2022 09:34

"Żołnierze ukraińscy odparli działania szturmowe w rejonach miejscowości: Jakowliwka, Werszyna, Kodema i Trawne. W rejonie miejscowości Bachmut i Zajcewe trwają działania bojowe" - głosi komunikat sztabu ukraińskich sił zbrojnych, opublikowany na Facebooku.

Na kierunku donieckim siły rosyjskie koncentrują się na atakach w kierunku Bachmutu i Awdijiwki; ostrzeliwują miejscowości wokół Bachmutu, Słowiańska, Kramatorska. Na wschodzie Ukrainy wciąż ostrzeliwane są dzielnice Charkowa i pobliskie miejscowości.

Celem systematycznych ostrzałów są obszary w rejonie Mikołajewa, ważnego portu na południu Ukrainy, jak i miejscowości na pograniczu obwodów mikołajewskiego i chersońskiego - informuje sztab. (PAP)

02.08.2022 09:33

​Za atak na obóz w Ołeniwce, gdzie w wyniku wybuchu zginęło 53 ukraińskich jeńców wojennych, odpowiadają wojska rosyjskie - ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) na podstawie najnowszych informacji. Dotąd ten think tank wstrzymywał się z jednoznaczną oceną. (PAP)

01.08.2022 20:42

Siły ukraińskie odparły rosyjskie ataki między innymi na kierunku bachmuckim na wschodzie kraju, a na południu wojska rosyjskie próbują odbudować uszkodzone mosty przez Dniepr - poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku. (PAP)

01.08.2022 20:41

​Prezydent USA Joe Biden zatwierdził nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 550 mln dolarów - poinformował w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. W skład pakietu wejdzie dodatkowa amunicja do zestawów artylerii rakietowej HIMARS oraz do artylerii 155 mm.

01.08.2022 17:39

Od 24 lutego, czyli początku inwazji Rosji na Ukrainę, hakerzy zaatakowali ponad 6 tys. rosyjskich stron i serwisów internetowych, w tym m.in. rządowe portale zapewniające usługi dla obywateli - podało w poniedziałek ministerstwo transformacji cyfrowej Ukrainy. (PAP)

01.08.2022 17:25

​W Ukrainie poszukiwanych jest 203 dzieci, przy czym większość z nich zaginęła w strefie działań wojennych - poinformowała w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Kateryna Pawluczenko. (PAP)

01.08.2022 13:23

​Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres z zadowoleniem przyjął wypłynięcie pierwszego statku przewożącego ukraińskie zboże z portu w Odessie do Libanu i ma nadzieję, że jego śladem podąży więcej statków, co przyniesie stabilizację żywnościową na świecie - przekazało w poniedziałek biuro rzecznika Guterresa. (PAP)

01.08.2022 13:16

​MSZ Ukrainy uruchomiło całodobową "gorącą linię" dla obywateli, którzy w wyniku inwazji rosyjskiej musieli wyjechać za granicę i poszukują informacji o warunkach pobytu w krajach, w których się znaleźli - podała w poniedziałek agencja Interfax-Ukraina. Od końca czerwca "gorąca linia" działała w trybie próbnym. Przeznaczona jest także dla tych, którzy rozważają wyjazd. Obecnie około 60 proc. telefonów jest z różnych zakątków świata, od Polski po Brazylię - podaje Interfax-Ukraina. Około 40 proc. zapytań nadchodzi od osób pozostających na Ukrainie. Dzwoniący pytają najczęściej o pomoc socjalną i medyczną, warunki zatrudnienia i przepisy celne w poszczególnych krajach. Linia działa całodobowo. Według sondażu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR), opublikowanego w połowie lipca, 65 procent Ukraińców, którzy wyjechali za granicę z powodu wojny, nie planuje w najbliższym czasie powrotu. Spośród 8,8 miliona osób, które wyjechały po inwazji rosyjskiej na Ukrainę 24 lutego br., za granicą pozostaje wciąż 5,6 miliona. (PAP)

01.08.2022 11:43

​Wielka Brytania przekaże wkrótce Ukrainie okręty przeciwminowe; duża grupa marynarzy ukraińskich przechodzi teraz w Wielkiej Brytanii odpowiednie szkolenie - poinformował w poniedziałek w telewizji ukraińskiej Wadym Prystajko, ambasador Ukrainy w Londynie. (PAP)

01.08.2022 11:24

​ Nie oczekujemy w poniedziałek wyjścia kolejnych statków ze zbożem z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym - poinformowało połączone centrum koordynacji, które działa w Turcji, cytowane przez CNN. Rano tego dnia z Odessy do Libanu wypłynął pierwszy taki statek. (PAP)

01.08.2022 10:26

Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie 60 razy częściej atakowały cele cywilne niż wojskowe; od 24 lutego br. przeprowadziły one około 17,3 tys. ostrzałów celów cywilnych - podała Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO). (PAP)

01.08.2022 08:59

Rosja nie dopuszcza Czerwonego Krzyża do obozu w Ołeniwce, gdzie w wyniku wybuchu zginęło kilkudziesięciu ukraińskich jeńców wojennych, czym utrudnia wysiłki na rzecz międzynarodowego dochodzenia w sprawie tego ataku - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). (PAP)

01.08.2022 08:03

​ Rosja prawdopodobnie koryguje plan prowadzonej od kwietnia ofensywy w Donbasie, bo nie zdołała dokonać przełomu operacyjnego; jako obszar wymagający wzmocnienia zidentyfikowała front zaporoski - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony. (PAP)

31.07.2022 11:53

31.07.2022 11:52

Rosjanie nie dopuścili Czerwonego Krzyża do obozu w Ołeniwce. Nasza prośba o dostęp do jeńców wojennych z obozu w Ołeniwce nie została spełniona – ogłosiła delegacja Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża na Ukrainie. W obozie na terytorium kontrolowanym przez Rosję w wyniku ataku rakietowego zginęło co najmniej 40 ukraińskich jeńców. „Stanowczo potępiamy niedawny atak na ośrodek więzienny w Ołeniwce, w którym osadzono jeńców wojennych (…). Natychmiast zażądaliśmy dostępu do Ołeniwki oraz jeńców, oferując naszą pomoc” – napisała delegacja na Twitterze w sobotę wieczorem. „By była jasność, nasza wczorajsza prośba o dostęp do jeńców z ośrodka więziennego w Ołeniwce nie została spełniona. Umożliwienie dostępu do jeńców jest obowiązkiem stron konfliktu wynikającym z konwencji genewskich” – podkreśliła delegacja Czerwonego Krzyża, zaznaczając, że będzie dalej zabiegać o dopuszczenie jej do uwięzionych. Władze Rosji twierdziły poprzedniego dnia, że po żądaniu strony ukraińskiej „oficjalnie zaprosiły” ekspertów ONZ i Czerwonego Krzyża na miejsce śmierci dziesiątków ukraińskich jeńców przetrzymywanych w Ołeniwce – przypomina agencja Ukrinform. Według informacji ukraińskiej armii w nocy z czwartku na piątek rosyjskie wojska przeprowadziły precyzyjny ostrzał tzw. obozu filtracyjnego w Ołeniwce na wschodzie Ukrainy, na obszarze kontrolowanym przez Rosję, gdzie byli przetrzymywani ukraińscy jeńcy z Azowstalu. W ocenie Prokuratury Generalnej Ukrainy zginęło tam co najmniej 40 ukraińskich żołnierzy, a 130 osób zostało rannych.(PAP)

31.07.2022 08:25

​Siły rosyjskie ostrzelały w nocy z soboty na niedzielę Charków na wschodzie Ukrainy oraz Mikołajów i Nikopol na południu – poinformowały władze tych miast na Telegramie. Zmasowany ostrzał Mikołajowa był według mera Ołeksandra Sienkewycza najsilniejszy od początku wojny. Jak podkreślił, zniszczono szereg obiektów i uszkodzono budynki mieszkalne. „W miejscach ataków wybuchło kilka pożarów. Trwa akcja służb ratunkowych”

30.07.2022 19:35

Siły rosyjskie umocniły się w okolicy wsi Semyhirja w obwodzie donieckim, niedaleko granicy z obwodem ługańskim na wschodzie Ukrainy – poinformował w sobotę sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych na Facebooku. Wojska rosyjskie szturmowały Semyhirję z trzech kierunków. Według sztabu odniosły częściowe powodzenie i umocniły się w okolicach tej wsi. W komunikacie podano też, że rosyjskie szturmy na innych kierunkach zakończyły się niepowodzeniem i zostały odparte przez siły ukraińskie (https://tinyurl.com/42u9csmr). (PAP)

30.07.2022 18:51

Obowiązkowa ewakuacja nieokupowanych przez Rosję terenów obwodu donieckiego na południowym wschodzie Ukrainy rozpocznie się przed początkiem sezonu grzewczego - poinformowała w sobotę wicepremier, minister ds. reintegracji terenów okupowanych Iryna Wereszczuk w telewizji. (PAP)

30.07.2022 18:40

 Już około 400 żołnierzy ukraińskich przeszło szkolenie na operatorów dronów w ramach projektu "Armia Dronów" - poinformowało w sobotę ministerstwo transformacji cyfrowej Ukrainy w komunikacie cytowanym przez Radio Swoboda. Drony stanowią ważną broń sił zbrojnych Ukrainy w walce z wojskami rosyjskimi. (PAP)

30.07.2022 18:12

Kolejowy most Antonowski pod okupowanym przez siły rosyjskie Chersoniem na południu Ukrainy został zniszczony przez siły ukraińskie – poinformowało w sobotę Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy na Telegramie. „Już po kolejowym moście Antonowskim!” – napisano w komunikacie Centrum, podkreślając, że wokół Rosjan w Chersoniu „stopniowo zaciska się pętla okrążenia” (https://t.me/AFUStratCom/4741). W piątek amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) podał, że ukraińskie wojska zaatakowały w środę po raz trzeci w ciągu 10 dni leżący w pobliżu drogowy most Antonowski i prawdopodobnie nie nadaje się on już do użytku. 25 lipca amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną (ISW) przekazał, że Ukraińcy uszkodzili również dwa pozostałe mosty wiodące do Chersonia, co może utrudnić najeźdźcom dostarczanie sprzętu wojskowego do tego miasta. Miasto Chersoń i niemal cały obwód chersoński znajdują się pod rosyjską okupacją od początku marca. Od kwietnia władze ukraińskie i media informowały, że trwają przygotowania do przeprowadzenia tzw. referendum w sprawie przyłączenia tych obszarów do Rosji lub utworzenia zależnej od Moskwy tzw. Chersońskiej Republiki Ludowej. (PAP)

30.07.2022 17:13

Około 200 mln hrywien (ok. 5,3 mln euro) na karetki pogotowia zebrano podczas akcji charytatywnej zapoczątkowanej przed Szczytem Pierwszych Dam i Dżentelmenów w Kijowie - poinformowała w sobotę żona prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Ołena, w ukraińskiej telewizji. (PAP)

30.07.2022 16:12

Co najmniej jedna osoba poniosła śmierć na skutek rosyjskiego ataku na Bachmut w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy – poinformowała w sobotę Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) na Telegramie. Trwa akcja ratunkowa. Do ataku doszło w nocy z piątku na sobotę, a jeden z pocisków trafił w bazę remontową kolei ukraińskich. Ratownicy wydostali spod gruzów ciało jednej osoby. DSNS podkreśla, że pod gruzami mogą się znajdować jeszcze dwie osoby. Prace ratunkowe trwają. https://tinyurl.com/ydvad5c7 (PAP)

30.07.2022 15:31

 Około 100 krewnych i bliskich obrońców Mariupola, którzy znajdują się obecnie w rosyjskiej niewoli, demonstrowało w sobotę w Kijowie, by zwrócić uwagę na ich sytuację i domagać się ich powrotu do domu - poinformował portal Suspilne. (PAP)

30.07.2022 14:20

Kreml coraz mocniej naciska na zainstalowane przez siebie władze okupowanych terenów południowej Ukrainy, by przygotowały się do tzw. referendów w celu przyłączenia tych obszarów do Rosji – poinformowało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

W okolicach okupowanego Chersonia na południu Ukrainy rosyjskie wojsko prawdopodobnie stworzyło dwa mosty pontonowe i przeprawę promową, by zastąpić mosty zniszczone przez niedawne uderzenia sił ukraińskich – dodano. Ukraińcy niszczyli mosty prowadzące do Chersonia, by przerwać linie zaopatrzenia dla rosyjskiego wojska w mieście.(PAP)

Siły ukraińskie odparły najprawdopodobniej prowadzone na małą skalę rosyjskie ataki na niezmiennej od dawna linii frontu w pobliżu miasta Donieck na wschodzie Ukrainy – oceniło ministerstwo.

W najnowszej aktualizacji wywiadowczej brytyjski resort dodał, że te tzw. referenda mają się odbyć jeszcze w tym roku. Okupacyjne władze najprawdopodobniej wymuszają na mieszkańcach przekazywanie danych osobowych, by stworzyć rejestry głosujących – napisano.

30.07.2022 14:03

Jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne w piątek w wybuchach min w obwodzie sumskim - poinformował w sobotę Dmytro Żywycki, szef władz tego regionu na północnym wschodzie Ukrainy. W piątek w regionie doszło do dwóch tragicznych w skutkach eksplozji min. W pierwszym przypadku 11 min wybuchło, kiedy najechała na nie ciężarówka. Kierowca zginął na miejscu. Dwie osoby zostały też ranne - pasażerka i kierowca samochodu, który jechał z naprzeciwka. W drugim przypadku do eksplozji doszło, kiedy kombajn wyjechał w pole na żniwa. Dwóch rolników zostało rannych, a sprzęt jest zniszczony. (PAP)

30.07.2022 12:10

Rosyjska armia ściąga sprzęt wojskowy do obwodu biełgorodzkiego przy granicy z okupowaną częścią ukraińskiego regionu charkowskiego - pisze w sobotę Radio Swoboda. Broń może być wykorzystywana następnie na kierunku iziumskim i słowiańskim - uważają eksperci. (PAP)

30.07.2022 11:02

 Siły rosyjskie ostrzelały nocą dzielnicę mieszkalną w Mikołajowie na południu Ukrainy, zabijając jedną osobę i raniąc sześć - poinformował w sobotę rano szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. (PAP)

30.07.2022 10:56

 Na skutek rosyjskiej agresji w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy, minionej doby zginęło sześciu cywilów, a 15 zostało rannych - poinformował w sobotę gubernator tego regionu Pawło Kyryłenko. (PAP)

30.07.2022 10:29

Na północ od Charkowa we wschodniej części Ukrainy w piątek wciąż toczyły się walki, ale nie doprowadziły one do znacznych zmian w kontroli nad obszarami przez wojska rosyjskie i ukraińskie - ocenił w raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). (PAP)

30.07.2022 10:29

​Ukraińskie siły odparły ataki armii rosyjskiej na czterech kierunkach: słowiańskim, bachmuckim, awdijewskim i nowopawliwskim - informuje w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Wojska okupanta kontynuują ofensywę w Donbasie. (PAP)

29.07.2022 19:46

Rozmawiałem dziś z szefem MSZ Siergiejem Ławrowem, naciskając go, by przyjął propozycję USA w sprawie uwolnienia obywateli USA: Paula Whelana i koszykarki Brittney Griner - powiedział w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Blinken zaznaczył, że rozmowa była "szczera". Oprócz poruszenia kwestii uwolnienia obywateli USA przekazałem Ławrowowi, że "świat oczekuje, że Rosja wypełni swoje zobowiązania" w związku z porozumieniem odblokowującym eksport zboża z Ukrainy drogą morską.

Piątkowa rozmowa telefoniczna ministrów była pierwszą od rozpoczęcia ponownej inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego br. (PAP)

29.07.2022 17:55

29.07.2022 17:48

W niektórych wsiach w rejonie (powiecie) berysławskim obwodu chersońskiego na południu Ukrainy, gdzie trwają walki z rosyjskimi wojskami, nie ocalał ani jeden dom; ludzie chowają się w piwnicach, a najbardziej odważni uciekają pieszo lub przez zaminowaną rzekę - zaalarmował w piątek p.o. szefa regionalnych władz Dmytro Butrij. (PAP)

29.07.2022 17:02

​Rosyjscy okupanci uruchomili przeprawę promową przez Dniepr w pobliżu uszkodzonego przez ukraińskie wojska mostu Antonowskiego pod Chersoniem; najeźdźcy przerzucają tą drogą swój sprzęt wojskowy - powiadomił w piątek na Telegramie p.o. szefa władz obwodu chersońskiego Dmytro Butrij. (PAP)

29.07.2022 16:12

W atakach na ukraińską infrastrukturę krytyczną rosyjscy hakerzy korzystają ze wsparcia Chin, Iranu i Korei Północnej, dlatego musimy skoordynować nasze wysiłki na rzecz skuteczniejszej walki z wrogiem w cyberprzestrzeni - oświadczyła w piątek ukraińska armia, zapowiadając organizację narodowego obronnego hakatonu, czyli maratonu hakerskiego. (PAP)

29.07.2022 14:49

​Nagranie, na którym rosyjski wojskowy obcina genitalia związanemu ukraińskiemu jeńcowi, pojawiło się w czwartek w rosyjskich źródłach propagandowych. Informują o nim ukraińskie media jako o kolejnym dowodzie makabrycznych zbrodni wojennych popełnianych przez stronę rosyjską. (PAP)

29.07.2022 14:29

Rosja dokonała kolejnej przerażającej zbrodni wojennej poprzez ostrzelanie tzw. obozu filtracyjnego w Ołeniwce na terytorium samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), w którym znajdowali się ukraińscy jeńcy wojenni - napisał w piątek na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

"Wzywam wszystkich sojuszników do mocnego potępienia tego brutalnego pogwałcenia międzynarodowego prawa humanitarnego i uznania Rosji za państwo-terrorystę" - przekazał Kułeba (https://tinyurl.com/37rmrbyr).

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że o ostrzelanie obozu Kreml próbował oskarżyć władze w Kijowie. Do araku doszło w nocy z czwartku na piątek. Według założyciela i byłego dowódcy ukraińskiego pułku Azow Andrija Biłeckiego w budynku mieli znajdować się wówczas m.in. żołnierze walczący wiosną w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu.(PAP)

29.07.2022 13:40

"Za Charków"   "Za Charków" Twitter /@UKRINFORM

29.07.2022 13:37

Rosyjskie wojska przeprowadziły precyzyjny ostrzał tzw. obozu filtracyjnego w Ołeniwce na terytorium samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), gdzie znajdowali się ukraińscy jeńcy; następnie Kreml próbował oskarżyć o ten czyn władze w Kijowie - poinformował w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"W ten sposób okupanci zrealizowali swoje zbrodnicze cele - zrzucenie na Ukrainę odpowiedzialności za (rzekomo przez nią popełnioną) +zbrodnię wojenną+, a także ukrycie przypadków tortur i egzekucji więźniów, dokonywanych (w Ołeniwce) na rozkaz samozwańczej administracji i rosyjskiego dowództwa wojskowego na tymczasowo zajętych obszarach obwodu donieckiego. Trwa ustalanie skutków ostrzału" - czytamy w komunikacie ukraińskiej armii na Facebooku (https://tinyurl.com/4w6fjnts).

Siły artyleryjskie i rakietowe Ukrainy nie atakowały obiektu w Ołeniwce - zapewnił sztab. Precyzyjna zachodnia broń jest przez nas wykorzystywana wyłącznie przeciwko rosyjskim celom militarnym, a nie przeciwko obiektom cywilnym; w szczególności nie ostrzeliwujemy miejsc, w których mogą się znajdować ukraińscy jeńcy - dodano.

"Oświadczenia (Kremla) o rzekomych atakach Ukrainy na obiekty i ludność cywilną to jawne kłamstwa i prowokacje, za które odpowiedzialność ponosi Rosja - kraj-agresor, okupant i sponsor terroryzmu" - podkreślił sztab generalny.

Jak przekazał na Telegramie założyciel i były dowódca ukraińskiego pułku Azow Andrij Biłecki, do ostrzału obozu w Ołeniwce doszło w nocy z czwartku na piątek. W budynku mieli znajdować się m.in. żołnierze walczący wiosną w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu.

"Rosjanie zabili niektórych wojskowych z Azowa, wziętych do niewoli. Dowództwo (wroga) ukazało to masowe morderstwo jeńców jako (rzekomy) czyn ukraińskiej armii. (Wcześniej) żołnierze z pułku Azow zostali tam przeniesieni do osobnego budynku, a oprócz tego podjęto działania propagandowe i nakręcono kłamliwy film o Azowstalu. Ustalamy informacje na temat ofiar i konkretnych sprawców tej zbrodni" - napisał Biłecki (https://t.me/BiletskyAndriy/4908).

"Już teraz wiadomo, że był to czyn zaplanowany od dawna i dokonany przez państwo, dla którego pojęcie honoru oficerskiego jest nieznane, a tym bardziej zgodność z konwencjami genewskimi, zasadami, prawami i zwyczajami wojennymi. Rosja nie mogła pokonać Azowa w uczciwej walce, dlatego próbuje nas zniszczyć w zdradziecki sposób" - podkreślił były dowódca ukraińskiej formacji.

Biłecki ogłosił "polowanie" na "wszystkich zaangażowanych w tę masową zbrodnię". "Sprawiedliwość dosięgnie każdego szeregowego sprawcę (zbrodni) i każdego (jej) organizatora niezależnie od pełnionej funkcji i miejsca przebywania. Gdziekolwiek byście się nie schowali, zostaniecie odnalezieni i zlikwidowani" - zadeklarował.

Na początku maja pojawiły się doniesienia, że w obozie w Ołeniwce znajduje się około 3 tys. mieszkańców Mariupola i okolic, którzy nie przeszli rosyjskiej "filtracji" (szczegółowej kontroli pod kątem związków z armią i strukturami siłowymi Ukrainy) i zostali uznani za "nieprawomyślnych".

W budynku dawnej kolonii karnej miały panować bardzo trudne warunki bytowe. "Więzieni nie mogą położyć się z powodu tłoku w celach, mogą tylko stać bądź siedzieć. Brakuje wody i jedzenia, nie ma spacerów, a do toalety można pójść raz dziennie. Towarzyszą temu wielogodzinne przesłuchania, tortury, groźby i zmuszanie do współpracy" - alarmował wówczas lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko. (PAP)

29.07.2022 12:49

29.07.2022 12:39

Sąd apelacyjny w Kijowie złagodził wyrok wobec rosyjskiego żołnierza skazanego wcześniej na dożywotnie pozbawienie wolności; żołnierz ma spędzić w więzieniu 15 lat - poinformowała w piątek agencja Interfax-Ukraina.

Sąd w Kijowie skazał 23 maja rosyjskiego żołnierza Wadima Szyszymarina na dożywotnie więzienie za zabicie ukraińskiego cywila. Sąd uznał, że 21-letni żołnierz dopuścił się umyślnego zabójstwa. Odrzucił argument obrony, że Szyszymarin wykonywał rozkaz. Sąd uznał bowiem, że rozkazu nie wydał bezpośredni dowódca Szyszymarina i że sam ten rozkaz był przestępczy.

Szyszymarin przyznał się do zastrzelenia 28 lutego 62-letniego Ołeksandra Szelipowa, mieszkańca wsi Czupachiwka w obwodzie sumskim. Według ukraińskiej prokuratury zabity mężczyzna był bezbronnym cywilem, który szedł poboczem drogi, prowadząc rower.

Rosyjskiego żołnierza bronił przydzielony mu z urzędu ukraiński adwokat, który twierdził, że w sprawie nie kontaktował się z nim żaden przedstawiciel władz rosyjskich. Proces żołnierza był pierwszą taką sprawą dotyczącą rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie. Adwokat złożył jednak odwołanie od wyroku.

W piątek sąd apelacyjny w Kijowie złagodził wyrok do 15 lat pozbawienia wolności. W myśl ukraińskiego prawa od wyroku sądu odwoławczego można wnieść kasację w terminie 3 miesięcy od jego ogłoszenia. (PAP)

29.07.2022 12:15

29.07.2022 11:26

W wyniku ostrzału dzielnicy mieszkalnej w Mikołajowie na południu Ukrainy zginęło co najmniej pięć osób, a siedem jest rannych – powiadomił szef władz obwodowych Witalij Kim. Według urzędnika pociski trafiły obok przystanku transportu publicznego.

Kim poinformował o liczbie ofiar w Telegramie. Co najmniej pięć osób nie żyje, siedem jest rannych.

https://t.me/mykolaivskaODA/1942

Wcześniej w piątek mer miasta Ołeksandr Sienkewycz powiadomił, że wojska rosyjskie ostrzelały jedną z dzielnic Mikołajowa pociskami kasetowymi. (PAP)

29.07.2022 10:24

Zdobycie elektrowni atomowej w Czarnobylu przez siły rosyjskie na początku inwazji na Ukrainę nie było przypadkiem, ale częścią długotrwałej operacji Kremla mającej na celu infiltrację państwa ukraińskiego za pomocą tajnych agentów - pokazuje opublikowane w czwartek śledztwo przeprowadzone przez agencję Reutera.

Kiedy po południu 24 lutego pierwsze pojazdy opancerzone rosyjskich najeźdźców dotarły do Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej, natknęli się oni na jednostkę Gwardii Narodowej Ukrainy, której zadaniem była obrona obiektu. W niecałe dwie godziny, bez walki 169 gwardzistów złożyło broń, a rosyjskie siły przejęły Czarnobyl.
PAP

Autorki artykułu podkreślają, że upadek Czarnobyla był anomalią w pięciomiesięcznej wojnie: "udaną operacją typu blitzkrieg w konflikcie wszędzie indziej charakteryzowanym przez miażdżący ukraiński opór".

Pięciu anonimowych rozmówców agencji Reutera posiadających wiedzę na temat przygotowań Kremla powiedziało, że planiści prezydenta Władimira Putina wierzyli, że z pomocą tych agentów Rosja będzie potrzebowała jedynie niewielkiej siły militarnej i kilku dni, by zmusić administrację ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do rezygnacji, ucieczki lub kapitulacji.

Poprzez wywiady z dziesiątkami urzędników w Rosji i na Ukrainie oraz przegląd ukraińskich dokumentów sądowych i oświadczeń skierowanych do śledczych, związanych ze śledztwem w sprawie postępowania osób pracujących w Czarnobylu, agencja Reutera ustaliła, że infiltracja ta sięgała znacznie głębiej niż przyznano publicznie.


29.07.2022 10:22

W ciągu minionej doby w obwodzie charkowskim na skutek ostrzałów zginęły dwie osoby, osiem jest hospitalizowanych - poinformował w piątek szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow na Telegramie. (PAP)

29.07.2022 10:21

​Rano w piątek wojska rosyjskie ostrzelały pociskami kasetowymi jedną z dzielnic Mikołajowa, są ranni - powiadomił mer miasta Ołeksandr Sienkewycz. (PAP)

28.07.2022 21:05

Dziękuję, Ukraino za to, że jesteś i że bronisz Polski i Europy przed tyranią i zniewoleniem - napisał w czwartek na twitterze prezydent Andrzej Duda z okazji Dnia Państwowości Ukrainy.

"Dziękuję, Ukraino za to, że jesteś! I że bronisz Polski i Europy przed tyranią i zniewoleniem. Wszystkim Ukraińcom i Ukrainkom składam najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Państwowości Ukraińskiej" - napisał w czwartek na twitterze prezydent Andrzej Duda.

Ten sam wpis prezydent zamieścił także w języku ukraińskim.

Prezydent dokonał wpisu z okazji obchodzonego po raz pierwszy w Ukrainie Dnia Państwowości. Święto przypada 28 lipca, czyli w Dzień Chrztu Rusi Kijowskiej-Ukrainy. (PAP)

28.07.2022 21:04

​Pociąg z rannymi żołnierzami z Ukrainy przyjechał na krakowski dworzec PKP. Poszkodowani z obrażeniami od wybuchów bomb, pocisków i min zostali przewiezieni do okolicznych szpitali. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

"Przekazałem im przede wszystkim to, że są mile widziani w Polsce i bardzo ich tutaj oczekiwaliśmy; są za to bardzo wdzięczni" - podkreślił w rozmowie z dziennikarzami konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski.

W pociągu, którym poszkodowani przyjechali z Przemyśla, było 29 osób - 15 rannych zostało na krakowskim dworcu (pozostali pojechali dalej, do Katowic), gdzie czekały już na nich karetki pogotowia, które odwiozły ich do szpitali w mieście i regionie.

Ruch na peronie nr pięć, gdzie zatrzymał się pociąg, został całkowicie wyłączony z ruchu, a nad bezpieczeństwem rannych czuwały tam służby. Żołnierze są w różnym stanie, niektórzy w ciężkim, a ich obrażenia to urazy typowo wojennego, powstałe na skutek postrzałów, wybuchów bomb, min i pocisków. Ich stan jest jednak stabilny, a ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Walczący są w wieku od 19 do 45 lat; do Krakowa przyjechali ze swoimi bliskim, którzy również otrzymali odpowiednią pomoc.

"Dla mnie wzruszające jest to, że mając nawet tak ciężkie obrażenia i męczącą drogę za sobą (...), uśmiechają się, dziękują, a każdy z nich jest bardzo wdzięczny za tę ważną pomoc" - podkreślił konsul Wojnarowski. Zwrócił przy tym uwagę, że lekarze w Ukrainie - mimo zagrożenia - działają, często padając celem najeźdźcy, a szpitale, w których pracują, są ostrzeliwane. "To barbarzyństwo i ludobójstwo, które trwa teraz w Ukrainie, jest okropne. I normalny człowiek nie wierzy, że to dzieje się naprawdę" - wskazał.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita zapowiedział, że takich transportów będzie więcej. Choć na razie nie wiadomo, czy będą przybywały one do Krakowa, to szpitale powiatowe i miejskie pozostają w gotowości, by móc przyjmować rannych. O tym, kto w jakiej placówce będzie leczony, zależało będzie od jego stanu zdrowia, konieczności dalszej rehabilitacji, czy podjęcia innego leczenia specjalistycznego.

Kmita podkreślił również, że całe przedsięwzięcie było możliwe dzięki właściwej współpracy dyrektorów szpitali, służb, policji, straży pożarnej, WOT-u, ratowników medycznych i kolejarzy. "Można powiedzieć, że zrealizowaliśmy w praktyce to, co było ćwiczone przez lata, czyli koordynację różnego rodzaju służb plus koordynację przekazania pacjentów" - ocenił.(PAP)

28.07.2022 21:03

28.07.2022 21:02

Rada Najwyższa poparła projekt ustawy o szczególnym statusie prawnym obywateli polskich na Ukrainie. Polacy będą mogli legalnie przebywać na Ukrainie do 18 miesięcy. Mają też zagwarantowane prawo do zatrudnienia, działalności gospodarczej, edukacji i opieki medycznej.   Rada Najwyższa poparła projekt ustawy o szczególnym statusie prawnym obywateli polskich na Ukrainie. Polacy będą mogli legalnie przebywać na Ukrainie do 18 miesięcy. Mają też zagwarantowane prawo do zatrudnienia, działalności gospodarczej, edukacji i opieki medycznej. Twitter /@nexta_tv

28.07.2022 19:25

Rosja wywozi z okupowanych terenów Ukrainy nie tylko zboże, ale też słonecznik - pisze w czwartek rosyjska redakcja BBC. W internecie poszukiwani są kierowcy do transportu nasion do zakładów w Rosji - relacjonuje serwis.

Od wiosny ukraińskie władze oskarżają Rosję o kradzież i wywożenie z okupowanych terytoriów zboża. Ziarno trafia na anektowany Krym, a stamtąd przynajmniej część płodów jest wywożonych do Syrii i Turcji - podkreśla BBC.

Rosja wywozi jednak nie tylko zboże, ale też słonecznik. W ubiegłym roku Ukraina i Rosja były światowymi liderami pod względem eksportu oleju słonecznikowego. Teraz z ukraińskiego słonecznika robi się olej w Rosji - czytamy.

BBC dotarła do zamieszczanych w internecie ogłoszeń w sprawie poszukiwania kierowców do wywozu słonecznika. "Gwarantujemy asystę transportu. Walk i przelotów nie ma, jest spokojnie. Wszędzie są rosyjskie punkty kontrolne" - napisano w ogłoszeniu, w którym poszukiwano osób do wywozu słonecznika z miejscowości Bunczukiwka na terytorium samozwańczej tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej do obwodu biełgorodzkiego w Rosji.

"(Słonecznik) nie jest kradziony, jest pod kontrolą wojskowo-cywilnej administracji. To czyste transakcje, (...) oficjalnie kupiony słonecznik" - zapewniała na Telegramie Jelena z Kraju Krasnodarskiego, która poszukiwała ciężarówek do wywozu towaru z Tokmaku w obwodzie zaporoskim do obwodu rostowskiego w Rosji.

Jeśli rolnik nie chce współpracować z okupacyjną administracją, to płody rolne są po prostu zabierane - mówi szefowa zrzeszenia rolników obwodu zaporoskiego Wałerija Matwijenko. Jak dodaje, każdy rolnik, który chce prowadzić działalność na okupowanych terytoriach, musi zarejestrować się w tzw. wojskowo-cywilnej administracji.

"Mieliśmy w magazynach 1200 ton słonecznika i 860 ton pszenicy. I wszystko rozgrabili. Było też 240 ton grochu, ale wiem co z nim się stało" - opowiada rolnik z obwodu zaporoskiego.

Mali i średni przedsiębiorcy muszą sprzedawać słonecznik po zaniżonych cenach: 150 USD za tonę, podczas gdy przed inwazją rosyjską cena sięgała 600-700 USD - wskazuje Matwijenko.

Według BBC słonecznik jest wywożony nie tylko z południowych obwodów Ukrainy, ale też z okupowanej części obwodu charkowskiego na północny wschodzie.

W przypadku ogłoszeń analizowanych przez BBC ostatecznym odbiorcą słonecznika z Ukrainy są przedsiębiorstwa produkujące olej słonecznikowy w Rosji. (PAP)

28.07.2022 14:13

Zostaliśmy poinformowani, że ponad 75 tys. rosyjskich żołnierzy zostało zabitych lub rannych na Ukrainie - powiedziała w środę telewizji CNN kongresmenka Demokratów Elissa Slotkin. Takie informacje mieli przekazać parlamentarzystom przedstawiciele administracji USA podczas zamkniętego briefingu.

"Powiedziano nam, że ponad 75 tys. Rosjan zostało albo zabitych, albo zranionych, co jest ogromną liczbą" - powiedziała polityk i była funkcjonariuszka CIA. Dodała, że według wiedzy administracji na Ukrainie zaangażowanych jest ponad 80 proc. wszystkich rosyjskich sił lądowych i są one "zmęczone".

W ubiegłym tygodniu dyrektor CIA Bill Burns stwierdził, że na Ukrainie zginęło dotychczas ok. 15 tys. rosyjskich żołnierzy, jednak nie podał liczby rannych. Szef brytyjskiego wywiadu MI6 mówił o podobnych liczbach, lecz zaznaczył, że 15 tys. to "ostrożna" ocena. (PAP)

28.07.2022 13:55

​Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w czwartek o śledztwie wszczętym wobec funkcjonariuszy służby celnej, którzy pozwolili na nielegalny wywóz ponad 28 mln dolarów i ponad 1 mln euro w gotówce.

Pieniądze zostały zapakowane w walizki i przewiezione za jednym razem przez przejście graniczne Łużanka-Beregsurany na granicy z Węgrami w obwodzie zakarpackim - poinformowała SBU.

Pieniądze miały być przewiezione przez „zielony korytarz”, czyli bez konieczności deklaracji, choć w ten sposób można wywieźć z Ukrainy jedynie równowartość 10 tys. USD.

Według źródła portalu Ukrainska Prawda osobą, która przewoziła gotówkę, była żona deputowanego Rady Najwyższej Ukrainy Ihora Kotwickiego z Frontu Ludowego.

SBU prowadzi czynności mające na celu ustalenie wszystkich osób, które były zamieszane w nielegalny wywóz. Prowadzone są między innymi przeszukania w miejscach zamieszkania funkcjonariuszy. (PAP)

28.07.2022 12:01

Organizacje międzynarodowe przekazały Ukraińcom ponad 10 mld hrywien (ok. 270 mln dol.) pomocy pieniężnej - poinformował w czwartek wiceprezes Towarzystwa Czerwonego Krzyża Ukrainy Pawło Rozenko w telewizji Espreso. (PAP)

28.07.2022 10:03

​Zmasowany atak rakietowy z terytorium Białorusi przepuściły w czwartek rano siły rosyjskie. Ostrzeliwano też kilka innych obwodów, w tym kijowski i dniepropietrowski - poinformowały władze obwodowe w sieciach społecznościowych. (PAP)

28.07.2022 08:26

​ Siły rosyjskie koncentrują się na pełnym zajęciu obwodów ługańskiego i donieckiego Ukrainy oraz na utrzymaniu zajętych terenów innych obwodów - poinformował w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku. (PAP)

28.07.2022 06:31

​Rosyjska armia zajęła drugą co do wielkości ukraińską elektrownię - w Wuhłehirsku na wschodzie kraju - poinformował w środę wieczorem Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy, w wywiadzie zamieszczonym na kanale YouTube. (PAP)

27.07.2022 19:47

Podczas wymiany jeńców ze stroną ukraińską Rosji najbardziej zależy na tzw. kadyrowcach, a najdłużej na wymianę czekają Buriaci i inni wojskowi z rosyjskiego Dalekiego Wschodu - powiedziała Radiu Swoboda Ołena Wysocka, ukraińska wiceminister sprawiedliwości.

"Szczególną uwagę Rosjanie i ich wojskowe dowództwo podczas wymiany poświęcają kadyrowcom. Oni są w pierwszej kolejności. To są imienne listy. Najdłużej czekają na wymianę na przykład tak zwane nieelitarne formacje - Buriacja albo jakiś Daleki Wschód" - przekazała wiceminister. Tzw. kadyrowcy to czeczeńscy bojownicy walczący w rosyjskiej armii.

Według wiceminister Moskwa nie jest zainteresowana tym, by do domów wracały osoby, które walczyły dla jednostek separatystycznych tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej. "Całkowicie jest to dla nich obojętne, co z nimi będzie w niewoli albo po wyjściu z niewoli" - podkreśliła Wysocka.

Ministerstwo nie informuje, ilu rosyjskich jeńców jest na Ukrainie.(PAP)

27.07.2022 17:12

Poniżej: strategiczny Most Antonowski po nocnym ostrzale z ukraińskich wyrzutni rakiet HIMARS.

27.07.2022 17:11

27.07.2022 17:03

Francja może zapewnić Niemcom 20 terawatogodzin gazu lub pokryć 2 proc. niemieckiego zużycia w miesiącach zimowych, jeśli będzie to potrzebne - poinformowali w środę przedstawiciele francuskiego ministerstwa energii, cytowani przez agencję Reutera. (PAP)

27.07.2022 16:31

Ze względu na sytuację geopolityczną w zakresie bezpieczeństwa, Polska dąży do tego, by w krótkim czasie zwiększyć wydatki na obronność do 3 proc. PKB; jesteśmy na dobrej drodze, by tak się stało - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. (PAP)

27.07.2022 16:31

Nie ma przyczyn technicznych, które uzasadniałyby zmniejszenie przesyłu gazu z Rosji przez rurociąg Nord Stream; ograniczenia w transporcie to gra Rosji, ale nie mamy zamiaru się jej poddać - przekazała w środę zastępczyni rzecznika rządu Niemiec Christiane Hoffmann.

Od środy Gazprom zmniejszył dostawy gazu do Niemiec przez położony na dnie Bałtyku Nord Stream 1 do ok. 20 proc. nominalnej zdolności przesyłowej gazociągu. Rosyjski koncern twierdzi, że musiał wyłączyć kolejną turbinę w głównej tłoczni gazociągu.

21 lipca Gazprom wznowił przesył przez NS1 po trwających 10 dni pracach konserwacyjnych, ale dostarczano tylko 40 proc. gazu. Koncern twierdzi, że ograniczenia w przesyle są spowodowane opóźnieniem w powrocie serwisowanej w Kanadzie turbiny. Władze tego kraju, pod naciskiem rządu w Berlinie, 17 lipca zdecydowały się wysłać turbinę do Niemiec. Urządzenie na razie nie trafiło jeszcze z powrotem do Rosji. (PAP)

27.07.2022 10:02

27.07.2022 10:01

27.07.2022 09:43

​ Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w środę wniósł do Rady Najwyższej (parlamentu) projekt dotyczący nominowania na stanowisko prokuratora generalnego Andrija Kostina, prawnika z prezydenckiej partii Sługa Narodu. Dzień wcześniej o obsadzenie tego wakatu zaapelowały władze USA, podkreślając rolę prokuratora generalnego w walce z korupcją. (PAP)

27.07.2022 09:19

27.07.2022 07:42

Siły rosyjskie przeprowadziły nieudany szturm na wschód od miasta Siewiersk w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował w środę rano sztab generalny armii ukraińskiej. Ponadto na południowy wschód od Bachmutu toczą się walki - dodano. (PAP)

27.07.2022 07:41

Jak najszybsze pełne embargo na ropę i gaz jest niezbędne do zatrzymania wojny na Ukrainie - powiedział PAP ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. W jego opinii nie ma już innych niż techniczne przeszkód do rozpoczęcia ekshumacji polskich ofiar na terytorium Ukrainy. (PAP)

27.07.2022 07:08

​Ukraina prowadzi konsultacje z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) w sprawie przyznania jej kredytu w wysokości 15-20 mld dolarów, który powinien przyczynić się do odbudowy zniszczonej wojną gospodarki narodowej - poinformował szef Narodowego Banku Ukrainy Kyryło Szewczenko. (PAP)

26.07.2022 21:32

Ukraińskie siły odparły szturmy rosyjskiego wojska na kilku kierunkach - podaje we wtorek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Trwają walki z rosyjską grupą szturmową w okolicy miejscowości Pokrowske pod Bachmutem. (PAP)

26.07.2022 16:49

"WSJ": zwlekanie Niemiec z dostarczaniem broni dla Ukrainy to "hańba"

Strategią kanclerza Niemiec Olafa Scholza wydaje się opóźnianie dostaw ciężkiej broni dla Ukrainy w nadziei, że wcześniej dojdzie do wynegocjowanego porozumienia - pisze we wtorek rada redakcyjna "Wall Street Journal" w komentarzu do dostarczenia po trzech miesiącach dział przeciwlotniczych Gepard.

Gazeta notuje, że choć gepardy są najszybszymi zwierzętami lądowymi, to pierwsze trzy sztuki niemieckich samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard docierały na Ukrainę w żółwim tempie, trzy miesiące po zapowiedzi Scholza o dostarczeniu 15 sztuk w kwietniu.

"Co za hańba dla niemieckiego kanclerza Olafa Scholza na arenie światowej i co za polityczny wstyd w kraju (...) Główną strategią pana Scholza - jeśli jest to strategia - było opóźnianie czołgów i innej ciężkiej broni, przypuszczalnie w nadziei, że wynegocjowane porozumienie uczyni je niepotrzebnymi" - pisze redakcja "WSJ". Dodaje, że choć Niemcy przedstawiają cały szereg wymówek, m.in. argumentując że dostawy naruszą ich własne bezpieczeństwo, takie względy nie przeszkodziły innym sojusznikom, w tym Polsce w dostarczaniu broni.

"Dobre wieści są takie, że pan Scholz staje się coraz bardziej odizolowany wewnątrz swojej własnej administracji w kwestii zbrojenia Ukrainy" - piszą autorzy, zwracając uwagę na naciski ze strony koalicjantów rządzącej SPD, Zielonych i FDP.

"Sojusznicy i Kreml uważnie patrzą na działania Berlina. Wiarygodności pana Scholza pomogłoby to, gdyby następna transza Gepardów nie ruszała się jak żółwie" - kończy konserwatywny dziennik. (PAP)


26.07.2022 13:09

26.07.2022 13:02

Doradca mera Mariupola: Rosjanie chcą zmienić nazwę miasta na Żdanow jak w czasach sowieckich

Rosyjskie władze okupacyjne zamierzają zmienić nazwę ukraińskiego Mariupola na Żdanow – powiadomił we wtorek doradca mera Petro Andriuszczenko. Nazwę tę, na cześć pochodzącego z tej miejscowości bliskiego współpracownika Józefa Stalina, miasto nosiło w czasach sowieckich.

Mariupol nosił nazwę Żdanow w latach 1948 – 1989 na cześć Andrieja Żdanowa, współpracownika Stalina, który odpowiadał m.in. za represje w sferze kultury (tzw. żdanowszczyzna).(PAP)

„Razem z pseudoreferendum (w sprawie przyłączenia do Rosji – PAP) miałaby być głosowana zmiana nazwy z Mariupol na Żdanow” – napisał Andriuszczenko w wiadomości na Telegramie.

Według Andriuszczenki o takich planach miał poinformować jeden z kolaborantów, szef organizacji kombatanckiej żołnierzy walczących w Afganistanie.

26.07.2022 12:13

26.07.2022 12:12

26.07.2022 12:10

Siły rosyjskie używają na Ukrainie min z czujnikami ruchu – poinformował we wtorek szef saperów Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ukrainy. Najczęściej znajdowane przez saperów materiały wybuchowe to miny przeciwpiechotne, granaty oraz amunicja kasetowa.

Ratownicy często znajdują miny lądowe typu PFM-1, zwane czasami motylkowymi. Zawierają one płynny materiał wybuchowy i wybuchają przy nacisku.

Jak wyjaśnił Serhij Rewa, kierownik oddziału DSNS ds. organizacji prac saperskich, miny te mogą być rozmieszczane zdalnie i rozrzucone na dużym obszarze. „Są dość trudne do znalezienia, bo są zielone. Latem, w wysokiej trawie, trudno jest je wykryć” – mówił specjalista. Mają one plastikową obudowę, przez co nie zawsze znajdują je wykrywacze metalu.

Saperzy znajdują też często pociski kasetowe odpalane z wyrzutni wieloprowadnicowych. „Są niebezpieczne. Używane są w (wyrzutniach) Uragan, Smiercz. Najeźdźcy często stosują je w Charkowie, Mikołajowie. Nie można do nich podchodzić, bo mogą w każdej chwili wybuchnąć” – ostrzegł.

Rosjanie stosują także kierunkowe miny odłamkowe MON-50, które składają się z ponad 500 elementów. Mogą być stosowane do robienia pułapek lub ukryte w trawie.

Rewa powiedział również, że wojska rosyjskie stosują wiele rodzajów min radzieckich.

Ukraińscy eksperci wielokrotnie mówili, że z powodu działań rosyjskiej armii Ukraina jest obecnie jednym z najbardziej zaminowanych krajów na świecie, a proces oczyszczania jej terytorium z materiałów wybuchowych zajmie wiele lat. (PAP)

26.07.2022 11:11

O sprowadzeniu na Ukrainę ciał kolejnych 25 poległych wojskowych powiadomiło we wtorek ministerstwo ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych.

„Odbyło się kolejne przekazanie ciał: sprowadziliśmy 25 poległych obrońców” – powiadomił resort w komunikacie opublikowanym na Telegramie (https://t.me/minre_ua/1312).

Jak zaznaczono w komunikacie, proces ten odbywał się zgodnie z zapisami konwencji genewskiej.

3 lipca minister reintegracji Iryna Wereszczuk powiadomiła, że na Ukrainę udało się sprowadzić ciała ponad 400 osób. 19 lipca poinformowano o odzyskaniu kolejnych 25 poległych żołnierzy.

W działania te są zaangażowane biuro rzecznika do spraw zaginionych w szczególnych okolicznościach oraz struktury siłowe.(PAP)

26.07.2022 09:13

​Co najmniej trzy osoby zginęły, a osiem odniosło obrażenia w ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy - powiadomiły we wtorek władze regionalne.

26.07.2022 07:35

Rosyjskie wojska przeprowadziły zmasowane ataki rakietowe na infrastrukturę portową w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy; ostrzelano też nadmorskie miejscowości w sąsiednim obwodzie odeskim - poinformowało we wtorek rano ukraińskie dowództwo operacyjne Południe. Trwa ustalanie liczby ofiar i skali zniszczeń. (PAP)

26.07.2022 07:02

​ Ogród zoologiczny znajdował się w marcu w tzw. szarej strefie pomiędzy rosyjskimi najeźdźcami i ukraińskimi obrońcami. Wskutek ostrzałów zginęły setki naszych zwierząt, wiele innych uciekło i znalazło schronienie w pobliskich lasach lub na prywatnych podwórkach tych, którzy w okolicy zostali - mówi PAP Ołeksandr Maszczenko, dyrektor położonego w podkijowskiej Jasnohorodce zoo. (PAP)

25.07.2022 11:33

Ukraińskie wojska dokonały skutecznego ataku na rosyjski kuter desantowo-szturmowy P-275 Raptor; wroga jednostka, uszkodzona przy pomocy tureckiego drona Bayraktar, została ewakuowana do jednego z portów kontrolowanych przez Rosję - poinformował w poniedziałek rzecznik władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk. (PAP)

25.07.2022 11:28

Polskie czołgi PT-91 Twardy są na Ukrainie, jesteśmy bardzo wdzięczni naszym polskim przyjaciołom - napisał w poniedziałek na Twitterze Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Polskie PT-91 Twardy są na Ukrainie. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie" - czytamy we wpisie Jermaka na Twitterze. (https://tinyurl.com/2s3kd7ax)

"Jesteśmy bardzo wdzięczni naszym polskim przyjaciołom" - dodał w języku polskim szef biura prezydenta.

Polski czołg podstawowy PT-91 Twardy to głęboko zmodernizowany czołg sowieckiej konstrukcji T-72. (PAP)

25.07.2022 10:25

Do portu w okupowanym Mariupolu przywrócono dostawy prądu, Rosjanie przygotowują się do wznowienia wywozu kradzionego zboża - pisze w poniedziałek Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera Mariupola.

"Przywrócono dostawy energii do portu. Trwają przygotowania do załadunku zboża" - relacjonuje Andriuszczenko w komunikatorze Telegram.

Jak dodaje, w niedzielę w Mariupolu widziano ciężarówki ze zbożem zmierzające w stronę portu. Pojazdy wjechały do miasta od strony Doniecka.

"Państwowe morskie szabrownictwo Rosji wznowiono po niewielkiej przerwie" - kwituje doradca mera i publikuje nagranie, na którym widać jadące miastem ciężarówki z przyczepami zakrytymi plandekami. (https://t.me/andriyshTime/1968)

Agencja Ukrinform pisze, że port w Mariupolu jest wykorzystywany przez okupacyjne siły przede wszystkim do wywozu wyrobów metalowych, zboża i węgla oraz do wwozu paliwa i sprzętu wojskowego. (PAP)

25.07.2022 07:19

Choć liczba Ukraińców spadła w maju do 3,37 mln, to nadal stanowili oni wysoki 8-proc. odsetek mieszkańców Polski - podaje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna". (PAP)

25.07.2022 07:00

Prawie 800 tys.  osób wewnętrznie przesiedlonych będzie potrzebowało mieszkań i robi się wszystko, aby zapewnić im miejsce do życia i spędzenia zimy, powiedziała w niedzielę wicepremier - minister ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych Iryna Wereszczuk, informuje Ukrinform. (PAP)

25.07.2022 06:56

Siły rosyjskie prowadzą intensywne rozpoznanie lotnicze z wykorzystaniem dronów w obwodzie chersońskim na południu i donieckim na wschodzie Ukrainy - informuje w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Ukraińskie wojsko odparło rosyjskie szturmy na dwóch kierunkach - podaje sztab w porannym komunikacie. (https://tinyurl.com/9fw9m3um) (PAP)

25.07.2022 06:55

​Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły stanowisko dowodzenia i obserwacji 785. wydzielonego oddziału Gwardii Narodowej Federacji Rosyjskiej, dwa magazyny z amunicją i kompleks rakiet przeciwpancernych "Fagot" poinformowała w poniedziałek Ukraińska Prawda na podstawie meldunku dowództwa OK "Południe". (PAP)

24.07.2022 15:28

Traktorzysta zginął w niedzielę po wjechaniu na ładunek wybuchowy pod Charkowem na północnym wschodzie Ukrainy - poinformowały służby ratunkowe tego regionu.

Jak czytamy w komunikacie, pod Charkowem podczas prac polowych po najechaniu na nieznany ładunek wybuchowy eksplodował traktor. W wyniku wybuchu traktorzysta zginął na miejscu, a pojazd spłonął. (https://t.me/DSNS_Kharkiv/2405)

Służby podkreślają, że część pól, lasów i innych terenów pozostaje nieskontrolowana pod względem bezpieczeństwa z uwagi na trwające działania zbrojne. Zaapelowano do rolników o czujność. (PAP)

24.07.2022 14:44

Pijani wojskowi separatystycznej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) ranili dwie osoby, rzucając na podwórko domu w Mariupolu granat, gdy mieszkaniec tego domu zwrócił im uwagę - informuje w niedzielę Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera Mariupola.

W sobotę wieczorem w okupowanym Mariupolu słychać było eksplozję - pisze Andriuszczenko w komunikatorze Telegram. (https://t.me/andriyshTime/1955)

"Przyczyna to wybuch granatu na prywatnym podwórku. Kilku pijanych wojskowych okupantów (umundurowanie z tzw. wojska DRL) głośno się bawiło. Miejscowy mieszkaniec zwrócił im uwagę. W odpowiedzi okupanci rzucili granat na jego podwórko. Dwóch cywilnych zostało rannych, jeden jest w ciężkim stanie" - czytamy.

"Okupanci bezkarnie zabijają mieszkańców Mariupola. Po prostu dla zabawy" - dodał Andriuszczenko.(PAP)

24.07.2022 13:50

Cywilni lotnicy rosyjscy uczestniczą w wojnie przeciw Ukrainie, m.in. przewożąc żołnierzy i uzbrojenie – poinformował w niedzielę wywiad wojskowy Ukrainy na swojej stronie internetowej.

„Załogi samolotów An-124-100 i Ił-76 MD wielokrotnie dokonywały przewozów żołnierzy, uzbrojenia i sprzętu wojskowego na potrzeby udziału w wojnie przeciw Ukrainie” – informuje ukraiński wywiad.

Jak dodaje, lotnicy ci często wyrażają w sieciach społecznościowych i rozmowach prywatnych niezadowolenie z tego, że uczestniczą w zabezpieczaniu działań bojowych, i skarżą się, że oni sami i członkowie ich rodzin nie mogą wyjechać za granicę. (PAP)

24.07.2022 11:40

24.07.2022 10:58

 Obiekty krytycznej infrastruktury, wykorzystywane Rosjan jako elementy szlaków logistycznych, zostały zaatakowane przez Ukraińców z ruchu oporu w okupowanym Melitopolu i okolicach - poinformował w niedzielę mer miasta Iwan Fedorow na Telegramie. (PAP)

24.07.2022 10:10

Dwie osoby poniosły śmierć i dwie zostały ranne na skutek rosyjskich ataków w obwodzie donieckim w ciągu ostatniej doby. Siły rosyjskie atakowały też w obwodzie ługańskim - poinformowały w niedzielę władze obu obwodów na Telegramie. (PAP)

24.07.2022 09:51

W armii ukraińskiej służy 50 tys. kobiet,  a 5 tys. z nich znajduje się obecnie na froncie - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar podczas Międzynarodowego Szczytu Pierwszych Dam i Dżentelmenów w Kijowie. (PAP)

24.07.2022 09:50

 Siły rosyjskie prowadziły z kilku kierunków działania ofensywne w celu zajęcia Wuhłehirksiej Elektrowni Cieplnej, ale zostały odparte przez wojsko ukraińskie - poinformował w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku. (PAP)

24.07.2022 09:04

Pięć miesięcy po rozpoczęciu inwazji ofensywa Rosji ugrzęzła w Donbasie, a władze tego kraju mają poważne kłopoty z mobilizacją wojsk. Dalsze losy wojny będą zależeć m.in. od tego, na ile Ukraina ma rezerwy do przeprowadzenia kontrofensywy - mówi PAP Rob Lee, analityk wojskowy i weteran amerykańskiej piechoty morskiej. (PAP)

24.07.2022 08:09

23.07.2022 17:58

Nad radykalną przebudową Rosji obraduje w sobotę w Pradze II Forum Wolnych Narodów Rosji. Spotkanie odbywa się z inicjatywy opozycyjnych polityków, przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, działaczy regionalnych i samorządowych. Pierwsze Forum odbyło się w maju w Warszawie.

W dyskusji uczestniczyła online europosłanka Anna Fotyga. Zwróciła uwagę na pesymizm niektórych mówców i przypomniała, że potrzebna jest nadzieja, jaką mieli Polacy w trudnych czasach. (PAP)

23.07.2022 17:24

Po wejściu Szwecji i Finlandii do NATO, niebezpieczeństwo ataku na Polskę jest stosunkowo niewielkie - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania mieszkańcami Kórnika (Wielkopolska). Dodał, że w toczącej się na Ukrainie wojnie obywatele tego kraju walczą także za nas.

Jak ocenił Kaczyński, sytuacja Rosji na froncie pogarsza się na skutek dostaw dla ukraińskiej armii nowej broni w postaci systemów artylerii rakietowej Himars:"Chcemy ich kupić bardzo dużo. To zmieniło strasznie sytuację na froncie na korzyść Ukraińców". (PAP)

23.07.2022 13:08

Siły ukraińskie uderzyły w most Darjiwski, pod okupowanym Chersoniem na południu Ukrainy, w ramach operacji odcinania rosyjskiego ugrupowania w tym mieście od zaopatrzenia – poinformował w sobotę deputowany chersońskiej rady obwodowej Serhij Chłań na Facebooku.

„Dziś rano, jak zawsze z chirurgiczną precyzją, Siły Zbrojne Ukrainy uderzyły w most Darjiwski przez rzekę Ingulec” – oznajmił Chłań.

Wcześniej wojska ukraińskie uszkodziły most Antonowski na Dnieprze w Chersoniu, który – jak podkreślił Chłań – był „kluczowym elementem zaopatrywania ugrupowania wojsk rosyjskich” w tym mieście z lewego brzegu rzeki. (PAP)

23.07.2022 13:07

23.07.2022 12:06

23.07.2022 11:47

Poprzez ostrzelanie portu w Odessie Rosja podważa podpisane w Stambule porozumienie w sprawie eksportu ukraińskiego zboża - oświadczył w sobotę rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko.

"Rosja potrzebowała mniej niż 24 godzin, by poprzez atak rakietowy na terytorium portu Odessy poddać w wątpliwość uzgodnienia i obietnice dane przez siebie ONZ i Turcji w podpisanym wczoraj w Stambule dokumencie" - podkreślił rzecznik na Facebooku. (https://tinyurl.com/bdev7z38)

Nikołenko ocenił, że rosyjska rakieta to "splunięcie Władimira Putina w twarz" sekretarzowi generalnemu ONZ Antonio Guterresowi i prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi, którzy - jak dodał - dołożyli wielkich starań na rzecz tego porozumienia.

Rzecznik wezwał ONZ i Turcję do zapewnienia, że Rosja będzie przestrzegać swoich zobowiązań.(PAP)

23.07.2022 11:47

Poniżej: Ukraińscy żołnierze ćwiczą w Wielkiej Brytanii. Jest z nimi ustępujący premier Boris Johnson.

23.07.2022 11:46

23.07.2022 11:30

Rosyjska armia zaatakowała pociskami manewrującymi port handlowy w Odessie na południu Ukrainy - poinformował w sobotę rzecznik administracji obwodu odeskiego Serhij Bratczuk.

"Wróg zaatakował Odeski Morski Port Handlowy pociskami manewrującymi typu Kalibr" - napisał Bratczuk w komunikatorze Telegram.

Dwie rakiety zestrzeliła ukraińska obrona przeciwlotnicza. Dwa pociski trafiły w obiekty infrastruktury portowej - dodał rzecznik, powołując się na Dowództwo Operacyjne "Południe" ukraińskich Sił Zbrojnych. (https://t.me/Bratchuk_Sergey/16040) (PAP)

23.07.2022 11:21

Poniżej: Ludzie na plaży w Odessie obserwują obronę powietrzną w akcji.

23.07.2022 11:20

23.07.2022 11:07

Na cześć premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona nazwano ulicę w mieście Chust w obwodzie zakarpackim na Ukrainie - pisze portal Suspilne. To już kolejne ukraińskie miasto, w którym pojawiła się ulica imienia szefa brytyjskiego rządu. (PAP)

Premier stał się też inspiracją kulinarną. W mediach społecznościowych opublikowano niedawno zdjęcie deseru "Boris Dżonsoniuk", który wyglądem ma przypominać jego fryzurę. (https://tinyurl.com/3sbcs6mh) Jak pisze portal TSN, kijowska kawiarnia chciała w ten sposób podziękować szefowi brytyjskiego rządu za wsparcie Ukrainy.

23.07.2022 08:41

Trwają ciężkie walki w obwodzie chersońskim, gdzie Ukraina kontynuuje ofensywę przeciw siłom rosyjskim, które próbują spowolnić ten atak; ponownie uszkodzony został kluczowy dla Rosji most Antonowski - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony. (PAP)

23.07.2022 08:38

Rosja mierzy się ze znaczącymi trudnościami, by zgromadzić siły potrzebne do osiągnięcia swoich celów na Ukrainie, a różnica między jej ambicjami i możliwościami rośnie z każdym miesiącem - powiedział w piątek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan. Jak dodał, zwycięstwo Ukrainy i Zachodu może zmienić kalkulacje Chin względem inwazji na Tajwan.Doradca prezydenta USA przyznał, że Rosja spisuje się gorzej niż przewidywały to amerykańskie służby wywiadowcze i stwierdził, że jest to zasługa zarówno bohaterstwa Ukraińców, jak i wsparcia USA i Zachodu. Dodał, że choć rozumie krytykę Ukraińców na temat ilości i szybkości dostaw broni, to USA muszą w tym procesie uwzględniać m.in. czynniki takie jak zdolności Ukraińców do absorbcji i utrzymania nowoczesnych systemów oraz odpowiedniego wyszkolenia z ich używania. Dodał też, że prezydent Biden wykluczył przekazanie Ukrainie pocisków ATACMS - najdłuższego zasięgu rakiet do systemów HIMARS - bo jednym z kluczowych celów jest też "zapewnienie, że nie znajdziemy się w sytuacji, która zaprowadzi nas do III wojny światowej". (PAP)

23.07.2022 08:37

Ofiary – szczególnie te pochodzące z rejonów graniczących z Rosją - nie chcą opowiadać o tym, co ich spotkało; boją się, że Rosjanie wrócą i będą się mścić – mówi PAP Mykoła Myrny, dziennikarz dokumentujący zbrodnie wojenne popełnione przez okupanta na Ukrainie.

22.07.2022 22:10

Siły rosyjskie ostrzeliwały miejscowości na wschodzie i północy Ukrainy; wojska ukraińskie odparły kilka rosyjskich prób szturmu - poinformował w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku. (PAP)

22.07.2022 21:59

Przekazanie Ukrainie amerykańskich systemów artylerii rakietowej HIMARS radykalnie zmieniło sytuację na polu walki, liczba rosyjskich ostrzałów spadła 5-6-krotnie - powiedział w piątek rozgłośni Deutsche Welle doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. (PAP)

22.07.2022 21:23

Na froncie ginie obecnie ok. 30 ukraińskich żołnierzy dziennie, a 250 odnosi rany - powiedział prezydent Ukrainy w opublikowanym w piątek wywiadzie dla "Wall Street Journal". Dodał, że za sprawą zachodnich dostaw broni Ukraina zmniejszyła też rosyjską przewagę w sile ognia. (PAP)

22.07.2022 20:27

Prezydent USA Joe Biden zatwierdził kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, zawierający cztery systemy artylerii rakietowej HIMARS wraz z rakietami oraz 36 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej oraz 580 dronów-kamikaze Phoenix Ghost, poinformował w piątek koordynator ds. komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Przedstawiciel administracji dodał, że Pentagon rozważa dostarczenie Ukrainie amerykańskich myśliwców, ale nie stanie się to szybko. (PAP)

22.07.2022 20:07

Rosjanie mogą nie być w stanie dłużej bronić ważnego strategicznie miasta Chersoń i mogą być zmuszeni do wycofania się z niego w ciągu najbliższego tygodnia - zasugerował w piątek dr Mike Martin z Departamentu Studiów nad Wojną w King's College London. (PAP)

22.07.2022 16:02

​ Siły ukraińskie zniszczyły już ponad sto ważnych celów rosyjskich w Ukrainie, w tym punkty dowodzenia - poinformowała w piątek agencja Reutera, powołując się na wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika resortu obrony. (PAP)

22.07.2022 13:26

Gdyby dostawy zachodniej broni dotarły na ukraiński front tydzień lub dwa wcześniej, moglibyśmy odbić zajęty przez Rosjan Siewierodonieck; największy problem stanowiła dla nas ogromna masa starej sowieckiej artylerii po stronie agresora - ocenił w piątek lojalny wobec Kijowa szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

"Tak, to prawda - Rosja jest cała zardzewiała, przestarzała i pogrążona w patosie, ale dziesięć starych czołgów na polu walki to mimo wszystko dziesięć czołgów. Oni mają mnóstwo żołnierzy i sprzętu wojskowego. (...) Żołnierze wroga po prostu bez końca ostrzeliwali ukraińskie pozycje, a dopiero później podejmowali szturm. Strzelali przez cztery godziny, a potem raz szli do ataku. Gdy nasi chłopcy odparli taki atak, to w odpowiedzi znów zaczynały się trzy-cztery godziny ostrzałów. Bez znaczenia, o której godzinie. Niekiedy ostrzały trwały bez przerwy przez całą dobę" - relacjonował Hajdaj w rozmowie z agencją UNIAN.

Jak podkreślił gubernator, "bez artylerii Rosja nie istnieje na polu walki". "Praktyka działań wojskowych pokazała, że przeciwnik przegrywał wszystkie starcia uliczne (w mieście)" - dodał szef regionalnych władz.

25 czerwca rosyjskie siły zajęły Siewierodonieck, a 3 lipca Lisiczańsk, czyli dwa największe miasta w obwodzie ługańskim pozostające wcześniej pod kontrolą rządu w Kijowie. Prawdopodobnie kolejnym celem najeźdźców będą Bachmut, Kramatorsk i Słowiańsk w północnej części regionu donieckiego.

We wtorek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiadomił, że w walkach o Siewierodonieck i Lisiczańsk zginęło 10-11 tys. żołnierzy wroga, a ponad 20 tys. zostało rannych. (PAP)

22.07.2022 11:41

22.07.2022 11:12

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck przestrzegł przed traktowaniem wznowienia dostaw gazu przez Nord Stream 1 jako oznaki wiarygodności Rosji. Nie po raz pierwszy Władimir Putin próbuje wykorzystać gaz do strategicznego dzielenia Niemiec i Europy – powiedział przedstawiciel rządu w Berlinie, wykluczając zarazem możliwość udzielenia zgody na uruchomienie gazociągu Nord Stream 2. (PAP)

22.07.2022 09:08

Z powodu kurczących się zapasów pocisków przeznaczonych do ataków naziemnych Rosja coraz częściej używa w ich zastępstwie pocisków przeciwlotniczych, które słabo nadają się do tego celu - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony. (PAP)

22.07.2022 09:01

Od początku wojny w Polsce urodziło się 3 tys. dzieci ukraińskich - poinformował w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Przypomniał, że dzieci z Ukrainy urodzone w Polsce, a także przebywające w naszym kraju dłużej niż trzy miesiące, są objęte obowiązkiem szczepień. (PAP)

22.07.2022 08:18

Rosja nie zmieniła znacząco tempa postępów swojej armii na Ukrainie po zakończeniu "przerwy operacyjnej" - pisze w swoim najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

"21 lipca siły rosyjskie przeprowadziły kilka ograniczonych ataków naziemnych. Obecne rosyjskie tempo operacyjne nie różni się znacząco od tego, które miało miejsce podczas oficjalnie ogłoszonej przerwy operacyjnej między 7 a 16 lipca" - ocenia ISW.

Według ośrodka analitycznego wojska rosyjskie kontynuowały od 16 lipca niewielkie ataki na północny zachód od Słowiańska i wokół Siwierska oraz Bachmutu, nie zdobywając żadnego znaczącego terytorium.

ISW podkreśla, że rosyjska grupa na północny zachód od Słowiańska w rzeczywistości przeprowadziła mniej ataków naziemnych wzdłuż granicy obwodów charkowskiego i donieckiego niż podczas oficjalnej pauzy operacyjnej. Brak udanych ataków naziemnych poza obszarami Słowiańska, Siwierska i Bachmutu jest zgodny z oceną ISW, że rosyjska ofensywa prawdopodobnie zakończy się bez zajęcia Słowiańska lub Bachmutu.

Instytut sugeruje też, że siły rosyjskie prawdopodobnie nadal będą korzystać ze swoich rezerw mało precyzyjnych sowieckich systemów uzbrojenia, ale skuteczność tych ataków w porównaniu z uderzeniami ukraińskich HIMARS pozostanie ograniczona.

Według ISW Rosja zużyła prawdopodobnie 55-60 proc. swoich rezerw broni precyzyjnej. (PAP)

22.07.2022 08:14

W rejonie Wuhłehirskiej Elektrowni Cieplnej w Switłodarsku na południowym wschodzie Ukrainy przeciwnik podejmuje próby szturmu; atakuje również na wschód od Bachmutu – powiadomił w piątek sztab generalny armii ukraińskiej. (PAP)

21.07.2022 16:12

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaprzeczył w czwartek doniesieniom, jakoby znajdował się na oddziale reanimacji i zapewnił, że jeszcze nigdy nie czuł się tak silny jak teraz.

„Jestem w swoim gabinecie i jeszcze nigdy nie czułem się tak silny jak teraz. A oto zła wiadomość dla was wszystkich, którzy takie fejki rozpowszechniacie: nie jestem sam, jest nas 40 milionów” – oznajmił Zełenski w nagraniu zamieszczonym w sieciach społecznościowych.

Dodał, że „przy całym szacunku dla podeszłego wieku – 44 lata to nie 70”. Zakończył swoje wystąpienie słowami „Sława Ukrainie!”. (https://tinyurl.com/yc2px5w6)

Wcześniej holding radiowy TAVR Media podał, że na system ukraińskich rozgłośni przeprowadzono atak hakerski, w wyniku czego w eterze przekazano informację o jakoby ciężkim stanie zdrowia Zełenskiego. (PAP)

21.07.2022 16:04

Rosja wykorzystała już 55-60 proc. swojego zapasu sowieckich pocisków rakietowych – poinformował w czwartek na briefingu przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki.

Skibicki podkreślił, że jeśli chodzi o broń precyzyjnego rażenia – pociski Iskander i Kalibr oraz rakiety manewrujące wystrzeliwane z powietrza Ch-101 i Ch-555 – to według ukraińskich obliczeń siły rosyjskie wykorzystały już 55-60 proc. zapasów, które miały przed rozpoczęciem wojny.

Przedstawiciel HUR podkreślił, że sowieckie zapasy rakiet były ogromne, dlatego trudno określić, ile ich pozostało. Zaznaczył przy tym, że Rosja próbuje wznowić produkcję broni precyzyjnego rażenia.

Według Skibickiego Rosja wykorzystywała dotąd najczęściej pociski Iskander i dlatego dawno ich już nie obserwowano podczas działań zbrojnych w Ukrainie. (PAP)

21.07.2022 14:23

Rada UE przyjęła siódmy pakiet sankcji przeciwko Rosji

Państwa członkowskie Unii (w ramach Rady UE) przyjęły w czwartek kolejny - siódmy - pakiet sankcji przeciwko Rosji w związku z jej agresją na Ukrainę. Obejmuje on m.in. zakaz importu rosyjskiego złota, w tym biżuterii.

"Dziś podejmujemy kolejny ważny krok w celu ograniczenia zdolności Rosji do kontynuowania i finansowania agresji przeciwko Ukrainie. Zakazujemy eksportu najważniejszego - po surowcach energetycznych - rosyjskiego towaru, złota. Rozszerzamy również wyjątki dla transakcji z udziałem produktów rolnych i transferu ropy do krajów trzecich. Ponieważ UE dokłada wszelkich starań, abyśmy mogli przezwyciężyć nadciągający globalny kryzys żywnościowy. Od Rosji zależy zaprzestanie bombardowania ukraińskich pól i silosów oraz zaprzestanie blokowania portów Morza Czarnego" - oświadczył Wysoki Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych Josep Borrell.

Zaakceptowany pakiet wprowadza "zakaz zakupu, importu lub przekazywania, bezpośrednio lub pośrednio, złota, jeśli pochodzi ono z Rosji i zostało wywiezione z Rosji do UE lub do dowolnego kraju trzeciego". Zakaz ten obejmuje również biżuterię.

Pakiet rozszerza także listę kontrolowanych produktów, które mogą przyczynić się do militarnego i technologicznego wzmocnienia Rosji lub rozwoju jej sektora obronnego i bezpieczeństwa, wzmacniając tym samym kontrolę eksportu w zakresie podwójnego zastosowania i zaawansowanej technologii.

UE wprowadza również szereg wyjaśnień do istniejących środków, na przykład w dziedzinie zamówień publicznych, lotnictwa i wymiaru sprawiedliwości. Pomoc techniczna dla Rosji odnośnie towarów i technologii lotniczych będzie dozwolona w zakresie, w jakim jest to konieczne do zabezpieczenia prac Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) w zakresie ustanawiania technicznych standardów przemysłowych, a zakaz zawierania jakichkolwiek transakcji z rosyjskimi podmiotami publicznymi będzie nieznacznie zmieniony w celu zapewnienia dostępu do wymiaru sprawiedliwości.

Mając na celu uniknięcie ewentualnych negatywnych konsekwencji dla bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego na świecie, UE postanowiła rozszerzyć wyłączenia spod zakazu zawierania transakcji z niektórymi podmiotami państwowymi w zakresie handlu produktami rolnymi i transportem ropy do krajów trzecich.

Rada UE podkreśliła, że unika wszelkich środków, które mogą prowadzić do braku bezpieczeństwa żywnościowego na świecie. Podobnie środki UE nie uniemożliwiają państwom trzecim i ich obywatelom działającym poza UE zakupu produktów farmaceutycznych lub medycznych z Rosji. (PAP)

 

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

21.07.2022 12:12

W kwietniu Bundestag wezwał rząd do wysłania Ukrainie czegoś więcej niż solidarnych pozdrowień i kilku starych panzerfaustów. Dostawy broni miały się odbywać także poprzez wymianę czołgów m.in. z Polską. Ale z niemieckich zasobów do tej pory nie zastąpiono wschodnim sąsiadom ani jednego czołgu - pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Ukraińska armia - zdecydował pod koniec kwietnia parlament - powinna otrzymać "ciężką broń i zaawansowane systemy", by mogła stawić opór agresorom. Powinno się to odbywać także poprzez wymianę (Ringtausch), w ramach której kilku partnerów z NATO szybko dostarczyłoby Ukrainie swoje starsze czołgi konstrukcji radzieckiej, a w zamian otrzymaliby od Niemiec ich zamienniki - przypomina FAZ. Korzyść dla Berlina byłaby taka, że nie musiałby wysyłać do Kijowa żadnej lub tylko niewiele ciężkiej broni, a tym samym mniej rozgniewałby Moskwę. (PAP)

21.07.2022 10:36

Czeski Urząd Analiz Finansowych (FAU) od początku wojny na Ukrainie zamroził rosyjskie aktywa o wartości do 10 mld koron (ponad 400 mln euro) - poinformował w rozmowie z portalem Seznam Zpravy szef urzędu Jirzi Hylmar. Chodzi o środki na rachunkach bankowych, udziały w spółkach i nieruchomości. (PAP)

21.07.2022 09:55

Optymistyczny scenariusz zakłada, że ukraińskim pilotom potrzeba będzie około pół roku, by nauczyć się obsługi amerykańskich myśliwców F-15 i F-16 - oświadczył w czwartek rzecznik sił powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat, cytowany przez agencję UNIAN. (PAP)

21.07.2022 07:55

​Stany Zjednoczone szacują, że do tej pory rosyjskie straty na Ukrainie to około 15 tys. zabitych i prawdopodobnie 45 tys. rannych, powiedział w środę dyrektor CIA William Burns, dodając, że Kijów również poniósł znaczne straty.

„Najnowsze szacunki amerykańskiej społeczności wywiadowczej to około 15 000 zabitych (siły rosyjskie) i może trzy razy więcej rannych. A więc dość znaczny bilans strat” /.../ „I Ukraińcy też ucierpieli – prawdopodobnie trochę mniej. Ale też ponieśli znaczne straty”- powiedział Burns w środę podczas Aspen Security Forum w Kolorado. (PAP)

20.07.2022 17:42

Od 24 lutego w Kijowie ogłoszono 457 alarmów przeciwlotniczych, trwających łącznie 492 godziny i 53 minuty. Ostatni, 36-minutowy alarm ogłoszono we wtorek. Jednak życie w ukraińskiej stolicy toczy się w miarę normalnie. Sklepy są otwarte, mosty na Dnieprze - przejezdne. Uczniowie przystępują do matur i egzaminów na studia, ale podczas zagrożenia muszą schodzić do schronów. (PAP)

20.07.2022 17:42

W imieniu tych, którzy wciąż żyją, i tych, którzy czekają na powrót członków rodziny z frontu, proszę o broń, o systemy obrony powietrznej, by rosyjskie rakiety nie zabijały dzieci w moim kraju - powiedziała w środę w Kongresie pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska. (PAP)

20.07.2022 17:32

Rosja prowadzi na Ukrainie swoje "igrzyska śmierci", polując na pokojowo nastawionych ludzi w pokojowo nastawionych miastach - powiedziała w środę w Kongresie USA pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska. Żona prezydenta Wołodymyra Zełenskiego opowiedziała historie zabitych przez Rosję cywilów. (PAP)

20.07.2022 17:14

20.07.2022 15:51

Ambasadorowie państw członkowskich przy UE przyjęli w środę w Brukseli pakiet nowych sankcji wobec Rosji. Zakłada on zakaz importu rosyjskiego złota i jednocześnie wzmacnia kontrolę eksportu w zakresie produktów podwójnego zastosowania i zaawansowanych technologii.

Projekt, aby wejść w życie, będzie musiał zostać zaakceptowany przez państwa członkowskie w ramach Rady UE.

Pakiet zakłada także wpisanie kolejnych osób powiązanych z Kremlem na unijne listy sankcyjne. Ma też doprecyzować zakres niektórych sankcji finansowych i gospodarczych.

KE zaproponowała ten pakiet w miniony piątek. Zakłada on przedłużenie obecnych sankcji UE o pół roku, do następnego przeglądu pod koniec stycznia 2023 r. (PAP)

20.07.2022 15:00

​W najnowszym pakiecie pomocy wojskowej dla Ukrainy znajdą się kolejne cztery wyrzutnie artylerii rakietowej HIMARS - powiedział w środę szef Pentagonu Lloyd Austin podczas spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. Austin ocenił, że zarówno HIMARS, jak i m.in. polskie armatohaubice Krab "robią różnicę" na froncie. (PAP)

20.07.2022 13:31

Po zniszczeniu przez Ukraińców mostu Antonowskiego w okupowanym Chersoniu rosyjskie wojska i kolaboranci Kremla mogą wkrótce stracić możliwość zaopatrzenia i zorganizowanego odwrotu z miasta - ocenił na Facebooku lojalny wobec Kijowa wiceprzewodniczący rady obwodu chersońskiego Jurij Sobolewski.

Samorządowiec zapowiedział rychłą kontrofensywę ukraińskich sił na południu kraju. "Zmartwili się nasi nieliczni obywatele, którzy pospieszyli się i zapisali (już) na odbiór rosyjskich paszportów. Armia Ukrainy (jest) blisko, przyjaciele" - napisał Sobolewski (https://tinyurl.com/2p8r74h5).

Przedstawiciel regionalnych władz ostrzegł mieszkańców, by unikali korzystania z uszkodzonego mostu Antonowskiego i wybierali tę trasę tylko w przypadku "absolutnej konieczności".

Wcześniej o uszkodzeniu mostu w Chersoniu powiadomiło brytyjskie ministerstwo obrony w środowej aktualizacji wywiadowczej. "Jest to jedna z dwóch drogowych przepraw przez Dniepr, umożliwiających Rosji zaopatrywanie lub wycofywanie swoich sił na zajętym terytorium na zachód od rzeki. Obszar ten obejmuje miasto Chersoń, które ma dla Rosji znaczenie polityczne i symboliczne. Dolny bieg Dniepru stanowi naturalną barierę, a droga wodna liczy zwykle około 1000 m szerokości. Kontrola przepraw przez Dniepr stanie się prawdopodobnie kluczowym czynnikiem dla wyniku walk w tym regionie" - wyjaśniono w komunikacie resortu.

Obwodowe miasto Chersoń i niemal cały obwód chersoński znajdują się pod rosyjską okupacją od początku marca. Od kwietnia władze ukraińskie i media informowały, że trwają przygotowania do przeprowadzenia tzw. referendum w sprawie przyłączenia tych obszarów do Rosji lub utworzenia zależnej od Moskwy tzw. Chersońskiej Republiki Ludowej. 25 maja prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret przewidujący uproszczony tryb nadawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom okupowanych terenów w regionach chersońskim i zaporoskim. 11 lipca zarządzenie to rozszerzono na wszystkich obywateli Ukrainy.

20 czerwca lojalny wobec Kijowa szef władz obwodu chersońskiego Hennadij Łahuta poinformował, że na zajętych przez wroga obszarach w tej części kraju pozostało około 450-500 tys. osób. (PAP)

20.07.2022 13:06

Policja ukraińska wykryła 45 kanałów przerzutu mężczyzn w wieku poborowym z Ukrainy za granicę i zatrzymała 63 podejrzanych w ciągu czterech miesięcy – poinformowała w środę policja ukraińska na Telegramie.

Członkowie grupy przestępczej publikowali w mediach społecznościowych informacje o możliwości przerzutu za granicę i umawiali się z chętnym na spotkanie. Proponowali przeprawę przez rzekę łódką, pokonanie rzeki wpław w stroju nurka lub przeprawienie się na piechotę z ominięciem oficjalnych punktów granicznych.

Za swoje usługi szajka żądała od 1000 do 20 tys. dolarów od osoby. Według policji członkowie grupy uzyskali w ten sposób prawie 200 tysięcy dolarów.

Jak poinformowano, wśród zatrzymanych są obywatele innych państw, a także celnik i pogranicznik, którzy podczas przekraczania granicy nie wprowadzali dokumentów do systemu. Najwięcej podejrzanych zatrzymano w obwodzie zakarpackim, graniczącym z Polską, Słowacją, Węgrami i Rumunią, oraz w obwodzie czerniowieckim, graniczącym z Rumunią i Mołdawią.

Powszechna mobilizacja na Ukrainie, ogłoszona przez władze w Kijowie w związku z rosyjską inwazją, obejmuje mężczyzn w wieku 18-60 lat.(PAP)

20.07.2022 11:43

Ukraińscy żołnierze rozminowali Wyspę Węży na Morzu Czarnym, usunęli stamtąd rosyjski sprzęt i uratowali kota – poinformował w środę wywiad wojskowy Ukrainy na Telegramie.

Wśród pozostawionego na wyspie rosyjskiego sprzętu był system naprowadzania, samolot bezzałogowy Orłan-10, przenośne wyrzutnie rakietowe, granatniki i broń palna. Ukraińscy żołnierze znaleźli też dokumenty osobiste rosyjskich żołnierzy i elektroniczne nośniki informacji.

Na wyspie zatknięto też ukraińską flagę zamiast rosyjskiej.

„Oprócz tego znaleziono i ewakuowano no terytorium kontrolowane przez nasze władze ukraińskiego kota, który przeżył kilka miesięcy pod okupacją” – czytamy. https://t.me/DIUkraine/930

Wyspa Węży w północno-zachodniej części Morza Czarnego, leżąca przy głównych szlakach żeglugowych do Odessy i sąsiednich portów, została zajęta przez Rosję pierwszego dnia inwazji na Ukrainę, 24 lutego. Następnie, według strony ukraińskiej, Rosjanie rozmieścili tam zmodernizowane systemy rakiet przeciwlotniczych, stacje walki elektronicznej i inną broń oraz sprzęt, by zapewnić osłonę dla ewentualnego desantu lub zmasowanego ostrzału Odessy.

Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły w ostatnich tygodniach ataki na rosyjski garnizon na wyspie przy użyciu pocisków i dronów. 30 czerwca Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, powiedział, że na wyspie nie ma już żołnierzy rosyjskich.

Rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południe Natalia Humeniuk powiedziała w sobotę, że wojska rosyjskie w dalszym ciągu atakują wyspę przy użyciu lotnictwa. (PAP)

20.07.2022 10:21

Siły rosyjskie polują na przekazaną Ukrainie zachodnią broń, by ją zniszczyć - poinformował sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy Ołeksij Daniłow w radiu ukraińskim we wtorek wieczorem. (PAP)

20.07.2022 10:01

Minionej doby na południu Ukrainy siły ukraińskie zadały rosyjskim okupantom kolejne straty; wyeliminowano 41 żołnierzy, samolot, trzy wyrzutnie rakiet i cztery haubice wroga - podała w środę agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe. (PAP)

20.07.2022 08:44

 Istnieje ryzyko, że Putin nielegalnie włączy okupowane obszary Ukrainy do Rosji, a następnie będzie groził bronią jądrową "w obronie rosyjskiego terytorium"; może to oznaczać, że Ukraina ma coraz mniej czasu, by odbić te ziemie - ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW). (PAP)

20.07.2022 08:36

​Siły rosyjskie prowadzają działania bojowe w stronę Bachmutu w obwodzie donieckim, by stworzyć warunki umożliwiające szturm na to miasto oraz zajęcie Wuhłehirskiej Elektrowni Cieplnej - poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku. (PAP)

19.07.2022 21:48

Duchowo-polityczny przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei powiedział we wtorek w rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, że liczy na "długotrwałą współpracę" między Moskwą i Teheranem. Oba kraje powinny zachować czujność z uwagi na "podstępy Zachodu" - dodał.

Chamenei oznajmił też, że "dolar powinien zostać stopniowo wycofany z globalnego handlu".

Putin ocenił na początku spotkania z ajatollahem, że relacje Rosji i Iranu "rozwijają się w dobrym tempie", a oba kraje "wzmacniają współpracę w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego".

Rosyjski przywódca spotkał się w Teheranie również z prezydentem Iranu Ebrahimem Raisim i prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

Według irańskiej agencji IRNA Putin i Raisi rozmawiali o zacieśnieniu współpracy handlowej, energetycznej i w kwestii transportu.

Jak komentuje Associated Press, w miarę jak Zachód zwiększa presję na Rosję i izoluje ją w związku z agresją na Ukrainę, Putin stara się zacieśnić więzi z innymi państwami, a Iran, również obłożony sankcjami, jest dla niego bardzo ważnym sojusznikiem.

Teheran może stać się dla Moskwy partnerem handlowym i militarnym, zważywszy, że Rosja przymierza się prawdopodobnie do zakupu irańskich dronów - przypomina AP.

Chamenei spotkał się też z Erdoganem, którego przestrzegł przed podejmowaniem nowej ofensywy w północnej Syrii. "Jakakolwiek operacja wojskowa w północnej Syrii zdecydowanie zaszkodzi Turcji, Syrii i całemu regionowi, ale przyniesie korzyści terrorystom" - powiedział ajatollah i podkreślił, że konflikt Turcji z syryjskimi Kurdami musi być rozwiązany "poprzez rozmowy".

Iran i Turcja podpisały wstępne porozumienie dotyczące inwestycji, współpracy dyplomatycznej, gospodarczej i medialnej oraz zobowiązały się do potrojenia wymiany handlowej, do wartości 30 mld dol.

Sam Erdogan powiedział w Teheranie podczas spotkania z Putinem i Raisim, że apeluje o solidarność w walce z kurdyjskimi bojownikami oraz siatką mieszkającego w USA tureckiego duchownego Fethullaha Gulena, którego Ankara oskarża o zorganizowanie nieudanego puczu wojskowego w 2016 roku.

Turecki prezydent, który planuje kolejną operację wojskową przeciw Kurdom, oskarżył ich o próby podzielenia Syrii. Dodał, że dostrzega troskę Rosji i Iranu o bezpieczeństwo Turcji, ale "słowa to za mało", a Ankara będzie kontynuować walkę z kurdyjskimi milicjami niezależnie od tego, kto ją popiera.

Erdogan, Putin i Raisi mieli też rozmawiać na temat konfliktu w Syrii, w którym Iran wsparł bojowników opozycji, a Turcja i Rosja stanęły po stronie sił prezydenta Baszara el-Asada.

Tematem rozmów miało być też wznowienie eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Według komunikatu Kremla Putin podziękował Erdoganowi za mediacje w tej sprawie i zorganizowanie w Stambule negocjacji między przedstawicielami resortów obrony Turcji, Rosji i Ukrainy, które będą kontynuowane.

Po spotkaniu Putin ogłosił, że uzgodniono, iż Rosja, Turcja i Iran będą kontynuowały wysiłki na rzecz "normalizacji" sytuacji w Syrii. Dodał, że Teheran i Moskwa omawiają możliwość rozliczania się w narodowych walutach w handlu dwustronnym. Odnosząc się do planu odblokowania eksportu ukraińskiego zboża, ocenił, że nie wszystkie kwestie sporne zostały rozwiązane. (PAP)

19.07.2022 21:07

Możemy tak delikatnie zasugerować Niemcom, że po spełnieniu przez nich kilku kamieni milowych - a jednym z nich może być kwestia odszkodowań za straty wojenne - powiedział sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski, pytany o możliwość udzielenia Niemcom pomocy energetycznej przez Polskę.

We wtorkowej rozmowie w TV Republika Sobolewski był pytany o ewentualną pomoc Polski dla Niemiec, którym grozi kryzys energetyczny. "Jesteśmy zawsze otwarci i chętni do pomocy - najlepiej widać to w sytuacji Ukrainy. W przypadku naszych zachodnich sąsiadów to mogę tak trochę zażartować - że chętnie pomożemy Niemcom, jeżeli zwrócą się o taką pomoc, bo na razie nie to nie było zwrócenie się o pomoc, tylko zakomunikowanie, że gazem będzie trzeba się podzielić" - odpowiedział.

"Wtedy możemy tak delikatnie zasugerować Niemcom, że po spełnieniu przez nich kilku kamieni milowych; a już te kamienie milowe mamy w głowie, więc - chętnie, ale kamień milowy za kamień milowy" - stwierdził.

Sobolewski podkreślił, że "naszym głównym celem jest to, aby bezpieczni energetycznie byli Polacy". Dodał, że chciałby usłyszeć od Niemiec przeprosiny za słowa, że "projekty Nord Stream 1 i 2 to projekty biznesowe prywatnych podmiotów, które nie ma nic wspólnego z polityką gospodarczą Niemiec czy Rosji".

Jak ocenił, Niemcy całkowicie uzależniły się od rosyjskich surowców energetycznych. "Czy to było planowe i przemyślane, czy to było z głupoty - tego dzisiaj nie wiadomo" - ocenił.

Polityk był pytany również o deklaracje prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o publikacji 1 września pierwszej części raportu o stratach poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej i o możliwość oficjalnego wystąpienia przez Polskę o odszkodowanie.

"Taka decyzja polityczna zapadłą już dawno, tylko była kwestia terminu i możliwości. Zbliżamy się już do tego czasu, gdy będzie można powiedzieć +sprawdzamy+ - i tak jak wspomniałem - kamień milowy za kamień milowy. Teraz możemy powiedzieć, że to może być jeden z takich kamieni milowych ofiarowanych przez nas naszym przyjaciołom za zachodnią granicą" - stwierdził Sobolewski.

Zaznaczył, że jednym z elementów takiego procesu są działania dyplomatyczne, ale "są też inne możliwości, i będziemy je uruchamiać w miarę rozwoju sytuacji". "Na pewno musimy od czegoś zacząć, a początkiem będzie publikacja raportu" - zapowiedział.(PAP)

19.07.2022 20:46

Premier niemieckiego landu Saksonia Michael Kretschmer opowiedział się we wtorek za "jak najszybszym zamrożeniem wojny na Ukrainie". Niemcy i Francja ze swoimi wpływami mają do odegrania główną rolę jako mediatorzy, a w obliczu śmierci i chaosu, w którym pogrąża się świat, musi to być jakaś opcja - powiedział chadek, cytowany przez dziennik "Bild".
  • Negocjacje w sprawie zawieszenia broni na Ukrainie powinny przebiegać szybko. "To będzie gorzkie dla Ukrainy, jeśli dojdzie do takich rozmów”, ale "to nie znaczy, że się (ona) poddaje, że zrzeka się terytorium" – powiedział mediom Kretschmer przed wyjazdem na letni urlop.

    Jeśli chodzi o dostawy energii do Niemiec, polityk chadeckiej CDU wyraził przekonanie, że przez "co najmniej kolejne pięć lat" kraj będzie nadal potrzebował surowców, takich jak ropa i gaz z Rosji.

    "Wiem, że to jest opinia mniejszości i przeciwne stanowisko jest znacznie bardziej popularne. Tym bardziej działam na rzecz jej większego uwzględnienia" - podkreślił premier Saksonii.

    Swoją wypowiedzią Kretschmer "otwarcie przeciwstawia się linii rządu federalnego Niemiec i stanowisku własnej partii, CDU" - komentuje "Bild", przypominając, że kanclerz Niemiec Olaf Scholz "wielokrotnie deklarował, że nie będzie +narzuconego (Ukrainie) pokoju+, a lider CDU Friedrich Merz chce, by Ukraina wygrała wojnę". (PAP)


19.07.2022 17:08

​Do Polski dotarła grupa 32 rannych żołnierzy z Ukrainy. Ich transport i rozmieszczenie w 11 polskich szpitalach był pierwszym zadaniem zrealizowanym przez Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. (PAP)

19.07.2022 11:02

 Dobrowolne przyjmowanie przez obywateli Ukrainy rosyjskich paszportów jest przestępstwem i podlega karze; jedynym wyjątkiem wyłączającym odpowiedzialność może być przymusowy charakter tego procederu - oświadczyła ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk, cytowana we wtorek przez portal RBK-Ukraina. (PAP)

19.07.2022 10:04

Na okupowanych terenach obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Rosjanie zabierają do wojska "każdego, kogo widzą" - powiadomił we wtorek lojalny wobec Kijowa szef władz obwodu Serhij Hajdaj. Jego zdaniem, władze okupacyjne wabią ludzi rzekomo korzystnymi ofertami pracy, a na front idą nawet kryminaliści. (PAP)

19.07.2022 10:04

​W miasteczku Snihuriwka w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy rosyjskie wojska ostrzelały z moździerza dom, zabijając czterech cywilów; atak był prowokacją służącą nagraniu propagandowej audycji telewizyjnej i oskarżenia o tę zbrodnię sił ukraińskich - poinformowało w nocy z poniedziałku na wtorek dowództwo operacyjne Południe Sił Zbrojnych Ukrainy. (PAP)

19.07.2022 09:10

​Poprzednia relacja z aktualnych wydarzeń na Ukrainie. Zobacz TUTAJ

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast