Bp Bryl do Rycerzy Kolumba: bądźcie mądrymi i roztropnymi ojcami

- Chciałbym razem z wami modlić się, abyście patrząc na obraz św. Józefa uczyli się być dojrzałymi, mądrymi i roztropnymi ojcami w wymiarze fizycznym, ale także w wymiarze duchowego ojcostwa - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który w Narodowym Sanktuarium św. Józefa przewodniczył Mszy św. w ramach Pielgrzymki Rycerzy Kolumba na zakończenie ogólnopolskiej peregrynacji ikony św. Józefa.

W homilii biskup wskazując na obraz św. Józefa Kaliskiego zaznaczył, że wizerunek ten zaprasza mężczyzn do dojrzałego ojcostwa. Przywołał słowa Papieża Franciszka, iż "za każdym razem, gdy ktoś podejmuje odpowiedzialność za życie drugiego, w pewnym sensie sprawuje wobec niego ojcostwo. W społeczeństwie naszych czasów dzieci często zdają się być osierocone przez ojców. Także dzisiejszy Kościół potrzebuje ojców”.

Nawiązując do przypadającej dziś 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, bp  przytoczył słowa z homilii wygłoszonej 4 czerwca 1997 r. w Kaliszu, które są przesłaniem na dzisiejsze czasy. Akcentował, że papież zawsze podkreślał, że rodzina jest wielką wartością. -„To miłość małżeńska i rodzinna jest ciągle uszlachetniana, doskonalona przez wspólne troski i radości, przez wspieranie się w chwilach trudnych. Zapomina o sobie samym dla dobra umiłowanego człowieka” - mówił za Janem Pawłem II.

Pielgrzymka Rycerzy Kolumba do św. Józefa w Kaliszu odbyła się na zakończenie ogólnopolskiej peregrynacji ikon św. Józefa, która rozpoczęła się 8 października 2022 r., w trakcie Rodzinnej Pielgrzymki Rycerzy Kolumba na Jasną Górę. Podczas Mszy św. w bazylice jasnogórskiej trzy kopie ikony zostały pobłogosławione przez Kapelana Stanowego Rycerzy Kolumba abp. Wacława Depo, a następnie rozpoczęły wędrówkę po całej Polsce.

Peregrynacji ikony św. Józefa towarzyszył program „Życie Mam”, którego celem jest wsparcie Domów Samotnej Matki w ponad 30 diecezjach w Polsce.

Obecnie Rycerze Kolumba angażują się w nowe dzieło, jakim jest utworzenie hospicjum dla dzieci.

Przed Mszą św. konferencję wygłosił ks. dr Janusz Chyła, proboszcz parafii Chojnice.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..