Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Nie komercjalizować 1 listopada

Uroczystość Wszystkich Świętych przypomina o powszechnym powołaniu chrześcijan do świętości – wskazują na to hiszpańscy biskupi. Apelują zarazem by nie dać się komercji, która wypacza chrześcijański charakter dzisiejszego święta

Uroczystość Wszystkich Świętych „umieszcza nas w sercu Kościoła, ponieważ świętość należy do jego najgłębszej istoty. To święto przypomina nam o fundamentalnej prawdzie, którą Kościół głosi i nią żyje: o powszechnym powołaniu do świętości” – pisze abp Juan José Asenjo z Sewilli.

„Aby być świętymi, nie trzeba dokonywać niezwykłych dzieł ani posiadać wyjątkowych charyzmatów – podkreśla z kolei bp Casimiro López Llorente z Segorbe-Castellón. – By być świętym konieczną rzeczą jest przede wszystkim odzyskanie Boga w naszym życiu, wierząc w Niego i w całkowicie Mu ufając”.

Natomiast kard. Lluís Martínez Sistach z Barcelony przypomina, że Uroczystość Wszystkich Świętych i Wspomnienie Wiernych Zmarłych to dwa święta chrześcijańskie bardzo obecne w naszej kulturze i w naszych tradycjach, bogate w treści teologiczne i duchowe. „Nasza wiara chrześcijańska jest kultem Życia i głoszeniem, że śmierć nie ma ostatniego słowa w ludzkiej historii, ponieważ nasz Bóg jest Bogiem żywych i przez Ducha Świętego daje nam Życie w zmartwychwstałym Jezusie Chrystusie. Te dwa święta nadają prawdziwe znaczenie śmierci, która jest rzeczywistością głęboko ludzką” – stwierdza kard. Martínez Sistach.

Biskupi apelują o niewypaczanie chrześcijańskiego znaczenia dzisiejszego święta, właściwe przedstawianie kwestii śmierci w edukacji. Zwracają też uwagę na komercyjny i niechrześcijański charakter halloween, który jest zupełnie obcy hiszpańskim tradycjom.

« 1 »

Zobacz także

 • margeritta
  02.11.2011 08:57
  Samo halloween, choć to zwyczaj mocno zapożyczony, przynajmniej mnie nie razi tak bardzo, jak jarmarki przy cmentarnych bramach - wystarczy wybrać się 1 listopada na Powązki albo Cmentarz Bródnowski. Żeby wejść za bramę, trzeba najpierw przedrzeć się przez stoiska z odpustową tandentą. Po prostu zgroza!
  doceń 0
 • Agaton
  02.11.2011 09:32
  Czy przyjmowanie na tzw.wypominki oktawalne i roczne to nie jest komercjalizacja?Czy wyczytanie imion i nazwisk moich bliskich zmarłych za odpowiednią opłatą ma większą moc niż mój codzienny Anioł Pański za ich dusze?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama