Nowy numer 48/2023 Archiwum

Parlament Ukrainy przyjął ustawę o specjalnym statusie obywateli Polski

Opracowany z inicjatywy prezydenta Ukrainy projekt przewiduje m.in. możliwość legalnego pobytu na terytorium Ukrainy obywateli Polski i członków ich rodzin przez 18 miesięcy. Polacy otrzymają też prawo do pracy, możliwość wykonywania działalności gospodarczej, nauki w placówkach oświatowych, korzystania z usług medycznych.

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przyjęła we wtorek w pierwszym czytaniu prezydencki projekt ustawy o specjalnym statusie obywateli Polski na Ukrainie; uchwalenie nowego prawa poparło 321 posłów - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda, powołując się na deputowanego Jarosława Żełezniaka.

11 lipca prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wniósł do parlamentu projekt ustawy o specjalnym statusie - prawnych i socjalnych gwarancjach - dla obywateli Polski na Ukrainie. Dokument nosi nazwę "O ustanowieniu prawnych i socjalnych gwarancji dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej znajdujących się na terytorium Ukrainy".

Przeczytaj też: Katowice. Ok. 360 obywateli Ukrainy weźmie udział w kursach doszkalajacych na UŚ

Jak podkreśliło biuro prezydenta, na znak wdzięczności dla polskiego narodu za solidarność i wsparcie dla Ukrainy w warunkach rosyjskiej agresji oraz z uwzględnieniem zasady wzajemności projekt przewiduje ustanowienie praw i gwarancji dla obywateli Polski przebywających na Ukrainie, które są analogiczne wobec tych przyjętych w Polsce w ramach ustawy z 12 marca 2022 roku "O pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa".

Przeczytaj też: Ukraińscy żołnierze trafili do lubelskich szpitali m.in. z urazami kończyn i kręgosłupa

Opracowany z inicjatywy prezydenta Ukrainy projekt przewiduje m.in. możliwość legalnego pobytu na terytorium Ukrainy obywateli Polski i członków ich rodzin przez 18 miesięcy. Polacy otrzymają też prawo do pracy, możliwość wykonywania działalności gospodarczej, nauki w placówkach oświatowych, korzystania z usług medycznych na Ukrainie. Przewidziano również pewne wypłaty socjalne.

Sytuacja na Ukrainie: Relacjonujemy na bieżąco

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama