Nowy numer 49/2019 Archiwum

Pod Makalu trwa akcja ratownicza

Pod himalajskim szczytem Makalu (8463 m n.p.m.) trwa nadal akcja ratownicza. W piątek Artur Hajzer, Adam Bielecki i Tomasz Wolfart weszli na niego, ale nadal mają kłopoty z dotarciem do bazy.

Tomasz Wolfart w towarzystwie przybyłego na pomoc Szerpy wyszedł z obozu II (6500 m) i za 2-3 godziny powinien dojść do bazy położonej na wysokości 5600 m, w której znajduje się już Bielecki.

Powrót ze szczytu z powodu wycieńczenia i trudnych warunków atmosferycznych trwa dłużej niż zwykle.

Maciej Stańczak, który nie uczestniczył w ataku szczytowym, w asyście pozostałych Szerpów oraz Artura Hajzera, Kacpra Tekieliego i Adama Ciućki sprowadzany jest z obozu II do bazy. Stańczak "jest na tlenie" i podawane są mu leki zaordynowane przed doktora Roberta Szymczaka, koordynującego akcję ratowniczą z Polski.

Na środę przewidziany jest transport poszkodowanych helikopterem z bazy do stolicy Nepalu Katmandu.

Było to pierwsze od 24 lat i piąte w historii wejście polskich wspinaczy na tę górę bez aparatów tlenowych. Ośmioosobowa wyprawa wyruszyła do Nepalu 20 sierpnia. Wcześniej z powodów zdrowotnych do kraju powrócił Jacek Groń. Członkiem zespołu jest ponadto Tomasz Chwastek.

 

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama