Nowy numer 24/2021 Archiwum

Rusza akcja "Szlachetna Paczka"

W sobotę w południe rusza tegoroczna akcja "Szlachetna Paczka", w ramach której przed świętami Bożego Narodzenia pomoc otrzymają najbardziej potrzebujące rodziny - poinformowała PAP Marlena Mazur ze Stowarzyszenia "Wiosna", które organizuje akcję.

W sobotę w kilku miastach Polski rozpoczną się poszukiwania nowych wolontariuszy projektu, w tym także osób o znanych nazwiskach.

Jak powiedziała Mazur, która koordynuje akcję, w tym roku potrzeba aż 8 tysięcy wolontariuszy, a w samym województwie mazowieckim 720. "Mamy zamiar znaleźć przynajmniej część z nich właśnie w nadchodzącą sobotę. Pokażemy, że wolontariat to nie tylko poświęcenie, ale również świetna zabawa!" - dodała.

W tym celu w sobotę odbędzie się flash mob, którego uczestnicy - jak napisali organizatorzy - na ulicach miast "będą szukać i przeczesywać teren. Zabiorą ze sobą lornetki, mapy, być może nawet psy gończe".

Zadaniem wolontariuszy Paczki jest dotarcie do najbardziej potrzebujących rodzin w swojej okolicy. Przeprowadzają oni z nimi ankiety, w których pytają o przyczyny trudnej sytuacji materialnej oraz o najpilniejsze potrzeby. Dzięki ich pracy około miesiąc przed Bożym Narodzeniem informacje o rodzinach trafiają do internetowej bazy na stronie www.szlachetnapaczka.pl - tu darczyńcy mogą sami wybrać rodzinę, której chcą pomóc i przygotować dla niej paczkę na święta dokładnie z tym, co jest naprawdę potrzebne.

Jeden wolontariusz opiekuje się jedną rodziną w potrzebie, dlatego to, ilu rodzinom uda się pomóc w tym roku, zależy od liczby wolontariuszy.

Aby na początku zimy udało się dotrzeć do najbardziej potrzebujących, wolontariusze "Szlachetnej Paczki" muszą rozpocząć pracę już w połowie października - powiedziała Mazur. Zgłaszać się można przez stronę internetową www.superw.pl do 15 października.

Mazowiecka "Szlachetna Paczka" działa od 2000 roku, od 2001 roku stała się akcją ogólnopolską; zrzesza obecnie ok. 300 wolontariuszy. Dzięki wszystkim osobom zaangażowanym w projekt, w ubiegłym roku udało się pomóc 830 najuboższym rodzinom w województwie mazowieckim, a w całej Polsce pomoc o wartości ponad 10 mln zł otrzymało ponad 8,2 tys. rodzin. W akcję zaangażował się między innymi prezydent Bronisław Komorowski z żoną, a paczkę dla jednej z rodzin przygotował Jerzy Dudek razem ze światowej sławy piłkarzami Realu Madryt, takimi jak Ronaldo, Pepe czy Casillas.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama