Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Jan Paweł II zaliczył ekumenizm do priorytetów swego pontyfikatu

Jak wielką cenę płacił za budowanie mostów! „Wybiega przed szereg. Modli się z heretykami” – kręcili głowami sceptycy. A on uparcie powtarzał refren swej encykliki: „Aby byli jedno” i twierdził, że jedność chrześcijan jest jednym z priorytetów jego pontyfikatu.

O tym, jak bardzo był nierozumiany, przekonaliśmy się dopiero po jego śmierci. Gdy „wiatr zamknął strony księgi na cyprysowej trumnie”, stopniowo zaczęła wylewać się fala krytyki. Na spotkania ekumeniczne w Asyżu, gdy stanął nie tylko wśród chrześcijan, ale i wyznawców innych religii, na fakt, że w 2003 r. jako biskup Rzymu ucałował pierścień biskupa Canterbury Rowana Williamsa. Ten braterski komunikat był przez wielu opacznie zrozumiany, a komentatorzy grzmieli: „Skandal! Następca Piotra korzy się przed przełożonym anglikanów”. A Karol Wojtyła nie bał się oskarżeń o synkretyzm. Co więcej, zaliczył ekumenizm do priorytetów swego pontyfikatu.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza