„Klasztor zamknąć, jego majątek przekazać koronie” – wyjaśnia Tomasz Cromwell, czego spodziewa się po śledztwie Shardlake’a.
Angielskie seriale historyczne od dawna cieszą się ogromnym powodzeniem u widzów, wiele z nich zyskało także uznanie krytyki. Są zróżnicowane tematycznie, opowiadają nie tylko o wydarzeniach z historii Anglii, ale sięgają również do czasów antycznych czy średniowiecza Europy, jak np. „Ja, Klaudiusz” czy „Rzym”.
Mity i uprzedzenia
Szczególnym zainteresowaniem scenarzystów angielskich seriali cieszą się burzliwe dzieje panowania dynastii Tudorów, w tym Henryka VIII. Wystarczy wymienić „Dynastię Tudorów” i „W komnatach Wolf Hall”. Ten ostatni po dziewięciu latach od realizacji pierwszego sezonu doczekał się kontynuacji zatytułowanej „Wolf Hall: Lustro i światło”. Jest to ekranizacja ostatniej części trylogii Hilary Mantel, która poświęcona została Tomaszowi Cromwellowi, prawej ręce króla. Serial emituje obecnie stacja BBC One. Seriale dotyczące czasów Henryka VIII opowiadają nie tylko o jego romansach, ale także o tym, jak jego rządy zmieniły społeczeństwo, politykę i religię w Anglii. W obu sezonach „Wolf Hall” scenarzyści sporo miejsca poświęcają historii angielskiego katolicyzmu, a właściwie walce z „papistami”.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Edward Kabiesz Dziennikarz działu „Kultura”, w latach 1991–2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk.