Nowy numer 25/2022 Archiwum

Rau: Decyzję w sprawie przekazania MiG-ów Ukrainie może podjąć tylko cały sojusz NATO

Decyzję w sprawie ewentualnego przekazania polskich MiG-ów Ukrainie może podjąć tylko całe NATO, a nie pojedynczy jego członkowie - powiedział w poniedziałek szef polskiego MSZ Zbigniew Rau po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ.

"Mogę tylko powiedzieć, że ta decyzja może zostać podjęta tylko przez cały sojusz NATO, a nie jednego członka, bo skutki tego rodzaju decyzji wpłyną na cały Sojusz" - powiedział Rau podczas konferencji prasowej po wystąpieniu w Radzie Bezpieczeństwa w ramach briefingu przewodniczącego OBWE.

Pytany przez telewizję CBS o to, ilu uchodźców może przyjąć Polska, minister podkreślił, że Polska dała uchodźcom podobne prawa, co obywatelom polski w dostępie do rynku pracy i opieki zdrowotnej i jest gotowa do przyjęcia wielu "ukraińskich sąsiadów". Zaznaczył jednak, że żadne państwo nie jest w stanie samo poradzić sobie z kryzysem na taką skalę.

Rau w "najostrzejszych możliwych słowach" potępił rosyjską agresję na Ukrainę i podkreślił, że Rosja popełnia zbrodnie wojenne.

"Ostrzeliwanie szkół i szpitali jest nie tylko nieludzkie, ale jest też zbrodnią według prawa międzynarodowego" - powiedział minister. Dodał, że choć działania Rosji zagrażają istnieniu OBWE i całego porządku międzynarodowego, organizacja jest zobowiązana, by kontynuować rozmowy stron.

"W tej chwili jednak OBWE skupia się na zapobieganiu kryzysu humanitarnego i stworzenia warunków do pomocy i ewakuacji cywilów" - zaznaczył minister.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ [relacjonujemy na bieżąco]

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama