Nowy numer 38/2023 Archiwum

Taniec cichy i mówiący?

Wybitne zespoły teatrów tańca, choreografowie oraz tancerze m.in. z Włoch, Francji, Szwajcarii, Finlandii, Polski zaprezentują się podczas 15. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca, które rozpoczną się dziś w Lublinie.

"Chcemy ten jubileusz festiwalu uczcić szczególnie, dlatego hasło tegorocznej edycji to +Osobowości+. Zaprosiliśmy osobowości teatru tańca, choreografów i tancerzy, ludzi którzy w szczególny sposób zapisali się na kartach historii tańca współczesnego w Europie i na świecie, a także tych, którzy w szczególny sposób zapisali się w historii naszego festiwalu" - powiedział jeden z organizatorów festiwalu Ryszard Kalinowski z Warsztatów Kultury w Lublinie.

Na festiwalu swoją twórczość zaprezentują m.in. Marco Cantalupo i Katarzyna Gdaniec ze Szwajcarii, Roberto Zappala z Włoch, Sanna Kekaelaeinen z Finlandii, Joe Alter z USA, Karen Foss z Norwegii, Stanisław Wiśniewski z Francji, Aleksander Tebenkov i Victoria Baltzer z Białorusi.

Grupa Zappala Dance pokaże spektakl "Odisseo", do którego choreografię przygotował Robert Zappala. Przedstawienie skupia się na motywach migracji i stosunków między migrantami a mieszkańcami krajów Zachodu. W nawiązaniu do postaci Odyseusza, spektakl porusza problem współczesnych podróży-odeysei, które rozgrywają się m.in. na Morzu Śródziemnym.

Choreograf Karen Foss we współpracy z tancerzami przygotowała przedstawienie pt. "to". Spektakl od kulturowych i matematycznych skojarzeń liczby 2 przechodzi w refleksję na temat nowoczesności i samotności.

"Cichy taniec i Mówiący taniec" to tytuł prezentacji autorstwa choreografa Jonathana Burrowsa i kompozytora Matteo Fargion z Wielkiej Brytanii. Spektakl - pokazywany już w 28 krajach świata - jest pełnym humoru rozważaniem nad naturą komunikacji i sposobów porozumiewania się.

Holendersko-belgijska grupa tancerzy pokaże na festiwalu trzy spektakle w choreografii Ann van den Broek - "We Solo Men", "Ohm" "Q61". Dance Theatre Gallery z Białorusi zatańczy spektakl "Cisza" do muzyki Fryderyka Chopina. Na festiwalu zaprezentują się także artyści z Polski. Można będzie zobaczyć m.in. "Święto wiosny" w reżyserii Janusza Orlika, "Caffe latte" w wykonaniu grupy SzaZa&Dada von Bzdueloew, spektakl "Gracerunners" Lubelskiego Teatru Tańca.

Specjalne premierowe przedstawienie pt. "Cokolwiek stanie się" z okazji jubileuszowej edycji festiwalu pokaże Grupa Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej. Choreografię do spektaklu przygotowała Hanna Strzemiecka - inicjatorka i pomysłodawczyni Międzynarodowych Spotkań Tańca w Lublinie.

Festiwalowi towarzyszyć będą Ogólnopolskie Warsztaty Tańca Współczesnego. Zajęcia prowadzić będą choreografowie i artyści uczestniczący w prezentacjach festiwalowych m.in. Joe Alter, Witold Jurewicz, Andreas Kuck (Niemcy), Sylvie Pabiot (Francja). Warsztaty będą prowadzone w trzech grupach na różnych poziomach zaawansowania.

Ponadto zaplanowano kilka wystaw prac artystów, inspirowanych tańcem i spektaklami z poprzednich edycji festiwalu. Będą to m.in. wystawa fotografii Mariusza Bieleckiego pt. "śladem tańca i światła", ekspozycja prac plastycznych Katarzyny Piątkowskiej "Non gravitatis - nie grawitacja", wystawa obrazów Leszka Strzemieckiego "Zdarzenia nie-optymistyczne".

Festiwal potrwa do niedzieli 13 listopada.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast