Nowy numer 17/2024 Archiwum

Watykan i Paryż o wolności religijnej

W Paryżu zorganizowano dziś dzień mobilizacji na rzecz wolności religijnej. Natomiast Stolica Apostolska domaga się ochrony wolności religijnej, o czym przypomniał Benedykt XVI w przesłaniu do Papieskiej Akademii Nauk Społecznych.

To mająca głębokie korzenie chrześcijańska kultura Zachodu zrodziła wolność religijną – zwraca uwagę Benedykt XVI w przesłaniu do uczestników 17. sesji plenarnej Papieskiej Akademii Nauk Społecznych. Spotkanie to, zakończone wczoraj w Watykanie, poświęcono wolności religijnej w obecnym świecie.

W przesłaniu Papież wskazuje, że chrześcijańska kultura Zachodu nadal podtrzymuje gwarantowaną konstytucyjnie wolność wyznania i kultu, którą cieszy się dziś wiele narodów. W dużej mierze ze względu na to, że ateistyczne reżimy XX wieku systematycznie negowały tę wolność, została ona zagwarantowana przez wspólnotę międzynarodową w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka z 1948 r. Dziś to podstawowe prawo człowieka jest znowu zagrożone przez pewne ideologie, dlatego jego obrona i wdrażanie jest w naszych czasach aktualnym wyzwaniem – pisze Benedykt XVI. Przypomina, że już na przełomie II i III wieku pisarz chrześcijański Tertulian stworzył pojęcie „wolności religii”, podkreślając, że religia nie dopuszcza przymusu. Sobór Watykański II wskazał na konieczność ochrony tej wolności przez prawo cywilne. Stolica Apostolska – zaznacza Ojciec Święty – stale apeluje o uznanie tego fundamentalnego prawa człowieka przez wszystkie państwa, a także o ochronę mniejszości religijnych.

***

Dzień mobilizacji na rzecz wolności religijnej zorganizowała dziś w Paryżu międzynarodowa organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Inicjatywa nosi tytuł „Palmy wolności”, w nawiązaniu do palmowych gałęzi przedstawianych w chrześcijańskiej tradycji ikonograficznej jako symbol męczeństwa. Miejscem obchodów jest paryska katedra Notre Dame, przed którą ustawiono symboliczną „oazę pokoju” z palmami i piaszczystymi wydmami. Program obejmuje wieczorną Eucharystię w katedrze celebrowaną przez arcybiskupa Paryża oraz modlitewne czuwanie ze świadectwami prześladowanych chrześcijan.

Kard. André Vingt-Trois, który jest równocześnie przewodniczącym francuskiego episkopatu, przypomniał, że prawo do wolności religijnej ma podstawowe znaczenie dla życia społecznego. Stanowi probierz praw człowieka. Dlatego jego wprowadzanie w życie winno interesować zarówno wierzących, jak i niewierzących. Według metropolity stolicy Francji inicjatywa „Palmy wolności” pomoże zrozumieć, co sprzyja, a co zagraża atmosferze autentycznej tolerancji, prawdy i wolności, oraz że wolność słowa i wyznania wzajemnie się wspierają. W wieczornym czuwaniu po Mszy w katedrze Notre Dame wezmą udział tacy świadkowie wiary, jak bp Joseph Coutts z Faisalabadu w Pakistanie, iracki arcybiskup syrokatolicki Basile Georges Casmoussa i koptyjski biskup katolicki Youhanna Golta z Egiptu. Jak podkreślają organizatorzy, trzy czwarte ludzi dyskryminowanych dzisiaj z powodów religijnych to chrześcijanie. Przypominają zamachy na kościoły w Bagdadzie i Aleksandrii, jak też niedawne morderstwa: 2 marca pakistańskiego ministra ds. mniejszości, katolika Shahbaza Bhattiego, i 13 marca nigeryjskiego muzułmanina Ibrahimego Abdullahi Boloriego, zabitego za krytykę islamskich ekstremistów.

Przy okazji paryskiej inicjatywy „Palmy wolności” Pomoc Kościołowi w Potrzebie popiera apel arcybiskupa Algieru Ghaleba Moussy Abdalla Badera o przeprowadzenie remontu klasztoru w Tibhirine. W opustoszałym dziś budynku doszło przed 15 laty do morderstwa całej wspólnoty trapistów.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy