Nowy numer 4/2019 Archiwum

Biskupi jednym głosem ws. ks. Natanka

Rada Biskupów Diecezjalnych wyraziła solidarność z metropolitą krakowskim kardynałem Stanisławem Dziwiszem. Chodzi o działania podjęte wobec ks. Piotra Natanka - jednego z propagatorów ruchu dążącego do intronizacji Chrystusa na Króla Polski.

Rada Biskupów Diecezjalnych zebrała się w czwartek na Jasnej Górze. W piątek opublikowano komunikat z sesji. W jednym z punktów dokumentu biskupi wyrazili niepokój działaniami podejmowanymi "poza Kościołem diecezjalnym i wbrew biskupowi miejsca".

"Posłuszeństwo Kościołowi i troska o Jego jedność są głównymi kryteriami oceny wiarygodności religijnych inicjatyw. Każdy, kto uporczywie uczestniczy w takich pozakościelnych ruchach i grupach, traci jedność ze wspólnotą Kościoła" - napisali hierarchowie.

"Biskupi doceniają znaczenie uroczystości Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, ustanowionej w 1925 r. przez papieża Piusa XI. Od tego momentu wszyscy mamy wspaniałe możliwości ofiarowania swojego życia, życia polskich rodzin oraz całej naszej Ojczyzny Chrystusowi, Królowi Wszechświata (...) Nie ma więc potrzeby szukania nowych, niezgodnych z zamysłem Kościoła, form nabożeństw do Chrystusa Króla" - czytamy w komunikacie.

W lipcu kard. Dziwisz nałożył na ks. Natanka karę suspensy. Nie może on sprawować żadnych czynności kapłańskich ani udzielać rozgrzeszenia. Kara została nałożona po zignorowaniu przez ks. Natanka wcześniejszych kanonicznych upomnień i dekretów dyscyplinarnych i dlatego, że kapłan odrzucił propozycje rozmów z przełożonymi, do których był wielokrotnie wzywany.

Kard. Dziwisz przypomniał wówczas, że każdy kapłan w dniu święceń przyrzeka cześć i posłuszeństwo swemu biskupowi oraz jego następcom, a ks. Natanek temu przyrzeczeniu się sprzeniewierzył. Nieposłuszeństwo polega - jak wyjaśnił kard. Dziwisz - na uporczywym głoszeniu przez niego niezgodnych z nauką Kościoła poglądów dotyczących królowania Jezusa Chrystusa.

Metropolita krakowski wskazał też, że ks. Natanek publicznie podważa autorytet biskupów i kapłanów, pomawiając ich o niewiarę i współdziałanie z wrogami Kościoła, a w odpowiedzi na krytyczne uwagi ze strony przełożonych i innych kapłanów próbuje tworzyć własne struktury, do których włącza pozyskanych zwolenników, odwodząc ich tym samym od wspólnoty Kościoła powszechnego.

Ksiądz Natanek jest m.in. jednym z głównych propagatorów i opiekunów ruchu dążącego do intronizacji Chrystusa na Króla Polski. W lutym 2010 opublikował "List Otwarty do Biskupów Polskich, Prezydenta Rzeczypospolitej i Premiera Rządu Rzeczypospolitej", w którym wzywał do uroczystego uznania Jezusa za Króla Polski i uznania nadrzędności "Prawa Bożego" nad prawem publicznym.

W Grzechyni ks. Natanek założył ośrodek rekolekcyjny Pustelnia Niepokalanów i telewizję internetową, w której transmitowane są nabożeństwa oraz nagrania z rekolekcji i katechez.

Przeczytaj treść komunikatu KEP i komentarz "Biskupi przeciwni intronizacji"

« 1 »

Zobacz także

 • DrugiElement
  27.09.2011 17:34
  Temu księdzu zależy kurna tylko na władzy!
  doceń 1
 • Katoliczka
  29.09.2011 15:56
  Ks. Natanek ma rację nadal nie została przeprowadzona Intronizacja Pana Jezusa Chrystusa na Króla Polski tak jak polecił Pan Jezusa Rozalii Celakównie dlaczego?Dlaczego Kościół w Polsce nie chce tego tego aktu Intronizacji dokonać? Dlaczego na temat Intronizacji się milczy, nie wolno nic mówić.Choć proces beatifikacji Sługi Bożego R.Celakówny już się w 2007 r zakończył, a nadal nie jest ona wyniesiona na ołtarze tak jak Papież Jan Paweł II? To jest bardzo dziwne. Widocznie biskupi wiedzą, że wyniesienie R.Celakówny na ołtarze jest równoznaczne z przeprowadzeniem w Polsce Aktu Intronizacji Pana Jezusa Chrystusa na Króla Polski. Pana Jezusa ogłosić Królem Polski musi Kościół w Polsce, biskupi i wszyscy duchowni, Prezydent RP, polski parlement czyli: Sejm i Senat, posłowie i polski rząd oraz władze samorządowe i całe polskie społeczeństwo, ale z niewiadomych przyczyn, a może wiadomych proces ten od 1938r nie jest przeprowadzony, dlaczego?Pan Jezus przekazał R.Celakównie, że jeśli Polska ogłosi Jego Królem to będzie miała obronę na wieki i sytuacja się poprawi, będzie miała opiekę Jego i obronę przed wrogami, sytuacja w Polsce się znacznie poprawi, a jeśli tego Aktu nie przyjmie i nie wybierze Jego Królem to Polska zginie. Biskupi także kard. S.Dziwsz wiedzą o tym, a mimo to tego nie robią. Zawsze się nad tym zastanawiałam dlaczego Matka Boża nosi koronę i jest Nazywana Królową Polski natomiast Jej Syn nie.Na każdym obrozie w kościele czy ikonie wszedzie jest Matka Boża z Dzięciątkiem Jezus z koronami na ich głowach, ale jako dorosli tylko Matka Boża ma koronę, a Jej Syn nie. A czy Matka Boża też tego nie chce i czy ona Ona sama nie prosi ludzi od wieków, aby Jej Syn był wywyższony jako Król?Nie rozumiem tego.Intronizacja Chrystusa Króla jest bardzo ważną sprawą dla Polski, ponieważ od tego zależy przyszłość Polski i to co będzie się działo, a także i przyszłość Kościoła. Od tego zależy też przyszłość świata.Wydaje mi się, że to nie ks. Natanek jest nie posłuszny, ale to biskupi w Polsce, cały Episkopat i ks.kard.S.Dziwisz są nie posłuszni wobec Pana Jezusa i Jego woli. Wiem , że w jedym z kościół w Krakowie na Wawelu została zdjęta korona z głowy Pana Jezusa przez jezutów na prośbę ówczesnego metropolity krakowskiego ks.kard. Macharskiego.Ks. Natanek ma rację i nie jest wariatem. Widocznie ta Intronizacja jest tak WAŻNĄ SPRAWĄ! że biskupi nie chcą tego zrobić!Szanowni Biskupi to nie Pan Jezus jest waszym Sługą, ale wy Jego sługami jesteście.Wiecie jaka będzie dla was konsekwencja nie wypełnienia Jego woli? Konsekwencją nie wypełnienia woli Bożej była ta straszna II wojna światowa i nastąpi następna wojna jeśli się drodzy biskupi nie opamiętacie i nie nawrócicie. Proszę przeprowadzcie Intronizację Chrystusa Króla w Polsce i ogłoście błogosławioną Rozalię Celakównę póki jest jescze czas! Bo inaczej Polska zginie!!
  doceń 4
 • przyszłość pokarze
  06.11.2011 09:46
  Czy była to inspiracja Boska , czy ludzka pokarze przyszłość.
  Nie podoba mi się angażowanie członków Episkopatu w działalność zwykłego księdza.
  Z armaty do trzmiela??

  doceń 0
 • anka
  18.11.2011 23:40
  Czyżby polscy biskupi żyli na innej planecie, czyżby nie widzieli tak wielkiego moralnego, materialnego i intelektualnego upadku i zepsucia Polaków ????????
  To biskupi, jako wybrani żołnierze Chrystusa winni stać przy Nim na ciągłej warcie i służyć jedynie Jemu, wiodąc przed Jego tron Jego poddanych, ucząc ich miłości i oddania Królowi Świata i Królowi Polski. Mam nadzieję, że jak zwykle to nie rządzący a naród ma rację i to naród swoją mądrością i zdrowym rozsądkiem najlepiej wie czego mu potrzeba do normalnego życia i to osiągnie.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy