Nowy numer 22/2023 Archiwum

Chorwacja: Media chwalą papieża

Wizyta papieża Benedykta XVI w Chorwacji została niezwykle pozytywnie oceniona przez media tego kraju. Na pierwszych stronach poniedziałkowych gazet znalazły się przede wszystkim cytaty z wypowiedzi papieża odnoszących się do marionetkowego, faszystowskiego państwa chorwackiego w czasach II wojny światowej, roli chorwackiego męczennika - kardynała Alojzije Stepinacia (1898-1960) oraz wsparcie Benedykta XVI dla starań Chorwacji o przyjęcie do Unii Europejskiej.

Ponadregionalny dziennik „Vecernji list” zwrócił przede wszystkim uwagę na podkreślaną przez Ojca Świętego przynależność Chorwacji do Europy. Komentarz do papieskiej wizyty gazeta opatrzyła cytatem z jednego z przemówień Benedykta XVI: „Wasz naród od początku był w Europie!”. Pisząc o wieczornej modlitwie papieża z młodzieżą, „Vecernij list” podkreśla słowa: „Obejmuję was wszystkich jako dzieci!”. Chorwacki dziennik z zadowoleniem podkreśla, że „niemiecki papież był bardzo jednoznaczny w potępieniu reżimu ustaszów, służącego Hitlerowi”.

Wychodzący w Rijece lewicowo-liberalny dziennik „Novi list” skrytykował Konferencję Biskupów Chorwacji. Zwrócono uwagę, że na spotkanie z papieżem w Teatrze Narodowym biskupi nie zaprosili byłego prezydenta Stipe Mesicia, „bo po prostu nie odpowiadał im politycznie”. Zaproszeni zostali natomiast nacjonalistyczny śpiewak, działacze piłkarscy oraz jeden z wysokich przedstawicieli mediów, znany jako zdecydowany przeciwnik Unii Europejskiej. „Papież przybył, aby umocnić pozycję Chorwacji w ostatniej fazie rozmów akcesyjnych, a biskupi sprowadzają na spotkanie z nim ludzi, propagujących izolację kraju” - napisał „Novi list”.

Państwowa telewizja chorwacka HRT ocenia wizytę Benedykta XVI w samych superlatywach. Na swoim portalu internetowym przypomniała, że na papieża czekały masy ludzi oraz że „młodzi ludzie zmienili serce Zagrzebia w świątynię”. Ogólnokrajowy „Jutarnji list” na swoim portalu internetowym poświęcił papieżowi kilkanaście artykułów. Gazeta podkreśliła między innymi, że podczas wizyty w Zagrzebiu papież nocował w nuncjaturze apostolskiej, która jest „o wiele skromniejsza, niż nowy pałac arcybiskupi”. Na to samo zwracały uwagę również inne media chorwackie.

„Jutarnji list” nawiązuje też do słów wypowiedzianych przez Benedykta XVI i prezydenta Chorwacji Ivo Josipovicia. Według gazety, „nie tylko podobały się one obu stronom, ale przedstawiały też ich stanowiska”, a wspólnym elementem tych wystąpień był humanizm. Komentator z „Jutarnji list” podkreśla najważniejsze – jego zdaniem – określenie przez prezydenta Josipovicia Chorwacji jako kraju, który „odwołuje się do swoich chrześcijańskich korzeni i wielkodusznie pragnie przebaczyć swoim sąsiadom”.

Mająca najwyższy nakład w kraju bulwarowa gazeta „24sata” przyłącza się do innych mediów zadowolonych z poparcia udzielonego przez papieża dla starań Chorwacji o przyjęcie do UE. Gazeta przypomina słowa Benedykta XVI: „Wasz kraj od początku należał do Europy i do Kościoła”. Artykuł na ten temat ukazał się także w internetowym wydaniu gazety i na Facebooku poleciło go ponad tysiąc internautów. W ciągu niespełna 24 godzin ukazało się ponad 650 komentarzy. Dowodzi to, jak wielki wpływ mają internetowe media również w Chorwacji.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast