Nowy numer 27/2022 Archiwum

Inwazja Rosji na Ukrainę

Zełenski potwierdza: "zaprosiłem papieża na Ukrainę". Kontynuowana jest praca na różnych szczeblach, aby zachęcić Rosję do dążenia do pokoju. Rozmowy z Rosją w celu zakończenia wojny są trudne, a czasem konfrontacyjne, ale "krok po kroku idziemy naprzód" - stwierdził Zełenski. Ze Wschodu i z Zachodu płyną pochwały dla naszego kraju za to, jak zajmujemy się uchodźcami z Ukrainy.

Relacja trwa

23.03.2022 08:30

​Zapraszamy do naszej nowej relacji z wydarzeń na Ukrainie TUTAJ

23.03.2022 06:26

Rozmowy z Rosją w celu zakończenia wojny są trudne, a czasem konfrontacyjne, ale "krok po kroku idziemy naprzód" - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w nocy z wtorku na środę nagraniu wideo.

23.03.2022 06:25

​Wołodymyr Zełenski potwierdził, że zaprosił papieża Franciszka do złożenia wizyty na Ukrainie. "Wierzę, że uda nam się zorganizować tę ważną wizytę" - powiedział ukraiński prezydent w opublikowanym w nocy z wtorku na środę nagraniu wideo.

22.03.2022 21:27

22.03.2022 20:40

22.03.2022 20:39

22.03.2022 20:38

Były ambasador USA w Moskwie proponuje, by nie płacić Rosji za ropę. I niech Putin decyduje, czy przerwać jej dostawy. (twit poniżej)

22.03.2022 20:36

22.03.2022 20:23

Mimo ostrzału Rosjan działają niektóre sklepy, chociaż tworzą się przed nimi kolejki - opowiada o sytuacji w Charkowie obecny tam fotoreporter PAP Andrzej Lange. Zaznacza, że w mieście restrykcyjnie pilnuje się porządku. We wtorek przed długą kolejką osób czekających na chleb pojawił się wykrzykujący prorosyjskie hasła mężczyzna; został schwytany i doprowadzony na komisariat.

Ten człowiek był bardzo pijany, zaczął krzyczeć, że Charków jest rosyjski, że Krym jest rosyjski, że Charków jest miastem rosyjskojęzycznym, po chwili obecni na miejscu żołnierze zapakowali go do samochodu i odwieźli na komisariat - relacjonuje Lange. Dodaje, że ponieważ był świadkiem tej sytuacji ukraińscy funkcjonariusze poprosili o złożenie zeznań również jego, by udokumentować cały incydent.

Fotoreporter PAP opowiada, że we wtorek, tak ja i w poprzednie dni, Charków był ostrzeliwany przez siły rosyjskie. W mieście działa mało sklepów i aptek, tworzą się przed nimi kolejki, sytuacja jest bardzo zmienna, punkty które dzisiaj są otwarte jutro mogą być zamknięte, dlatego ludzie kupują rzeczy na zapas - zaznacza.

Lange mówi, że w atakowanym przez Rosjan mieście restrykcyjnie pilnuje się porządku i przestrzegania zasad bezpieczeństwa. "Dzisiaj byłem na posterunku wojskowym na obrzeżach Charkowa, ale absolutnie nie mogłem tam robić zdjęć, bo gdyby zostały opublikowane, Rosjanie na ich podstawie mogliby zlokalizować to miejsce i je ostrzelać" - tłumaczy.

Podkreśla, że dziennikarze z Polski cieszą się wielką sympatią i wsparciem ukraińskich żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy jak tylko mogą starają się im ułatwiać pracę, ale wciąż trzymają się koniecznych w bronionym przed Rosjanami mieście procedur bezpieczeństwa. (PAP)

22.03.2022 19:58

MSW Ukrainy apeluje, by ludzie, którzy uciekli przez wojnę ze swoich domów, nie wracali do nich za wcześnie, bo mogą tam być miny i broń. Powrót do domów będzie bezpieczny, dopiero gdy ukraińskie władze dadzą "zielone światło" - oświadczył wiceszef MSW Ukrainy Jewhen Jenin.

"Chciałbym zaapelować do wszystkich, by pozostawali ostrożni, spokojni i unikali pospiesznego wracania do opuszczonych budynków" - powiedział Jenin, cytowany przez agencję Ukrinform. Jak zauważył, w budynkach może być porzucona broń, amunicja, miny.

Wezwał Ukraińców, by poczekali, aż miejscowość zostanie skontrolowana m.in. przez policję, a oficjalne władze dadzą "zielone światło" do powrotu.

"Tylko potem możemy mówić o powrocie do domów po jakieś najbardziej potrzebne rzeczy, ubrania itd." - wskazał. (PAP)

22.03.2022 19:31

Rosja chciała podporządkować sobie Ukrainę, wzmocnić swoją siłę i prestiż oraz osłabić Zachód. Poniosła porażkę w każdym z tych celów - powiedział we wtorek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan. Jak dodał, choć Rosja może zająć fragmenty terytorium "nigdy nie zabierze kraju Ukraińcom".

"Rosja planowała osiągnąć trzy podstawowe cele, rozpoczynając swoją inwazję: po pierwsze, podporządkować sobie Ukrainę, po drugie, zwiększyć swoją siłę i prestiż i po trzecie, podzielić i osłabić Zachód" - powiedział Sullivan podczas wtorkowego briefingu zapowiadającego podróż prezydenta Joe Bidena do Europy. Jak ocenił, Rosja nie tylko nie osiągnęła żadnego z celów, lecz w każdym aspekcie pogorszyła swoją sytuację.

"Choć Rosja może wziąć więcej terytorium za sprawą swojej brutalnej operacji militarnej, nigdy nie zdoła zabrać kraju Ukraińcom". (PAP)

22.03.2022 19:23

Od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji, z Ukrainy do Polski przybyło 2,153 mln osób - poinformowała Straż Graniczna. We wtorek granicę przekroczyło dotąd 16,6 tys. uchodźców.

"Od 24.02 do Polski wjechało z Ukrainy 2,153 mln osób. Dzisiaj tj. 22.03 #funkcjonariuszeSG odprawili 16,6 tys. podróżnych - to spadek o 8 procent (wczoraj 18,1 tys.)" - podała Straż Graniczna na Twitterze.

SG zaznaczyła, że 8,7 tys. uchodźców z Ukrainy do Polski przybyło przez granicę na odcinku Bieszczadzkiego Oddziału SG, a 7,9 tys. na odcinku oddziału Nadbużańskiego.

Najwięcej, 4,7 tys. osób, przekroczyło granicę w Medyce, a także w Dorohusku (3,4 tys.), Korczowej (2,6 tys.) i w Hrebennem (2,3 tys.).

Wtorek jest 27. dniem agresji Rosji na Ukrainę.(PAP)

22.03.2022 19:11

Podczas wizyty w Europie prezydent USA Joe Biden ogłosi nowe sankcje przeciwko Rosji i omówi długoterminowe rozmieszczenie wojsk w Europie - powiedział we wtorek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Jak dodał, Biden ogłosi też nową inicjatywę ws. pomocy humanitarnej.

Doradca prezydenta zapowiedział, że ogłoszone zostaną zarówno nowe sankcje, jak i dodatkowe restrykcje zamykające istniejące luki. Dodał również, że podczas wizyty w Brukseli i Warszawie Biden będzie omawiał długoterminowe rozmieszczenie wojsk sojuszu na wschodniej flance, a także "dołączy do działań zmniejszających uzależnienie Europy od Rosji". (PAP)

22.03.2022 17:52

Oto jak hiszpańskie przedszkolaki powitały swego nowego kolegę z Ukrainy (patrz twit poniżej).

22.03.2022 17:51

22.03.2022 17:46


Akt NATO-Rosja z 1997 r. przestał istnieć, gdyż Rosja pokazała, że nie czuje się nim związana - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem. Dodał, że po agresji Rosji na Ukrainę NATO powinno zapomnieć o tym akcie i bronić wolnego świata.

Duda w Bukareszcie odniósł się do szczytu NATO w Paryżu z 1997 r., w którym uczestniczyła Rosja. Wtedy 16 państw członkowskich NATO podpisało z Rosją "Akt Stanowiący o podstawach wzajemnych stosunków, współpracy i bezpieczeństwa".

"Akt NATO-Rosja przestał istnieć. Rosja pokazała, że nie czuje się nim związana. NATO też powinno przestać wspominać o tym akcie z 1997 r., o jego postanowieniach i o jakichkolwiek zobowiązaniach dla NATO, które z niego wynikały" - oświadczył we wtorek Duda. "Nie ma tych zobowiązań, dziś jest zobowiązanie NATO do obrony wolnego świata przed Rosją, która jest zwyczajnym agresorem, dopuszcza się zbrodni wojennych, której bomby spadają na cywilne osiedla. Więc to jest wojna, którą można nazwać wojną totalną, która przypomina II wojnę światową, tak trzeba na nią patrzeć" - dodał Duda.

Podkreślił, że trzeba uczynić wszystko, by ta wojna się zakończyła, by Rosjanie zaprzestali swojej agresji i bombardowania Ukrainy, ale też, "by nie doszło do takiej sytuacji na terenie naszego kraju". "Temu służy NATO i NATO musi tu przyjąć odpowiednia pozycję. Mam nadzieję, że wstępna zapowiedź tego nastąpi na najbliższym szczycie NATO" - powiedział polski prezydent.

Duda podkreślił też, że szczyt NATO, do którego dojdzie w czwartek, jest "wyjątkowy" i ma służyć przygotowaniu do czerwcowego szczytu NATO w Madrycie, "który stworzy nową architekturę bezpieczeństwa w naszej części Europy".

W maju 1997 r. w Paryżu NATO i Rosja podpisały Akt Stanowiący o Wzajemnych Stosunkach, Współpracy i Bezpieczeństwie, powołując Stałą Radę NATO-Rosja. W dokumencie obie strony oświadczyły, że nie uważają się za przeciwników. Zobowiązały się do współpracy i budowy trwałego pokoju na obszarze euroatlantyckim.

NATO i Rosja zapowiedziały współpracę w zakresie m.in. zapobiegania konfliktom, wymiany informacji, zapobiegania rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia, kontroli zbrojeń czy walki z terroryzmem. NATO oświadczyło, że nie ma intencji ani planu rozmieszczania broni jądrowej na terytorium nowych członków sojuszu.

W roku 1999 do NATO przystąpiły: Polska, Czechy i Węgry. Rumunia, Litwa, Łotwa, Estonia, Słowacja, Słowenia i Bułgaria dołączyły w roku 2004. (PAP)

22.03.2022 17:19

Taki plakat (patrz poniżej) dostałam od Alexa ze Lwowa - napisała na Facebooku Henryka Szczepanowska.

22.03.2022 17:19

 

22.03.2022 17:02

Wobec tego, co stało się na Ukrainie potrzebna jest nowa koncepcja NATO - oświadczył prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w Bukareszcie z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem. Według Dudy, nowa koncepcja strategiczna NATO musi uwzględnić zmiany, które wywołała rosyjska agresja na Ukrainę.

Andrzej Duda spotkał się w Bukareszcie z prezydentem Rumunii w ramach konsultacji przed czwartkowym szczytem NATO.

"Wobec tego, co stało się na Ukrainie, wobec bezprecedensowej rosyjskiej agresji na to wolne, niepodległe, suwerenne państwo, (...) dla nas, ale i dla całej Europy, a można powiedzieć, że i dla świata potrzebna jest nowa koncepcja NATO" - oświadczył prezydent Duda po spotkaniu z prezydentem Iohannisem.

"Mówiliśmy dzisiaj z panem prezydentem, że nowa koncepcja strategiczna NATO, która jest w tej chwili wypracowywana musi uwzględnić te zmiany, które w oczywisty sposób wywołała rosyjska agresja na Ukrainę" - powiedział. "NATO musi na przyszłość wziąć to pod uwagę" - dodał.

"Uważam, że obecność natowska w naszych krajach powinna zmienić swój profil" - zaznaczył. Jak wyjaśnił, powinna być "obronną, stałą obecnością sił Sojuszu Północnoatlantyckiego na naszej ziemi". (PAP)

22.03.2022 15:52

22.03.2022 15:34

​Z jakiegoś powodu rosyjscy ideolodzy uważają, że wykorzystywanie dzieci w akcjach wspierających „operację specjalną” jest w porządku - napisała na twitterze NEXTA publikując zdjęcia dzieci (twarze zamazane), które trzymają literę "Z" lub ją tworzą. Na oryginalnych opublikowanych zdjęciach widać twarze dzieci - dodaje. 

22.03.2022 15:32

22.03.2022 15:06

22.03.2022 13:51

Ukraińcy zapłacili własnym życiem i krwią za niepodległość, władze Ukrainy wiedzą, że społeczeństwo nie jest i nie będzie gotowe kapitulować - powiedział w wywiadzie dla ukraińskiego portalu NV ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki.

22.03.2022 13:03

​Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin przekazał, że nie jest w stanie powiedzieć, czy papież Franciszek pojedzie na Ukrainę. Jak poinformował wcześniej ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział papieżowi przez telefon, że jest on "najbardziej oczekiwanym gościem" w jego kraju.

22.03.2022 11:58

Część gmin w rejonie Buczy w obwodzie kijowskim znajduje się pod ostrzałem wojsk rosyjskich, część jest na krawędzi katastrofy humanitarnej - poinformował we wtorek szef obwodu kijowskiego Ołeksandr Pawluk.

22.03.2022 11:56

​W obwodzie charkowskim armia ukraińska zniszczyła kolumnę wojsk rosyjskich i zestrzeliła we wtorek rosyjski pocisk manewrujący - poinformował szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

22.03.2022 11:21

22.03.2022 11:21

Papież Franciszek zadzwonił do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - poinformował we wtorek na Twitterze ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz. Jak napisał, Zełenski powiedział papieżowi, że jest on "najbardziej oczekiwanym gościem" na Ukrainie.

22.03.2022 09:33

Do tej pory udało się ewakuować z Mariupola 45 tysięcy osób, ale ponad 100 tysięcy zostało w mieście.

22.03.2022 08:58

Mer Boryspola w obwodzie kijowskim Wołodymyr Borysenko zaapelował we wtorek do cywilnej ludności miasta, by z niego wyjechała. Wskazał, że wokół toczą się walki z siłami rosyjskimi, a im mniej cywilów jest w mieście, tym łatwiejsze są działania armii ukraińskiej.

22.03.2022 07:46

Po wielu dniach walk siły ukraińskie odzyskały kontrolę nad zajętą wcześniej przez wojska rosyjskie miejscowością Makarów, położoną około 70 km na zachód od Kijowa – poinformowała we wtorek stacja CNN, cytując komunikat sił zbrojnych Ukrainy.

"Flaga państwowa Ukrainy została podniesiona w mieście Makarów" po wycofaniu się stamtąd wojsk rosyjskich – napisały siły zbrojne na Facebooku. CNN zaznacza, że nie jest w stanie zweryfikować tej informacji. (PAP)

22.03.2022 07:10

​Ukraińskie siły zbrojne i obrona terytorialna utrzymały pełną kontrolę nad atakowanym przez wojska rosyjskie Czernihowem na północy Ukrainy – poinformował mer tego miasta Władysław Atroszenko, cytowany przez agencję Ukrinform."Kilka tygodni temu (najeźdźcy) dokonali pewnych przełomów przy użyciu sabotażu i grup zwiadowczych, ale wszystkie one zostały zlikwidowane". (PAP)

21.03.2022 22:48

21.03.2022 22:47

21.03.2022 22:04

21.03.2022 22:03

21.03.2022 21:51

21.03.2022 21:50

21.03.2022 21:49

​Boris Johnson: Przed spotkaniami NATO i G7 w tym tygodniu rozmawiałem z przywódcami Quint, aby omówić nasze bieżące wsparcie wojskowe, dyplomatyczne i gospodarcze dla Ukrainy. Razem musimy utrzymać presję na barbarzyńską inwazję Rosji i zapewnić #PutinMustFail (Upadek Putina).

21.03.2022 21:48

21.03.2022 21:47

21.03.2022 21:43

21.03.2022 17:44

Koncern Renault zamierza pozostać na rynku rosyjskim. Rosja jest drugim po Francji najważniejszym rynkiem dla koncernu Renault. Koncern w oficjalnych komunikatach informuje, że firma nie zamierza wycofywać się z tego kraju, a priorytetem dla niej jest bezpieczeństwo jej pracowników  (PAP).

21.03.2022 17:22

​Rosjanie od początku inwazji ostrzelali 135 ukraińskich szpitali, zabijając przy tym sześciu lekarzy i raniąc 16 - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko.

21.03.2022 16:53

Jeszcze przed początkiem inwazji na Ukrainę rosyjskie wojska 19 lutego nielegalnie wywiozły do Rosji 2389 dzieci z separatystycznych republik w obwodach donieckim i ługańskim - poinformowało na Facebooku w poniedziałek MSZ Ukrainy.

21.03.2022 15:30

W ataku bombowym w Charkowie zginął ocalały z obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie 96-letni Borys Romanczenko  - poinformował w poniedziałek dyrektor Fundacji Miejsc Pamięci Buchenwald i Mittelbau-Dora Jens-Christian Wagner, powołując się na bliskich Romanczenki.

21.03.2022 15:28

​Wg szacunków ONZ od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę na skutek działań wojennych zginęło 925 cywili, a blisko 1,5 tys. zostało rannych.

21.03.2022 13:58

Przez 26 dni walki zniszczyliśmy cztery z dziesięciu armii Federacji Rosyjskiej - trzy armie uderzeniowe i jedną lotniczą - poinformował w poniedziałek doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz. Dodał, że wróg utracił możliwość prowadzenia natarcia i ogranicza się do manewrów taktycznych.

"Nasze oddziały zniszczyły 11 batalionów czołgów, 34 bataliony opancerzonych wozów bojowych, 5 dywizji wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 17 dywizji artylerii, prawie pięć pułków samolotów i pięć pułków helikopterów. To trzy rosyjskie armie uderzeniowe i jedna powietrzna. W sumie to cztery z dziesięciu posiadanych przez Rosję armii" - wyliczył na konferencji prasowej w kancelarii prezydenta Arestowycz.

Dodał, że obecnie "wróg praktycznie stracił możliwość prowadzenia operacji ofensywnych i przeprowadza jedynie manewry taktyczne oraz przegrupowuje siły, co pozawala Siłom Zbrojnym Ukrainy dziesiątkować go przy pomocy uderzeń rakietowych i artyleryjskich". (PAP)

21.03.2022 12:57

Ministerstwo Obrony Ukrainy napisało, że Leroy Marlin został pierwsza firmą na świecie, która finansuje bombardowanie swych sklepów i zabijanie swych pracowników (patrz poniżej). Sieć ta postanowiła pozostać w Rosji, a nawet poszerzyć tam oferowany asortyment.

21.03.2022 12:55

21.03.2022 11:38

Podpis do filmu poniżej: 80- letnia córka ewakuuje 106-letnia matkę z Buczy po 24-dniowym rosyjskim ostrzale. Jej matka przeżyła trzy fale głodu, w tym Wielki Głód (Hołodomor), Czerwony Terror (1918-22) i Wielki Terror (1936-38). A teraz Rosjanie znów atakują...

21.03.2022 11:35

21.03.2022 10:42

Podpis do poniższej fotografii: Macierzyństwo. Ukraina, Europa 2022.

21.03.2022 10:41

21.03.2022 10:39

Straty armii Rosji podczas 25 dni agresji zbrojnej przeciwko Ukrainie, to już ok. 15 tys. żołnierzy, a także m.in. 498 czołgów, 97 samolotów, 121 śmigłowców i 1,5 tys. bojowych wozów piechoty – podał w poniedziałek sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w komunikacie na Facebooku.

Oprócz tego, według ukraińskiego sztabu, siły rosyjskie straciły 240 jednostek artyleryjskich, 80 wyrzutni, 45 jednostek sprzętu obrony przeciwlotniczej, prawie 1000 samochodów, trzy jednostki pływające, 60 cystern, 24 drony i 13 jednostek sprzętu specjalnego. (PAP)

21.03.2022 10:00

W obwodzie kijowskim i wokół Czernihowa toczyły się walki, całą noc trwał ostrzał Sum – podaje portal Hromadske w porannym przeglądzie sytuacji w różnych częściach kraju. Działania zbrojne odbywały się także w obwodach donieckim, ługańskim, charkowskim i mikołajowskim.

W obwodzie kijowskim trwały walki na kierunku żytomierskim. Siły rosyjskie prowadziły ostrzał w rejonie Makarowa, a także szeregu miejscowości na zachód od Kijowa. „Wiele wsi w rejonie buczańskim jest pod okupacją, co przybliża katastrofę humanitarną” - podaje Hromadske.

Z niektórych wsi nie da się wyjechać z powodu ostrzałów. Toczą się działania zbrojne w Hostomlu, Buczy i Irpieniu. Rosjanie utrzymują pozycje w kilku punktach rejonu browarskiego.

W obwodzie czernihowskim toczyły się walki wokół miasta, dochodziło do ostrzałów. „W całym Czernihowie już prawie od dwóch tygodni nie ma światła, wody, ogrzewania, a prawie w całym – łączności i gazu” – powiadamia portal.

Całą noc trwał ostrzał Sum na północnym wschodzie kraju. Nad ranem doszło do uszkodzenia zbiornika w zakładach chemicznych i wycieku amoniaku, jednak władze zapewniły, że nie ma zagrożenia dla ludności.

W Charkowie wojska rosyjskie znowu ostrzeliwały dzielnice mieszkalne. Trwają starcia w okolicach Iziumu. W niedzielę władze straciły kontakt z sześcioma osobami z konwoju z pomocą humanitarną dla Wołczańska.

W obwodzie rówieńskim rano w poniedziałek doszło do dwóch ataków rakietowych na poligon wojskowy.

W obwodzie ługańskim w nocy ostrzeliwane były Nowodrużeśk, Lisiczańsk i Rubiżne. W ciągu doby uszkodzono lub zniszczono ok. 20 budynków, w tym domy wielopiętrowe i prywatne, obiekty infrastruktury.

W Mariupolu sytuacja nie poprawiła się – miasto znajduje się pod ostrzałem, pogłębia się katastrofa humanitarna. W obwodzie trwały ostrzały i walki.

W ciągu minionej doby także trwały starcia i dochodziło do ostrzałów w okolicach Mikołajowa.

W obwodzie chersońskim przy granicy z obwodem mikołajowskim grzmiały silne wybuchy. W nocy w Chersoniu słychać było strzały z karabinów maszynowych.

Stosunkowo spokojnie, jak relacjonuje Hromadske, było w pozostałych regionach kraju. (PAP)

21.03.2022 09:59

21.03.2022 09:31

21.03.2022 09:17

Większa część rosyjskich sił nacierających na Kijów utknęła i pozostaje 25 km od centrum miasta, ale Kijów pozostaje głównym celem Rosji i zapewne będzie ona podejmować kolejne próby okrążenia go - oceniło w poniedziałek rano brytyjskie ministerstwo obrony.

"Ciężkie walki trwają na północ od Kijowa. Siły rosyjskie nacierające na miasto od północnego wschodu utknęły. Siły nacierające z kierunku Hostomla na północnym zachodzie zostały odparte w wyniku zaciętego oporu ukraińskiego. Większa część sił rosyjskich pozostaje w odległości ponad 25 km od centrum miasta" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"Mimo braku postępów, Kijów pozostaje głównym celem wojskowym Rosji i prawdopodobnie będzie ona priorytetowo traktować próby okrążenia miasta w nadchodzących tygodniach" - dodano. (PAP)

21.03.2022 08:24

Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 2 114 000 osób - poinformowała w poniedziałek rano Straż Graniczna. W niedzielę funkcjonariusze odprawili 33,8 tys. podróżnych, a w poniedziałek do godziny 7 rano - 5,7 tys osób.

"Od 24.02 do Polski wjechało z Ukrainy 2,114 mln osób. Wczoraj tj.21.03 #funkcjonariuszeSG odprawili 33,8 tys. podróżnych - to spadek o 16 proc. w porównaniu z dniem wcześniejszym (40,1 tys.). Dzisiaj do godz. 07.00 rano 5,7 tys. - spadek o 17 proc." - przekazała w poniedziałek na Twitterze Straż Graniczna.

Jak dodano, od 24 lutego w przeciwnym kierunku - z Polski do Ukrainy wyjechało 264 tys. osób.

Poniedziałek jest 26. dniem agresji Rosji na Ukrainę. (PAP)

21.03.2022 08:11

21.03.2022 06:50

Według danych rosyjskiej organizacji rejestrującej przypadki łamania praw człowieka OVD Info,w niedzielę w 37 miastach Rosji zatrzymano 936 osób - poinformował "The Kyiv Independent"

Jak informuje portal OVD Info, od początku inwazji Rosji na Ukrainę w Rosji policja i służby specjalne zatrzymały 15 031 osób biorących udział w antywojennych, nielegalnych w Rosji,demonstracjach. (PAP)

21.03.2022 06:49

​Co najmniej cztery osoby zginęły w wyniku ostrzału kilku budynków w zachodniej części Kijowa - poinformowała niemiecka agencja prasowa DPA cytując informacje udostępnione w mediach społecznościowych przez służby obrony cywilnej ukraińskiej stolicy.

Jak poinformował burmistrz Kijowa Witalij Kliczko, podczas ataku uszkodzonych i podpalonych zostało kilka budynków mieszkalnych w dzielnicy Podół.

W płomieniach stanęło również centrum handlowe, oraz zaparkowane przed nim samochody.

"Na miejscu są już ekipy ratunkowe i sanitariusze" - poinformował Kliczko na Telegramie.

W sobotę władze ukraińskiej stolicy poinformowały na komunikatorze Telegram, że od początku inwazji rosyjskiej 24 lutego w Kijowie zginęło 228 osób, w tym czworo dzieci, a rannych zostało 912 osób, w tym 16 dzieci.

W komunikacie tym podano, że wojska rosyjskie zniszczyły w Kijowie 36 budynków mieszkalnych, sześć szkół i cztery przedszkola. W 57 domach zniszczone są fasady, balkony i okna. (PAP)

20.03.2022 19:55

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck uzgodnił z emirem Kataru długoterminowe partnerstwo energetyczne. Dzięki temu Niemcy są krok bliżej do uniezależnienie się od dostaw gazu z Rosji. Jednak "gorzka wiadomość jest taka, że nadal potrzebujemy rosyjskiego gazu"

20.03.2022 19:54

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział w niedzielę, że "UE i NATO nigdy nie groziły Rosji ani nie prowadziły agresywnej polityki". "Zawsze staraliśmy się utrzymać dialog polityczny" - mówił we włoskiej telewizji RAI. Zdaniem Michela jesteśmy na progu III wojny światowej.

20.03.2022 17:58

​USA namawiają Turcję, by przekazała Ukrainie rosyjskie systemy rakietowe S-400. Poza realną pomocą dla Ukrainy, dla państw NATO może to być okazja do poznania realnych możliwości tego rosyjskiego sprzętu czwartej generacji. Turcja jest pierwszym państwem członkowskim NATO, które kupiło te rakietowe systemy obrony powietrznej od Rosji. Ich dostawy do Turcji rozpoczęły się w lipcu 2019 r. 

20.03.2022 15:33

Co najmniej 12 mieszkańców Enerhodaru, miasta nieopodal Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, było w ostatnich dniach torturowanych przez rosyjskich wojskowych - twierdzi ukraiński koncern państwowy skupiający wszystkie cztery elektrownie atomowe, Enerhoatom, w komunikacie opublikowanym w niedzielę w komunikatorze Telegram.

20.03.2022 15:19

Rosja popełniła na Ukrainie "prawie wszystkie możliwe zbrodnie wojenne, jakie widziała ludzkość" - powiedziała w niedzielę wicepremier Ukrainy Olha Stefaniszyna. Jak dodała, "ukraińskie kobiety były gwałcone godzinami, a następnie mordowane".

20.03.2022 15:18

W Czernihowie, leżącym na północy Ukrainy, panuje stan całkowitej katastrofy humanitarnej: nie ma wciąż korytarza humanitarnego, wojska rosyjskie ostrzelały szpital  - poinformował w niedzielę w ukraińskiej telewizji mer miasta Władysław Atroszenko.

20.03.2022 14:19

20.03.2022 14:17

W Chersoniu na południu Ukrainy, zajętym przez wojska rosyjskie, odbyła się w niedzielę kolejna demonstracja proukraińska. Władze miasta informują o pogarszającej się sytuacji gospodarczo-społecznej - braku leków i kończących się zapasach paliwa.

20.03.2022 11:53

​Czeczeńscy bojownicy, tzw. kadyrowcy walczyli po stronie Rosji na Ukrainie niemal od pierwszego dnia inwazji; setki z nich zginęły. 13 marca zostali ostatecznie wycofani na Białoruś, skąd powrócili do Czeczenii - podało w sobotę Radio Swoboda /PAP/.

20.03.2022 09:09

Zbombardowane dzielnice Mariupola.   Zbombardowane dzielnice Mariupola. PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT

20.03.2022 09:06

2 080 978 osób przybyło od 24 lutego do Polski z terenu ogarniętej wojną Ukrainy - poinformowała w niedzielę rano polska Straż Graniczna.

20.03.2022 09:04

W nocnym ostrzale Charkowa zginęło co najmniej 5 osób, wśród ofiar jest 9-letnie dziecko.

20.03.2022 09:02

Co najmniej 115 dzieci zginęło, a 140 zostało rannych na skutek rosyjskich ataków w Ukrainie. To dane ukraińskiej Prokuratury Generalnej.

20.03.2022 07:56

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że spośród składu osobowego 331. Gwardyjskiego pułku spadochronowo-desantowego z Kostromy (na północny wschód od Moskwy), który uczestniczył w działaniach bojowych na kierunku kijowskim, przeżył tylko jeden żołnierz i znajduje się on w szpitalu.

20.03.2022 07:40

​Rosyjscy okupanci świadomie wprowadzają surowy reżym administracyjno-policyjny, stwarzając warunki dla kryzysu humanitarnego na zajętych terenach – ocenił w niedzielę rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Sztab poinformował, że w ciągu minionej doby z miasta Apostołowo w obwodzie dniepropietrowskim wyruszyło do obwodu chersońskiego 14 ciężarówek z artykułami żywnościowymi i podstawowymi lekami, ale rosyjscy okupanci nie przepuścili tego konwoju, nie podając przyczyn. CZYTAJ WIĘCEJ

20.03.2022 06:49

​W ciągu kilku dni ukraińscy żołnierze odepchnęli wojska rosyjskie na 70 kilometrów od Kijowa - poinformował w sobotę rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk.

"W tej chwili nie mamy żadnych znaczących zmian w sytuacji operacyjnej. Wróg został zatrzymany prawie we wszystkich kierunkach, z których nacierał" - cytuje Motuzianyka "Ukraińska Prawda". (PAP)

19.03.2022 18:14

19.03.2022 10:32

Wczoraj na Ukrainie siedem z dziewięciu zadeklarowanych korytarzy humanitarnych zdołało zorganizować swoją pracę, co pozwoliło na ewakuację ponad 9 tysięcy osób - informuje NEXTA na twitterze.

19.03.2022 10:31

19.03.2022 10:30

Poniżej widok z satelity na obecny Mariupol.

19.03.2022 10:29

19.03.2022 10:28

Były brytyjski premier David Cameron osobiście jedzie do granicy z Polską, aby dostarczyć pomoc humanitarną do Czerwonego Krzyża dla Ukraińców.

19.03.2022 10:27

19.03.2022 10:20

Poniżej krótki film ukazujący Charków po nocnych walkach.

19.03.2022 10:19

19.03.2022 09:16

19.03.2022 06:50

"Wyobraźcie sobie, że na tym stadionie jest 14 tysięcy trupów i dziesiątki tysięcy okaleczonych" - powiedział w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo, komentując wystąpienie Władimira Putina podczas propagandowej imprezy na moskiewskim stadionie Łużniki z okazji 8. rocznicy aneksji Krymu.

Według władz w Kijowie na Ukrainie zginęło już ponad 14 tysięcy rosyjskich żołnierzy, a dziesiątki tysięcy zostało rannych. "To jest cena wojny. Niewiele ponad trzy tygodnie. Ona musi się skończyć, propozycje Ukrainy są na stole" – powiedział prezydent (t.me/V_Zelenskiy_official/874).

"Podobno w wiecu w Moskwie uczestniczyło łącznie około 200 tys. osób - około 95 tysięcy na stadionie i 100 tys. w jego okolicy. Tyle samo rosyjskich żołnierzy brało udział w inwazji na Ukrainę" - wskazał Zełenski. (PAP)

19.03.2022 06:24

​Rosjanie próbują nalotami zrekompensować niepowodzenia na lądzie; w piątek wykonali ich ponad 40 - poinformował w nocy z piątku na sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Najeźdźcy niszczą infrastrukturę miast, niszczą gęsto zaludnione obszary w celu zastraszenia ludności cywilnej Ukrainy i przekonania przywódców wojskowych i politycznych naszego kraju do negocjowania na warunkach wroga" - ocenił sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W komunikacie poinformowano również o tymczasowym odcięciu Ukrainy od dostępu do Morza Azowskiego. (PAP)

18.03.2022 20:01

18.03.2022 19:41

18.03.2022 18:34

18.03.2022 18:06

Dziękuję Polakom za opowiedzenie nam wszystkim, co to znaczy być człowiekiem, co to znaczy okazywać współczucie lub jak zrozumieć, że wszyscy jesteśmy stworzeni na obraz Boga - powiedział dyrektor generalny American Jewish Committee David Harris.

"Podczas gdy nasza humanitarna misja na granicy ukraińsko-polskiej dała nam bolesny widok z pierwszej ręki na rozwijający się kryzys uchodźczy, zainspirowało nas również współczucie Polaków i chęć pomocy swoim ukraińskim sąsiadom" - napisał w piątek na Twitterze American Jewish Committee (amerykańska organizacja działająca na rzecz obrony praw Żydów poza USA - PAP).

Do wpisu dodano film, w którym nagrano wypowiedź dyrektora generalnego American Jewish Committee Davida Harrisa. "Dziękuję Polakom za opowiedzenie nam wszystkim, co to znaczy być człowiekiem, co to znaczy okazywać współczucie lub jak zrozumieć, że wszyscy jesteśmy stworzeni na obraz Boga" - powiedział Harris.

Piątek jest 23. dniem inwazji Rosji na Ukrainę. (PAP)

18.03.2022 18:02

Od 24 lutego z Ukrainy do Polski przyjechało 2 012 906 osób - poinformowała Straż Graniczna.

"Od 24.02 do Polski wjechało z Ukrainy 2 012 906 osób. Dzisiaj #funkcjonariuszeSG odprawili 22,7 tys. podróżnych - to spadek o 24 proc. (wczoraj 29,9 tys.) #PSMedyka 6,7 tys. #PSGKorczowa 3,6 tys. #PSGDorohusk i #PSGHrebenne po 3,5 tys. #PSGHrubieszów 1,7 tys. #PSGDołhobyczów 1,6 tys. #PSGLubaczów 1,2 tys. #PSGKrościenko 1 tys." - napisała w piątek po południu Straż Graniczna.

Piątek jest 23. dniem inwazji Rosji na Ukrainę. (PAP)

18.03.2022 16:29

Biały Dom: Rozmowa Biden-Xi zakończyła się po prawie dwóch godzinach

Rozmowa telefoniczna prezydenta USA Joe Bidena z przywódcą Chin Xi Jinpingiem zakończyła się po godzinie i 50 minutach - przekazał w piątek Biały Dom dziennikarzom.

Jak dotąd Biały Dom nie podał szczegółów rozmowy. Poinformował jednak, że trwała on a od 14.03 do 15.53 czasu polskiego.

Jeszcze przed zakończeniem rozmowy chińskie media opublikowały komunikat Xi Jinpinga, w którym stwierdził on, że konflikt na Ukrainie nie jest w niczyim interesie. (PAP)

18.03.2022 16:27

 Rząd ​Holandii: dostarczymy na Słowację amerykański system obrony powietrznej Patriot; Słowacja chce przekazać Ukrainie swój system S-300. (PAP)

18.03.2022 15:24

18.03.2022 13:49

18.03.2022 12:57

​Od piątku personel dyplomatyczny i rządowy Rosji i Białorusi ma zakaz wchodzenia na teren Parlamentu Europejskiego. W Domu Demokracji nie ma miejsca dla tych, którzy dążą do zniszczenia demokratycznego porządku - poinformowała na Twitterze przewodnicząca PE Roberta Metsola. (PAP)

18.03.2022 12:11

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wstrzymała współpracę z rosyjską agencją Roskosmos w misji kosmicznej ExoMars. Na 2022 rok w ramach tej misji planowano wystrzelenie marsjańskiego łazika Rosalind Franklin i lądownika Kazaczok.

ExoMars to wspólny program badawczy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos. Jego celem są poszukiwania śladów dawnego życia na Marsie, rożnych procesów geologicznych, a także badania gazów śladowych w atmosferze planety. (PAP)

18.03.2022 11:25

​Po raz kolejny ostrzelano Kijów: nie żyje co najmniej jedna osoba, przynajmniej 19 osób jest rannych (w tym czworo dzieci).

18.03.2022 11:22

Unia Europejska w obliczu wojny na Ukrainie dała dowód zjednoczenia, ale jest "nieobecna pod względem decyzyjnym" - uważa były przewodniczący Komisji Europejskiej i były premier Włoch Romano Prodi. Jego zdaniem Unia jest "siłą, która nie ma znaczenia".

18.03.2022 10:26

Wg agencji Interfax-Ukraina z Mariupola udało się jak dotąd ewakuować około 35 tys. osób. Liczba potwierdzonych zabitych przez atak Rosjan cywilów to około 2,5 tys.

18.03.2022 10:24

Ostrzał Lwowa został przeprowadzony z okrętu podwodnego na Morzu Czarnym.

18.03.2022 09:59

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden odbędzie w piątek o godz. 14 czasu polskiego (godz. 9 czasu waszyngtońskiego) rozmowę z przywódcą Chin Xi Jinpingiem - informuje agencja Reutera powołująca się na Biały Dom.

"To część naszych wysiłków, by utrzymywać otwarte kanały komunikacji między Stanami Zjednoczonymi i ChRL. Przywódcy omówią rywalizację między naszymi krajami, a także wojnę Rosji przeciwko Ukrainie i inne zajmujące obie strony kwestie" - podała w wydanym w czwartek komunikacie rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Podczas czwartkowego briefingu sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że Biden wykorzysta tę rozmowę, by "wyraźnie zaznaczyć, że Chiny poniosą odpowiedzialność za wszelkie działania, które podejmą w celu wsparcia agresji Rosji", a takie działania będą "kosztować". (PAP)

18.03.2022 09:53

18.03.2022 09:08

​Miasto Izium jest w ruinie - powiedział w piątek telewizji Nastojaszczeje Wriemia przedstawiciel władz miejskich Konstantyn Petrow. "Rosjanie kontrolują część miasta, ale wokół niego toczą się walki, przez co ewakuacja jest od czterech dni niemożliwa". 

18.03.2022 08:27

Wojska rosyjskie zbombardowały ukraiński obiekt wojskowy w pobliżu Zaporoża. Na razie nie ma doniesień o ofiarach.

18.03.2022 08:05

Ukraiński rząd zwrócił się Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) by wymógł na Rosji usunięcie ciał swoich zabitych żołnierzy - poinformowała wicepremier Ukrainy Irina Wereszczuk, cytowana w piątek rano przez agencję Ukrinform. (PAP)

18.03.2022 06:37

​Co najmniej trzy silne eksplozje dały się słyszeć w piątek rano we Lwowie - poinformowała stacja telewizyjna Ukraina 24 za pośrednictwem komunikatora Telegram. Na krótkim nagraniu wideo widać na horyzoncie unoszące się w górę kłęby dymu w krztałcie grzyba. (PAP)

17.03.2022 21:35

Mariupol: Rosjanie kontynuują ostrzały, uniemożliwiając oczyszczanie z gruzu teatru w Mariupolu, w piwnicy którego skryło się ok. 800 ludzi - pisze w czwartek portal Ukraińska Prawda, powołując się na pułk Azow i świadka wydarzeń. Na teatr Rosjanie zrzucili dwie ciężkie bomy.

17.03.2022 21:34

Zabity na Ukrainie w czwartek Amerykanin to 67-letni James Whitney Hill, który  był doradcą szefa ukraińskiego MSW - podaje w czwartek CNN, powołując się na innego doradcę ministra spraw wewnętrznych Antona Geraszenko. O zabiciu obywatela USA w Czernihowie na północy Ukrainy poinformowały w czwartek wczesnym popołudniem lokalne władze. [PAP]

17.03.2022 21:12

Biały Dom ma "poważne obawy", iż Chiny mogą dostarczyć Rosji wyposażenie wojskowe. 

17.03.2022 18:34

Close the sky over Ukraine!
24 Канал

17.03.2022 18:34

Film, który prezydent Zełensky pokazał wczoraj amerykańskim kongresmenom jest tak wstrząsający m.in. dlatego, że zaczyna się od pięknych, przedwojennych (jak to w ogóle brzmi?!) ujęć ukraińskich miast, tak bardzo podobnych do miast, w których żyjemy. Dopiero później widzimy obrazy zniszczeń, śmierci i cierpienia - pisze Wojciech Teister w komentarzu "Wstrząsający kontrast"

17.03.2022 18:02

Liczba zabitych cywilnych mieszkańców atakowanego przez wojska rosyjskie Czernihowa, na północny wschód od Kijowa, przekroczyła 200.

17.03.2022 15:33

"Bestialstwo agresora i tragedie milionów ludzi, które dzieją się niemal na naszych oczach, budzą przerażenie - pisze Jacek Wojtysiak - Ostatnie słowo należy do wszechmocnego i dobrego Boga".

17.03.2022 15:25

Co najmniej 15 osób zginęło, a 25 zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału miejscowości Merefa w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy – poinformowała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na prokuraturę. Zniszczona została szkoła i dom kultury.

17.03.2022 15:02

Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz zaapelował w czwartek do mieszkańców terenów okupowanych przez Rosjan, by niszczyli tory kolejowe, które są wykorzystywane do przesyłania zaopatrzenia dla rosyjskiej armii.

"Rozpocznijmy totalną kolejową wojnę z przeciwnikiem na okupowanych terytoriach" - zaapelował Arestowycz w nagraniu opublikowanym na Facebooku. W jego ocenie podjęcie działań dywersyjnych na kolei może znacząco wpłynąć na dalszy przebieg wojny.

17.03.2022 15:00

​188 dronów dotarło do Lwowa w ramach projektu holenderskiej grupy wolontariackiej "Eyes on Ukraine”. “Przekazujemy je dziennikarzom na Ukrainie, aby mogli pokazać światu działania rosyjskiej armii. (PAP)

17.03.2022 12:06

​Rozlokujemy w Polsce system przeciwlotniczy średniego zasięgu Sky Sabre; dodatkowo wyślemy 100 żołnierzy, aby zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej - poinformował w czwartek w Warszawie sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace.

Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii na konferencji po spotkaniu z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem mówił o trwającej na Ukrainie wojnie, gdzie miliony ludzi cierpi i musi opuszczać swój kraj z uwagi na nielegalną agresję Rosji. "Kto by pomyślał, że po tylu latach w Europie znowu pojawi się tyran, który będzie obecny na granicach Europy i będzie prowadził straszliwą wojnę przeciwko krajowi, który podjął tylko jedną decyzję: chciał mieć wolność wyrażania swojej woli" - powiedział Wallace.

Podkreślił, że na barkach Europejczyków spoczywa obowiązek pomocy Ukrainie i Ukraińcom. "Władimir Putin najbardziej boi się odpowiedzi międzynarodowej i tę odpowiedź międzynarodową rzeczywiście otrzymał" - mówił Wallace, wskazując na nałożone na Rosję sankcje oraz na wysłanie do Polski brytyjskich żołnierzy .

"To była bardzo słuszna decyzja, że rozpoczęliśmy tak bliską współpracę z jednym z naszych najstarszych sojuszników, czyli z Polską. Wielka Brytania wspiera Polskę i dalej tak będzie, ponieważ to Polska na swoich barkach dźwiga największy ciężar wynikający ze skutków tej wojny. Polska radzi sobie bardzo dobrze i naprawdę robi to w sposób niezwykle odważny" - oświadczył.

"Dlatego chciałbym ogłosić, że rozlokujemy w Polsce system średniego zasięgu Sky Sabre. Dodatkowo wyślemy 100 żołnierzy, aby wspierać Polskę i przede wszystkim zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej" - poinformował sekretarz obrony Wielkiej Brytanii.

Wskazywał, że jest to najnowocześniejszy brytyjski system średniego zasięgu, który jest w stanie uderzyć w cel wielkości piłki tenisowej z prędkością dźwięku. "Będziemy ten system wraz z Polską rozwijać w przyszłości" - zapowiedział.

"Mam nadzieję, że to wyśle jasny sygnał do Kremla, żeby ani przez sekundę nie wątpili, że będziemy bronić zarówno naszych wartości, jak i naszego przyjaciela, Polski" - dodał. (PAP)

17.03.2022 10:49

​Papież rozmawiał z kanclerzem Niemiec o Ukrainie.

17.03.2022 10:13

Po zakończeniu kontraktu jamalskiego z końcem 2022 r., nie będziemy więcej kupować gazu z Rosji - zadeklarował w czwartek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

"Nawet jeżeli komuś będzie mogło się wydawać, że biznesowo kolejne kontrakty byłyby korzystne, to w obecnych czasach trudno sobie w ogóle to wyobrazić" - powiedział Naimski w RMF FM. Jak zaznaczył, co prawda obecnie gaz rosyjski ma duży udział w imporcie Polski, ale PGNiG jest w stanie go zastąpić. Ma portfel kontraktów, które zastąpią dostawy rosyjskie, a Gaz-System kończy inwestycje, które są do tego konieczne - wyjaśnił.

Jak przypomniał pełnomocnik, "w październiku oddajemy gazociąg Baltic Pipe, mamy już rozbudowany terminal LNG", gotowa będzie też inna infrastruktura, np. połączenie gazowe z Litwą i Słowacją.

"Będziemy przygotowani także jeśli chodzi o zakupy" - zapewnił. Jak zaznaczył Piotr Naimski, ceny w tych zakupach "nie muszą być dużo droższe". "Przez długie lata za rosyjski gaz, od monopolistycznego dostawcy, który mógł podyktować cenę, płaciliśmy więcej, niż można było uzyskać w zachodniej Europie. Ceny będą europejskie" - wyjaśnił Piotr Naimski.

Jak ocenił, obecne, bardzo wysokie ceny europejskie zostaną ustabilizowane, bo wszyscy odbiorcy w Europie starają się uruchomić inne dostawy niż rosyjskie. W USA, które wysyłają gaz LNG do Europy, gaz na giełdzie w ogóle nie podrożał, globalizacja rynku gazowego będzie prowadziła do akceptowalnych cen - wskazał.

Naimski podkreślił też, że polski rząd jest za tym, aby wprowadzić natychmiastowe embargo na dostawy ropy z Rosji. Nasze rafinerie są w stanie przestawić się na inne dostawy ropy, zostało to przećwiczone w 2019 r., kiedy rosyjska ropa została zanieczyszczona i jej przepływ trzeba było wstrzymać - przypomniał, wskazując, że przez ponad 40 dni polskie rafinerie były wtedy zaopatrywane przez naftoport. To jednak wpływa na cenę, i to może być droższe, ale z drugiej strony na Ukrainie giną ludzie - podkreślił Naimski. (PAP)

17.03.2022 10:09

​USA wraz z sojusznikami powołały w środę specjalną grupę mającą "przejmować i zamrażać" środki należące do objętych międzynarodowymi sankcjami rosyjskich oligarchów - poinformowała agencja AP.

Szefowa resortu finansów USA Janet Yellen oraz amerykański prokurator generalny Merrick Garland zwołali w środę pierwsze zebranie grupy specjalnej REPO (Rosyjskie Elity, Pełnomocnicy i Oligarchowie), mającej koordynować wdrażanie i przestrzeganie sankcji wymierzonych w rosyjskich oligarchów po inwazji na Ukrainę rozpoczętej przez Moskwę 24 lutego.

Grupa będzie monitorować przestrzeganie kar nałożonych na 50 osób, wśród których znalazł się rosyjski prezydent Władimir Putin oraz minister spraw zagranicznych tego kraju Siergiej Ławrow. W skład zespołu poza USA weszli przedstawiciele Australii, Kanady, Niemiec, Włoch, Francji, Japonii, Wielkiej Brytanii oraz Komisji Europejskiej - poinformowała agencja Reutera. (PAP)

17.03.2022 10:03

​Poprzednia relacja z aktualnych wydarzeń na Ukrainie. Zobacz TUTAJ

Zobacz także

Zapisane na później

Pobieranie listy