Nowy numer 27/2022 Archiwum

Rosyjska inwazja na Ukrainę

Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Aleksander Rodniański ostrzegł w niemieckiej telewizji publicznej ARD przed nadziejami na rychłe zawarcie pokoju w wojnie z Rosją. Od początku rosyjskiej inwazji w Mariupolu zginęło 2 400 osób. Burmistrz Melitopola został wymieniony na dziewięciu rosyjskich jeńców. Wojsko rosyjskie nadal atakuje dzielnice i infrastrukturę miast.

Relacja trwa

17.03.2022 10:01

​Zapraszamy do naszej nowej relacji z wydarzeń na Ukrainie TUTAJ

17.03.2022 09:05

USA wraz z sojusznikami powołały w środę specjalną grupę mającą "przejmować i zamrażać" środki należące do objętych międzynarodowymi sankcjami rosyjskich oligarchów - poinformowała agencja AP.

Szefowa resortu finansów USA Janet Yellen oraz amerykański prokurator generalny Merrick Garland zwołali w środę pierwsze zebranie grupy specjalnej REPO (Rosyjskie Elity, Pełnomocnicy i Oligarchowie), mającej koordynować wdrażanie i przestrzeganie sankcji wymierzonych w rosyjskich oligarchów po inwazji na Ukrainę rozpoczętej przez Moskwę 24 lutego.

Grupa będzie monitorować przestrzeganie kar nałożonych na 50 osób, wśród których znalazł się rosyjski prezydent Władimir Putin oraz minister spraw zagranicznych tego kraju Siergiej Ławrow. W skład zespołu poza USA weszli przedstawiciele Australii, Kanady, Niemiec, Włoch, Francji, Japonii, Wielkiej Brytanii oraz Komisji Europejskiej - poinformowała agencja Reutera.

REPO jest kolejną grupą powołaną do egzekwowania wymierzonych w rosyjskie elity sankcji. Na początku marca amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości ogłosiło powołanie specjalnej grupy śledczej KleptoCapture, której celem jest ściganie i aresztowanie "skorumpowanych rosyjskich oligarchów i każdego, kto łamie sankcje Waszyngtonu wobec Moskwy po inwazji na Ukrainę". W skład KleptoCapture weszli pracownicy wielu organów ścigania, w tym FBI, US Marshals Service, Secret Service, ministerstwa bezpieczeństwa narodowego czy US Postal Inspection Service. (PAP)

17.03.2022 08:41

​Od 24 lutego z Ukrainy do Polski przyjechało 1,95 miliona osób - poinformowała w czwartek rano Straż Graniczna.

"Od 24.02 z Ukrainy do Polski przyjechało 1,95 mln osób. Wczoraj tj. 16.03 #funkcjonariuszeSG odprawili 60 tys. osób - spadek o 11 proc. Najwięcej w #PSGMedyka 18 tys., #PSGDorohusk 10,2 tys., #PSGHrebenne 9,1 tys." - napisała w czwartek na Twitterze Straż Graniczna.

SG dodała, że w czwartek do godziny 7 przyjechało 12 tys. osób z Ukrainy.

Czwartek jest 22 dniem inwazji Rosji na Ukrainę.(PAP)

17.03.2022 07:33

Poniżej zdjęcia z Kijowa.

17.03.2022 07:33

17.03.2022 07:33

Mężczyzna został zabity w Kijowie w wyniku zestrzelonej rakiety. Kolejne trzy osoby zostały ranne, a 30 ewakuowano. Przyczyną był pożar i częściowe zawalenie się konstrukcji górnych pięter budynku mieszkalnego - podaje na twitterze Nexta.

17.03.2022 07:31

17.03.2022 07:31

​W Merefie rosyjscy okupanci zniszczyli szkołę i dom kultury. O 3:30 ostrzeliwali to miasto w obwodzie charkowskim. Uszkodzone zostały także okoliczne domy.

17.03.2022 07:30

16.03.2022 22:40

​Pociąg medyczny z chorymi onkologicznie ukraińskimi dziećmi przyjechał w środę wieczorem do Kielc. Mali pacjenci na kilka dni zatrzymają się w ośrodku w podkieleckim Bocheńcu, skąd zostaną przetransportowani do specjalistycznych szpitali za granicą. Kliniki w Polsce są już przepełnione, dlatego na ten moment zainteresowanie przyjęciem dzieci z Ukrainy wyraziło ponad 20 krajów, to m.in.: Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania. (PAP)

16.03.2022 21:19

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiał w środę telefonicznie z papieżem Franciszkiem na temat wojny na Ukrainie. Papież i kanclerz są zgodni co do tego, że wojna ta musi zostać natychmiast zakończona i konieczne jest już teraz zawieszenie broni - poinformował rzecznik rządu RFN.

"Zważywszy na sytuację humanitarną zawieszenie broni jest pilne i konieczne, aby można było uniknąć dalszego cierpienia" - powiedział rzecznik o ustaleniach Scholza i Franciszka.

Wcześniej w środę papież rozmawiał z patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem - poinformował Watykan. Do rozmowy doszło prawie trzy tygodnie po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, którą wcześniej poparł Cyryl. Jako główny temat rozmowy wymieniono wojnę na Ukrainie i "rolę chrześcijan oraz ich pasterzy w uczynieniu wszystkiego, by przeważył pokój". (PAP)

16.03.2022 20:24

Prezydent USA Joe Biden nazwał Władimira Putina "zbrodniarzem wojennym".

16.03.2022 20:21

Kto wpadł na pomysł, by premierzy pojechali do Kijowa? Premier Słowenii Janez Jansz - mówi rzecznik polskiego rządu Piotr Mueller.

16.03.2022 20:01

Wśród obiektów zbombardowanych w środę w oblężonym przez Rosjan Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, są pomieszczenia pływalni, pod gruzami znalazły się kobiety z dziećmi i kobiety ciężarne - napisał na Facebooku szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

Kyryłenko wyjaśnił, że basen Neptun został trafiony bombą lotniczą, podobnie jak teatr dramatyczny w Mariupolu.

"Teraz niemożliwe jest ustalenie liczby ofiar tych ostrzałów, nie mówiąc już o skali zniszczeń" - napisał Kyryłenko. Wskazał, że w budynku teatru było kilkaset osób. "Co się z nimi dzieje - nie wiadomo. Wejście do schronu zablokowane jest szczątkami" - dodał.

Zdjęcia i wideo obu zaatakowanych budynków Kyryłenko opublikował na Facebooku. (PAP)

16.03.2022 19:09

16.03.2022 18:38

Mer Melitopola Iwan Fedorow, który został uprowadzony przez Rosjan, jest na wolności - poinformował w środę szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak w komunikatorze Telegram.

Również wiceszef prezydenckiego biura Kyryło Tymoszenko ogłosił na swoim kanale w Telegramie, że Fedorow "jest już bezpieczny".

W nagraniu wideo Tymoszenko powiedział, że "zakończyła się operacja specjalna uwolnienia" Fedorowa i że mer rozmawia z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Melitopol, w obwodzie zaporoskim, jest zajęty przez wojska rosyjskie. P.o. mera została tam opozycyjna radna Hałyna Danylczenko, która zachęca mieszkańców, by „dostosowali się do nowej sytuacji”. Fedorow został w piątek zatrzymany i uprowadzony przez Rosjan; Zełenski mówił, iż od Fedorowa żądano, by publicznie uznał okupacyjne władze rosyjskie. (PAP)

16.03.2022 17:58

Nawet do tysiąca ludzi mogło się chronić w teatrze w Mariupolu. Spadła na niego bomba. (patrz twit poniżej)

16.03.2022 17:57

16.03.2022 17:50

Kliczko ostro: - G... prawda. To jest obiekt wojskowy?! (patrz film poniżej)

16.03.2022 17:49

16.03.2022 17:43

Trzeba uczynić wszystko, aby rosyjska inwazja na Ukrainę została zatrzymana – mówił w środę w Ankarze prezydent Andrzej Duda. Turecki przywódca Recep Tayyip Erdogan podkreślił konieczność kontynuowania dyplomatycznej drogi do zażegnania konfliktu, a także dziękował za zaangażowanie Polski na rzecz pomocy uchodźcom.

Na wspólnej konferencji prasowej obu przywódców w Ankarze, prezydent Duda podziękował prezydentowi Turcji za zaproszenie "w tym bardzo trudnym czasie, kiedy za polską granicą, na Ukrainie trwa wojna wywołana przez Federację Rosyjską".

Duda przekazał, że "ogromnie ważnym tematem rozmowy" z prezydentem Turcji była sytuacja na Ukrainie. "Podziękowałem panu prezydentowi za wysiłki, które podejmuje, aby na Ukrainie zapanował pokój, żeby doszło tam do zawieszenia broni" - podkreślił.

Zaznaczył, że Turcja chce pokoju w naszym regionie świata, jako państwo położone w "miejscu absolutnie strategicznym" i państwo, które "sprawuje pieczę nad cieśninami czarnomorskimi", w związku z tym uważa się za państwo odpowiedzialne za pokój w regionie.

"Dziękuję za wkład, który Turcja dzisiaj w tym zakresie czyni, aby ten pokój powrócił na Ukrainie. Nie mamy wątpliwości, że trzeba uczynić wszystko, aby rosyjska inwazja na Ukrainę została zatrzymana i by Rosjanie zaprzestali bombardowania ukraińskich miast, miasteczek, wiosek, zabijania ludności cywilnej" - mówił Duda.

Dodał, że takich obrazów "nikt nie widział od II wojny światowej". "To jest ogromna tragedia naszych czasów, wielkim naszym zadaniem jest, aby jak najszybciej się zakończyła, dziękuję bardzo za wkład, który pan prezydent i Turcja w tym kierunku czyni" – powtórzył.

Polski przywódca wskazywał, że omówiony został problem uchodźców z Ukrainy. Podkreślił, że problem ten przede wszystkim dotyka Polskę, "ponieważ dotychczas do naszego kraju przyjechało blisko 2 mln uchodźców". Zdaniem prezydenta, można zatem dziś mówić, że mamy „kryzys uchodźczy”. „Jeżeli nie otrzymamy wsparcia międzynarodowego, będziemy w bardzo, bardzo, bardzo trudnej sytuacji” – oświadczył.

Prezydent Polski przyznał, że cieszy się ogromnie, iż mógł porozmawiać na ten temat z prezydentem Turcji. Zwrócił przy tym uwagę, że Turcja, jest tym krajem, który na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci został najbardziej dotknięty problemem uchodźców. "Miliony ludzi, które w czasie wojny syryjskiej przybyły do Turcji po to, by schronić się przed wojną, po to, aby uciec przed bombami. To jest doświadczenie tureckie ostatnich lat, z którym Turcja cały czas sobie radzi, w związku z czym dla nas to też jest doświadczenie bardzo ważne, aby wysłuchać i aby także z tych doświadczeń móc skorzystać" - powiedział Duda.

Zaapelował do całej wspólnoty międzynarodowej o pomoc dla Polski. „Jest ona nam w tej chwili bardzo potrzebna” – powiedział prezydent Duda. Podziękował wszystkim Polakom, którzy na co dzień przyjmują uchodźców w swoich domach, którzy pomagają, którzy świadczą różnego rodzaju pomoc oraz wszystkim wolontariuszom, organizacjom pozarządowym, nie tylko polskim, ale z całego świata.

"Liczę na to, że wspólnota międzynarodowa po zakończeniu konfliktu zbrojnego, po zaprzestaniu inwazji rosyjskiej w sposób ofiarny włączy się przede wszystkim finansowo w proces odbudowy wszelkiej infrastruktury także tej mieszkalnej na Ukrainie" - powiedział Duda.

Jak zauważył, to będzie niezwykle potrzebne Ukrainie, aby ponownie mogła się normalnie rozwijać, aby ludzie mogli w niej normalnie żyć. "To nasze wielkie zadanie, całego uczciwego, demokratycznego świata, aby w tym procesie dopomóc" - podkreślił Duda. Dodał, że rozmawiał też z Erdoganem m.in. o sytuacji w Syrii i Górskim Karabachu

Duda relacjonował, że z Erdoganem omówił również relacje polsko-tureckie i współpracę obu państw, także militarną. "Cieszę się ogromnie, że pan prezydent przyjął zaproszenie do Warszawy w drugiej połowie roku" - dodał prezydent RP. Zapowiedział, że ma odbyć się wtedy Rada Strategiczna dotycząca współpracy pomiędzy Polską i Turcją. "Mamy razem z panem prezydentem ambicję, aby nasze wzajemne obroty gospodarcze, handlowe przekroczyły 10 miliardów euro, bardzo na to liczymy" - powiedział Duda.

Turecki przywódca podkreślił, że razem z prezydentem Dudą omówili kwestię bezpieczeństwa europejskiego, w szczególności w kontekście konfliktu na Ukrainie. „Zgodziliśmy się, że powinniśmy kontynuować dyplomatyczną drogę do zażegnania konfliktu" - mówił Erdogan.

Poinformował ponadto, że Turcja kontaktuje się ze stroną rosyjską; zaś na czwartek zapowiedział rozmowy ze stroną ukraińska.

Prezydent Turcji mówił także o zaangażowaniu Polski na rzecz pomocy Ukraińcom. "Polska prezentuje wspaniałą postawę, otwierając granice dla uchodźców z Ukrainy. To, co prezentuje sobą Polska, jest szczególnie godne gratulacji i ja sam osobiście bardzo dziękuję za to podejście" - powiedział Erdogan.

Dodał, że Turcja "najlepiej ze wszystkich państw rozumie z czym Polska musi się zmierzyć w ostatnim czasie". "Dlatego jeszcze raz dziękuję bardzo Polsce, polskiemu rządowi, wszystkim instytucjom za podejście do sprawy uchodźców. Jest to zachowanie naprawdę godne podziwu" - zaznaczył prezydent Turcji.

Podkreślił, że rozmowy nt. bezpieczeństwa będą kontynuowane 24 marca na nadzwyczajnym szczycie NATO w Brukseli.

Erdogan poinformował, że z Dudą omówił także polsko-tureckie relacje oraz sposoby na ich wzmocnienie w przyszłości. „Jesteśmy bardzo zadowoleni z rozwiniętych stosunków przemysłowych i handlowych pomiędzy Polską a Turcją” – mówił. Zapowiedział również, że w drugiej połowie roku złoży wizytę w Warszawie. (PAP)

16.03.2022 17:39

16.03.2022 17:39

Ukraiński pilot MiG-29 Yevgen Lysenko został zabity podczas misji nad Żytomyrem - podaje The Kyiv Independent. Bohaterski pilot zaatakował 2 samoloty wroga i zestrzelił jeden z nich. Wkrótce jednak został uderzony z ziemi przez rosyjski system obrony powietrznej.

16.03.2022 15:56

16.03.2022 15:44

W ukraińskiej niewoli znalazło się dotychczas około tysiąca rosyjskich żołnierzy - taką informację przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w środę podczas rozmowy z prokuratorem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze Karimem Khanem.

"Wszyscy rozumieją, co się dzieje. Są ludzie, jest już do tysiąca jeńców, są świadkowie, są dowody wideo, jest wszystko" - mówił Zełenski, cytowany przez agencję Ukrinform. Podkreślił, że "wszyscy przestępcy, którzy sprowadzili cierpienia na Ukrainę i pozbawiali życia ludzi, muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności".

Prokurator MTK postanowił wszcząć śledztwo w sprawie popełnianych przez Rosję zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości na Ukrainie. (PAP)

16.03.2022 15:43

12 szkół zostało zniszczonych w rejonie Izyum w wyniku rosyjskiej agresji.

16.03.2022 15:42

16.03.2022 15:20

Ukraina została członkiem europejskiej unii energetycznej - poinformował w czwartek na swoim profilu w serwisie Twitter ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

"Ukraina została członkiem europejskiej unii energetycznej. Zakończono unifikację systemów energetycznych Ukrainy i Unii Europejskiej. Teraz ukraiński prąd płynie do UE i na odwrót. Jestem wdzięczny członkom Wspólnoty, osobiście przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, komisarz ds. energii Kadri Simson i wszystkim, dzięki którym mamy teraz jeden system energetyczny" - napisał Zełenski.

Potwierdziła to także Komisja Europejska.

"Obecnie sieci energetyczne Ukrainy i Mołdawii zostały pomyślnie zsynchronizowane z europejską siecią kontynentalną. Ten historyczny kamień milowy pomoże Ukrainie utrzymać stabilny system elektroenergetyczny, ogrzać domy i włączyć oświetlenie w tych mrocznych czasach" - czytamy we wpisie na profilu KE na Twitterze.  (PAP)

16.03.2022 15:11

​Ukraiński resort obrony poinformował w środę po południu, że rosyjskie siły, które atakują Kijów i wcześniej próbowały zdobyć leżące w pobliżu stolicy miasto Wyszogród przeszły do defensywy. Służby prasowe resortu dodały też, że wróg został zatrzymany w marszu na Mikołajów.

Ponadto, wróg próbuje przerzucić dodatkowe rezerwy ze wschodniego okręgu wojskowego, by wzmocnić siły walczące na Polesiu jednostkami z V Armii - głosi komunikat, który przytacza agencja Ukrinform.

Siły rosyjskie starają się też umocnić swoje pozycje na terenach, które kontrolują, przegrupować i odzyskać zdolności bojowe swoich oddziałów - podał resort.

Wcześniej w środę agencja UNIAN podała, że pod Kijowem siły ukraińskie zniszczyły rosyjską kolumnę wojskową. Nie określono dotąd liczby zabitych żołnierzy Rosji ani skali zniszczeń rosyjskiego sprzętu w wyniku tego ostrzału.(PAP)

16.03.2022 14:52

16.03.2022 14:25

Wywołana przez Rosję wojna z Ukrainą i w konsekwencji bezpardonowa, wyrachowana agresja na niepodległe państwo doprowadziły do największego od czasów drugiej wojny światowej kryzysu humanitarnego w Europie i straszliwej krzywdy milionów ludzi. Czy to możliwe, że jeden człowiek – nawet do cna zdeprawowany – mógł samodzielnie uwolnić takie pokłady zła? A może, pytają niektórzy, kryje się za tym siła jeszcze potężniejsza? Może właśnie nadszedł czas Antychrysta? - pisze prof. Aleksander Bańka CZYTAJ KOMENTARZ TUTAJ

16.03.2022 14:22

Trwa wystąpienie prezydenta Zełenskiego przed Kongresem USA.

16.03.2022 14:11

Zwiększamy wysiłki na rzecz postawienia rosyjskich okupantów przed wymiarem sprawiedliwości, zapłacą za wszystkie zbrodnie przeciwko Ukrainie i naszej ludności, za każdy akt terroru w naszym kraju - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu zamieszczonym w środę na Facebooku.

"Należy dalej pracować, aby rosyjscy okupanci odpowiedzieli za wszystkie zbrodnie wojenne przeciwko Ukraińcom" - przekazał Zełenski, dodając, że zarówno ukraińska prokuratura, jak i Międzynarodowy Trybunał Karny zbierają fakty dotyczące wojny na Ukrainie i dowody rosyjskich działań. (PAP)

16.03.2022 14:03

​Analiza stosunków międzynarodowych to dość niewdzięczne zajęcie. Wszyscy przyznają ci rację…po 10-15 latach - pisze w naszym komentarzu Jacek Dziedzina CZYTAJ TUTAJ

16.03.2022 13:09

Rosyjskie wojska zniszczyły 117 ukraińskich szpitali, w tym siedem w takim stopniu, że nie da się ich już naprawić - poinformował w środę minister zdrowia Wiktor Laszko. Zaznaczył, że ukraińska służba zdrowia kontynuuje pracę, a pomaga jej 103 lekarzy z zagranicy.

16.03.2022 12:49

Pod Kijowem siły ukraińskie zniszczyły rosyjską kolumnę wojskową - poinformowała w środę na Telegramie ukraińska agencja UNIAN.

16.03.2022 12:31

​- Narody słowiańskie, które wyzwoliły się spod dominacji Moskwy, odciągają teraz Ukrainę z orbity zainteresowania Rosji - ocenił w środę portugalski historyk Rui Tavares, zaznaczając, że podróż trzech premierów do Kijowa była kolejnym etapem tego procesu.

16.03.2022 11:49

​Specjalna grupa poszukiwawcza, złożona z oficerów Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i prokuratorów Prokuratury Generalnej, poszukuje zbiegłego z aresztu domowego prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka.

16.03.2022 10:17

16.03.2022 08:12

Poniżej filmik pokazujący Charków po kolejnej nocy rosyjskiego ostrzału. 

16.03.2022 08:11

16.03.2022 08:10

W wyniku nocnego ostrzału doszło do zawalenia się bloku mieszkalnego w Kijowie. Według wstępnych informacji dwie osoby zostały ranne, a 35 osób zostało ewakuowanych. Na miejscu nadal pracują ratownicy - informuje na twitterze NEXTA.

16.03.2022 08:09

16.03.2022 08:08

16.03.2022 08:03

16.03.2022 07:28

Nowa partia stacji Starlink już na Ukrainie! Technologia to nasza przyszłość. Dziś pomaga Ukraińcom! Pomaga nowemu dobru pokonać stare zło. Ukraina to przyszłość! Dziękuję Ci @elonmusk! Dziękuję Ci @Morawiecki! - napisał na twitterze Mykhailo Fedorov.

16.03.2022 07:23

16.03.2022 06:23

​Reuters: Senat USA jednogłośnie potępił Putina jako zbrodniarza wojennego http://reut.rs/3td8FDZ

16.03.2022 06:22

15.03.2022 22:15

We wtorek udało się ewakuować z zablokowanych przez rosyjskie wojska ukraińskich miejscowości blisko 29 tys. osób. W obwodzie kijowskim ewakuację uniemożliwiły rosyjskie ostrzały – poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk. (PAP)

15.03.2022 21:54

Wizyta w Kijowie premiera i wicepremiera Polski, a także premierów Czech i Słowenii w tym trudnym dla Ukrainy czasie to silne świadectwo wsparcia - napisał we wtorek w Telegramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, premier Czech Petr Fiala i premier Słowenii Janez Jansza. Wasza wizyta do Kijowa w tym trudnym dla Ukrainy czasie to silne świadectwo wsparcia. Bardzo to doceniamy" - napisał prezydent Zełenski w Telegramie.

Do wpisu dołączył nagranie z rozmów. https://t.me/V_Zelenskiy_official/828 (PAP)

15.03.2022 21:47

Poniżej nagrania ze spotkania prezydenta Zełenskiego z premierami Polski, Czech i Słowenii.

15.03.2022 21:46

15.03.2022 21:16

To wymaga odwagi, by podróżować pół dnia pociągiem z polskiej granicy do Kijowa, by osobiście wesprzeć prezydenta Ukrainy. Szefowie rządów Polski, Czech i Słowenii to pierwsi od początku wojny zagraniczni goście wysokiej rangi, którzy odwiedzili oblężoną stolicę - pisze w komentarzu we wtorek niemiecki dziennik "Welt".

15.03.2022 21:09

We Lwowie odbył się we wtorek pogrzeb wojskowych, którzy zginęli w wyniku niedzielnego ataku rosyjskiego lotnictwa na poligon jaworowski, w pobliżu granicy z Polską – informuje portal nv.ua. Zginęło wówczas 35 osób, a 134 zostały ranne.

Portal nv.ua informuje, że większość zabitych pochowano na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

Zdjęcia z uroczystości pogrzebowych opublikował na swojej stronie na Facebooku 355. szkoleniowy pułk zmechanizowany Akademii Wojsk Lądowych Ukrainy.

„Nie zapomnimy! Nie wybaczymy! Pomścimy! Wyrazy współczucia dla rodzin i bliskich zabitych na poligonie jaworowskim bohaterów Ukrainy” – napisano w publikacji na Facebooku.

Nv.ua podaje, że w szpitalu wojskowym wciąż przebywa ok. 100 żołnierzy, którzy odnieśli rany w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego.

W niedzielę w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Międzynarodowe Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w obwodzie lwowskim na zachodzie Ukrainy zginęło 35 osób, a 134 zostały ranne. Centrum to, bardziej znane jako jaworowski poligon wojskowy, leży niecałe 40 km od Lwowa i ok. 20 km od granicy z Polską. Według danych strony ukraińskiej Rosjanie wystrzelili 30 rakiet manewrujących.

Wszyscy zabici to obywatele Ukrainy - podaje nv.ua. (PAP)

15.03.2022 20:35

Ok. 20 tys. osób wyjechało z Mariupola własnymi samochodami w ciągu doby – poinformował wiceszef kancelarii prezydenta Kyryło Tymoszenko.

Tymoszenko podał w Telegramie, że 570 z 4000 samochodów, które wyjechały z miasta, dotarło już do Zaporoża. Pozostałe osoby zatrzymały się na noc w miejscowościach na trasie ewakuacji w obwodach zaporoskim i donieckim.

Wcześniej władze informowały, że ewakuacja z oblężonego Mariupola jest możliwa tylko autami prywatnymi, ponieważ ze względu na działania Rosjan nie udało się utworzyć zorganizowanego korytarza humanitarnego.

Ogółem we wtorek z miejscowości objętych walkami udało się ewakuować 29 tys. osób – poinformował Tymoszenko. https://t.me/kt20220224/216 (PAP)

15.03.2022 20:33

Cały handel z Rosją ma być wstrzymany! - zaapelował we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że cena za wojnę przeciwko Ukrainie ma być dla Rosji "niezwykle bolesna".

"Cały handel z Rosją ma być wstrzymany, by nie mógł sponsorować zabijania naszych dzieci" - napisał Zełenski na Twitterze.

Zaapelował do Ukraińców na całym świecie, by kontaktowali się z politykami, dziennikarzami, wywierali nacisk na biznes, aby wycofywał się z rosyjskiego rynku. "By ich dolary i euro nie opłacały naszej krwi!" - wezwał.

Zełenski podkreślił, że cena za wojnę przeciwko Ukrainie ma być dla Rosji "niezwykle bolesna". "Odpowiedni nacisk jest zadaniem dla wszystkich Ukraińców na Ukrainie i za granicą oraz dla wszystkich przyjaciół i partnerów naszego kraju" - kontynuował szef ukraińskiego państwa.

"Wszyscy na świecie mają zająć moralne stanowisko. Nie tylko państwa, ale też firmy" - wezwał.(PAP)

15.03.2022 19:53

O udaremnieniu przez siły ukraińskie szturmu na Charków poinformował we wtorek szef obwodu Ołeh Syniehubow.

"Okupanci próbowali szturmować Charków z Piatichatek (dzielnica miasta). Siły zbrojne Ukrainy zadały przeciwnikowi znaczne straty. Wróg został odepchnięty poza wcześniej zajmowane pozycje” – napisał Syniehubow w Telegramie.

Urzędnik poinformował również o walkach, które toczyły się we wtorek na północny wschód od miasta, w miejscowości Ruśki Tyszky. „Tam również przeciwnik został zmuszony do odwrotu na wcześniejsze pozycje” – przekazał.

https://t.me/synegubov/2649

Liczący 1,5 mln mieszkańców Charkow, na północnym wschodzie kraju, jest stale ostrzeliwany przez siły rosyjskie i doznał ogromnych zniszczeń. W obwodzie toczą się walki w okolicach miejscowości Izium, Bałaklija i Dergacze. (PAP)

15.03.2022 19:10

15.03.2022 19:08

15.03.2022 19:07

15.03.2022 19:00

UE postanowiła objąć sankcjami kolejnych 15 osób i 9 podmiotów w związku z trwającą nieuzasadnioną i niczym niesprowokowaną agresją wojskową Rosji na Ukrainę oraz z działaniami podważającymi lub narażającymi na szwank integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy.

Na liście znaleźli się m.in. czołowi oligarchowie Roman Abramowicz i German Chan oraz inni prominentni biznesmeni działający w kluczowych sektorach gospodarki, takich jak sektor żelaza i stali, energetyka, bankowość, media, wojsko oraz produkty i usługi podwójnego zastosowania. Trafili na nią również lobbyści i propagandyści, tacy jak Konstantin Ernst (prezes stacji Pierwyj Kanał), którzy rozpowszechniają narrację Kremla na temat sytuacji na Ukrainie.

Wśród podmiotów objętych sankcjami znalazły się przedsiębiorstwa z sektora lotniczego, wojskowego, stoczniowego, maszynowego i produktów podwójnego zastosowania.

Decyzja jest częścią czwartego pakietu sankcji nałożonych przez UE na Rosję w związku z jej agresją wojskową na Ukrainę.

Unijne sankcje obejmują teraz łącznie 877 osób i 62 podmioty. Osoby umieszczone na liście sankcyjnej są objęte zamrożeniem aktywów. Osoby i firmy z UE nie mogą udostępniać im środków finansowych. Dodatkowo na osoby z listy nałożono zakaz podróży uniemożliwiający im wjazd na terytorium UE lub przejazd przez nie.

Niedawno UE postanowiła przedłużyć sankcje wobec osób i podmiotów, które odpowiadają za działania podważające lub narażające na szwank integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy, o kolejne 6 miesięcy – do 15 września 2022 r.

Niczym niesprowokowana i nieuzasadniona agresja wojskowa Rosji na Ukrainę rażąco narusza prawo międzynarodowe i zasady Karty Narodów Zjednoczonych oraz zagraża bezpieczeństwu i stabilności w Europie i na świecie. Powoduje niedające się opisać cierpienie ludności ukraińskiej. Rosja, wraz z będącą współsprawcą Białorusią, ponoszą pełną odpowiedzialność za tę agresję, a winni odpowiedzą za swoje zbrodnie, w tym za ataki bez rozróżnienia skierowane przeciw ludności cywilnej i obiektom cywilnym.

Unia Europejska żąda, by Rosja niezwłocznie i bezwarunkowo zaprzestała działań wojskowych i wycofała wszystkie siły i sprzęt wojskowy z całego terytorium Ukrainy oraz w pełni respektowała integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy w ramach jej granic uznanych przez społeczność międzynarodową. (PAP)

15.03.2022 19:00

Polka z Żytomierza złamała biodro uciekając do schronu w trakcie bombardowania
Studio Wschód

15.03.2022 18:53

Podczas demonstracji w Berdiańsku na południowym wschodzie Ukrainy rosyjscy wojskowi uprowadzili ukraińskiego aktywistę - pisze we wtorek Ukraińska Prawda. Suspilne informuje o dwóch dziennikarzach z obwodu chersońskiego, którzy zaginęli.

Ukraińska Prawda, powołując się na lokalne media, podaje, że aktywistę Witalija Szewczenkę uprowadzono za zorganizowanie manifestacji w okupowanym przez rosyjskie wojska Berdiańsku. Zabrano go bezpośrednio z kawiarni po proteście. Zatrzymano też kilku innych działaczy.

Z kolei Suspilne pisze, że 12 marca w tymczasowo okupowanych przez Rosję Kachowce i Nowej Kachowce na południu Ukrainy zniknęło dwóch dziennikarzy: Ołeh Baturin i Serhij Cyhypa. Obaj relacjonowali przebieg wydarzeń w regionie po wtargnięciu Rosjan. (PAP)

15.03.2022 18:52

​Ciąg dalszy historii Marianny i jej córeczki Weroniki, urodzonej po bombardowaniu szpitala w Mariupolu. Obie panie są zdrowe, ale cierpią zpowodu braku wody i pożywienia. Miasto jest otoczone przez wojska rosyjskie, tylko kilka tysięcy cywilów wypuszczono, nie dostarczono jednak żadnego zaopatrzenia (twit poniżej).

15.03.2022 18:49

15.03.2022 18:19

​Premier Czech Petr Fiala zamieścił na Twitterze zdjęcie ze wspólnej podróży pociągiem do Kijowa premierów Polski, Czech i Słowenii (poniżej).

15.03.2022 18:19

15.03.2022 17:39

15.03.2022 17:30

15.03.2022 17:24

W ostatnich dniach zauważamy, że część osób już wraca na Ukrainę. Są to głównie kobiety, które wcześniej uciekały do Polski. Teraz wracają, tłumacząc, że tam jest ich dom i rodzina – powiedział PAP koordynator Polskiej Akcji Humanitarnej na przejściu granicznym w Hrebennem Dariusz Karwiński."Nie jest to jakaś wielka liczba, ale ja sam miałem już kilka przypadków trzy-, czteroosobowych grup kobiet, które po prostu wracają na Ukrainę wyjaśniając, że tam jest ich dom, rodzina, mąż, ojciec, brat, syn. Są obywatelkami Ukrainy, więc w dowolnej chwili mogą tam wrócić. My ze swojej strony nie możemy absolutnie zabierać im nadziei i zabraniać powrotu na Ukrainę" – powiedział Karwiński. (PAP)

15.03.2022 17:21

Polska zastąpi Rosje w G20? - Rozmowy na ten temat się toczą, ale jest za wcześnie, by mówić o wynikach - mówi szef polskiej dyplomacji.

15.03.2022 17:20

W Irpinie Andrij Kułyk próbuje pocieszyć psa sparaliżowanego strachem, który odmówił pójścia dalej po bombardowaniu (na zdj. poniżej).

15.03.2022 17:19

15.03.2022 17:14

Prezydent USA Joe Biden prawdopodobnie przyjedzie do Polski - podał szef polskiego MSZ Zbigniew Rau.

15.03.2022 16:28

15.03.2022 16:28

​Głównym celem politycznym Rosjan jest zdobycie stolicy. Myślą, że kontrola nad Kijowem da im kontrolę nad Ukrainą. To jest absurd - powiedział we wtorek w zamieszczonym na Facebooku nagraniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Okupanci przeszkodzili w organizacji korytarzy humanitarnych w obwodzie kijowskim " - poinformował ukraiński prezydent. "Każdy oddany przez Rosję w Ukrainie strzał, to strzał wymierzony w samą Rosję, który doprowadzi do jej samozniszczenia" - dodał.

Zełenski powołał także we wtorek nowego szefa władz administracyjno-wojskowych w obwodzie kijowskim. Ołeksija Kułebę zastąpi gen. Ołeksandr Pawluk, dowódca Operacji Połączony Sił Zbrojnych Ukrainy. (PAP)

15.03.2022 15:23

​Co najmniej 28 świątyń zostało trafionych przez rosyjskich „obrońców wartości chrześcijańskich” podczas wojny z Ukrainą. H jak Hipokryzja - napisał na twitterze Olexander Scherba.

15.03.2022 15:22

15.03.2022 13:52

​"20 dni otwartej wojny. 20 dni oporu i heroizmu, 20 dni walk. Niestety ponosimy straty, choć są one kilkukrotnie mniejsze niż straty wroga. Życie i zdrowie każdego z naszych żołnierzy jest jednak bezcenne. Moje kondolencje dla rodzin wszystkich ofiar" - przekazał naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny w komunikacie na profilu Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku, cytowanym przez agencję Ukrinform.

"Zatrzymaliśmy agresora (...) w niektórych rejonach rozpoczęliśmy kontrofensywę" - relacjonował działania ukraińskich sił Załużny. Ukraiński Sztab Generalny informuje, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do 15 marca straty po stronie rosyjskiej wyniosły około 13,5 tys. żołnierzy. (PAP)

15.03.2022 12:19

​Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę uciekło z tego kraju już 2,95 mln osób - poinformowała we wtorek biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Około 1,8 mln uchodźców przybyło do Polski.

Według UNHCR ponad 300 tys. Ukraińców jest już w krajach Europy Zachodniej. Tego samego dnia Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) poinformowała już o ponad 3 mln osób, które uciekły z Ukrainy w związku z rosyjską inwazją. (PAP)

15.03.2022 12:02

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o odpowiedzialności karnej za kolaborację z Rosją. Za współpracę z państwem-agresorem, jego okupacyjną administracją lub formacjami zbrojnymi w sferze wojskowej, politycznej, informacyjnej, administracyjnej, gospodarczej czy pracowniczej będzie ograniczany dostęp do posad państwowych oraz posad w organach władz samorządowych na 15 lat.(PAP)

15.03.2022 11:53

​Wołodymyr Zełenski napisał list kondolencyjny do rodziny zabitego na Ukrainie amerykańskiego dziennikarza i filmowca Brenta Renauda. "Podróżował do najniebezpieczniejszych stref wojennych, aby sfilmować bezprecedensową bezwzględność i zło" - napisał prezydent Ukrainy.

15.03.2022 11:10

Mer Kijowa Witalij Kliczko ogłosił w komunikatorze Telegram wprowadzenie w stolicy Ukrainy godziny policyjnej od wtorku wieczorem do czwartku rano.

"To trudny i niebezpieczny moment. Zgodnie z decyzją dowództwa wojskowego od dziś - 15 marca od godz. 20 - w Kijowie zostanie wprowadzona godzina policyjna" - napisał Kliczko. Jak dodał, oznacza to zakaz poruszania się po mieście bez specjalnych przepustek. Wyjście z mieszkań możliwe będzie jedynie w celu dotarcia do schronu. (PAP)

15.03.2022 09:50

Wizyta premierów Polski, Czech i Słowenii w Kijowie była przygotowywana od wielu dni, ale utrzymywana w ścisłej tajemnicy. "Kierunkowe decyzje dotyczące wyjazdu zapadły na szczycie w Wersalu, w gronie najważniejszych przywódców europejskich - zaznacza minister Michał Dworczyk.

15.03.2022 07:58

Podczas poniedziałkowej ewakuacji z Hostomla w obwodzie kijowskim zginęła kobieta, gdy kolumna z uchodźcami została ostrzelana przez Rosjan z moździerzy - podała we wtorek ukraińska policja. Dwóch mężczyzn zostało rannych w ostrzale.

15.03.2022 07:57

​W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie nie posunęły się naprzód na żadnym kierunku, zaś Siły Zbrojne Ukrainy odparły nowe ataki na Mariupol, zabijając około 150 żołnierzy rosyjskich - poinformował we wtorek rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

14.03.2022 22:21

14.03.2022 22:20

​Portal NEXTA podał na swoim twitterze, że rannym dziennikarzem okazał się pracownik Fox News Benjamin Hall. Informację potwierdził sam kanał. „Dzisiaj nasz korespondent Benjamin Hall został ranny podczas spotkania informacyjnego pod Kijowem”, powiedziała dyrektor generalna Fox News Media, Suzanne Scott.

14.03.2022 22:19

14.03.2022 16:19

Rosjanie po raz kolejny ostrzelali mieszkalne dzielnice Charkowa. W ostrzelanej kamienicy zginęły dwie osoby, w tym 15-latka. Jedna osoba została ranna - podaje agencja Interfax-Ukraina. 

14.03.2022 16:10

​Mamy wiarygodne informacje o użyciu przez Rosję zabronionej amunicji kasetowej - poinformowała zastępczyni sekretarza generalnego ONZ Rosemary DiCarlo.

14.03.2022 14:23

Zadajemy wrogowi takie straty, że nie wie już, gdzie szukać rezerw - powiedział w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo opublikowanym na Facebooku.

"Zadajemy wrogowi takie straty, że nie wie już, gdzie jeszcze szukać rezerw. Gdzie jeszcze szukać pomocy. (...) Ale nie mamy prawa się rozluźniać. Państwo rosyjskie od dziesięcioleci przygotowywało się do wojny. Zgromadzili znaczne zasoby wojskowe w imię zła, w celu podbicia swoich sąsiadów. I w imię zniszczenia Ukrainy, Europy jaką znamy, którą cenimy" - podkreślił prezydent.

"Dlatego trzeba się trzymać, trzeba walczyć, aby wygrać. Żeby osiągnąć pokój, na który zasłużyli Ukraińcy. Uczciwy pokój. Z gwarancjami bezpieczeństwa dla naszego państwa, dla naszych ludzi" - dodał Zełenski.

Wezwał też do odbudowy gospodarczej kraju - w miarę dostępnych możliwości.

"Dopóki państwo jest w stanie wojny, gospodarka Ukrainy powinna być zachowywana i odbudowywana. W miarę możliwości. Życie powinno pojawiać się na ulicach miast, gdzie pozwala na to bezpieczeństwo. Tam, gdzie mogą je zapewnić tylko ludzie: apteki, handel, każdy biznes, który może dziś działać. Aby kraj mógł żyć, aby rozpoczęła się odbudowa Ukrainy. To zależy od każdego z nas, od każdego, kto może pracować. Gospodarcze zdławienie Ukrainy jest jednym z celów wojny przeciwko nam" - podsumował ukraiński prezydent.

Poinformował również, że wiadomości o trwających negocjacjach rosyjsko-ukraińskich zostaną podane wieczorem. (PAP)

14.03.2022 12:49

25 mln funtów. (patrz poniżej)Deripaski. Nieruchomość jest wartaSquattersi zajęli londyński dom rosyjskiego oligarchy Olega

14.03.2022 12:48

14.03.2022 12:05

Zełenski ostrzega Zachód: to kwestia czasu, gdy rosyjskie pociski spadną na terytorium NATO. Apeluje do niego o obronę ukraińskiej przestrzeni powietrznej.

14.03.2022 11:39

​Wszystkie czynne elektrownie atomowe na Ukrainie pracują stabilnie - poinformował w poniedziałek w komunikatorze Telegram Enerhoatom, ukraiński koncern państwowy obejmujący wszystkie cztery elektrownie jądrowe.

"Bieżąca moc wszystkich czterech ukraińskich elektrowni jądrowych zapewnia niezbędną wielkość produkcji energii elektrycznej na potrzeby kraju. Promieniowanie, warunki przeciwpożarowe i środowiskowe w elektrowniach jądrowych i na sąsiadujących z nimi terenach nie zmieniły się i mieszczą się w granicach obowiązujących norm" – podała firma. (PAP)

14.03.2022 11:26

Miasta obwodu kijowskiego leżące na linii frontu są z powodzeniem ewakuowane już piąty dzień z rzędu – poinformował szef władz obwodowych Ołeksij Kułeba w telewizji ukraińskiej.

„Zawieszenie broni w naszym obwodzie obowiązuje, choć jest bardzo względne" – oświadczył Kułeba, dodając, że z miejsca, gdzie się znajduje, co jakiś czas słychać w pewnej odległości odgłosy eksplozji.

Kułeba informował w weekend na swoim profilu na Facebooku, że w sobotę i niedzielę ewakuowano prawie 8 tys. osób m.in. z Buczy, Hostomla i Borodziaki, w tym pacjentów szpitala psychiatrycznego. (PAP)

14.03.2022 11:25

14.03.2022 11:11

Poprzednia relacja z aktualnych wydarzeń na Ukrainie, począwszy od 24 lutego. Zobacz TUTAJ

Zobacz także

Zapisane na później

Pobieranie listy