Dziczka wszczepiona

„Bóg wywyższył Go na miejscu po prawicy swojej jako Władcę i Zbawiciela, aby zapewnić Izraelowi nawrócenie i odpuszczenie grzechów” (Dz 5, 31) 

„Bóg wywyższył Go na miejscu po prawicy swojej jako Władcę i Zbawiciela, aby zapewnić Izraelowi nawrócenie i odpuszczenie grzechów” (Dz 5, 31

Czy nam się to podoba, czy nie, trzeba powiedzieć sobie jasno: „Przymierze Boga z Izraelem nie zostało anulowane”.

„Święty Paweł mówi, że zbawienie przychodzi przez Żydów, co wcale nie znaczy – jak chcemy uważać – że zbawienie raz przyszło, a Żydzi zostali skazani na piekło ziemskie i niebieskie. Ono stale przychodzi i także właśnie przez nich” – przypomina prof. Jan Grosfeld. Jak mocno brzmią dziś słowa: „Bóg wywyższył Go, by zapewnić Izraelowi nawrócenie i odpuszczenie grzechów”.
Jesteśmy dziczką wszczepioną w szlachetną oliwkę. W tym tekście padają niezwykle mocne słowa Pawła, który przestrzega nas, przed wynoszeniem się nad naturalne gałęzie, abyśmy nie zostali odcięci. Jak Izrael – na pewien czas. To nie jest tak, że Bóg „im” zabrał, by dać „nam” (często słyszę podobną narrację). „I tak – przypomina Apostoł Narodów mieszkańcom Wiecznego Miasta - cały Izrael będzie zbawiony, jak to jest napisane” (Rz 11, 25-26).
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz Marcin Jakimowicz Urodził się w 1971 roku. W Dzień Dziecka. Skończył prawo na Uniwersytecie Śląskim. Od 2004 roku jest dziennikarzem „Gościa Niedzielnego”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – poruszające wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem „Dzikim”. Wywiady ze znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznawali się do wiary w Boga stały się rychło bestsellerem. Od tamtej pory wydał jeszcze kilkanaście innych książek o tematyce religijnej, m.in. zbiory wywiadów „Wyjście awaryjne” i „Ciemno, czyi jasno”.