Biały gołąb, symbolizujący Ducha Świętego, unosi się w oknie nad siedzącą pośrodku, między dwunastoma apostołami, Matką Bożą.
Maryja czyta księgę, a uczniowie Jezusa z uwagą słuchają. Za chwilę zaczną dziać się rzeczy niespodziewane… Jak czytamy w Dziejach Apostolskich: „Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić” (2,2-4).
Dodatkowa symbolika tej sceny, łącząca ją ze zwiastowaniem, ukryta jest w zdobieniach ramy okiennej. Na skręconych złotych kolumienkach umieszczone są niewielkie figurki. Z lewej strony przedstawiony jest Gabriel Archanioł, a z prawej Maryja. Podczas zwiastowania Duch Święty również pojawił się nad głową Maryi, tak jak podczas Pięćdziesiątnicy, więc te dwa wydarzenia spinają swoistą klamrą dzieło zbawienia ludzkości – sugeruje autor.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Leszek Śliwa
Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”. Prowadzi także stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu” pracuje od 2002 r. Autor pierwszej w Polsce biografii papieża Franciszka i kilku książek poświęconych malarstwu.