Nowy numer 23/2020 Archiwum
 • dziadkalwaryjski
  03.02.2020 18:51
  Dobra robota felietonisty-historyka. Szapoba.
  doceń 6
 • Henryk
  03.02.2020 19:24
  Gdybyśmy chcieli wszystkie brednie wypowiadane przez innowierców chcieli prostować, to nie mielibyśmy czasu nawet się pozdrowić. Głośmy tylko zasady naszej religii, a więc to, czego uczy nas Chrystus, bo tego nie robimy należycie i dlatego innowiercy bezwstydnie wygłaszają swoje brednie.
  doceń 7
 • OLEK
  04.02.2020 00:59
  Z tym, że hebrajskie almah i greckie parthenos to panna, a nie dziewica spotkałem się u kilku biblistów, choćby u Bultmanna. Pisał on o tym wcześniej, niż powstał wspomniany w artykule film "Przekręt". Osoby używające tego argumentu powołują się na Bultmanna, na Ranke-Heinemann, albo na Deshnera, pierwszy raz słyszę, by ktoś miał czerpać tę informację z filmu gangsterskiego.
  doceń 11
 • AnnaEwa
  04.02.2020 10:34
  Tendencyjny artykuł, który przekona tylko tych, co nie znają innych religii, niż katolicyzm. Nie neguję dobrych intencji autora, ale warto jednak sprawdzić fakty. Na przykład pogląd, że w Biblii nie ma słowa "dziewica" znajdziemy w wielu publikacjach protestanckich, czy też związanych z Świadkami Jehowy. I to oni zainspirowali scenę w filmie, nie odwrotnie. Z drzazgami z krzyża to też tylko pół prawdy. De Fleury wziął pod uwagę tylko te relikwie, które oficjalnie czczone były w kościołach katolickich. Uwaga dotyczyła zaś wszystkich relikwii Krzyża Świętego, także tych będących w posiadaniu prawosławnych, w klasztorach, czy w rękach wiernych. Krwawiące rany faktycznie nie znajdują się w opisie biblijnym, świadectwem jest natomiast Całun Turyński, który uznawany jest za prawdziwy, a przez wielu nazywany jest "piątą Ewangelią". Dobrze byłoby podać tytuł filmu dokumentalnego, by sprawdzić, czy stwierdzenie dotyczyło Biblii, czy wiary katolickiej.
  • PetrusPan
   04.02.2020 12:58
   AnnaEwa - nie zauważyłaś tak całkiem przypadkiem, że Gość jest portalem katolickim? Autor i spora większość czytelników tego portalu to katolicy. Mamy wierzyć po niekatolicku czy jak?
   • AnnaEwa
    04.02.2020 13:52
    Zauważyłam, że autor napisał "Tymczasem historii o błędzie w tłumaczeniu nie rozpropagował żaden biblista (choćby nawet heretyk).". Zdanie to jest nieprawdziwe, bo tezę tę można znaleźć u wielu biblistów z kręgów protestanckich i to od dawna. Rozumiem, że osoby nie mające styczności z teologią protestancką mogły spotkać się z tą tezą jedynie za pośrednictwem filmu, ale nie jest prawdą, że to ten film rozpropagował ten pogląd, bo w środowiskach ewangelickich jest on znany od dawna. Autor takim zdaniem wprowadza w błąd, sugerując, że pogląd jest fejkiem, stworzonym przez twórców filmu "Przekręt". Podobnie w przypadku uwagi na temat drzazg z Krzyża Świętego. My, jako katolicy uznajemy relikwie, protestanci, którzy relikwii nie uznają wypowiadali się krytycznie na temat wszystkich relikwii, nie tylko tych w rękach katolików. A skoro zarzut pojawia się ze strony protestantów, czy ateistów, to trzeba uwzględnić w artykule ich punkt widzenia.
    doceń 8
    0
 • AnnaEwa
  04.02.2020 14:33
  Od siebie mogłabym dołożyć kilka innych różnic między nami, a protestantami, które autor nazywa brzydko fejkami, a które w rzeczywistości są poważnymi zagadnieniami z zakresu biblistyki. Sprawa rodzeństwa Jezusa, którego bracia wymienieni są z imienia w Piśmie Świętym, a których my, za św. Hieronimem uważamy za kuzynów. Protestanci zauważają, że Jezus używa różnych wyrazów na określenie braci i kuzynów, zaś my uznajemy, że słowo "bracia" może też oznaczać dalszych krewnych, mimo, że dosłowne tłumaczenie greckiego "adelfos" dosłownie znaczy "z jednego łona". Gdyby oprzeć się wyłącznie na Piśmie Świętym istnienie rodzonych braci i sióstr Jezusa zaprzecza dziewictwu Maryi, które my wywodzimy z Tradycji. Innym przykładem jest kapłaństwo kobiet. My uważamy, że kapłaństwo wywodzi się z apostolstwa, więc należne jest tylko mężczyznom, niektórzy protestanci uważają, że przykład Phoebe, o której św. Paweł pisze, że była diakonem wskazuje jednoznacznie na zwyczaj wyświęcania kobiet. Różnimy się także w podejściu do apokryfów, które protestanci odrzucają w całości, my natomiast część z nich włączyliśmy do Tradycji, jak Protoewangelię Jakuba, z której pochodzi dogmat o dziewiczym poczęciu, czy imiona Trzech Króli.
  doceń 4
 • WOJCIECH
  05.02.2020 00:13
  ABDIEL: niektórzy twierdzą, że więcej jest jedności między protestantami niż między katolikami spod różnych znaków (radiomaryjni, charyzmatycy, tygodnikowopowszechni tp.itd.)...
  doceń 1
 • saherb
  05.02.2020 09:53
  Ostatní fragment tekstu oddaje powody, dla których podaje się fałszywe informacje. Właśnie o to chodzi by osłabić i zniszczyć wiarę.
  • AnnaEwa
   05.02.2020 19:33
   Słaba musi to być wiara, która ulega zniszczeniu po zetknięciu z odmienną opinią. Na świecie istnieje wiele denominacji chrześcijańskich, każda z nich miewa odmienne poglądy na niektóre sprawy. znajomość różnic między poszczególnymi wyznaniami nie stanowi zagrożenia dla wiary, chyba, że czyjaś wiara ma wątłe podstawy, wtedy lęka się poznania odmiennego stanowiska.
   doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Jakub Jałowiczor

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwent nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczynał w radiu „Kampus”. Współpracował m.in. z dziennikiem „Polska”, „Tygodnikiem Solidarność”, „Gazetą Polską”, „Gazetą Polską Codziennie”, „Niedzielą”, portalem Fronda.pl. Publikował też w „Rzeczpospolitej” i „Magazynie Fantastycznym” oraz przeprowadzał wywiady dla portalu wideo „Gazety Polskiej”. Autor książki „Rzecznicy”. Jego obszar specjalizacji to sprawy społeczno-polityczne, bezpieczeństwo, nie stroni od tematyki zagranicznej.
Kontakt:
jakub.jalowiczor@gosc.pl
Więcej artykułów Jakuba Jałowiczora

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji