Zatopiona rzymska willa w morzu

Na dnie morskim u wybrzeży regionu Lacjum nurkowie odkryli specyficzny "pawilon", a w zasadzie "nasyp" z fundamentów utworzonych z podwójnego rzędu ceglanych ścian. Naukowcy podejrzewają, że to pozostałości willi z czasów rzymskich.

Nurkowie badali ostatnio podwodny obiekt, który odkryto w okolicach Campo di Mare w Cerveteri. Na zdjęciach z powietrza, które wykonała jednostka nabrzeża Straży Finansowej [Guardia di Finanza – wyspecjalizowana włoska policja, pełniąca też m.in. funkcję straży celnej – przyp. red.], widać okrągłą konstrukcję o średnicy ok. 50 m, znajdującą się kilka metrów od brzegu.

Badacze wysuwają hipotezę, że willa była niezwykle elegancka i reprezentacyjna, która „ze względu na bliskość stolicy należała pewnie do rodziny starożytnej rzymskiej arystokracji” – przytacza portal Roma Today.

Archeologów wspomagali cały czas nurkowie stacji Marynarki Wojennej. Prace były prowadzone w niesprzyjających warunkach ze względu na silne przybrzeżne prądy. „Były to pierwsze badania obiektu, które miały na celu głównie rozpoznanie widocznych pozostałości starożytnych. W przyszłości mają być kontynuowane, aby chronić i zabezpieczyć stanowisko archeologiczne” – zaznacza RT.

Zdjęcia willi obiegły włoskie media:

« 1 »

baja /Roma Today