Nowy numer 49/2023 Archiwum

Niewielu członków, wiele inicjatyw. Czym zajmuje się Opus Dei?

Reforma? Na pewno tak. Koniec istnienia? Na pewno nie. Opus Dei prowadzi setki inicjatyw na całym świecie i tak z pewnością pozostanie.

Silna więź, jaka istnieje między absolutną wiernością wielkiej tradycji Kościoła i jego wierze a niezrównaną prostotą i otwartością wobec wszystkich spraw świata, czy to chodzi o świat akademicki, czy świat prac zwyczajnych, ekonomii itd. – tak „fizjonomię duchową Opus Dei” opisywał w 2002 roku ówczesny prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Joseph Ratzinger. Zainicjowane przez św. Josemaríę Escrivę de Balaguera Dzieło kilka razy zmieniało status prawnokanoniczny. Teraz czeka je zapewne kolejna reforma, ponieważ papież Franciszek zmienił przepisy dotyczące prałatur personalnych. Nic nie wskazuje jednak na to, by miało dojść do zapowiadanego przez niektórych końca Dzieła.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jakub Jałowiczor

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwent nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczynał w radiu „Kampus”. Współpracował m.in. z dziennikiem „Polska”, „Tygodnikiem Solidarność”, „Gazetą Polską”, „Gazetą Polską Codziennie”, „Niedzielą”, portalem Fronda.pl. Publikował też w „Rzeczpospolitej” i „Magazynie Fantastycznym” oraz przeprowadzał wywiady dla portalu wideo „Gazety Polskiej”. Autor książki „Rzecznicy”. Jego obszar specjalizacji to sprawy społeczno-polityczne, bezpieczeństwo, nie stroni od tematyki zagranicznej.
Kontakt:
jakub.jalowiczor@gosc.pl
Więcej artykułów Jakuba Jałowiczora