Nowy numer 12/2019 Archiwum

Brak etyki źródłem kryzysu

Przyczyną globalnej zapaści gospodarczej jest brak etyki wśród osób i organizacji. Takiego zdania jest kard. Oswald Gracias, przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Indii, a zarazem sekretarz generalny Federacji Episkopatów Azji

Wziął on udział w konferencji na temat światowego systemu gospodarczego, jaka odbyła się w Bangalore w południowych Indiach z inicjatywy Papieskiej Rady ds. Kultury.

„Właściwe funkcjonowanie globalnej gospodarki wymaga podstawowych wartości i wspólnego kodeksu etycznego opartego na wierze i rozumie” – stwierdził kard. Gracias. Do tego należy dodać odpowiednią politykę wspierającą odpowiedzialność w zarządzaniu przedsiębiorczością i aktywnością społeczną. Zdaniem hinduskiego purpurata rządy powinny rozliczać środowiska biznesowe za wykroczenia czy przedsięwzięcia mające negatywne następstwa w sferze społecznej czy w przyrodzie.

Podobne zdanie wyrażali inni uczestnicy konferencji, wskazując m.in. na wzrost korupcji, jako efekt braku moralnych hamulców wśród uczestników gry rynkowej. Za tym idzie często nadużywanie władzy politycznej i gospodarczej. Stąd warte uwagi i poparcia są społeczne inicjatywy na rzecz upowszechniania etyki w biznesie oraz promowania solidarności i zrównoważonego rozwoju.

« 1 »

Zobacz także

 • +antysmok
  02.11.2011 19:50
  +antysmok
  Oby to nie był głos na puszczy. Ja by tu jeszcze dodał podsycanie konsumpcjonizmu - wmawianie ludziom potrzeb.
  doceń 12
 • jaskier
  02.11.2011 20:38

  Zgodnie z hedonistyczną zasadą że, celem życia jest doczesne prywatne szczęście człowieka, niejedna osoba i organizacja chcąc to szczęście osiągnąć postępuje nieuczciwie. "Róbta co chceta", albo "pierwszy milion trzeba ukraść" słyszeliśmy wiele razy. W naszym "cywilizowanym świecie" obserwujemy nagminne obrażanie Boga /hulaj duszo piekła nie ma/, a więc co ma wyznaczać moralne granice ludziom.

  doceń 16
 • Adam
  02.11.2011 21:46
  Ks.Kardynał ma jak najbardziej rację.Codziennie jesteśmy manipulowani i straszeni przez polityków,media i finansistów, że jeśli nie damy pieniędzy podatników na przekręty banków i polityków to świat się zawali.
  A przecież ci sami uczeni i najlepsi politycy i finansiści spwodowali obecne kryzysy i dąża nadal do dalszego wyciągnięcia resztek pieniędzy z prywatnej pracy ludzi.Jest to zwykła grabież i złodziejstwo.Teraz wieszczą się jako jedyni naprawcy, tego co zniszczylik.A zniszczyli moralność,etykę i zwykłą ludzką i Bożą uczciwość. Jest to wynik odejcia od Dekalogu.
  Tylko powrót do Boga i zasad Wiary przywróci naturalny porządek rzeczy i godność ludzi.
  doceń 17
 • Agaton
  03.11.2011 07:41
  Do czego to doszło? Hindusi chcą uczyć etyki cywilizowane narody - a kysz!

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL