Nowy numer 24/2018 Archiwum

Katastrofa, panie ministrze...

Minister Sikorski na portalu społecznościowym nazwał Powstanie Warszawskie "narodową katastrofą". Dawno nie poczułam się tak zażenowana i zawstydzona. W pamięci od razu stanęli mi ci wszyscy starsi ludzie - bohaterowie nie tylko Warszawy, których poznałam.

To, że ocena Powstania Warszawskiego budzi i będzie budzić kontrowersje, jest jasne. Historycy spierają się czy sens miało, czy było skazane na klęskę itd. Jedni twierdzą, że było kolejnym narodowowyzwoleńczym, romantycznym zrywem, w którym ginęły dzieci, a dowództwo nie miało prawa posyłać walczących na pewną śmierć. Inni - w oparciu o fakty zresztą, przypominają że początkowo Powstanie miało trwać kilka dni. Za Wisłą bowiem stały wojska radzieckie. I gdyby tylko zechciały pomóc... Przytacza się też przypuszczenia, że gdyby nie zryw sierpnia 1944, być może po wojnie zostalibyśmy 17 - stą republiką ZSRR. To determinacja Polaków miała pokazać Stalinowi, że lepiej z nas (przynajmniej oficjalnych) poddanych nie robić. Tyle tytułem historycznego wstępu.
Stają mi przed oczami dziesiątki osób - starszych panów i pań, którzy w Powstaniu walczyli. Miałam możliwość poznawania ich jeszcze w liceum. Chodziłam do jednej ze szkół warszawskich, która jeszcze w latach 90. (przed ogólnopolskim zainteresowaniem tematyką powstańczą) zapraszała powstańców, starała się łączyć pokolenia. Dlatego nie raz słyszałam zdania typu: "Nie mogliśmy inaczej. Gdybyś była wtedy w Warszawie, też MUSIAŁABYŚ walczyć. Nas nie trzeba było prosić. Warszawa tętniła nadchodzącym Powstaniem! Ty nie wiesz co oznaczała czteroletnia okupacja"... W oczach starszych ludzi widziałam wtedy ogień, być może podobny do tamtego z sierpnia 1944 r. 
Potem z resztą, już jako dziennikarz, również spotykałam się z powstańcami. Ich relacje były podobne. Choć być może - byli już zmęczeni... Zmęczeni czczą gadaniną, rozgardiaszem sprzecznych opinii, bałaganem wypowiedzi o Powstaniu. Bo ileż można przekonywać tych młodych, wykształconych, którzy przecież wiedzą lepiej, bo wiedzę wyczytali z książek i czasopism, że oni wtedy walczyć musieli...
I przejdźmy do sedna. To, że Powstanie jest i będzie oceniane różnie, nie budzi zastrzeżeń. Gorzej, jeśli używa się argumentów agresji i nienawiści. A najgorzej, gdy autorytarnie, ostro, na temat tak dramatycznego i ważnego wydarzenia w historii, wypowiada się polski minister. Pan Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych (a kiedyś szef MON!) raczył nazwać Powstanie Warszawskie, "katastrofą narodową". Oczywiście, może sobie prywatnie tak myśleć. Jego demokratyczne prawo (choć warto byłoby może nieco więcej doczytać. I to różnych źródeł). Jednak wypowiadanie się w ten sposób, w przeddzień 67. rocznicy wybuchu Powstania, jest wyrazem arogancji i wielkiej buty. I z pewnością nie powinno paść spod palców ministra Rzeczypospolitej!
Jest mi przykro i czuję wstyd, że słowa te dotarły do uszu ludzi, którzy walczyli w 1944 r. Nie zasłużyli na takie traktowanie. Katastrofalne słowa w ustach (palcach) ministra Rzeczpospolitej, to narodowa katastrofa...

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Maluch
  03.08.2011 11:05
  cyt: "Z powszechnym zdziwieniem przyjęto fakt, że Sikorski, dochodząc do podobnego wniosku, posiłkował się ustaleniami i materiałami zebranymi przez dr. Jana Sidorowicza (Montreal) opublikowanymi w pracy „Kulisy katastrofy Powstania Warszawskiego 1944. Wybrane publikacje i dokumenty” (książkę polecam, jest dostępna w internecie pod adresem: www.powstanie.pl; znajdują się w niej m.in. wywiady i artykuły Wiesława Chrzanowskiego, Jana Ciechanowskiego, Jana Matłachowskiego, Lecha Mażewskiego Pawła Wieczorkiewicza), w której, łagodnie mówiąc, o sprawcach wybuchu Powstania pisze się dość cierpko: „Uprawianie kultu przywódców Powstania zaczęło się już w dniu kapitulacji. Awans Komorowskiego «za wybitne zasługi» na Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych, a Chruściela na generała, to była grubymi nićmi szyta próba zatarcia wrażenia kompromitującej katastrofy”.

  doceń 7
 • Urszula
  04.08.2011 17:38
  Zgadzam się z 'prawie babcią' i autorką tego artykułu o powstaniu. Wpisy na tym poralu świadczą w/g mnie o bardzo niskiej świadomości społecznej naszego społeczeństwa oraz brakach w edukcji i kulturze. Wojna a później blisko 50 lat 'okupacji' zrobiły swoje.Ja się nie dziwię,że ludzie tak myślą jak myślą. Jak opłaca się być uczciwym patriotom ? Ci walczący o wolną Polską klepią biedę. Nie tak miało być! Czy kiedyś będzie inaczej ? Patrząc na to co jest-'płetwy opadają'
  Ja nie mam wątpliwości,że powstanie było potrzebne. Chwała Walczącym!!!
 • Urszula
  05.08.2011 18:46
  Do "Myślącego"
  Cytuję Heraklita" Mądrość polega na tym :poznać myśl, którą wszystkie rzeczy wszystkimi kierują" Poznanie owego logosu nie jest łatwe gdyż "Istota (fizys)każdej rzeczy lubi się ukrywać". A właśnie to co ukryte jest najważniejsze.To o demagogii
  A jeśli chodzi o fakty to można napisać tylko albo aż tyle -jak kto woli-,że powstanie wybuchło.
 • Urszula
  06.08.2011 10:22
  Do Piotrap!
  :))) ...czyli?

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama