W najnowszym „Gościu Niedzielnym”: Czy jesteśmy bezpieczni?

Szczególnie polecamy cykl artykułów wyjaśniających i komentujących zagrażającą bezpieczeństwu sytuację przy wschodniej granicy Polski.


Czy jesteśmy bezpieczni? [Maria Przełomiec]
Czy Zachód jest w stanie obronić dotychczasowy światowy porządek przed nową „osią zła”? Takie pytanie nasuwa się po rekordowo licznym szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy w chińskim Tiencinie, przeprowadzonych na Białorusi ćwiczeniach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy, białorusko-rosyjskich manewrach Zapad 2025, trwających od 12 do 16 września przy wschodniej granicy Sojuszu Północnoatlantyckiego, a przede wszystkim po wtargnięciu rosyjskich dronów w polską przestrzeń powietrzną.
Silna tarcza i mocne zęby [rozmowa z Mateuszem Chrobokiem, ekspertem do spraw cyberbezpieczeństwa, założycielem platformy edukacyjnej uczmnie.pl, autorem szkoleń i twórcą kanału na YT, poprzez który edukuje w zakresie sztucznej inteligencji, startupów i cyberbezpieczeństwa] - Słowo „wojna” niesie ze sobą określony poziom działań. Na razie gen. Karol Molenda, dowódca Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, mówi, że „nie jesteśmy w stanie pokoju”, mówi rozmówca „Gościa Niedzielnego”, dodając: - Wiele elementów zabezpieczeń infrastruktury krytycznej, firm, banków czy osób prywatnych jest ciągle testowanych. „Incydenty” to już poważniejsze, odnotowane zdarzenia, ale prób prostego skanowania czy testowania zabezpieczeń są tysiące, jeśli nie setki tysięcy dziennie. 
Przypływ [Marcin Jakimowicz]. Młode pokolenie stanowi już ponad połowę praktykujących Francuzów. „Oblężenie Lourdes. Zabrakło miejsc noclegowych”” – pisały media o kilkunastu tysiącach paryskich licealistów, którzy wypełnili francuskie sanktuarium. Gdy przed rokiem podczas Świąt Wielkanocnych chrzest przyjęło aż 7135 dorosłych Francuzów, pisano z entuzjazmem o tym, że to niemal o jedną trzecią więcej niż w roku 2023, a liczba katechumenów wzrosła w ciągu ostatniej dekady o 120 proc. W tym roku w wodach chrzcielnych zanurzyło się aż 10 384 dorosłych i 7400 nastolatków – o 45 proc. więcej niż w roku ubiegłym!  Statystyki są imponujące. Nic dziwnego, że w regionie Île-de-France trwają intensywne przygotowania do synodu prowincjalnego, którego tematem będzie gwałtowna fala konwersji. Jak Kościół nad Sekwaną radzi sobie z nagłym przypływem neofitów? Co robi, by formować ich i włączyć w krwiobieg parafii?
Nowa terapia [Wojciech Teister] Naukowcy opracowali nowy sposób leczenia cukrzycy typu 1. Na czym polega i czy będzie dostępny dla wszystkich chorych?
Kwiatów zbierać nie będą [Barbara Gruszka-Zych, fot. Roman Koszowski]. Odwiedzamy siostry karmelitanki, które od 20 lat żyją i modlą się w Ełku, pisze Barbara Gruszka – Zych, dodając: - Często się siostry przeglądają w lustrze? – pytam karmelitanki bose w rozmównicy klasztoru w Ełku. – Nie mamy luster – słyszę. Ale patrząc na ich twarze, mam wrażenie, że same są lustrem, w którym przegląda się Bóg. Zapraszamy do zapoznania się nie tylko z tym fascynującym miejscem, ale i jego niesamowitymi mieszkankami!

 

« 1 »