GN 40/2023 Otwarte Archiwum

Trwają przygotowania do wznowienia pracy portów, m.in. w Odessie

Trwają przygotowania do wznowienia pracy portów Odessa, Czarnomorsk i Piwdenny nad Morzem Czarnym - poinformowała w sobotę wieczorem Administracja Portów Morskich Ukrainy na Facebooku. Port w Odessie w sobotę zaatakowali rakietami Rosjanie.

Administracja oznajmiła, że przygotowania do wznowienia pracy portów mają związek z podpisaniem w piątek porozumienia o eksporcie ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego.

Przeczytaj:  Czechy: II Forum Wolnych Narodów Rosji przyjęło deklarację o dekolonizacji Rosji

"Wejście i wyjście statków do wymienionych portów morskich będzie się odbywało drogą formowania karawan, którym będzie towarzyszyć statek prowadzący" - podano. https://www.facebook.com/uspa.gov.ua

Przedstawiciele Ukrainy i Rosji podpisali z Turcją i ONZ dwie oddzielne "lustrzane" umowy odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego. Zawarte w Stambule porozumienie ma zagwarantować bezpieczne korytarze morskie do trzech portów: Odessa, Czarnomorsk i Piwdenny. Według ONZ pełne wdrożenie porozumienia zajmie kilka tygodni.

W sobotę przed południem rosyjska armia zaatakowała Odeski Morski Port Handlowy pociskami manewrującymi typu Kalibr. Dwie rakiety zestrzeliła ukraińska obrona przeciwlotnicza, a dwa pociski trafiły w obiekty infrastruktury portowej. Są też ranni.

Sytuacja na Ukrainie: Relacjonujemy na bieżąco

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast