Nowy numer 23/2020 Archiwum

A gdzie kompot?

„A gdzie kompot?” - wypalił chłopak niemowa. „Synu, ty mówisz?” - zalała się łzami matka. - „Dlaczego dotąd milczałeś jak grób?”. „Bo zawsze był”. Wielki Post Bóg wybił nas z rutyny, która okazywała się zabójcza.

Na „dzień dobry” suchar. Kompot był zawsze. Z dyskretnym ziewaniem słuchaliśmy opowieści misjonarzy ze Wschodu o parafianach, którzy czekają miesiącami na przyjazd kapłana i tęsknią za spowiedzią. Gdzie Rzym, a gdzie Krym? Albo Kamczatka...

Czas kwarantanny (dosłownie: czterdzieści dni) wybił nas z rytmu. „To jest czas prawdziwego oczyszczenia. Bóg pokazuje, że nic nam się nie należy, ani maseczki, ani Msza św., nawet Komunia na Wielkanoc” - bez owijania w bawełnę pisze ks. Marek Wasąg. „Dlatego Pan przechodzi z mocą i oczyszcza swoją trzodę ze złotych cielców, rozbija stare bukłaki, kruszy schematy, obnaża rozdźwięk pomiędzy religijnością i wiarą, i przypomina, że On jest Świątynią”.

Zabrakło kompotu, który zawsze był na stole. Może dzięki temu zaczniemy w końcu doceniać to, co było dla nas codziennością? I tęsknić?

Wierzę, że tak. Zgadzam się z Olkiem Bańką, który pisze: „Wierzę, że te same tysiące, które dziś płaczą z tęsknoty za Eucharystią, zapłaczą ze wzruszenia, z nową gorliwością i świadomością przyjmując Ciało Pańskie. Wierzę, że ci, którzy dziś robią wszystko, żeby choć na chwilę spotkać się online i zgromadzić na wspólnym uwielbieniu, już wkrótce z nową mocą ogłoszą chwałę Pana w swoich wspólnotach, bo ich wierność zaowocuje potężnym przebudzeniem i eksplozją mocy Ducha Świętego”.

Na razie spotykamy się online. I coraz mocniej tęsknimy. Bóg wybił nas z rutyny, która okazywała się zabójcza.

Pamiętam, że pierwszym dźwiękiem, który słyszałem po wejściu do dużego pokoju w Krośnie, było tykanie ściennego zegara. Wcześniej (zanim nie wdusiliśmy jej na siłę do budki) odzywała się nawet kukułka. Pamiętam ten jednostajny dźwięk. Pamiętam też, że po pewnym czasie przestawałem go słyszeć. Zegar tykał, ale nie rejestrowałem już tych dźwięków.

Przyzwyczajenie może sprawić, że przestajemy słyszeć. Ogień przygasa, a pasja zamienia się w rutynę. „Schemacie-kacie” - pisał Edward Stachura.

Wybici z rytmu zauważamy, że tam, gdzie kończą się nasze możliwości, zaczyna działać Bóg.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Zobacz także

 • CSOG
  03.04.2020 19:01
  Świat wielkich liczb czyli co jest ważne a co ważniejsze.

  W Hiszpanii ostatniej doby odeszło do Pana ponad 900 osób. To jedna trzecia liczby określającej całkowitą ilość oficjalnie podawanych przypadków zachorować na Covid19 w mojej ojczyźnie. We Włoszech dotychczasowa liczba ofiar sięga czternastu tysięcy, na całym świecie to już blisko 60 tysięcy i ciągle rośnie wykładniczo. WHO określa liczbę obecnie zainfekowanych na jeden milion. Australijski ekspert medyczny podejrzewa, że liczba ta może być znacznie zaniżona, nawet 10 krotnie.
  A my ciągle zastanawiamy się jak spędzimy święta. Będzie procesja? Czy Msza Święta w domu przed telewizorem? A Triduum Paschalne, zawsze było takie piękne, tłumne, uroczyste.
  A za zmarłych się pomodliłeś? A o chorych pamiętałeś na modlitwie, czy dla ciebie to tylko liczby?
  Na stronie worldmeters.info/pl -są takie cyfrowe zegarki pokazujące wielkie liczby w czasie rzeczywistym. Na bieżąco odliczają ile wyprodukowano w tym roku rowerów i aut, ile sprzedano telewizorów, ile na planecie wyprodukowano dwutlenku węgla. Można jednak podejrzeć tam również wzrost wielkich liczb w pewnych ważnych sprawach. Mniej więcej co dwie sekundy przeskakuje w górę wartość liczbowa określającą liczbę osób niedożywionych na świecie.
  W chwili gdy pisze te słowa jest to 842.009.195.
  16925 - to liczba zmarłych z głodu dzisiaj i co sekundę rośnie. Myślisz o tym?
  802.227.462 - to ilość ludzi bez dostępu do zdrowej bezpiecznej wody pitnej. Pamiętasz o nich?
  3.325.519 – zgonów z powodów chorób zakaźnych w tym roku.
  10.888.670 – liczba aborcji w tym roku i rośnie szybciej niż jedna na sekundę.

  Jak zrobić zakupy na święta?
  Jak się wyspowiadać, jak przyjąć komunię, jak poświęcić pokarmy? Gdzie obejrzeć transmisję z adoracji i rezurekcji?
  Jak zobaczyć ludzi zamiast liczb?
  Jak się do Ciebie modlić Dobry Boże? Jak się do Ciebie zbliżyć?

  I gdzie jest nasz kompot? Który zawsze był.
 • adamigo
  03.04.2020 19:29
  To oczywiście żadne pocieszenie, ale obawiam się że w jednych ten Brak wywoła tęsknotę, a w drugich zdziwienie, że nic się nie zmieniło - więc po co się dalej wysilać co niedziela? I nastąpi dalsze pogłębienie podziału na letnich i gorących, przy ogólnym spadku oddziaływania Kościoła na ludzkie wybory. Można się cieszyć - ale można się i martwić.
  doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji