Nowy numer 17/2024 Archiwum
  • CSOG
    03.04.2020 19:01
    Świat wielkich liczb czyli co jest ważne a co ważniejsze.

    W Hiszpanii ostatniej doby odeszło do Pana ponad 900 osób. To jedna trzecia liczby określającej całkowitą ilość oficjalnie podawanych przypadków zachorować na Covid19 w mojej ojczyźnie. We Włoszech dotychczasowa liczba ofiar sięga czternastu tysięcy, na całym świecie to już blisko 60 tysięcy i ciągle rośnie wykładniczo. WHO określa liczbę obecnie zainfekowanych na jeden milion. Australijski ekspert medyczny podejrzewa, że liczba ta może być znacznie zaniżona, nawet 10 krotnie.
    A my ciągle zastanawiamy się jak spędzimy święta. Będzie procesja? Czy Msza Święta w domu przed telewizorem? A Triduum Paschalne, zawsze było takie piękne, tłumne, uroczyste.
    A za zmarłych się pomodliłeś? A o chorych pamiętałeś na modlitwie, czy dla ciebie to tylko liczby?
    Na stronie worldmeters.info/pl -są takie cyfrowe zegarki pokazujące wielkie liczby w czasie rzeczywistym. Na bieżąco odliczają ile wyprodukowano w tym roku rowerów i aut, ile sprzedano telewizorów, ile na planecie wyprodukowano dwutlenku węgla. Można jednak podejrzeć tam również wzrost wielkich liczb w pewnych ważnych sprawach. Mniej więcej co dwie sekundy przeskakuje w górę wartość liczbowa określającą liczbę osób niedożywionych na świecie.
    W chwili gdy pisze te słowa jest to 842.009.195.
    16925 - to liczba zmarłych z głodu dzisiaj i co sekundę rośnie. Myślisz o tym?
    802.227.462 - to ilość ludzi bez dostępu do zdrowej bezpiecznej wody pitnej. Pamiętasz o nich?
    3.325.519 – zgonów z powodów chorób zakaźnych w tym roku.
    10.888.670 – liczba aborcji w tym roku i rośnie szybciej niż jedna na sekundę.

    Jak zrobić zakupy na święta?
    Jak się wyspowiadać, jak przyjąć komunię, jak poświęcić pokarmy? Gdzie obejrzeć transmisję z adoracji i rezurekcji?
    Jak zobaczyć ludzi zamiast liczb?
    Jak się do Ciebie modlić Dobry Boże? Jak się do Ciebie zbliżyć?

    I gdzie jest nasz kompot? Który zawsze był.
    • jarmik
      03.04.2020 20:49
      Zasadniczo zgadzam się z treścią, ale niestety dołącza Pan niestety do osób, które obniżają wartość sakramentów. Chyba, że źle Pana zrozumiałem.
      doceń 1
    • halinkaa
      04.04.2020 13:57
      od walki z głodem i innymi plagami są instytucje międzynarodowe w tym komisarze unijni, agendy ONZ, biorą za to wynagrodzenie i mają w statutach, niestety zbyt zasiedziały się w wygodnych siedzibach, po Genewach i podobnych się im nie chce, może wystarczy lepiej na nich naciskać i raportować co robią, a czego nie a powinni, zamiast czepić się kowalskiego, czemu nie wysyła chleba w paczkach, do kryzysów humanitarnych doprowadzają zresztą różni zainteresowani ze świecznika co widać na przykładzie Libii, przed interwencją NATO było to kraj dobrze prosperujący, dający stabilizację i zatrudnienie dla innych z regionu, polskie firmy nawet miały tam zamówienia, narazili się jednak kiedy ówczesna ich władza chciała odejść w rozliczeniach m.in. za ropę od dolara na rzecz dinara, wtedy światowe bankierstwo a dokładnie Rotszyldowie byliby stratni - wypad z dolarem = wypad z ich interesami, tak że jak chcesz coś zdziałać czepiaj się tych co te kryzysy wywołują
      doceń 0
  • adamigo
    03.04.2020 19:29
    To oczywiście żadne pocieszenie, ale obawiam się że w jednych ten Brak wywoła tęsknotę, a w drugich zdziwienie, że nic się nie zmieniło - więc po co się dalej wysilać co niedziela? I nastąpi dalsze pogłębienie podziału na letnich i gorących, przy ogólnym spadku oddziaływania Kościoła na ludzkie wybory. Można się cieszyć - ale można się i martwić.
    doceń 2
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Zobacz także