Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Papieska biblioteka

Wśród wielu książek „papieskich”, które ukazały się w ostatnim czasie, zwracają uwagę propozycje Wydawnictwa Znak.

Przede wszystkim zauważyć trzeba specjalną beatyfikacyjną edycję książki „Pamięć i tożsamość”. Rozmowy Jana Pawła II na temat historii, zapisane na przełomie tysiącleci, nie straciły na aktualności. Człowiek w 2011 roku nadal musi pozostawać czujnym wobec ideologii zła i odradzających się totalitaryzmów. Nie może bezkrytycznie wielbić demokracji – owszem, powinien dostrzegać jej możliwości, ale musi też widzieć wiążące się z nią zagrożenia. Aktualne pozostają papieskie rozważania na temat wolności i odpowiedzialności, a także pojęć, które do dziś wywołują gorące spory, takich jak: ojczyzna, naród czy państwo.

Wznowienia doczekały się powieści Pawła Zuchniewicza – „Jan Paweł II: »Będę szedł naprzód«” i „Jan Paweł II – nasz święty”. Tym razem zebrano je w jednym tomie, zatytułowanym „Papież z Polski. Nasz święty”. Zuchniewicz stara się w swoich książkach, na ile to możliwe, zakotwiczyć akcję w rzeczywistych wydarzeniach. Autentyczne są też wszystkie występujące w powieściach postacie, choć wiele dialogów i przemyśleń bohaterów jest oczywiście inwencją autora. On sam – co przyznaje w posłowiu – wprowadził również do fabuły elementy autobiograficzne.

Trzecią pozycją Znaku, przygotowaną specjalnie na beatyfikację, są „Kwiatki Jana Pawła II”. Po sukcesie wydawniczym pierwszego wydania autorzy uzupełnili je o inne, nieznane historie. Autorzy wyboru, Janusz Poniewierski i Jan Turnau, zastrzegają, że nie jest to antologia papieskiego humoru, ale opowieść o świętości, odmienna od hagiograficznych wzorców. Są w niej, oczywiście, historie śmieszne, ukazujące poczucie humoru papieża i jego dystans do siebie, ale są też inne – wzruszające czy skłaniające do refleksji.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego