Nowy numer 24/2018 Archiwum

Kościół to polityka!

Kościół nie jest stronnictwem politycznym, choć angażuje się w politykę, opowiadając się po stronie tych, którzy nie mają głosu. Takie stwierdzenie znajdujemy w przesłaniu episkopatu Szwajcarii na narodowe święto Konfederacji, które obchodzone jest 1 sierpnia. Biskupi przypominają o godności każdej istoty ludzkiej, także tej dopiero co poczętej, upośledzonej, chorej, stojącej u kresu życia czy będącej przybyszem.

W dokumencie zaznacza się, że Kościół nie posiada gotowych rozwiązań politycznych czy społecznych, za to dysponuje globalnym doświadczeniem, które może być pomocne w wypracowywaniu dobrych koncepcji. „Kościół nie jest społeczeństwem alternatywnym – piszą szwajcarscy biskupi. – Jego celem jest natomiast postawienie człowieka w centrum debaty politycznej w przekonaniu, że nie wystarczy sam tylko rozwój gospodarczy”. Wyjaśniając rolę „zaczynu”, jaką w społeczeństwie stanowi Kościół, episkopat stwierdza, że punktem odniesienia są tu „nie urny wyborcze, ale Ewangelia”. Szwajcarscy pasterze dziękują też tym wiernym, którzy włączają się w życie polityczne kraju, kierując się prawym sumieniem.

« 1 »

Zobacz także

 • glempinowy-kundelek
  01.08.2011 18:38
  A polityka to syf za przeproszeniem.
  doceń 0
 • KNS
  02.08.2011 00:58
  ...chyba tytuł jest nieadekwatny do treści, albo powinien brzmieć "Kościół to Polityka" - wtedy wiadomo, że nie chodzi o przynależność polityczną, czy zdobywanie i utrzymanie władzy, a o działanie na rzecz dobra wspólnego - i wszystko jest w porządku.
  Nie róbmy dezinformacji dla zaciekawionych tematem.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama