Nowy numer 29/2019 Archiwum

Diabeł nie lubi piękna

O lustrze w oczach Pana Boga i o tym, dlaczego zakonnica się nie maluje, z siostrą Bogną Młynarz rozmawia Aleksandra Pietryga.

Aleksandra Pietryga: Karmelitanki Bose podobno nie mają lustra. Czy kobieta może bez tego funkcjonować?

Siostra Bogna Młynarz: – Zapewne przeglądają się w oczach Pana Boga. Rzeczywiście coś w tym jest, że człowiek, który patrzy wciąż na siebie, może wpaść w pułapkę narcyzmu. Jeśli kobieta dba wyłącznie o to, co zewnętrzne, sięga tylko do warstwy estetyzmu. A estetyzm może rozminąć się z pięknem. Pamiętam taką scenę: śliczna kobieta, w pełnym makijażu, elegancko ubrana. Biegł do niej jej mały synek, po to, by się przytulić. Ale miał rączki umorusane piaskiem. I ta mama zatrzymała go tak na metr od siebie: nie podchodź. Ona była estetyczna, ale nie piękna.

Czym w takim razie jest prawdziwe piękno?

Piękne jest to, co jest zgodne ze swoją naturą. Bóg jest piękny. Często zapominamy o tym przymiocie Boga, mówiąc o Jego mądrości, wszechmocy, i tak dalej. Rzadko uświadamiamy sobie, że On jest samą pięknością. I, że ten Boski ślad został w człowieku, w szczególny sposób w kobiecie. Idąc tym tropem, można powiedzieć, że im bardziej człowiek jest święty, czyli im bliżej jest Boga, tym staje się piękniejszy.

I to widać na zewnątrz?

– Oczywiście. Wystarczy popatrzeć na współczesnych świętych.

Mężczyzna pragnie być widziany jako odważny, mocny, mądry. Kobieta chce być piękna; tęskni za tym, by to było zauważane także dla innych.

– Twoje spostrzeżenie jest ciekawe, bo wynika z niego, że piękno i moc Boga najmocniej odcisnęły się jako Jego obraz w człowieku. Piękno zostało bardziej wyrażone w kobiecie, moc – w mężczyźnie. Oboje są stworzeni na podobieństwo Stwórcy. Nie można mówić, że jedno z nich jest bardziej do Boga podobne.

Kobiety od wieków tęsknotę za pięknem próbują wypełniać, dbając o swój wygląd zewnętrzny, czasem nadmiernie się na tym koncentrując. Czy to jest droga do celu?

– Powiedziałabym, że to droga na skróty. Oczywiście, piękno kobiety powinno się wyrażać na zewnątrz. Pojawia się pytanie, z jakiego źródła powinna płynąć dbałość o swój wygląd. Według mnie jest to poczucie własnej wartości. Kobieta, która czuje się kochana, promieniuje autentycznym pięknem. Ona również będzie dbała o siebie. Gorzej, gdy dbałość o wygląd zewnętrzny jest rozpaczliwym sposobem ukrywania wewnętrznej pustki, kompleksów, samotności.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • paulus
  06.07.2019 21:53
  Sama prawda.Czystosc serca i slabosc natury ,jest najpiekniejsza uroda niewiasty.Dlatego nasz sila przy nich slabnie. I dobrze tak.Szczesc Boze
  doceń 11
 • kokogut
  07.07.2019 00:24
  Szukając żony szukałem pięknego serca. O taką się modliłem i za takimi oglądałem i taką też dostałem i się zakochałem. Może nie jest idealna, ale ma oprócz zewnętrznej urody też wrodzoną dobroć i serce na dłoni. Wiem, że razem przetrwamy wszystko. Piękne serce.
  doceń 5
 • b.
  07.07.2019 09:04
  Dlaczego kobieta ma być mimozą? Np. mam czterech synów i uczę jęz. polskiego w technikum. Mam sobie dać wejść na głowę?
  doceń 16
 • gosc
  07.07.2019 09:40
  Czytając komentarze widzę u niektórych totalne niezrozumienie siostry wypowiedzi, ale jednocześnie nie do końca zgadzam się z tym, że kobieta ma być słaba. To niewiasty zostały pod Krzyżem do końca (i św. Jan, tak). Dla mnie zadziwiającym odkryciem było, gdy dowiadywałam się o roli kobiety w zamyśle Boga było to, że kobieta ma być Ezer Kenegdo (najlepszą towarzyszką), czyli to ona jest kimś kto wspiera, a żeby być wsparciem dla innych trzeba najpierw samemu stać stabilnie na nogach i być w pewien sposób silną.
  doceń 11

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL