Nowy numer 42/2019 Archiwum

Odpust w najstarszym sanktuarium

Ponad 10 tys. pielgrzymów z całej Polski uczestniczyło w tygodniowym odpuście ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego w świętokrzyskim sanktuarium.

W niedzielę pod przewodnictwem bp. Edwarda Frankowskiego w świętokrzyskim klasztorze odprawiono uroczystą Mszę na zakończenie odpustu.
Wraz z biskupem pomocniczym diecezji sandomierskiej Mszę św. koncelebrowało kilkunastu kapłanów z diecezji sandomierskiej, kieleckiej, radomskiej, lubelskiej, zamojsko-lubaczowskiej. Liturgię uświetnił chór z parafii św. Floriana ze Stalowej Woli.
Bp Edward Frankowski wyraził słowa wdzięczności wobec ojców oblatów i podziękował im za ich 75 letnią posługę i duszpasterstwo w sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.
- Ziemia świętokrzyska jest szczególną, gdzie Krzyż powinien być broniony na pierwszym miejscu. Gdzie o Krzyż trzeba walczyć, bo to jest znak miłości i przebaczenia. Dziękujemy Ojcom Oblatom za to, że rozsławiają Krzyż. Obyśmy wszyscy mieli odwagę stanąć po stronie Krzyża, którego nie chcą pewne środowiska w niedalekiej Stalowej Woli. Módlmy się za tych, którzy walczą z Krzyżem - mówił bp Frankowski.
Homilię wygłosił o. dr Wojciech Popielewski OMI, biblista z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W swoim słowie podkreślił, że trzeba nam żyć w solidarności z tymi, którzy cierpią z powodu wiary w Chrystusa.
- My jesteśmy spod znaku Krzyża. Brońmy zatem tych wartości, o których ten znak zbawienia nam przypomina. I bądźmy zawsze gotowi stanąć w obronie Krzyża, Chrystusa, na którego dziś spoglądamy, którego przebiliśmy – zachęcał kaznodzieja.
W Eucharystii odpustowej uczestniczyli także parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i samorządowych.
Na zakończenie Mszy św. bp Edward Frankowski udzielił wszystkim pielgrzymom pasterskiego błogosławieństwa Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego a wierni oddali cześć Relikwiom przez ich ucałowanie.
Inicjatorem tygodniowego odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego był w 2006 r. podczas jubileuszu życia monastycznego na Świętym Krzyżu bp Andrzej Dzięga, ówczesny ordynariusz sandomierski.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Znajduje się niemal na szczycie, zwanym Świętym Krzyżem.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL