Nowy numer 24/2018 Archiwum

Cała Polska na placu św. Piotra

Podobnie jak wczoraj, dziś na tym placu obecna jest w jakimś sensie cała Polska – powiedział kard. Stanisław Dziwisz na początku Mszy dziękczynnej za beatyfikację Jana Pawła II.

We wstępie do Mszy kard. Stanisław Dziwisz skierował do kard. Bertonego prośbę o podziękowanie Ojcu Świętemu za wczorajsze ogłoszenie Jana Pawła II błogosławionym. Metropolita krakowski zaznaczył, że czyni to w imieniu wszystkich pielgrzymów, szczególnie Polaków, którzy dziś licznie zgromadzili się na placu św. Piotra.

Ogłoszenie Jana Pawła II błogosławionym nazwał „darem zbyt wielkim, by można było wyrazić to, co odczuwa cały Kościół i co czują nasze serca”.

Kard. Dziwisz wyraził też wdzięczność Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI za podtrzymywanie żywej pamięci o nowym błogosławionym od chwili, gdy Jan Paweł II „powrócił do Domu Ojca”. Wyraziło się to otworzeniem procesu beatyfikacyjnego papieża Polaka oraz ogłoszeniem Niedzieli Miłosierdzia Bożego jako dnia beatyfikacji Jana Pawła II.

Szczególne podziękowanie wyraził wobec „Italii za to, że przed laty tak serdecznie przyjęła papieża ‘z dalekiego kraju’ i towarzyszyła mu podczas jego całego długiego pontyfikatu”.

„Jesteśmy pewni, że ta decyzja jeszcze bardziej wzmocni wiarę uczniów Chrystusa, Pana miłosierdzia” – stwierdził kard. Dziwisz. – Błogosławiony Jan Paweł II, razem ze św. Faustyną, będzie wielkim apostołem tej prawdy – dodał.

W imieniu Episkopatu Polski swoje podziękowania kard. Dziwisz skierował także do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz do wszystkich watykańskich instytucji, a także do władz Rzymu za wielkie zaangażowanie w proces beatyfikacyjny Jana Pawła II.

Kierując swoje słowa do Polaków, metropolita krakowski przypomniał, że bł. Jan Paweł II przez cały swój pontyfikat spotykał się na placu św. Piotra z pielgrzymami z całego świata. – Nigdy nie zapomnimy, że trzydzieści lat temu na tym placu przelał krew za Chrystusa – dodał.

„Podobnie jak wczoraj, dziś na placu św. Piotra obecna jest w jakimś sensie cała Polska i rodacy na świecie” – stwierdził kard. Dziwisz. Przypomniał o obecności na placu najwyższych władz Polski, w tym prezydenta RP oraz parlamentarzystów.

Przypomniał, że „sześć lat temu, w dniu pogrzebu Jana Pawła II potężny wiatr zamknął księgę złożoną na jego trumnie”. – Dzisiaj ponownie otwieramy księgę jego życia, by ją odczytywać, by uczyć z niej mądrości i świętości. Dzisiaj, sprawując Mszę świętą według formularza przewidzianego na wspomnienie błogosławionego Jana Pawła II, w jakimś stopniu inaugurujemy jego publiczny kult. Niech będzie dla nas natchnieniem oraz drogowskazem na drogach wiary, nadziei i miłości – powiedział kard. Dziwisz.

„Niech nas zjednoczy wdzięczna modlitwa za wielki dar, który stał się udziałem nas wszystkich oraz całego Kościoła powszechnego” - zakończył kardynał.

« 1 »

Zobacz także

 • warrior
  02.05.2011 11:52
  NIE CAŁA!!! Mnie tam nie było i przestańcie mi wmawiać, że to najważniejszy moment mojego życia i historii tego narodu! Owszem, to miło, że mamy kolejnego orędownika w niebie, ale na miłość boską, trzeba żyć dalej! NASZ PAPIEŻ jest w Rzymie i przygotowuje kolejną encyklikę, Kościele Katolicki w Polsce!
  doceń 0
 • zajjo
  02.05.2011 12:03
  co to za nowomowa ambonalna? nie CAŁA POLSKA, oj nie cała. niw wrzucajcie wszystkich do magicznego wora
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama