Wśród uczestników 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino są ostatni weterani

Na terenie Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino odbędą się dziś uroczystości upamiętniające bitwę.

Na wzgórzu spotkają się dziś przedstawiciele władz Polski na czele z Prezydentem RP, Marszałkiem Senatu i Wicemarszałkiem Sejmu, kombatanci, rodziny żołnierzy, a także ostatni żyjący weterani 2. Korpusu Polskiego gen. Andersa. Organizatorem uroczystości jest Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przy wsparciu Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie.

Jednym z uczestników obchodów rocznicowych jest 99-letni Józef Skrzynecki. Już jako 16-latek wstąpił do armii gen. Andersa. W czasie walk o Monte Cassino był czołgistą w 4 Pułku Pancernym „Skorpion". Walczył też o wyzwolenie Bolonii i Ankony, a po wojnie wrócił do Polski. 

Związek Kombatantów i Osób Represjonowanych RP im. Danuty Siedzikówny „Inki" w Gdyni w 2023 r. odznaczył Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki. „To niezwykły, prosty i skromny człowiek, zamieszkujący w parafii Opieki Świętego Józefa i Matki Bożej z Góry Karmel w Łodzi. Pojawia się codziennie w kościele, żyje jak każdy senior i dobry sąsiad. Jednak ma niesamowitą historię do opowiedzenia, której był nie tylko świadkiem, ale także jej cichym bohaterem" - czytamy na stronie Urzędu Miasta Łodzi, której Skrzynecki na co dzień jest mieszkańcem.

czytaj dalej poniżej

Jak poinformowano na stronie rządowej, główne uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino rozpoczną się Mszą się o 16.00. Zaplanowano też modlitwę duchownych innych wyznań. Po odegraniu hymnów narodowych i powitaniu gości przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, nastąpią przemówienia okolicznościowe, a po nich Apel Poległych i odśpiewanie utworu „Czerwone Maki".

Następnym punktem obchodów będzie ceremonia złożenia wieńców przez oficjalne delegacje państwowe i odegranie hejnału mariackiego, po czym nastąpi odprowadzenie wojskowej asysty honorowej i zakończenie uroczystości. 

czytaj dalej poniżej

 

Już w przeddzień głównych obchodów w piątek 17 maja w Piedimonte San Germano odbyła się uroczystość przy pomniku 6. Pułku Pancernego im. Dzieci Lwowskich. 

Uroczystości rocznicowe będą kontynuowane również w kolejnych dniach. W niedzielę 19 maja o 17.00 na Cmentarzu Commonwealth (Piazza Diamare), na poniedziałek 20 maja na 10.00 zaplanowano ceremonię złożenia kwiatów przed popiersiem gen. Andersa (Largo Gen. Anders - Museo Historiale), a na 17.00 w Acquafondata uroczystość złożenia kwiatów przed Pamiątkowym Cokołem w miejscu pierwotnego pochówku żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. Ostatnim dniem obchodów będzie wtorek 21 maja. O 10.00 w San Vittore del Lazio odbędzie się uroczystość złożenia kwiatów przed pomnikiem poległych żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, a o 11.45 zostaną złożone kwiaty na włoskim Cmentarzu Wojennym w Mignano Monte Lungo.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Family News Service