Nowy numer 33/2018 Archiwum

Węgrzy chcą czcić Jana Pawła II

Konferencja Biskupów Węgier zwróci się do Stolicy Apostolskiej o pozwolenie na rozszerzenie liturgicznego kultu bł. Jana Pawła II na cały kraj - powiedział kard. Péter Erdő.

Prymas Węgier powiedział katolickiemu radiu w Budapeszcie, że Jan Paweł II jest dla Kościoła na Węgrzech i dla całego narodu bardzo ważną postacią. Przyczynił się on w sposób istotny do naszej odnowy, nie tylko reformując administracyjnie nasze diecezje, ale dodając nam ducha.

Natomiast dzieląc się swymi wrażeniami z beatyfikacji Jana Pawła II w wypowiedzi dla sekcji węgierskiej Radia Watykańskiego kard. Erdő wyraził radość, że obecny Papież kontynuuje ewangeliczny, pasterski program błogosławionego poprzednika i woła za nim: Nie bójcie się! „A to oznacza – stwierdził prymas Węgier - że nie możemy się bać ani Chrystusa, ani naszych czasów z ich wyzwaniami i trudnymi sytuacjami w życiu osobistym czy społecznym, czy też międzynarodowym. Chrystus jest z nami i pomaga nam przezwyciężać wszelki lęk. Beatyfikacja uświadamia mi, że to jest to przesłanie, którym mamy żyć i które mamy przekazywać wciąż na nowo całemu światu” – powiedział kard. Erdő.

Węgierskiej pielgrzymce na beatyfikację przewodniczył emerytowany metropolita Eger, abp István Seregély. Jak powiedział Radio Watykańskiemu, dla niego ta beatyfikacja była swego rodzaju rozrachunkiem z realizacji swego powołania do świętości, o którym często mówił nowy błogosławiony, np. w czasie kanonizacji św. Kingi.

Dla abp Seregélyego Jan Paweł II jest „żywym człowiekiem spośród nas, który przeżył dwie dyktatury, nazistowską i komunistyczną, cierpiąc zawsze dawał pozytywną odpowiedź Bożym wezwaniom – w stu procentach”. Podkreślił, że „ ten nasz współbrat w cierpieniu szedł drogą Kalwarii zawsze pod opieką Maryi, nikogo nie potępiając”. Dlatego jest dla nas wzorem do naśladowania i zachętą, by iść za Chrystusem, do dawania Bogu odpowiedzi tak! „Z radością oczekiwałem przez trzy godziny na rozpoczęcie uroczystej Eucharystii, siedząc wśród innych biskupów z całego świata, gdyż widziałem ich radość i wdzięczność Bogu za błogosławionego Papieża, najbardziej znanego człowieka naszych czasów - powiedział abp Seregély.

Jak podaje "Magyar Kurir" w uroczystościach beatyfikacji wziął także udział nadburmistrz Budapesztu, István Tarlós, który oświadczył, iż w pełni popiera umieszczenie na Placu Bohaterów (Hősök tere) jeszcze w tym roku tablicy pamiątkowej poświęconej Janowi Pawłowi II, który 20 sierpnia 1991 roku sprawował tam Mszę św. w uroczystość św. Stefana, pierwszego króla Węgier.

Tarlós nie wyklucza również postawienia tam pomnika Papieża. Kilka dni temu stołeczna Rada Miejska przemianowała Plac Republiki na Plac Jana Pawła II. W latach 40.tych XX wieku mieściła się tam siedziba partii narodowo-socjalistycznej a po wojnie partii komunistycznej MDP. Podczas rewolucji węgierskiej w 1956 r. toczyły się na tym placu tragiczne walki z sowieckimi najeźdźcami.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama