Nowy numer 21/2024 Archiwum

Urszula Honek i jej studium śmierci na tle beskidzkiej wsi. Recenzujemy książkę nominowaną do Międzynarodowej Nagrody Bookera

Odwiecznym pytaniom o śmierć i jej sens Urszula Honek nadała ciekawą formę artystyczną. Czy jednak ta opowieść straciłaby na wartości, gdyby wlała w nią nieco światła?

Polka nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera – ta radosna wiadomość obiegła niedawno serwisy informacyjne, zwłaszcza te poświęcone kulturze. Jest to faktycznie spore wydarzenie – do tej pory nominacje do prestiżowego brytyjskiego lauru otrzymało jedynie troje Polaków: Stanisław Lem, Wioletta Grzegorzewska i – trzykrotnie – Olga Tokarczuk, która w 2018 r. została laureatką tej nagrody (kapituła doceniła jej powieść „Bieguni”). Teraz do tego grona dołączyła Urszula Honek ze swoim debiutem prozatorskim „Białe noce”.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego