Nowy numer 33/2018 Archiwum

Pogrzeb niewinnego skazańca?

W Savannah w stanie Georgia odbył się w sobotę pogrzeb Troya Davisa, skazanego na karę śmierci i straconego 21 września mimo poważnych wątpliwości co do jego winy i protestów światowej opinii publicznej w jego obronie.

W pogrzebie uczestniczyło ponad 1000 osób, członków jego rodziny, znajomych i ludzi zaangażowanych w bezskuteczną walkę o jego ocalenie. Davis do końca utrzymywał, że jest niewinny.

W kościele baptystycznym Jonesville w Savannah, gdzie odbyło się nabożeństwo za duszę Davisa, urządzono wystawę jego zdjęć wraz z rodziną.

42-letni Davis został uznany za winnego zabójstwa policjanta Marka MacPhaila w Savannah w 1989 r. Już po ogłoszeniu wyroku śmierci siedmiu z dziewięciu świadków, którzy go obciążyli, odwołało swoje zeznania. Poza zeznaniami świadków nie znaleziono żadnych innych dowodów, że Davis był sprawcą morderstwa. Wiele poszlak wskazywało, że popełnił je kto inny.

W kampanii na rzecz ułaskawienia Davisa wzięły udział wybitne postacie życia publicznego z całego świata, jak papież Benedykt XVI, były prezydent USA Jimmy Carter oraz arcybiskup z Republiki Południowej Afryki Desmond Tutu. Mimo to zarząd ds. ułaskawień w Georgii nie uchylił wyroku śmierci.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama