Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Opowieść o Antonim Gaudím, autorze „katechizmu z kamienia i szkła”

To nie pierwsza i z pewnością nie ostatnia biografia Gaudíego. Patrick Sbalchiero sportretował geniusza architektury, akcentując wątki związane z religijnością twórcy bazyliki Sagrada Família w Barcelonie.

To opowieść o człowieku, który zanotował: „Piękno jest odblaskiem prawdy. Ponieważ sztuka jest pięknem, bez prawdy nie ma sztuki”. Zanim jednak francuski autor odsłoni historię życia tytułowego „Bożego architekta”, proponuje czytelnikowi skróconą historię Katalonii. Nie sposób zrozumieć Gaudíego w oderwaniu od jego ukochanej małej ojczyzny. Przybliża też nieco losy rodziny bohatera. Wtrąca anegdoty z jego życia. Jak ta, gdy na pierwszym roku studiów Antoni postanowił zinwentaryzować księgozbiór uczelnianej biblioteki według własnej metody klasyfikacji.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Piotr Sacha

Kierownik serwisu internetowego gosc.pl

Jest absolwentem socjologii na Uniwersytecie Śląskim oraz dziennikarskich studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie. Były korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej w Katowicach. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2006 roku. Wieloletni redaktor „Małego Gościa Niedzielnego”. Autor książki dla dzieci „Mati i wielkie fałszerstwo”. Jego obszar specjalizacji to kultura, zwłaszcza współczesna literatura i muzyka, a także tematyka społeczna.

Kontakt:
piotr.sacha@gosc.pl
Więcej artykułów Piotra Sachy