Nowy numer 33/2018 Archiwum

Niespokojnie w Kosowie

Kosowski Serb został zastrzelony, a jego syn ciężko ranny w ataku w nocy z soboty na niedzielę przed restauracją w miejscowości Zrze niedaleko Orahovaca w południowo-zachodnim Kosowie. Według burmistrza Orahovaca zabójcami byli kosowscy Albańczycy.

51-letni mężczyzna i jego 25-letni syn przebywali w restauracji prowadzonej przez Albańczyka. "Gdy wyszli ktoś na nich czekał i zabił jednego z nich, a drugiego ranił" - powiedział Hazir Berisha, rzecznik kosowskiej policji w regionie Prizren.

Motywy nie są znane. Policja przeszukała domy kilku Albańczyków w okolicy, ale nie doprowadziło to do żadnych aresztowań.Z kolei burmistrz Orahovaca, gdzie serbska enklawa jest otoczona przez ludność albańską, obwinił o atak Albańczyków i oświadczył, że miał on tło etniczne.

Zabójstwo koło Orahovaca wpisuje się w falę niepokojów o podłożu etnicznym, które od wtorku nasiliły się na północy Kosowa. Tego dnia kilku kosowskich Serbów zostało rannych w starciach między demonstrantami i żołnierzami KFOR w Jarinje, przejściu granicznym z Serbią. W tym samym regionie czterech żołnierzy KFOR odniosło obrażenia w wybuchu bomby.

Kosowscy Serbowie protestują przeciwko kontrolowaniu przejść granicznych z Serbią przez władze w Prisztinie, których nie uznają.

Od zakończenia wojny w Kosowie w 1999 roku tamtejsi Serbowie odmawiają uznawania władzy kosowskich Albańczyków nad Kosowem, które historycznie stanowiło kolebkę serbskiej kultury i serbskiego prawosławia. Kosowo w 2008 roku ogłosiło niepodległość od Serbii.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama