Frapująca obrona katolicyzmu dokonana przez Karla Keatinga pomaga ustawić sprawy wiary we właściwym świetle.
Historia tej medialnej służby w obronie wiary rzymskokatolickiej ma korzenie kalifornijskie i sięga 1979 r. To wtedy Karl, adwokat z San Diego, wychodząc z Mszy Świętej, na szybie auta znajduje ulotkę atakującą Eucharystię. Antykatolicka akcja fundamentalistów kierowana jest do wyznawców zatrzymujących się pod kościołem. Co robi prawnik? Swoją katolicką odpowiedź obalającą zarzuty umieszcza na tylu ulotkach, na ilu kierowców natrafił na parkingu wokół świątyni, przy której miał miejsce atak. Podpisuje się „Catholic Answers”. Tak powstaje w USA świecki apostolat katolickiej apologetyki i ewangelizacji, działający do dziś pod tą samą nazwą.
Karl Keating (ur. 1950), znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor serii książek będących zapisem debat na temat katolicyzmu oraz poświęconych obronie doktryny Kościoła katolickiego, publikuje od 1988 r. Podejmuje tematy, które, jak wskazują wpisy czytelników na forach internetowych, interesują zarówno katolików, jak i prostestantów. Błyskotliwe felietony ukazują dzisiejsze rozumienie katolickiej nauki, przyczyny nieporozumień, uprzedzeń. Wyjaśnienia są potrzebne nie tylko krytycznym obserwatorom życia religijnego, ale i samym katolikom, w dyskusji ze światem innych wartości, w konfrontacji z apostatami, którzy polemizują z nauką Kościoła.
Wydana właśnie w polskim tłumaczeniu książka jest wartościową pozycją apologetyczną i publicystyczną. Wskazuje nurty myślenia, będące źródłem popularnych kontrargumentów. Pokazuje też, że z powodu ignorancji stajemy się ofiarami własnych błędów w myśleniu oraz manipulacji adwersarzy wykorzystujących bierność, niewiedzę, niezdecydowanie. Kościołowi zarzuty stawiają także sami katolicy. Frapująca obrona Keatinga pomaga ustawić sprawy wiary we właściwym świetle.
Aneta M. Krawczyk