Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Kościół broni zwalnianych bankierów

O los 3 tys. zwalnianych bankierów upomniał się Kościół katolicki w Hongkongu. Diecezjalna komisja duszpasterstwa ludzi pracy wystąpiła do władz banku HSBC z prośbą o przemyślenie decyzji o zwolnieniach tak dużej grupy pracowników w ciągu najbliższych trzech lat.

Zdaniem przedstawiciela diecezji Hongkongu decyzja globalnego banku jest o tyle zaskakująca, że w ubiegłym roku miał on gigantyczne zyski. Poza tym przedstawiciel duszpasterstwa ludzi pracy podkreśla, że konieczna jest większa odpowiedzialność społeczna bankierów a ich działania bardziej etyczne. Katolicki apel zauważa także, że bank zawsze ma prawo przeprowadzić restrukturyzację, by poprawić swoje zyski, ale najpierw winien przejrzeć swe plany inwestycyjne, a nie rozpoczynać od zwolnień. Zdaniem duszpasterstwa ludzi pracy w Hongkongu niezbędne jest w końcu pogłębienie dialogu władz banku z pracownikami, by zaangażowali się oni w pełni w jego rozwój. Zdaniem Kościoła rola pracodawcy i właściciela nie ogranicza się jedynie do czerpania zysku, ale dotyczy również rozwoju społeczności lokalnej.

« 1 »

Zobacz także

 • Stanisław_Miłosz
  04.10.2011 00:47

  Tytuł "Kościół broni zwalnianych bankierów" obiecuje coś, czego w treści wiadomości nie ma.
  Bankier to bowiem taki Ktoś, kto "trzyma bank", kto jest banku właścicielem lub kto decyduje o polityce "bankowej" banku (zebranie akcjonariuszy, najemni ale czujący się właścicielami menedżerzy). Zatem Kościół nie broni właścieli Lichwy, lecz jej szeregowych pracowników, a tych można nazwać czasem bankowcami, czasem urzędnikami (bo nie wszyscy pracownicy banków są urzędnikami). A ci jeśli już czasem mają jakiś udział we własności banku, to tak niewielki, że nic nie znaczący.

   

  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama