Nowy numer 42/2019 Archiwum

Mówili na niego Hanik

Ksiądz Jan Macha nie jest na Śląsku postacią nieznaną, ale tak naprawdę wiemy o nim niewiele. Dagmara Drzazga wykorzystała szansę na wypełnienie tej luki. Do kin wchodzi właśnie jej film opowiadający historię ks. Machy.

Drzazga dotarła do wszystkich znajdujących się w naszych archiwach materiałów. „Przeprowadziłam bardzo szczegółowe badania w archiwum diecezjalnym, w archiwum Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach, w zbiorach rodzinnych – wyjaśnia. – Najciekawszy i najobszerniejszy zbiór ma rodzina ks. Machy. W Archiwum Diecezjalnym są podania księdza o przyjęcie do Śląskiego Seminarium Duchownego, świadectwa moralności i świadectwa lekarskie. Mało jest rzeczywiście materiałów z okresu okupacji, nie zachowały się wyroki sądów. Nie ma też akt z tych czasów, bo Niemcy niszczyli je. W Komisji Ścigania zachowały się natomiast zeznania różnych świadków”. Realizację filmu ułatwiła życzliwość różnych instytucji, bez których byłoby to niemożliwe. „Dzięki Muzeum Auschwitz-Birkenau otrzymaliśmy zgodę na złożenie na jeden dzień, z oryginalnych, znajdujących się w magazynie części, gilotyny, na której wykonywano wyroki śmierci w Katowicach – mówi reżyserka. Część środków na realizację zapewnił Śląski Fundusz Filmowy, wsparcia projektowi udzieliła Kuria Metropolitalna w Katowicach. Natomiast ani Ruda Śląska, gdzie działał bohater filmu, ani Chorzów, jego rodzinne miasto, nie wykazały zainteresowania filmową biografią jednego ze swoich najbardziej godnych uznania mieszkańców. Okazało się, że dla Chorzowa ważniejszy jest promocyjny film o kibicach piłkarskich niż autor „Monografii Starego Chorzowa”.

Bez jednego drzewa las lasem zostanie, reż. Dagmara Drzazga,
zdj. Mieczysław Chudzik,
prod. Kataraman 2011

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji