Nowy numer 13/2020 Archiwum

Z Jasia – Jan. Nie Małgosia

Jasiek wrzeszczy. Biega i nie potrafi chwili usiedzieć. – Jaśku! Bądź grzeczny jak Małgosia! Oby nie posłuchał. Bo chłopiec powinien być chłopcem. W domu, na podwórku, a przede wszystkim w szkole.

Historia autentyczna, półdramatyczna. Pan Jan, obecnie trzydziestolatek, jako dziecko był Jaśkiem nieznośnym. Tak przynajmniej wszyscy mówili. A w szkole to się dopiero zaczęło. Nie żeby był niezdolnym uczniem. Był po prostu sobą: usiedzieć 45 minut na polaku – niewykonalne. Skupić się „jak inne dzieci” (czyt. dziewczynki) na historii, podczas której starsza nauczycielka mówiła cicho i monotonnie – ponad siły. Fajny był wf. Fajna była i fizyka: zupełnie wyjątkowy nauczyciel, wciąż w ruchu, pokazywał dzieciom mnóstwo doświadczeń, a „przynudzał” tylko wtedy, gdy naprawdę było trzeba. I chociaż Jaś wielokrotnie przysięgał, że się poprawi, że postara się skupiać i „być grzeczny”, nie wychodziło. W końcu przylgnęła do niego łatka niegrzecznego Jaśka. Za opinią o zachowaniu, nie wiedzieć czemu, szły i gorsze stopnie. Dość, że gdzieś w szóstej klasie zupełnie przestał się starać. Pod koniec podstawówki skumplował się z „takimi samymi jak on”, co to w szkole nie usiedzą na miejscu. Oni go przynajmniej akceptowali takim, jakim był. Zaczęła się więc prawdziwa chuliganeria. Jasiek jakoś na człowieka wyszedł. Najpierw przez zawodówkę (bo przecież takich łobuzów w lepszej szkole nie trzeba), potem technikum. Samochodowe: ciekawe i nikt mu nie kazał udawać dziewczynki. Praca. Też przy samochodach. Mądry szef powiedział do niego: „Jasiek, ty jesteś zdolny chłopak! Czemu na polibudę nie pójdziesz”. Poszedł. Dziś jest inżynierem. – Przypadek pana Jana to dość dobry przykład ilustrujący sytuację chłopców właściwie na całym świecie – mówi prof. Christina Hoff Sommers z Amerykańskiego Instytutu Przedsiębiorczości AEI. Podczas III Międzynarodowego Kongresu Edukacji Zróżnicowanej, który odbył się w połowie października w Warszawie, wygłosiła wykład o skutkach współczesnej edukacji chłopców. – Chłopcy są ofiarami niewłaściwego nauczania i wychowania. Prowadzi to w przypadku wielu z nich do porażek nie tylko edukacyjnych, ale i w dorosłym życiu społecznym.

Chłopiec to nie dziewczynka!

Wciąż trwa dyskusja o różnicach między dziewczynkami i chłopcami. O tym, czym są uwarunkowane: biologicznie czy kulturowo. – Każda ze stron opiera się na ekspertyzach własnych autorytetów. Tymczasem niewielu naukowców zastanawia się nad realiami, w których chłopcom przychodzi obecnie zdobywać wiedzę – mówi prof. Hoff Sommers. – A bezdyskusyjną prawdą jest, że Jaś to nie Małgosia! Dziewczynki mają rozwinięte umiejętności słowno-językowe. W czasie zabawy wolą rozmowę, wymianę myśli i emocji, uwielbiają operować wyobraźnią. Interesują się wieloma dziedzinami wiedzy jednocześnie. Z wielu przedmiotów w szkole mają dobre stopnie. Chłopcy wybierają działania obarczone ryzykiem. Dlatego (szczególnie mali) wolą zabawy, w których jest akcja, hałas, gwałtowniejsze sytuacje, współzawodnictwo. Można podsumować je stwierdzeniem: lubią „kotłowanie i siłowanie”. Jednocześnie mają skłonność do koncentrowania się na jednej czynności, która często staje się pasją na całe życie. Bardzo często „specjalizują się” w danym przedmiocie, osiągając w nim doskonałe, ponadprzeciętne wyniki. Zaniedbują natomiast inne dziedziny wiedzy. – Oczywiście nie wszystkie dzieci są identyczne i nie wszystkie mieszczą się w tym schemacie. Prawdopodobnie ok. 20 proc. chłopców to dzieci nieco bardziej delikatne i o innej wrażliwości, odbiegające od powyższego schematu – twierdzi prof. Sommers. Co trzeba dość mocno zaznaczyć, zarówno dziewczynki, jak i chłopcy prezentują średnio ten sam poziom inteligencji. Jednocześnie wyniki standardowych testów na inteligencję pokazują, że mężczyźni częściej reprezentują krańcowe wartości. Więcej mężczyzn niż kobiet ma poziom inteligencji poniżej 70 punktów IQ, i więcej mężczyzn niż kobiet osiąga wynik ponad 140 punktów IQ. Taka sytuacja może np. tłumaczyć, że więcej liderów politycznych czy laureatów Nagrody Nobla to mężczyźni. A jednocześnie większość przestępców i marginesu społecznego to również panowie. – Różnice w zachowaniu, stosunku do wielu spraw mają realne przełożenie na to, co dzieje się w szkole – twierdzi prof. Sommers. – Chłopcy częściej niż dziewczynki mają więc problemy z nauką, socjalizacją. W rezultacie na amerykańskich uczelniach wyższych liczba chłopców systematycznie spada. Nasze Ministerstwo Edukacji twierdzi, że dysproporcje między płciami w szkołach wyższych będą się wciąż pogłębiały. Już dziś 57 proc. studentów z licencjatem to kobiety, 60 proc. magistrów to panie. Podobnie sytuacja wygląda w krajach UE. W 2006 r. na 100 absolwentów płci męskiej przypadało 145 kobiet.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

 • DREM0R
  01.08.2019 19:43
  DREM0R
  Zastanawiam się jakie kryteria będzie się przyjmować, by ocenić, czy Jaś jest wystarczająco "janowy", a nie "małgosiowy". A jeśli Jaś wbrew oczekiwaniom społecznym wcale nie będzie chciał ganiać za piłką, tylko w spokoju postanowi malować, albo wyszywać, to mamy mu zabronić?
  doceń 13
 • 8080
  03.08.2019 10:40
  Zdaje się że ktoś tu próbuje wyważać dawno otwarte drzwi. A wystarczy trochę zdrowego rozsądku i pomyślunku. W mojej podstawówce w młodszych klasach faktycznie uczono też chłopców przyszywać guziki, zszywać materiał jakimś prostym ściegiem a nawet haftować jakieś krzyżyki. I to się niestety w życiu przydaje, nie zawsze ktoś to może zrobić za nas, a bez guzika czasem nie da się wyjść na ulicę. A w harcerstwie i w wojsku trzeba się co jakiś czas "obszywać" jak przybywa belek i innych ozdobników na mundurze. Dalej pomimo koedukacji stosowano w klasach prosty podział na grupy dziewczynki-chłopcy na takich pracownianych przedmiotach jak WT, fizyka, chemia, języki obce i oczywiście WF. Dziewczyny uczono szyć, gotować i robić sałatki, my szaleliśmy po pracowni z młotkami, świdrami, piłami i pilnikami. Było też z początku introligatorstwo, z całkiem ostrymi nożami. Ofiar żadnych nie było. Na języku obcym wschodnim, ale to już w średniej, programy też się znacząco różniły. Nas próbowano czegoś nauczyć, bo się to może przydać jak będziemy budować jakąś nową hutę w kooperacji, Dziewczyny były głównie "uświadamiane", co jeszcze bardziej powinno im się przydać. Wspólne były język polski, historia i matematyka, jako tematy równie podstawowe i konieczne do stworzenia kulturowej i intelektualnej jedności obojga płci. Zatem było wszystko jak najbardziej WPORZO, żaden Jaś w Małgosię się nie zmienił. Pewnym mankamentem była prawie całkowita feminizacja grona pedagogicznego i jego często zbyt emocjonalne reakcje, co już dziś w tak jaskrawej postaci na szczęście nie występuje. Zatem spokojnie, da się wszystko zrobić, byle z głową.
  doceń 4
 • Mucha
  04.08.2019 08:15
  Laureatami w dorosłym życiu w większości są mężczyźni ponieważ kobjęty nie zawsze mogą pogodzić życie rodzinne (dzieci) ze swoją pasją. Facet jak to facet zostawia wszystko na głowie kobiety i idzie się oddawać swoim pasjonom przez co ma czas na zwiększanie swojej wiedzy i poszerzanie swojego intelektu
 • Nadia
  27.08.2019 11:22
  Mój syn jest bardzo spokojny. Nie znosi gdy ktoś na niego skacze, popycha, szarpie, szturcha. Biega, ale w swoim tempie, po woli, nie jest najlepszy w sportach. Co by z nim było gdyby trafił do klasy z samymi rozbrykańcami??? Edukacja separowana nie jest więc 100% dobrym rozwiązaniem. Bywają też spokojni chłopcy. A homoseksualny nie jest na pewno.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama