Nowy numer 28/2018 Archiwum

Tymoszenko apeluje zza krat

Skazana niedawno na siedem lat więzienia była premier Ukrainy Julia Tymoszenko zaapelowała w środę do UE, by mimo odrzucenia przez władze jej kraju reguł demokracji Bruksela zawarła umowę stowarzyszeniową z Kijowem.

"Rozważając brzemienną w skutkach decyzję o podpisaniu i ratyfikowaniu umowy myślcie przede wszystkim o europejskich aspiracjach narodu ukraińskiego. Ignorujcie działania przestępczych władz Ukrainy, które dążą do przekreślenia możliwości dokonania tego historycznego przełomu" - głosi list Tymoszenko, przekazany PAP przez jej współpracowników.

Zdaniem byłej premier Ukraińcy nie są dziś w stanie samodzielnie przeciwstawić się autorytarnemu reżimowi ekipy prezydenta Wiktora Janukowycza.

"Nasze społeczeństwo obywatelskie jest młode, instytucje demokratyczne słabe, a sądy, parlament i media całkowicie opanowane przez władze, które dążą dziś do pozbawienia Ukraińców prawa wolnych wyborów. Aby odzyskać wolność, pilnie potrzebna jest nam pomoc wspólnoty demokratycznej" - czytamy w apelu.

Tymoszenko, przywódczyni największego ugrupowania ukraińskiej opozycji, otrzymała wyrok siedmiu lat więzienia za nadużycia, których miała się dopuścić przy zawieraniu umów gazowych z Rosją w 2009 r.

Zarówno była premier, jak i jej sojusznicy uznają, że wyrok ten inspirowany był przez otoczenie Janukowycza, który dąży do wyeliminowania z życia politycznego swych przeciwników.

Od rozwiązania sprawy Tymoszenko Unia Europejska uzależniła los negocjowanej obecnie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą.

W przyjętej w ub. tygodniu rezolucji w sprawie Ukrainy Parlament Europejski wyraził ubolewanie z powodu skazania Tymoszenko i aresztowania byłego szefa MSW Jurija Łucenki. PE wezwał władze w Kijowie do zapewnienia rzetelnych procesów liderów opozycji.

Parlament zaznaczył, że uznaje europejskie aspiracje Ukrainy pod warunkiem spełnienia wszystkich kryteriów, w tym "poszanowania zasad demokracji, praw człowieka, podstawowych wolności oraz zasad państwa prawa".

PE wyraził również zaniepokojenie doniesieniami na temat ograniczenia wolności i pluralizmu mediów na Ukrainie. Wezwał władze w Kijowie do "przyjęcia wszelkich niezbędnych środków, by chronić te istotne aspekty społeczeństwa demokratycznego".

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama