Słowa Najważniejsze

Sobota 11 listopada 2023

Czytania »

Magdalena Jóźwik

|

11.11.2023 00:00 GN 44/2023 Otwarte

Cierpliwość i wierność codziennie doprowadzają nas do celu

 Łk 16,9-15 

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy wszystko się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków.

Kto w bardzo małej sprawie jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w bardzo małej sprawie jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. Jeśli więc w zarządzaniu niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, to kto wam prawdziwe dobro powierzy? Jeśli w zarządzaniu cudzym dobrem nie okazaliście się wierni, to któż wam da wasze?

Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie!»

Słuchali tego wszystkiego chciwi na grosz faryzeusze i podrwiwali sobie z Niego. Powiedział więc do nich: «To wy właśnie wobec ludzi udajecie sprawiedliwych, ale Bóg zna wasze serca. To bowiem, co za wielkie uchodzi między ludźmi, obrzydliwością jest w oczach Bożych».

 

Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny. Łk 16,10

Ewangelia z komentarzem. Cierpliwość i wierność codziennie doprowadzają nas do celu
Gość Niedzielny

Łatwe są rozwiązania zero-jedynkowe, gdzie wszystko jest albo czarne, albo białe. W kontekście wierności i uczciwości, o której mowa w dzisiejszej Ewangelii, możemy zbyt łatwo popaść w skrajności. Jedni będą wymagać od siebie obsesyjnej wręcz wierności, a drudzy nie będą się przejmować swoim podwójnym życiem. Jezus zaprasza nas do wierności w małych rzeczach nie dlatego, że zaleca, byśmy się stali skrupulantami, ale ponieważ wierność w mało ważnych sprawach prowadzi do wierności w istotnych. Zbyt często chcemy od razu zmieniać wszystko, i to z rozmachem. Ostatecznie jednak to cierpliwość i wierność codziennie doprowadzają nas do celu.