Nowy numer 17/2024 Archiwum

Msza o pokój w bazylice św. Piotra. Byli ambasadorowie i Ukrainy, i Rosji, ale...

O pokój na Ukrainie modlili się dziś wieczorem w bazylice św. Piotra pod przewodnictwem sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kardynała Pietro Parolina ambasadorowie akredytowanie przy Watykanie.

W swojej homilii najbliższy współpracownik Ojca Świętego przypomniał katolicką naukę społeczną na temat pokoju. Na zakończenie powiedział:

„W tym miejscu, w tej wspaniałej bazylice, zwracamy się do Boga z sercem rozdartym przez to, co dzieje się na Ukrainie, powtarzając za papieżem Franciszkiem: «niech ucichnie broń, Bóg jest z tymi, którzy budują pokój, a nie z tymi, którzy stosują przemoc» i modlimy się: «Panie Jezu, Książę pokoju, spójrz na swoje dzieci, które do Ciebie wołają, pomóż nam budować pokój, uchroń nasz język od zła, nasze usta od kłamstwa, oddal nasze serca od nieprawości i nakieruj je ku dobru. Wzbudź w człowieku pragnienie pokoju, oświeć umysły, aby szły drogami pojednania. Pociesz, o miłosierny Boże, strapione serce jakże wielu Twoich dzieci. Otrzyj łzy tych, którzy przeżywają trudne doświadczenia. Niech słodka czułość Twojej Matki Maryi ociepli smutne twarze tak wielu dzieci, które są oddaleni od uścisku swoich bliskich. Ty, który jesteś stwórcą świata ocal tę ziemię od zniszczenia przez powszechną śmierć. Niech umilknie broń, niech zabrzmi słodki powiew pokoju!. Panie Boże nadziei ulituj się nad tą głuchą ludzkością i pomóż jej odnaleźć odwagę przebaczenia. Niech tak się stanie»”.

W modlitwie wiernych po rosyjsku modlono się za rządzących, aby przyczyniali się do tworzenia dobra wspólnego i odważnie poszukiwali zgody i pokoju. Po ukraińsku: „Za tych, którzy cierpią z powodu wojny na Ukrainie, w szczególności za zabitych i rannych, za tych, którzy stracili domy, i wysiedlonych. za dzieci, z osoby starsze i samotnych, aby Pan dał im nadzieję i pocieszenie”. Natomiast po polsku: „za wszystkie osoby dobrej woli, zaangażowane w promocję dzieł pokoju i braterskiego współistnienia, szczególnie za tych którzy zapewniają pomoc i wsparcie uchodźcom, aby byli wytrwali w dziełach miłosierdzia, i w dążeniu do budowania świata opartego na potędze miłości i przebaczenia”.

Z inicjatywą Mszy św. w intencji pokoju na Ukrainie wystąpił ambasador Rzeczpospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej, amb. Janusz Kotański. Obecni byli niemal wszyscy członkowie korpusu dyplomatycznego. Jednak ambasadorowie Ukrainy i Rosji zajęli miejsca, każdy po innej stronie bazyliki.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ [relacjonujemy na bieżąco]

« 1 »
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama