Nowy numer 08/2024 Archiwum

Tonące państwo

Australijskie władze ogłosiły w piątek, że zaoferują mieszkańcom Tuvalu, archipelagu na Pacyfiku, który jest zagrożony zatopieniem w wyniku podnoszenia się poziomu wód oceanu, "specjalne prawa" do osiedlania się i pracy w Australii. Obydwa kraje podpisały traktat w tej sprawie.

Tuvalu, zbiór sześciu atoli i trzech płaskich wysp (żadna nie przekracza wysokości 5 m n.p.m) na Pacyfiku w zachodniej Polinezji, jest krajem zagrożonym zatopieniem w wyniku zmian klimatycznych. W rezultacie ocieplania się klimatu w minionym stuleciu poziom otaczających archipelag wód oceanu podniósł się o 20 cm.

"Mieszkańcy Tuvalu zasługują na wybór, czy chcą mieszkać, studiować i pracować gdzie indziej, w miarę pogłębiania się zmian klimatycznych" - oświadczyli we wspólnym komunikacie premier Australii Anthony Albanese i jego odpowiednik z Tuvalu Kausea Natano.

Traktat przewiduje w szczególności swobodę przemieszczania się, a prawo do przeniesienia się do Australii będą mieli zapewnione wszyscy mieszkańcy Tuvalu, czyli 11 200 osób.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy