GN 28/2018 Archiwum

Muzyka ma wspierać ewangelizację

Muzyka ma wspierać ewangelizację – to przesłanie zakończonego dziś w Rzymie jubileuszowego kongresu Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej.

„Sympozjum zgromadziło wielu wybitnych specjalistów z dziedziny chorału gregoriańskiego, polifonii – powiedział Radiu Watykańskiemu polski uczestnik spotkania ks. Robert Tyrała. – Były spotkania liturgiczne. Jednemu z nich, w niedzielę, w centralnym dniu tego kongresu przewodniczył kard. Zenon Grocholewski. Wcześniej, jako Wielki Kanclerz, wręczył on doktoraty „honoris causa” trzem wybitnym muzykom. Byli to: Diego Fasolis, dyrygent Radia Szwajcarskiego, Avro Pat, kompozytor, i Luigi Ferdinando Tagliavini. We wspaniałym koncercie w Santa Maria Maggiore 31 maja wzięli udział soliści i chór Radia Szwajcarskiego pod dyrekcją Diego Fasolisa. Te wszystkie wydarzenia zbierały w sobie to, co dokonało się przez 100 lat istnienia Papieskiego Instytutu Muzyki Kościelnej w Rzymie. Przesłaniem tych obchodów 100-lecia Instytutu są słowa Benedykta XVI do wszystkich muzyków na całym świecie. Zwrócił on uwagę, że podmiotem akcji liturgicznej nie jest jednostka czy jakaś grupa, która sprawuje Eucharystię, lecz Kościół. To jest też przesłanie, jak ma wyglądać w przyszłości muzyka kościelna, która jest skarbcem Kościoła, a równocześnie może być wielkim, ewangelizacyjnym oddziaływaniem” – powiedział dyrektor Instytutu Muzyki Kościelnej z Krakowa.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama